Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Kiedy zbankrutujemy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Dziadek Kuby10

Dziadek Kuby10

Użytkownik

• PipPipPip
  • 627 postów
  • Na forum od: 01.2015
779

Napisano 04 październik 2017 - 22:30

Witam

Na forum są często dyskusje, skąd biorą się pieniądze w kasie państwowej. I kto( z obywateli) do czego dopłaca.

Natrafiłem na ciekawe zestawienie, jak z tymi dopłatami jest na szerokim świecie.

Pozdrawiam

Załączone miniatury

• MW-FU607_worlds_20170919131601_NS.jpg

#2 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPip
  • 5670 postów
  • Na forum od: 02.2008
3489
  • Umiejętności: 2
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 05 październik 2017 - 07:21

Gdy spłata samych odsetek budżetowych wyniesie 110% całej kwoty budżetu. Ale zapewne i wtedy można będzie wziąć kredyt na spłatę. .... :-)))

#3 piter100

piter100

Nowy użytkownik

• Pip
  • 58 postów
  • Na forum od: 02.2007
35
  • Umiejętności: 1
  • Kraków

Napisano 05 październik 2017 - 14:56

Cześć

Jak masz trochę wolnego czasu i chęci to polecam ci postudiować te witryny.Twórcy mają gigantycną wiedzę o finansach,a zawsze warto się podszkolić.

https://pecuniaolet.wordpress.com/

https://independenttrader.pl/

Miłej lektury. :D

Podrawiam

#4 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPip
  • 5670 postów
3489
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 06 październik 2017 - 07:39

Cześć
Jak masz trochę wolnego czasu i chęci to polecam ci postudiować te witryny.Twórcy mają gigantycną wiedzę o finansach,a zawsze warto się podszkolić.
https://pecuniaolet.wordpress.com/
https://independenttrader.pl/
Miłej lektury. :D
Podrawiam

Przyznam że ta pierwsza pozycja to niezły bełkot pisany z dużym polotem ( wyedytowalem okreslenie-erudycją, bo ta zakłada spora wiedzę. .. ;-) ). Czytając, można się nabrać, ze autor poza wielotronicowym przekonywaniem o niewiedzy fachowców sam wie cos więcej. . Ale czyta się dobrze....
Druga pozycje przejrze przy okazji...

• RobertK podziękował za tę wiadomość

#5 panzertank

panzertank

Nowy użytkownik

• 0 postów
  • Na forum od: 10.2017
0
  • Warszawa

Napisano 10 październik 2017 - 13:25

Witam

Na forum są często dyskusje, skąd biorą się pieniądze w kasie państwowej. I kto( z obywateli) do czego dopłaca.

Natrafiłem na ciekawe zestawienie, jak z tymi dopłatami jest na szerokim świecie.

Pozdrawiam

Ciekawe to zestawienie, szkoda, że Polski nie ma.

#6 Lukaszo86

Lukaszo86

prowinter_kraków

• PipPipPipPip
  • 1067 postów
  • Na forum od: 05.2010
312
  • Umiejętności: 8
  • Kraków

Napisano 10 październik 2017 - 14:46

Mnie na studiach uczyli (a była to Ekonomia), że jeśli zadłużenie przekracza 70% PKB kraju to jest niestabilne finansowo i trzeba zwiewać ze swoją kasą stamtąd. Na owe czasy w których się uczyłem zadłużenie do 40% PKB było uznawane dla kraju o opinii stabilnego, rozwiniętego. Ale to było prawie 10 lat temu. Sytuacja w ekonomii jest bardzo dynamiczna.

Pamiętacie Grecję? Wyszło na jaw, że mają 140% bodajże zadłużenia i to był szok europejski a teraz 200%? pikuś i "betka" z masłem.

Dzisiaj jak czytam te wszystkie tabelki i dane statystyczne to włos na głowie się jeży...

