Skocz do zawartości

Górna narta podczas skrętu


Ski_Retry

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór,
Wiem, ze temat omawiany tysiące razy ale jednak przypadek każdej osoby jest inny wiec postanowiłem napisać post.
Wraz z upływającymi latami zaczynam dostrzegać niedoskonałości w swojej jeździe, którą niedawno oceniłbym dużo lepiej niż obecnie. Mój problem polega na umiejętności prowadzenia górnej narty podczas skrętu.
Chodzi o to, ze górna narta podczas skrętu jest dla mnie w tym momencie chyba tylko po to żeby utrzymać równowagę. Praktycznie 100% siły wkładam w nartę dolna przez co czuje, ze nie wycinam skrętów tak jak trzeba. Zauważyłem ostatnio rownież, ze tył górnej narty zaczyna uciekać mi w stronę narty dolnej, po prostu telepie się cała narta i nie wyglada to za pięknie, nie mam nad nią kontroli.
Zapytałem się instruktora jak to wyglada z jego perspektywy, co zrobić żeby to poprawić. Powiedział żeby włożyć bardziej kolano do stoku i problem zniknie po odpowiednio długim ćwiczeniu. Problem polega na tym, ze samo włożenie kolana nic mi nie daje. Moze i narta nie lata mi tak jak zawsze ale dalej czuje, ze to nie jest to. W momencie kiedy próbuje oprzeć się w jakikolwiek sposób na górnej narcie, od razu tracę równowagę i lecę w stronę stoku. Myślałem już, ze to moze być wina butów, ustawienia cantingu? Spostrzeżenie takie naszło mnie ponieważ gdy wkładam kolano bardziej w stok, mam wrażenie, ze cała siła i ciężar ciała jest na zewnętrznej, bocznej stronie stopy i zwyczajnie tracę równowagę.

Jak sobie z tym poradzić? Jakieś pomysły?
Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 185
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Cześć,

były już podobne wątki na tym i sąsiednim forum, ale pytanie zadałeś na tyle konkretnie, że grzech nie odpowiedzieć :) Sam zmagam się z problemem dotyczącym wewnętrznej narty. U mnie jest to szereg bolączek, ale główne to: wysunięcie do przodu, mniejszy stopień zakrawędziowania, uślizg piętki, A-Frame itp.

Trener kazał to olać (może na obecnym etapie szkolenia w/w bolączki są nieistotne), ale nie dawało mi to spokoju i poniuchałem trochę. Tak trafiłem na dokładne opisy, jak w sposób skuteczny i świadomy sposób zarządzać nogą wewnętrzną. W skrócie, wszystko sprowadza się do trzech/czterech kroków:

- odciążenia nogi wewnętrznej (ang. unweight). Wiem, że na forum są użytkownicy, którzy twierdzą, że noga wew. może być dociążona. Osobiście jestem zdania, że im mniej wagi na wewnętrznej tym lepiej (zwłaszcza w fazie inicjacji skrętu przed linią spadku stoku).

- cofnięcia nogi wewnętrznej pod siebie (pull back). Taki zabieg pozwoli Ci przesunąć biodra do przodu, odblokuje kolana i pozwoli na położenie nogi na krawędź.

- zgięcia nogi w stawie kolanowym (flex). Wiąże się to z punktem wyżej. Cofając nogę pod siebie zginasz ją.

- położenia nogi na krawędź (tip). Instruktor kazał Ci wkładać kolano. To częste nieporozumienie. Skręt zaczynasz od stawów, które są najbliżej śniegu. Cofnięta i zgiętą nogę wew. kładziesz na mały palec zaczynając od kostki, kostka ciągnie kolano, później idzie biodro. Nie pchaj na siłę kolana. Z autopsji wiem, że można wpychać kolano, a stopa nadal będzie jechać płasko po śniegu, zwłaszcza jeśli się na niej oprzesz. Zacznij z kostki na mały palec, pamiętając że waga znajduje się w pełni na nodze ZEWNĘTRZNEJ.

 

30 sekund, które zobrazują to o czym piszę. Od 00:16 sekundy.

 

Za tydzień zaczynam sezon i testuję. Na forum jest wielu przeciwników takiego podejścia do poprawnego prowadzenia nogi wewnętrznej, ale jak dotąd nie znalazłem alternatywy. Inspirujący jest dla mnie fakt, że taki ruch jest zauważalny wśród zawodników PŚ !! Musi być skuteczny inaczej by go nie stosowali.

