Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * - 4 głosy

Podstawy techniki sportowej

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
483 odpowiedzi w tym temacie

#1 Marek O

Marek O

Nowy użytkownik

• Pip
  • 94 postów
  • Na forum od: 07.2012
90
  • Umiejętności: 10
  • Bielsko - Biała

Napisano 12 wrzesień 2017 - 07:49

Czy PMTS to tak na prawdę sprawa tylko i wyłącznie amerykanów, czy na naszym podwórku wydarzyło się już coś podobnego?

Zapraszam do dyskusji.

http://szkolacarving...ikacje/4448.pdf

Załączone miniatury

• 2zdj.jpg
  • skanuj.jpg

#2 FerraEnzo

FerraEnzo

Użytkownik

• PipPipPip
  • 954 postów
  • Na forum od: 08.2017
626
  • Umiejętności: 6
  • Kraków

Napisano 12 wrzesień 2017 - 09:51

Czy PMTS to tak na prawdę sprawa tylko i wyłącznie amerykanów, czy na naszym podwórku wydarzyło się już coś podobnego?

Zapraszam do dyskusji.

http://szkolacarving...ikacje/4448.pdf

Dzień dobry!

Publikacji nie będę czytał bo siedzę w robocie, ale sugerując się zdjęciem to zarówno Pan jak i Jean macie:

- cofniętą nogę wewnętrzną, która jest lekka i nie wyprzedza nogi zewnętrznej...dzięki temu można zejść tak nisko!

- wyraźnie złamanie w pasie co wskazuje na idealną separacje tułowia od pracy nóg

- równo ułożone barki, głowa

- książkowe ułożenie nóg, kolano nogi zewnętrznej dotyka buta nogi wewnętrznej

- biodro tylko delikatnie niżej niż kolano nogi wewnętrznej...nie ma tej karykaturalnej pozycji, którą na YouTube prezentuje choćby bergfex.

Panie Marku bajka! Chcę tak jeździć i będę tak jeździł! :) Gdyby organizował Pan jakieś szkolenia proszę pisać.

Może to już wszystko było, może to jest zwyczajna technika racowa. Niemniej to właśnie PMTS, mi amatorowi powiedział, zrób to tak, tak i tak. Nawet jeśli niektóre "ewolucje" potraktuję jako stricte korygujące to i tak wpłyną one na jazdę i rozwiną moją technikę...a o to chodzi!

Pozdrawiam

#3 wort

wort

Wujek Dobra Rada

• PipPipPipPip
  • 1908 postów
  • Na forum od: 11.2005
812
  • Umiejętności: 1

Napisano 12 wrzesień 2017 - 14:40

Dzień dobry!

Panie Marku bajka! Chcę tak jeździć i będę tak jeździł

Poniżej mój idol :)

Załączone miniatury

• stenmark.PNG

#4 Marek O

Marek O

Nowy użytkownik

• Pip
  • 94 postów
90
  • Bielsko - Biała

Napisano 12 wrzesień 2017 - 15:12

Witajcie serdecznie - cieszę się że ruszyły komentarze i obserwacje. Dziękuję za miłe i doceniające słowa.

Przede wszystkim Marek jestem, bo na nartach sobie Markujemy....

Rzecz na którą warto zwrócić uwagę w nowoczesnej technice slalomowej, to jej lekkość. Narciarze postury Tomby nie liczą się obecnie w slalomie. Zwinność, szybkość i lekkość. Na moich warsztatach główne motto i zarazem pierwszy krok, to brak napięcia między narciarzem a nartami.

Jak do tego dojść...? Tu jest temat - czary mary.

#5 Marek O

Marek O

Nowy użytkownik

• Pip
  • 94 postów
90
  • Bielsko - Biała

Napisano 12 wrzesień 2017 - 15:13

Ingemar to pierwszy carvingowo jeżdzący slalomista. Też jest moim idolem. Pozdr

#6 FerraEnzo

FerraEnzo

Użytkownik

• PipPipPip
  • 954 postów
626
  • Kraków

Napisano 12 wrzesień 2017 - 15:21

Elegancko! A PMTS ubrał to w zjadliwe dla amatora słowa i ćwiczenia.

Wrzucając takie zdjęcia potwierdzasz, że nie do końca mnie rozumiesz. Nie twierdzę, że PMTS to rocket science i w ogóle odkrycie Ameryki. Po prostu model ten zwraca uwagę na kwestie, które WIELU trenerów olewa albo nie wie jakie przyczyny stoją za danymi błędami. Tylko tyle.

