Skocz do zawartości

dobór nart 194cm i 115kg M


szczawek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po dłuższych przemyśleniach podjąłem decyzję by nabyć własne narty. Z góry uprzedzam, iż dziękuję za rady „nie kupuj nart inwestuj w instruktora”. Powód jest prozaiczny – celuję w narty min 173cm, a w wypożyczalniach otrzymuję sprzęt średnio 170-173, zatem lepiej uczyć się na własnym;]

 

Ale do rzeczy

1.    M

2.    30

3.    115 kg (ale nie kuleczka, wzrost i aktywny tryb robią swoje, nowo pozanane osoby daja mi maks 105 na oko ;]

4.    194cm

5.    2 lata

6.    4/5 wg skali http://www.skiforum.pl/topic/1296-sprawdz-twoj-poziom-umiejetnosci-narciarskich-i-wpisz-go-w-swoj-profil/   ale bez czerwonych tras

7.    Buty flex 90

8.    Jeździłem na Salomonach i Volk (modeli konkretnych nie pamiętam, allround/allmountain)

9.    Średni promień skrętu, prędkość taka by czuć, że mam kontrolę – czyli na razie umiarkowana – czasem spróbuję cos dynamiczniej pojechać. Co do stylu, preferuję jeździć od skraju do skraju stoku, wytracając nieco prędkości przed skrętem, by podczas jego robienia nabrać prędkości na przejechania do drugiego skraju stoku

10.  Polska, Niebieskie (choć czasem zdarzy się wywrotka). Celem jest zaliczenie przynajmniej jednej czerwonej w tym sezonie

11.  Sportowiec ze mnie żaden nie będzie, jazda turystyczna. Ale cały czas praca nad prędkością by docelowo robić szybkie, ale rekreacyjne zjazdy

12.  Kondycja wg mnie ok. Rower(naprawdę sporo km w roku) + całoroczna siłka. Plan jest spędzać 10-15 dni na stoku. Jeśli będzie okazja na więcej to oczywiście

13.  Budżet narty plus wiązania – 1300 zł
8. Jakie masz teraz narty / na jakich już jeździłeś ? ( opisz swoje wrażenia )
9. Jaki preferujesz promień skrętu, szybkość jazdy ?
10. Jakie lubisz trasy, w jakim kraju ? ( niebieskie, czerwone, czarne, sztruks, muldy, jazda pozatrasowa ) 
11. Jak lubisz jeździć, lub jak chciałbyś jeździć ? ( turystycznie, sportowo )
12. Jak z Twoją kondycją, ile dni w sezonie spędzasz na stoku ?
13. Możliwości finansowe 

 

Pytani, na które chciałbym znaleźć odpowiedź to:

1.    Czy wiązania w nartach są o odpowiedniej skali? Na różnych klakulatorach wychodzi mi maks 8,5/9 DIN zatem czy wiązania 10 DIN będą z odpowiednim zapasem?

2.    Od nart oczekuję by pozwoliły się rozwinąć do porządnego poziomu średniego  a nie tylko

3.    Czy znacie inne warte uwagi narty w podanym budżecie?

Nie znam się na używanym sprzęcie, i nie mam też znajomego który by to ogarniał, zatem odrzucam kupno używanych nart.

 

Sprzęt nad którym się zastanawiam to:

 

1.    ROSSIGNOL ZENITH SX + XPRESS 10

2.    Atomic NOMAD SMOKE + wiązania KR XTO 10  3.    Rossignol Experience 75 Carbon 

 

 

Z góry dziękuję za pomoc i sugestie J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te narty które rozważasz to nieporozumienie przy twoich gabarytach, musisz szukać nart sztywniejszych, wyższych modeli.
Do tego wg mnie powinieneś celować w narty dłuższe - nie do przesady, bo po 2 sezonach jazdy, w sumie pewnie kilka, kilkanaści dni - to żadne doświadczenie :) ale jakieś 175-180 cm to minimum. Krótsze to może na pierwsze 2-3 dni jazdy :)

Modeli możliwych są dziesiątki, można wymieniać bez końca - ale podsuwam jeden:
http://www.skionline...sor-9,4282.html
Nie patrz na to że niby dla zaawansowanych - ty jesteś spory i choćby grawitacja robi to za ciebie co inni osiągają dynamiką, dociążeniami itp. :)

Przy okazji są takie narty używane do kupienia :) nie są moje więc to nie żadna prywata - choć fakt, że stoją u mnie od dwóch lat chyba.
Forumowy kolega Szymon zostawił je u mnie na którymś wyjeździe bo kupił inne, nowe - na zasadzie że "może ktoś weźmie" - najwyższy czas się ich pozbyć, bo tylko kurz zbierają od 2 lat. Szymon sam robi serwisy, w miarę możności, nawet sam narty wygrzewa itp. - narty więc są zadbane, bez żadnej miny, od początku do końca prywatne, oczywiście używane - wyjeździły pewnie ze 3-4 sezony, po kilkanaście dni - mogę ew zrobić jakieś fotki i gdzieś wrzucić. Dł. 180 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ gajowy01

 

Dzięki za odpowiedź i ofertę, aczkolwiek preferuję nowy sprzęt (gdy zaczynałem przygodę z rowerami naciąłem się na używanym egzemplarzu z ukrytymi wadami, które z obecną wiedzą bez problemy bym wyłapał - po prostu "uraz" pozostał;] ).

 

Ostatnio kombinowałem i udało się wygospodarować trochę dodatkowych funduszy zatem i zasięg cenowy nieco się zwiększył.