Twoje problemy mogą również wynikać z niewłaściwej postawy na nartach (siedzenie na tyłach, wrzucanie biodra i blokowanie się). To jest szereg problemów, ale jestem pewien, że możliwy do wyeliminowania.

Jeździłeś kiedyś na zewnętrznej narcie, podnosząc wewnętrzną ? Idealne ćwiczenie równoważące.

 

Mogę Ci przesłać szereg materiałów traktujących o nodze wewnętrznej. Niestety mam tylko in inglisz.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć FerraEnzo!
Bardzo dziękuje Ci za odpowiedz, zreszta bardzo wyczerpującą i rzeczowa.
Myśle, ze wszystko co napisałeś na czarno, w sensie te trzy/cztery kroki, jest dla mnie zrozumiałe. Problem polega na tym, ze aż nie chce mi się wierzyć, ze caaaaly ciężar jest na narcie dolnej. Ja tak właśnie robię i nie daje mi to pełnej satysfakcji. Nie potrafię inaczej tego określić jak brak kontroli nad tym co dzieje się z narta górną. Myśle, ze ćwiczenie, które podesłałeś w drugim linku byłbym w stanie wykonać lecz bez kładzenia czubka narty górnej na śniegu, ale to jeszcze przetestuje (napisałeś jeszcze potem, czy nie siedzę na tyłach- mogę prawie ze stu procentowa pewnością powiedzieć, ze nie. Wręcz przeciwnie, chyba aż za bardzo próbuje pchać piszczelem na języki butów). Wydaje mi się, ze jednak zawodnicy także część ciężaru kłada na nartę wewnętrzna. Co prawda Ligety na tym filmiku bardzo dokładnie zaakcentował, ze przynajmniej w fazie inicjacji skrętu pracuje u niego tylko narta dolna, ale są tez skręty gdzie bardzo dobrze widać, ze narta dolna im puszcza i wtedy jakimś cudem jadą na narcie wewnętrznej. Gdzieś czytałem, chyba na tym forum, ze owszem, można zauważyć u zawodników czasem, ze jadą na narcie górnej bez obciążania narty dolnej, ale jest to zabieg, którego bardzo mogą pożałować. Rzecz w tym, ze ja, ile bym się nie starał to nie jestem w stanie fizycznie obciążyć tej narty, po prostu czuje jakbym balansował na krawędzi, nie mam takiego kontaktu stopy z butem i potem ze śniegiem, żebym mógł się na niej oprzeć tak jak na narcie dolnej. Czy nie wyglada Ci to ma problem z butami? Czy to jest normalne?

Ja tez zaczynam za tydzień sezon i tez mam zamiar ćwiczyć, aż mi nogi odpadną!

Pozdrawiam serdecznie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć FerraEnzo!
Bardzo dziękuje Ci za odpowiedz, zreszta bardzo wyczerpującą i rzeczowa.


Pozdrawiam serdecznie :)

Cześć

Weź poprawkę na to co piszę bo nie jestem instruktorem. Niemniej jak napisałem w poprzednim poście, na tę chwilę nie mam innej alternatywy.

Co do dociążania nogi wewnętrznej; ja się będę trzymał tezy, że im mniej dociążona tym lepiej. W jeździe sportowej masz wyjątkowe sytuacje, w których może dojść do skrętu na wewnętrznej (vide Svindal wczoraj).

 

W pierwszym poście piszesz: "W momencie kiedy próbuje oprzeć się w jakikolwiek sposób na górnej narcie, od razu tracę równowagę i lecę w stronę stoku"

Spróbuj odciążyć wew. cofnąć i położyć na krawędź. Twierdzisz, że nie siedzisz na tyłach, mimo wszystko spróbuj pojeździć na zewnętrznej z podniesioną wew. i daj znać jak poszło :)