Czy spędzając z "zawodnikiem" określoną ilość czasu, ciężko jest zawodowemu trenerowi wysnuć i przekazać następujące wnioski:

"Słuchaj, jeździsz na górnej, za bardzo wysuwasz ją do przodu, przez co nie jesteś w stanie mocniej zakrawędziować. Zacznij ćwiczyć jazdę na dolnej narcie, jazdę na jednej narcie i ćwicz to do usranej śmierci. Następnie popracujemy nad wewnętrzną nogą...bo przecież każdy leszcz wie, że w carvingu krawędziują obydwie narty w tym samym stopniu."

Gdyby do tego dodał informację o tym, że skręt powinienem zaczynać z kostek, dołożył jakieś ćwiczenia na separacje (nie wiem czy to właściwe słowo), to byłbym w niebo wzięty i gotów zapłacić furę kasy. Ale nie, lepiej jest napieprzać o ciśnięciu języków i pokazywaniu ręką kolejnej bramki...A później zagwozdka, czemu nie odnosimy sukcesów w narciarstwie alpejskim. To samo jest w każdej innej dyscyplinie. Piłkarze U21 dostają w 30 minut 7 bramek od drugiej drużyny U21 Anglii. Inne geny ? Nie! Szkolenie z PRL.

Pozdr

#7 Marek O

Marek O

Nowy użytkownik

• Pip
  • 94 postów
90
  • Bielsko - Biała

Napisano 12 wrzesień 2017 - 15:45

Elegancko! A PMTS ubrał to w zjadliwe dla amatora słowa i ćwiczenia.

Wrzucając takie zdjęcia potwierdzasz, że nie do końca mnie rozumiesz. Nie twierdzę, że PMTS to rocket science i w ogóle odkrycie Ameryki. Po prostu model ten zwraca uwagę na kwestie, które WIELU trenerów olewa albo nie wie jakie przyczyny stoją za danymi błędami. Tylko tyle.

Czy spędzając z "zawodnikiem" określoną ilość czasu, ciężko jest zawodowemu trenerowi wysnuć i przekazać następujące wnioski:

"Słuchaj, jeździsz na górnej, za bardzo wysuwasz ją do przodu, przez co nie jesteś w stanie mocniej zakrawędziować. Zacznij ćwiczyć jazdę na dolnej narcie, jazdę na jednej narcie i ćwicz to do usranej śmierci. Następnie popracujemy nad wewnętrzną nogą...bo przecież każdy leszcz wie, że w carvingu krawędziują obydwie narty w tym samym stopniu."

Gdyby do tego dodał informację o tym, że skręt powinienem zaczynać z kostek, dołożył jakieś ćwiczenia na separacje (nie wiem czy to właściwe słowo), to byłbym w niebo wzięty i gotów zapłacić furę kasy. Ale nie, lepiej jest napieprzać o ciśnięciu języków i pokazywaniu ręką kolejnej bramki...A później zagwozdka, czemu nie odnosimy sukcesów w narciarstwie alpejskim. To samo jest w każdej innej dyscyplinie. Piłkarze U21 dostają w 30 minut 7 bramek od drugiej drużyny U21 Anglii. Inne geny ? Nie! Szkolenie z PRL.

Pozdr

Tak, masz rację. Polski trening, to setki nieświadomie wyjeżdżonych kilometrów. Sam jestem tego przykładem. Martwica septyczna kości piszczelowych. Trenera jedyne święte słowa to jeździj aż sam dojdziesz do perfekcji.

U mnie pierwsza rzecz to rozpięcie butów i stanięcie w równowadze na stopach na każdej górce. Jeżeli jeździsz na zewnętrznej nodze, to kolejny krok tak samo długi i obszerny jazda na wewnętrznej nodze. Dobry atakujący piłkarz tak samo strzela prawą jak i lewą nogą, tak samo narciarz tak samo jeździ wewnętrzną i zewnętrzną nogą. Co do nauki wewnętrznej nogi jest sporo wypraktykowanych ćwiczeń. Oprócz pochylenia kolana, czucie w stopie paluszka wewnętrznej części podbicia i pięty, ustawianie stopy a tym samym narty... ups to są już sekrety, ale chętny jestem do ich zdradzania bo mam świadomość ich skuteczności. Jak widać po zdjęciach lata praktyki a każdy rok coś nowego przynosi...