 

Byłem w sklepie, gdzie sprzedawca, podobnie jak gajowy, zalecał mi narty min dla średnio zaawansowanych bądź nawet dla zaawansowanych. Argumentował to moją masą i wzrostem, że miękkie narty będą tańczyć mi pod butami. Pytanie pierwsze czy to słuszne podejście? Przyznam się szczerze, że mam pewne obawy przed rozwijaniem zbyt wysokich prędkości na tych nartach, do których nie jestem przyzwyczajony. Stąd chciałbym mieć narty przede wszystkim skrętne.

 

Pogrzebałem trochę po necie i sklepach. Znalazłem kilka modeli które by mnie zainteresowały (174cm+) jednak chciałbym zapytać o opinię kogoś kto jest w stanie coś powiedzieć na temat konkretnych modeli - wiadomo nie na zasadzie "wybierz te". Chodzi bardziej o subiektywne odczucia małych/większych mankamentów.

 

Modele które mam na oku:

 

HEAD STRONG INSTINCT 2017

Salomon M X-DRIVE 8.0 FS + M XT12 16/17

SALOMON X-DRIVE 8.0

Rossignol Experience 75 Carbon

ROSSIGNOL EXPERIENCE 75 + XELIUM 100 B83

ELAN AMPHIBIO 10 PS + EL 11.0 Shift

BLIZZARD POWER S6 + POWER11

BLIZZARD QUATTRO 7.7 + TP 10 DEMO 2018

ROSSIGNOL EXPERIENCE 80 HD + XPRESS 11 B83

ROSSIGNOL PURSUIT 500 BASALT LTD + NX 11 FLUID

ELAN AMPHIBIO 12 Ti PS + ELS 11.0 Shift

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź i ofertę, aczkolwiek preferuję nowy sprzęt (gdy zaczynałem przygodę z rowerami naciąłem się na używanym egzemplarzu z ukrytymi wadami, które z obecną wiedzą bez problemy bym wyłapał - po prostu "uraz" pozostał;] ).

 

Ostatnio kombinowałem i udało się wygospodarować trochę dodatkowych funduszy zatem i zasięg cenowy nieco się zwiększył.

 

Byłem w sklepie, gdzie sprzedawca, podobnie jak gajowy, zalecał mi narty min dla średnio zaawansowanych bądź nawet dla zaawansowanych. Argumentował to moją masą i wzrostem, że miękkie narty będą tańczyć mi pod butami. Pytanie pierwsze czy to słuszne podejście? Przyznam się szczerze, że mam pewne obawy przed rozwijaniem zbyt wysokich prędkości na tych nartach, do których nie jestem przyzwyczajony. Stąd chciałbym mieć narty przede wszystkim skrętne.

 

Pogrzebałem trochę po necie i sklepach. Znalazłem kilka modeli które by mnie zainteresowały (174cm+) jednak chciałbym zapytać o opinię kogoś kto jest w stanie coś powiedzieć na temat konkretnych modeli - wiadomo nie na zasadzie "wybierz te". Chodzi bardziej o subiektywne odczucia małych/większych mankamentów.

 

Wybór konkretnych modeli to sprawa drugo- lub trzeciorzędna. Do tego myślę, że nie ma nikogo takiego kto byłby do ciebie akurat zbliżony gabarytami i doświadczeniem - a przy okazji objeździł w różnych warunkach te ww. modele :)
Takie podejście to strata czasu.

Kup jakieś narty: wyższy sztywniejszy model, drewniany rdzeń, budowa sandwich (to jako tako gwarantuje jakość narty), długość min. 175-180 cm., pod butem ok. 70-75 mm, wiązania pewnie lepiej do 12 DIN.

...i ucz się jeździć, zdobywaj praktykę - bo tego, a nie nart, najbardziej ci brakuje :) to jest sprawa pierwszorzędna :)
W drugiej kolejności buty - zaczniesz jeździć lepiej, zaraz się pewnie okaźe że buty masz za duże, za luźne, za miękkie - nie wierzę po prostu że byłeś w stanie pierwsze buty dobrać z sensem ...to niemal niemożliwe :)

Dlatego, prawdopodobnie, dość szybko pojawi się temat kolejnego zakupu, o wiele trudniejszego i czasochłonnego :) Polecam lekturę:  http://www.skiforum....uwagi/?p=150891

...a narty kup jakiekolwiek, jw.,  dość szybko może się okazać że nie trafiłeś, że wolisz inne, że je zniszczysz (jesteś początkujący) itd itd.

Narty się łatwo zmienia, chodzi o to żeby tanio kupić i się nie przejmować ...a potem ew. sam będziesz wiedział lepiej czego chcesz, może tak za 3-4 lata :) wtedy będziesz polowal i wybieral modele ...tymczasem po prostu jeździj, ucz się techniki, nabieraj praktyki i tyle :)


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj Gajowego, dobrze Ci radzi, a ma olbrzymie doświadczenie. 

 

Na początku tego roku mój kolega o zbliżonych parametrach do Ciebie (201 wzrostu i 120 kg wagi) szukał nart dla siebie. Ja osobiście zmusiłem go do zakupu butów bo te, które posiadał przy jego masie nie trzymały mu nogi kompletnie (masa + długość kości podudzia). W końcu po zabraniu go do dobrego sklepu z butami w Warszawie, przy przymierzeniu kilku par wyszedł w butach z których jest bardzo zadowolony a wybierając model z nie najnowszej kolekcji nie zrujnowały mu kieszeni (za but z flex-em 130 zapłacił coś około 700 zł).

 

Narty w drodze kompromisu wybrał te co w linku poniżej. Mi osobiście one średnio leżą, ale jemu się jeździ fantastycznie (wcześniej jeździł na wypożyczonych). 

 

https://snowsport.pl...2016-p8508.html

 

a poniżej cytat z jego maila po wyjeździe:

"Hejka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...