Gdzie zaczynasz sezon ? Będziesz może gdzieś na południu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie V już wielokrotnie był brany pod uwagę ale jak to mówią nigdy dosyć. Ćwiczyć ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Dobrze by było zobaczyć film bo tak to teoria tylko i jaka jest geneza błędu tego nie wiemy. Nie wiem na jakim stopniu zaawansowania jesteś więc przyjmę że dolna narta idzie na krawędzi noga chodzi bez myślenia jest automatyzm ruchu dalej sylwetka nad nartami jest prawidłowa, nie robisz żadnych zbędnych rotacji no i sprzęt jest dobrany prawidłowo. Staraj się prowadzić narty w skręcie średnim lub wyżej, poszerz prowadzenie nart ale absolutnie nie przesadzaj w tym zakresie, nie spłycaj skrętu ale też nie doprowadzaj do jazdy w poprzek stoku. Olej dolną nartę (ona idzie z automatyzmu)skoncentruj się tylko na górnej patrz na nią i prowadź równolegle do dolnej, układaj w tym samym kącie natarcia co aktualnie dolna - masz czas bo robisz długi skręt. Kiedy osiągniesz automatyczne równoległe prowadzenie nart próbuj "wciągać" zewnętrzne kolano przez ruch wewnętrznego do środka skrętu. Dociążaj górną nartę w stopniu wystarczającym prawidłowe sterowanie, Jaki to stopień sprawa czysto sytuacyjna ale narta górna ma być dociążona. Przekrawędziowanie - widzę że są tu zwolennicy klap klap lub jak kto woli z nóżki na nóżkę - życzę powodzenia. Odciążenie i przekrawędziowanie z dwóch nóg - wyraźny ruch góra - przód a w zasadzie góra - kierunek przyszłego skrętu. Fajnie pomaga dla zachowania symetrii jednoczesne wbijanie dwóch kijków . Odciążenie szybkie dociążenie płynne rytmiczne - możesz liczyć - w tempie 1 sek. 1 odciążenie, 2,3,4...dociażenie, tu też ważne żeby nie było klap dupa w dół bo z automatu będziesz wchodził na dolną nartę (przy klap klap to już na pewno) i górna narta pójdzie do góry. 

Powodzenia życzę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi, spróbuje poskładać to w całość i przekuć w rzeczywiste rezultaty.
AdamP10- spróbuje wieczorem wstawić filmik, ale nie wiem czy coś z niego bedzie dało się powiedzieć bo jest nagrywany od tylu.
FerraEnzo, jadę do Francji, Val Thorens ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Sądzę, że powodem sytuacji kłopotów z wewnętrzną nartą jest jeszcze zbyt mała świadomość w czasie skrętu, że się ma dwie nogi. Które mogą być ŚWIADOMIE różnie obciążane w czasie tego samego "łuku". Tą świadomość się wyrabia w miarę doświadczenia. Ale też trzeba stosować różne ćwiczenia. Na przykład świadoma jazda z bardziej obciążoną nartą  wewnętrzną(nawet do 100%). Dobre są tzw. girlandy stokowe. Jazda w skos stoku - minimalny skręt pod stok i momentalnie w drugą stronę, ale tylko by zaznaczyć obciążenie na górnej narcie. Na prawie płaskim stoku próby jazdy na jednej narcie. Skręty niewiele zaznaczone, raz narta jest zewnętrzna, potem  wewnętrzną. Druga noga uniesiona nieco. Potem zmiana nogi. Świadomość swobodnego "manewrowania" jedną nogą, niezależnie od drugiej bardzo zwiększa pewność jazdy na nartach. Nie da się tego sprowadzić do prostej rady "włożenia kolana". A bardzo ułatwi to "włożenie".

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem gornej narty swietnie tlumaczy wloski instruktor na yt. Wprawdzie oryginal po wlosku ale sporo odcinkow ma napisy po angielsku. Moze komus sie przyda, jasno, czytelnie , sugestywnie, ze szkicami , cwiczeniami i filmikami. Seria ma tytul Corso di sci Check point. Jest tego duuuuuzo. Od roku 2006 po kilka odcinkow na rok. O stopie wewnetrznej traktuje odcinek 09/2017. Nawet jak ktos slabo zna wloski czy angielski, to film jest jasny dla kazdego , kto zjachal pare razy na nartach. Inne odcinki dotycza roznych aspektow. Dla mnie bardzo pomocnych. Powodzenia.

Cześć

A może własne doświadczenia...

 

Problem górnej narty w perspektywie opisanej nie istnieje.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o górną nartę to odpalcie teraz EUROSPORT i slalom mężczyzn. Obserwujcie co się dzieje z górna nartą w fazie inicjacji i w fazie zasadniczej skrętu - narta jest podniesiona u wielu zawodników a śniegu dotyka na wysokości bramki dopiero.