Pozdr MO

#8 wort

wort

Wujek Dobra Rada

• PipPipPipPip
  • 1908 postów
  • Na forum od: 11.2005
812

Napisano 12 wrzesień 2017 - 16:38

Wrzucając takie zdjęcia potwierdzasz, że nie do końca mnie rozumiesz................... , że w carvingu krawędziują obydwie narty w tym samym stopniu.".................

Zamieściłem jedynie zdjęcie pokazujące genezę Carvingu w dodatku doskonale widać dlaczego narta skręca mimo, że nie jest nartą typowo "carvingową". Zawodnik skręca na narcie zewnętrznej lub wewnętrznej (kombinacji w/w)  lub obu mniej więcej równo obciążonych, rodzaj obciążenia wymusza moment i linia przejazdu slalomu.

Pozdr.

#9 FerraEnzo

FerraEnzo

Użytkownik

• PipPipPip
  • 954 postów
626
  • Kraków

Napisano 12 wrzesień 2017 - 22:03

Tak, masz rację. Polski trening, to setki nieświadomie wyjeżdżonych kilometrów. Sam jestem tego przykładem. Martwica septyczna kości piszczelowych. Trenera jedyne święte słowa to jeździj aż sam dojdziesz do perfekcji.

U mnie pierwsza rzecz to rozpięcie butów i stanięcie w równowadze na stopach na każdej górce. Jeżeli jeździsz na zewnętrznej nodze, to kolejny krok tak samo długi i obszerny jazda na wewnętrznej nodze. Dobry atakujący piłkarz tak samo strzela prawą jak i lewą nogą, tak samo narciarz tak samo jeździ wewnętrzną i zewnętrzną nogą. Co do nauki wewnętrznej nogi jest sporo wypraktykowanych ćwiczeń. Oprócz pochylenia kolana, czucie w stopie paluszka wewnętrznej części podbicia i pięty, ustawianie stopy a tym samym narty... ups to są już sekrety, ale chętny jestem do ich zdradzania bo mam świadomość ich skuteczności. Jak widać po zdjęciach lata praktyki a każdy rok coś nowego przynosi...

Pozdr MO

Muszę poczytać o martwicy septycznej :)

Ok o tajnikach nie musimy pisać na forum.

@wort Z tym obciążaniem nogi wewnętrznej to bym polemizował. Tak jak pisze Marek, trzeba jeździć i znaleźć dobrego trenera. Chociaż ten drugi warunek jest w dobie internetu mniej istotny niż kiedyś. Mówię o opanowaniu sztuki narciarskiej na poziomie zwykłego zjadacza chleba, nie zawodowca.

Załączone miniatury

• zew.png

• Marek O podziękował za tę wiadomość

#10 Marek O

Marek O

Nowy użytkownik

• Pip
  • 94 postów
90
  • Bielsko - Biała

Napisano 12 wrzesień 2017 - 23:01

Muszę poczytać o martwicy septycznej :)

Ok o tajnikach nie musimy pisać na forum.

@wort Z tym obciążaniem nogi wewnętrznej to bym polemizował. Tak jak pisze Marek, trzeba jeździć i znaleźć dobrego trenera. Chociaż ten drugi warunek jest w dobie internetu mniej istotny niż kiedyś. Mówię o opanowaniu sztuki narciarskiej na poziomie zwykłego zjadacza chleba, nie zawodowca.

Każdy skręt slalomowy jest skrętem sytuacyjnym, w którym ideały zwykle biorą w łeb. Raz jest się bardziej na zewnętrznej raz na wewnętrznej, stąd umiejętności jazdy powinny być identyczne na jednej i na drugiej nodze. Walczy się o ideał, którym jest 50 na 50 %... 

#11 paw1

paw1

Użytkownik

• PipPipPip
  • 600 postów
  • Na forum od: 12.2007
171
  • śląsk

Napisano 13 wrzesień 2017 - 21:09

Marek:

o ile zrozumiałem to według ciebie inicjacja skrętu powinna być wykonywana w pozycji zrównoważonej a nie z przeniesionym ciężarem na dzioby.

skręt powinno się wykonywać z dociążeniem 50/50 nart.

Czy tak ? Czy dobrze zrozumiałem twój tekst ?