moje posty mogą zawierać lokowanie produktu :)

sklepnarciarski.info
skiman.pl

#7 Dziadek Kuby10

Dziadek Kuby10

Użytkownik

• PipPipPip
  • 627 postów
779

Napisano 10 październik 2017 - 18:23

Witam

Jest Polska i to z przyzwoitym zadłużeniem wewnętrznym w stosunku do PKB(Produkt Krajowy Brutto). Taka Japonia to na przykład kompletny "bankrut". Jeszcze ciekawsze wnioski można wyciągnąć, zakładając, np. 50, 100, 200, lub jakieś pośrednie wartości zadłużenia danego kraju w stosunku do jego PKB. Obliczając następnie z podanych zadłużeń PKB różnych krajów i dzieląc te wartości przez liczbę ludności, otrzymamy  PKB na głowę. To PKB na głowę świadczy o sile ekonomicznej danego kraju i "dobrobycie" jego obywateli(na to, min., ile u siebie zarabiają). Na to pracowały całe poprzednie pokolenia. To się nie bierze znikąd(pomijając szczęście, gdy  żyje się na złożach surowców). Ten dorobek pokoleń można powiększać(parę procent PKB), lub marnować. I to jest rolą dobrego rządu, by szło to w dobrym kierunku. Nie należy być naiwnym, że jakikolwiek rząd spowoduje, że nagle wedrzemy się do czołówki, jak nasza reprezentacja w piłce.

Pozdrawiam

#8 Spiochu

Spiochu

FreeRiders

• PipPipPipPip
  • 1878 postów
  • Na forum od: 05.2006
1126
  • Umiejętności: 7
  • Śląsk

Napisano 10 październik 2017 - 19:07

Dzisiejsza ekonomia opiera się na kilku "mocnych" filarach.

- Banki generują kasę z znikąd

- Cały świat jest zadłużony tylko nikt nie wie u kogo.

- Kult PKB - jak sąsiadka poczęstuje Cię ciastem a Ty skosisz jej trawnik to jesteście bidakami ale jak zapłacisz za ciasto a skasujesz za trawnik to już jesteście wśród bogatych.

-  Obroty na rynkach finansowych osiągają wartość PKB kilku galktyk. Sam w ciągu niecałego roku pracy jako Trader wygenerowałem kilkanaście miliardów Euro obrotu.

- Kult "wydajności" pracy. chińczyk pracuje szybciej i lepiej od Niemca czy Francuza ale w statystykach ma 3-5x mniejszą "wydajność".

- Złoto jest "bezpieczną przystanią" i jednocześnie jednym z bardziej spekulacyjnych surowców.

- Kult bożków - nie ważne co powie Mario Draghi czy Janet Yellen, nawet najwięksi klękają.

Zawody Skiforum: 2012 GS - 2 miejsce, 2013 SL - 1 miejsce :D

Moja jazda:

http://www.dailymoti...m/video/x3nh7il

#9 pawelw

pawelw

Użytkownik

• PipPip
  • 251 postów
  • Na forum od: 10.2007
55
  • Umiejętności: 8
  • wawa

Napisano 10 październik 2017 - 19:57

- Banki generują kasę z znikąd

- Cały świat jest zadłużony tylko nikt nie wie u kogo.

- Kult PKB - jak sąsiadka poczęstuje Cię ciastem a Ty skosisz jej trawnik to jesteście bidakami ale jak zapłacisz za ciasto a skasujesz za trawnik to już jesteście wśród bogatych.

-  Obroty na rynkach finansowych osiągają wartość PKB kilku galktyk. Sam w ciągu niecałego roku pracy jako Trader wygenerowałem kilkanaście miliardów Euro obrotu.

- Kult "wydajności" pracy. chińczyk pracuje szybciej i lepiej od Niemca czy Francuza ale w statystykach ma 3-5x mniejszą "wydajność".

- Złoto jest "bezpieczną przystanią" i jednocześnie jednym z bardziej spekulacyjnych surowców.

- Kult bożków - nie ważne co powie Mario Draghi czy Janet Yellen, nawet najwięksi klękają.

zapomniałeś o btc jeszcze  ;) pamiętam jak kosztował dolara... 

#10 wort

wort

Wujek Dobra Rada

• PipPipPipPip
  • 1505 postów
  • Na forum od: 11.2005
651

Napisano 10 październik 2017 - 20:02

Czy ktoś mógłby wyszukać jakie są średnie zarobki/zasiłki/emerytury w nieposkromionej w konsumpcji i  bankructwie Grecji? 

#11 Spiochu

Spiochu

FreeRiders

• PipPipPipPip
  • 1878 postów
1126
  • Śląsk

Napisano 10 październik 2017 - 20:18

zapomniałeś o btc jeszcze  ;) pamiętam jak kosztował dolara...

BTC nie jest niczym niezwykłym. Od stuleci pojawia się moda na "coś" i cena jest windowana do absurdalnych poziomów.