Cześć

Ja już sobie odpuściłem dyskusje na ten temat.

Pozdrowienia serdeczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem wczoraj sezon i powiem, że da się teorię przekuć w praktykę. To cofanie nogi tak jak w PMTS może nie jest takie łatwe, ale nie wiem czy aż tak bardzo konieczne. Natomiast jazda na zewnętrznej narcie z podniesioną wewnętrzną to jest to ! Ćwiczenie to genialnie ustawia i po kilku godzinach takiej zadaniówki, narty idą naturalnie równo bez skupiania się na tym konkretnym elemencie, ciężar jest na dolnej, górna zakrawędziowana ale lekka, wysunięta delikatnie do przodu lub wcale (to jest pierdoła, ważne że idzie na krawędzi). Generalnie dzieją się wtedy cuda :)

 

Przy większych prędkościach pilnuję się jeszcze żeby nie rotować i nie wkładać nienaturalnie biodra. To jest do wytrenowania.

 

Każdemu polecam spróbować, jedna zmiana jaką jest inicjacja skrętu na dolnej mocno podciąga jakość i pewność jazdy.

 

Polecam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Jak dla mnie nic odkrywczego nie napisałeś nie wiem jak jeździłeś dotychczas ale ciężar na dolnej to podstawa czym szybciej tym większy docisk i lepsza kontrola. Z stwierdzeniem o nie wysuwaniu górnej narty podczas skrętu się nie zgadzam, wzorujesz się na zawodnikach PŚ pokaż mi takiego który nie wysuwa narty w skręcie?
Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Jak dla mnie nic odkrywczego nie napisałeś nie wiem jak jeździłeś dotychczas ale ciężar na dolnej to podstawa czym szybciej tym większy docisk i lepsza kontrola. Z stwierdzeniem o nie wysuwaniu górnej narty podczas skrętu się nie zgadzam, wzorujesz się na zawodnikach PŚ pokaż mi takiego który nie wysuwa narty w skręcie?
Pozdro

Cześć,

Wiem, że nic odkrywczego ale popatrz na stok. Każdy mówi, że jeździ na dolnej ale w praktyce bywa z tym różnie. Mi dopiero to ćwiczenie uświadomiło jak bardzo siedziałem na tyłach. Nie podniesiesz wew. nogi jeśli nie oprzesz się na języku zewnętrznej. Tak jak teraz opisuję, jeździłem już w zeszłym sezonie ale ćwiczenie wykonywałem źle. Podnosiłem wew. za późno. Wcześniej w ogóle na to nie zwracałem uwagi, skręt wykonywałem z dwóch nóg, z mocno dociążoną wew. Sam nie wiem jak przez tyle lat nie zrobiłem sobie krzywdy.

Co do wysuwania, tłumaczyłem już na tym forum i na skionline o co mi chodzi. Zawodnik wysuwa nartę wew. naturalnie, wynika to z anatomii, głębokości skrętu czy nachylenia stoku. Ja tasowałem nogami, wysuwałem nogę wew. inicjując skręt. Chodzi mi o coś takiego jak na tym filmie

 

Widziałem dzisiaj wielu narciarzy jeżdżących w ten sposób, dodatkowo ta nienaturalna, blokująca całe ciało rotacja. W skrajnym przypadku możesz zaliczyć glebę, bo tam na tej wysuniętej wew. jest dość duży ciężar.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Wiem, że nic odkrywczego ale popatrz na stok. Każdy mówi, że jeździ na dolnej ale w praktyce bywa z tym różnie. Mi dopiero to ćwiczenie uświadomiło jak bardzo siedziałem na tyłach. Nie podniesiesz wew. nogi jeśli nie oprzesz się na języku zewnętrznej. Tak jak teraz opisuję, jeździłem już w zeszłym sezonie ale ćwiczenie wykonywałem źle. Podnosiłem wew. za późno. Wcześniej w ogóle na to nie zwracałem uwagi, skręt wykonywałem z dwóch nóg, z mocno dociążoną wew. Sam nie wiem jak przez tyle lat nie zrobiłem sobie krzywdy.