Według tego co wiem to skręt inicjuje się ustawiając kolana do wewnątrz skrętu. Nacisk na dzioby powoduje że szybciej zaczynasz skręcać (grip). Dziób jako szerszy łapie jako pierwszy krawędź i narta zaczyna skręcać ( szerokie dzioby  w nartach SL ułatwiają zapoczątkowanie skrętu na nartach do GS jest to trudniejsze)W pozycji zrównoważonej skręt jest tylko poprzez ustawienie narty na krawędzi kolanami - zapoczątkowanie skrętu jest trudniejsze

Na nartach jeździ się na dolnej narcie, czym jest bardziej miękko tym bardziej jeździ się 50/50

#12 FerraEnzo

FerraEnzo

Użytkownik

• PipPipPip
  • 954 postów
626
  • Kraków

Napisano 14 wrzesień 2017 - 09:46

Każdy skręt slalomowy jest skrętem sytuacyjnym, w którym ideały zwykle biorą w łeb. Raz jest się bardziej na zewnętrznej raz na wewnętrznej, stąd umiejętności jazdy powinny być identyczne na jednej i na drugiej nodze. Walczy się o ideał, którym jest 50 na 50 %... 

50 na 50 ale nie w fazie inicjacji skrętu, prawda ? To by przeczyło sztuce narciarskiej. I żebyśmy mieli jasność nie mówimy o fazie przejścia, kiedy narty "dryfują" pod nami, chodzi tylko o jazdę na krawędzi.

Nadal bym się upierał, co do ŚWIADOMEGO dociążania narty wewnętrznej. Czym innym jest wymuszona sytuacja a czym innym świadome dociążanie.

Jeszcze chciałem się odnieść do posta kolegi @paw1. Co to jest pozycja zrównoważona ? Zawsze uważałem, że narciarz musi być zrównoważony inaczej jedzie źle, palą uda, podwija się palce itp. Jedynie bezmyślne napieprzanie na języki (wiszenie na językach) nie ma moim zdaniem sensu. W wielu materiałach przewija się temat stopniowego budowania tego nacisku, a coraz częściej mówi się o tym, że nacisk na nartę zewnętrzną można osiągnąć "skracając" (flexed) nogę wewnętrzną. W tej kwestii się nie zagłębiałem ale ma to sens:

- od 6:00 do 6:30.

Jeszcze moja skromna uwaga co do inicjacji skrętu z kolan, inicjujemy z kostek / stawu skokowego. 

Ps. Też jeździliśmy w rozpiętych butach, ale celem było wyrobienie balansu...niemniej cały czas była to pozycja powiedzmy ofensywna. Stopy pod narciarzem, ręce z przodu, barki wyprzedzały biodra. Temat jest naprawdę szeroki ale mega ciekawy...i to jest w narciarstwie najpiękniejsze! Cały życie się człowiek uczy, próbuje, sprawdza, rozwija itd. :)

#13 Marek O

Marek O

Nowy użytkownik

• Pip
  • 94 postów
90
  • Bielsko - Biała

Napisano 14 wrzesień 2017 - 09:50

Marek:

o ile zrozumiałem to według ciebie inicjacja skrętu powinna być wykonywana w pozycji zrównoważonej a nie z przeniesionym ciężarem na dzioby.

skręt powinno się wykonywać z dociążeniem 50/50 nart.

Czy tak ? Czy dobrze zrozumiałem twój tekst ?

Według tego co wiem to skręt inicjuje się ustawiając kolana do wewnątrz skrętu. Nacisk na dzioby powoduje że szybciej zaczynasz skręcać (grip). Dziób jako szerszy łapie jako pierwszy krawędź i narta zaczyna skręcać ( szerokie dzioby  w nartach SL ułatwiają zapoczątkowanie skrętu na nartach do GS jest to trudniejsze)W pozycji zrównoważonej skręt jest tylko poprzez ustawienie narty na krawędzi kolanami - zapoczątkowanie skrętu jest trudniejsze

Na nartach jeździ się na dolnej narcie, czym jest bardziej miękko tym bardziej jeździ się 50/50

Tak oczywiście masz rację, że inicjowało się skręt naciskając piszczelami, kolanami na dzioby nart tradycyjnych, których sztywność i głębsze na dziobach taliowanie przyśpieszało ich skręcanie. Pod koniec skrętu odchylało się do tyłu, przez co sztywniejsza i mniej taliowana piętka narty wybijała zawodnika jak z trampoliny, ale czy dalej się tak jeździ.... chmyyy. Nie jestem pewien, bo krótkie narty slalomowe dają nam mniejsze i krótsze podparcie co może doprowadzić do wywrotki.

50 - 50% jest z punktu widzenie fizyki najbardziej ekonomiczne. Narty rowadzone w śniegu wycinają w nim rowek na bandzie którego się opierają. Przy dużych siłach banda śnieżna nie wytrzymuje i powoduje dryfowanie nart, tym samym hamowanie i tracenie kontroli nad ślizgiem. Uważam że nie tylko jeździ się 50 -50 jak jest miękko lecz tam gdzie się da.