Kiedyś były tulipany w Holandii teraz jest BTC. Na Polskim rynku też mieliśmy ciekawostki. Spółki na GPW bez majątku i działalności operacyjnej z kapitalizacją 200mln zł. Było też kupowanie nowych monet "kolekcjonerskich" na worki mennicze. 

Moja jazda:

#12 Adam P10

Adam P10

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1076 postów
638
  • Rajcza

Napisano 11 październik 2017 - 12:59

Czy ktoś mógłby wyszukać jakie są średnie zarobki/zasiłki/emerytury w nieposkromionej w konsumpcji i bankructwie Grecji?

Córka w ramach praktyk studenckich 3 miesiące pracowała w hotelu na krecie (2017). Mając zapewnione wyżywienie, nocleg, przejazd wyszła 800/mies. Oczywiście normalna umowa i zgodnie greckim kp
  • wort podziękował za tę wiadomość

#13 zeberkaa

zeberkaa

Ja Użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1969 postów
  • Na forum od: 01.2011
900
  • Umiejętności: 5
  • ZDolny Śląsk

Napisano 11 październik 2017 - 13:42

Bo wydajność rodzi się w głowie i jest wspierana przez pieniądz. Nie jest potrzebna tam gdzie jest tania siła robocza. Tam to się nazywa zapierpapier a nie wydajność.

- Kult PKB - jak sąsiadka poczęstuje Cię ciastem a Ty skosisz jej trawnik to jesteście bidakami

Robię sąsiadce zakupy w necie a ona karmi mnie pysznościami. Może i jesteśmy biedakami ale za to to jest dil mojego życia.
Wczoraj jadłam risotto z grzybami, dziś witała mnie rybą po grecku i PKB mi do tego nie potrzeba :D

Ach i żeby nie było że żeruję na staruszce to sąsiadka jest o dychę młodsza!

zbieram na skręty znów od zera 

#14 Spiochu

Spiochu

FreeRiders

• PipPipPipPip
  • 1878 postów
1126
  • Śląsk

Napisano 11 październik 2017 - 16:50

Bo wydajność rodzi się w głowie i jest wspierana przez pieniądz. Nie jest potrzebna tam gdzie jest tania siła robocza. Tam to się nazywa zapierpapier a nie wydajność.

Owszem rodzi się w głowie- urzędników w Brukseli i przy wsparciu pieniądza podatników.

Ludzie wierzą, że ta wydajność zachodu bierze się z kreatywności i innowacyjności ale wcale nie często tak jest.

W trzecim świecie, pracownicy zwykle nie tylko pracują ciężej ale są też bardziej zaradni i kreatywni.

Przykładowo: znajomy w PL skończył Politechnikę, i od kilkunastu lat dalej się uczy. Założył firmę produkcyjną (proto, małe serie). Zainwestował w wysokiej klasy maszyny i oprogramowanie. Dzięki temu potrafił zrobić produkty których konkurenci (również na zachodzie) nie umieli. Sprzedał produkty zachodniej firmie za Xzł.  Zachodnia firma zatrudniająca przeciętniaków i posiadająca słabsze know-how w tym temacie zapakowała produkty w kartony i sprzedała je Korporacji za 5x Xzł

Dlaczego znajomy nie sprzedał bezpośrednio do Korpo? Bo Korpo nie kupi od dostawcy z poza swojego kraju albo jak dostawcy nie ma w "panelu dostawców" i koło się zamyka. Tu nie chodzi o żadną mityczną wydajność - to zwyczajna polityka.

Moja jazda:

#15 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPip
  • 5670 postów
3489
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 11 październik 2017 - 17:58

No bo to jest tak. ...76c8f74779664f4f53173e74e730854d.jpg

ale to tylko jeden aspekt. Drugi wiąże sie z legendarnym " kapitał nie ma narodowości" - otóż niestety ma i to bardzo wyraźną, a zaprzeczanie to bajki dla grzecznych dzieci z podręcznika przedsiębiorczosci.....  

Zawsze preferowany jest 'swoj' - nie zawsze systemowo, czasem choćby niechcący i przy okazji... ale skutecznie. 

Zresztą to  oczywista preferencja. Mając do wyboru nieznanego cudzego i znanego lub poręczonego 'swojego' to wybiorę swojego - nawet jesli będzie nieco droższy. Cena to zwykle jeden z czynników- rzadko najważniejszy. 

• ZanZibi podziękował za tę wiadomość