Co do wysuwania, tłumaczyłem już na tym forum i na skionline o co mi chodzi. Zawodnik wysuwa nartę wew. naturalnie, wynika to z anatomii, głębokości skrętu czy nachylenia stoku. Ja tasowałem nogami, wysuwałem nogę wew. inicjując skręt. Chodzi mi o coś takiego jak na tym filmie

 

Widziałem dzisiaj wielu narciarzy jeżdżących w ten sposób, dodatkowo ta nienaturalna, blokująca całe ciało rotacja. W skrajnym przypadku możesz zaliczyć glebę, bo tam na tej wysuniętej wew. jest dość duży ciężar.

Pozdr

Cześć

Kolega trochę ma rację Ferrari bo piszesz o oczywistościach jakbyś odkrył Amerykę. 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Widziałem dzisiaj wielu narciarzy jeżdżących w ten sposób, dodatkowo ta nienaturalna, blokująca całe ciało rotacja. W skrajnym przypadku możesz zaliczyć glebę, bo tam na tej wysuniętej wew. jest dość duży ciężar.

Pozdr

Czy stok był podobnie płaski jak na zapodanym filmiku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Kolega trochę ma rację Ferrari bo piszesz o oczywistościach jakbyś odkrył Amerykę. 

Pozdrowienia

ja sie koledze nie dziwię, dla nas może to oczywiste ale dla zapewne znacznej części instruktorów pracujących w PL takie nie jest. Zapewne kolega Ferrari trafił na niekompetentnego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku postow temat nadaje sie do Hyde Parku.

Miej jaja i powiedz od którego. Albo lepiej napisz, że pierdziele głupoty i będzie po sprawie.

Odwracacie kota do góry ogonem jak wam pasuje. Mam wam tu wrzucić cytaty użytkowników, którzy w innych wątkach uparcie twierdzili, że noga wewnętrzna ma być obciążona ? Czepiacie się każdego mojego wpisu, a to za dużo teorii, a to złe podejście, a to oczywistości...i tak w kółko. Żaden łaskawca ani nie napisze o co chodzi, ani nie przedstawi alternatywy. W zamian serwujecie podchody jakbyście chcieli jeża przez lejek wyruchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miej jaja i powiedz od którego. Albo lepiej napisz, że pierdziele głupoty i będzie po sprawie.

Odwracacie kota do góry ogonem jak wam pasuje. Mam wam tu wrzucić cytaty użytkowników, którzy w innych wątkach uparcie twierdzili, że noga wewnętrzna ma być obciążona ? Czepiacie się każdego mojego wpisu, a to za dużo teorii, a to złe podejście, a to oczywistości...i tak w kółko. Żaden łaskawca ani nie napisze o co chodzi, ani nie przedstawi alternatywy. W zamian serwujecie podchody jakbyście chcieli jeża przez lejek wyruchać.

Cześć

'Kto i kiedy pisał, że górna narta ma być obciążona - ja??

Pewnie jeszcze przed 2010 były tutaj dyskusje o szkodliwości nadmiernego wysunięcia, nadmiernego obciążenia górnej narty itd.

Wystarczy wziąć byle jaki program nauczania gdzie wszystko jest opisane.

Pozdrowienia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ferrari.
Ja mam jaja napisać wprost.
Jeździ się na dolnej narcie.

Jak chcesz zrozumieć przekaz Ferdka zobacz jego filmy z jazdą.
Zrozumiesz jego rozgoryczenie.

Podpieranie się górną prowadzi do utraty równowagi.
To widać i czuć.Wiem, że Ci się nie będzie chciało, ale jak masz ochotę to poczytaj wątek o PMTS, o Podstawach jazdy sportowej. Zobacz co tam pisałem o zewnętrznej. Zobacz co odpisałem w drugim poście tego tematu, koledze który chciał obciążać wewnętrzną żeby mu lepiej krawędziowała. Wszystko jest na forum.

Wiem, że Ci się nie będzie chciało ale poczytaj wątek o PMTS, o Podstawach Jazdy Sportowej. Zobacz co pisałem w tych tematach o zewnętrznej. Zobacz na drugi wpis tego tematu. Co odpisałem koledze, który chciał obciążać wewnętrzną bo mu się piętka ślizga. Wszystko jest na forum. Jak przeczytasz to daj znać czy kiedykolwiek, gdziekolwiek twierdziłem żeby obciążać wewnętrzną TAK JAK MI SIĘ TERAZ PRÓBUJE SUGEROWAĆ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...