Bardziej zastanawia mnie Twoja sugestia co do jazdy na dolnej narcie. Uważam ze tego się właśnie teraz unika....

Ciekaw jestem Twoich i Waszych sugestii

PozdrMO

#14 Marek O

Marek O

Nowy użytkownik

• Pip
  • 94 postów
90
  • Bielsko - Biała

Napisano 14 wrzesień 2017 - 10:09

Temat z innej bajki, Czy ktoś ma jutro wolne popołudnie co by pomóc mi położyć płyty na suficie salki gimnastycznej... :)  :)  :)

#15 kordiankw

kordiankw

Samiec alfa

• PipPipPipPipPip
  • 2983 postów
  • Na forum od: 10.2011
8610
  • Umiejętności: 7

Napisano 14 wrzesień 2017 - 11:03

Chętnie bym pomógł, gdyby salka była w okolicach Warszawy, ale jak się domyślam to jest bliżej gór.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Lubię ludzi ale nie wszystkich. Wiele wybaczam ale nie wszystko. Szybko zapominam, ale nie zawsze. Ci których lubię już o tym wiedzą. Ci, których nie lubię, to zauważą. Dla prawdziwych przyjaciół mogę przejść przez piekło. Wrogom wskażę tam drogę .....

#16 Marek O

Marek O

Nowy użytkownik

• Pip
  • 94 postów
90
  • Bielsko - Biała

Napisano 14 wrzesień 2017 - 11:28

Chętnie bym pomógł, gdyby salka była w okolicach Warszawy, ale jak się domyślam to jest bliżej gór.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ups zapomniałem dodać Jasienica Koło Bielska B

Dzięki za chęci

#17 FerraEnzo

FerraEnzo

Użytkownik

• PipPipPip
  • 954 postów
626
  • Kraków

Napisano 14 wrzesień 2017 - 11:48

Tak oczywiście masz rację, że inicjowało się skręt naciskając piszczelami, kolanami na dzioby nart tradycyjnych, których sztywność i głębsze na dziobach taliowanie przyśpieszało ich skręcanie. Pod koniec skrętu odchylało się do tyłu, przez co sztywniejsza i mniej taliowana piętka narty wybijała zawodnika jak z trampoliny, ale czy dalej się tak jeździ.... chmyyy. Nie jestem pewien, bo krótkie narty slalomowe dają nam mniejsze i krótsze podparcie co może doprowadzić do wywrotki.

50 - 50% jest z punktu widzenie fizyki najbardziej ekonomiczne. Narty rowadzone w śniegu wycinają w nim rowek na bandzie którego się opierają. Przy dużych siłach banda śnieżna nie wytrzymuje i powoduje dryfowanie nart, tym samym hamowanie i tracenie kontroli nad ślizgiem. Uważam że nie tylko jeździ się 50 -50 jak jest miękko lecz tam gdzie się da.

Bardziej zastanawia mnie Twoja sugestia co do jazdy na dolnej narcie. Uważam ze tego się właśnie teraz unika....

Ciekaw jestem Twoich i Waszych sugestii

PozdrMO

Dla mnie temat wyczerpany został w tym artykule:

http://youcanski.com...dern-race-turns

Świeży artykuł, napisany przez kumatego gościa.

Z całym szacunkiem ale jazda 50 - 50 nie jest dobrym pomysłem.

#18 Adam WiDUCH

Adam WiDUCH

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1615 postów
  • Na forum od: 01.2015
1061
  • Umiejętności: 2
  • Rajcza

Napisano 14 wrzesień 2017 - 17:27

Co ty masz z tymi procentami????

https://www.youtube....h?v=NhUgCZ7a5TY. - Ta chwila kiedy twoje dziecko jest lepsze od ciebie - bezcenna :D   :D 

https://www.youtube....h?v=Z3k-foYDtUY.

www.eskider.pl - tyczki slalomowe

#19 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 6512 postów
  • Na forum od: 02.2008
4615
  • Umiejętności: 2
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 14 wrzesień 2017 - 17:55

coż...powyżej 50% to już ostra jazda....

#20 labas

labas

Użytkownik

• PipPipPip
  • 403 postów
  • Na forum od: 03.2009
249
  • Krościenko

Napisano 14 wrzesień 2017 - 18:24

coż...powyżej 50% to już ostra jazda....

A tam, trening czyni mistrzem.