Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Wiązanie skiturowe dla koleżanki

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
99 odpowiedzi w tym temacie

#61 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1058 postów
  • Na forum od: 02.2009
625
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 15 styczeń 2018 - 13:28

Tych szynowych Markerów bym nie przekreślał ... chociażby z tego powodu, że np. w kurorcie po dużym opadzie można zmienic narty na szersze nie zmieniając butów. A jakos nie za bardzo wyobrażam sobie jazdę na slalomkach w butach skiturowych - głównie dlatego, że są sprzedawane razem z wiązaniami : ) 

Buty skiturowe mają też swoje wady - fakt, są lekkie ale za to nie tak ciepłe, są droższe, szybciej się zużywają bo optymalizowane ze względu na wagę. Te zjazdowe mają swoje zalety - szczególnie na stoku : )

Sądzę, że jeżeli ktoś ma kilka par nart w tym jedną taką bardziej free i nie zamierza w nich podchodzić to takie uniwersalne rozwiązanie ma swoje zalety. A jak trzeba podejść - to można. Oczywiście na skitury tylko kłowe - tu nie ma dyskusji.

Fajne sa te nowe wiązania kłowe ale mam dwie pary Verticali i przecie ich nie wyrzuce : D 

#62 Harpia

Harpia

Coś tam jeżdzę.

• PipPipPipPipPipPip
  • 5072 postów
4204
  • Umiejętności: 1
  • KRK

Napisano 15 styczeń 2018 - 13:42

W kwestii formalnej.

Koleżanka kupiła Fritschi Vipec Evo 12:

https://fritschi.swi...2/vipec-evo-12/

#63 MarioJ

MarioJ

Frirajder

• PipPipPipPipPip
  • 2010 postów
  • Na forum od: 11.2007
1241
  • Wrocław

Napisano 15 styczeń 2018 - 15:10

W kwestii formalnej.

Koleżanka kupiła Fritschi Vipec Evo 12:

https://fritschi.swi...2/vipec-evo-12/

a jakie narty? te Elany 80 pod butem czy coś innego ?

#64 Harpia

Harpia

Coś tam jeżdzę.

• PipPipPipPipPipPip
  • 5072 postów
4204
  • KRK

Napisano 15 styczeń 2018 - 15:12

ELAN Ibex 84 Carbon, 163cm

https://www.elanskis...-carbon-150793/

#65 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2855 postów
  • Na forum od: 11.2008
3601
  • Wrocław

Napisano 15 styczeń 2018 - 15:33

Tych szynowych Markerów bym nie przekreślał ... chociażby z tego powodu, że np. w kurorcie po dużym opadzie można zmienic narty na szersze nie zmieniając butów. A jakos nie za bardzo wyobrażam sobie jazdę na slalomkach w butach skiturowych - głównie dlatego, że są sprzedawane razem z wiązaniami : ) 

Buty skiturowe mają też swoje wady - fakt, są lekkie ale za to nie tak ciepłe, są droższe, szybciej się zużywają bo optymalizowane ze względu na wagę. Te zjazdowe mają swoje zalety - szczególnie na stoku : )

Sądzę, że jeżeli ktoś ma kilka par nart w tym jedną taką bardziej free i nie zamierza w nich podchodzić to takie uniwersalne rozwiązanie ma swoje zalety. A jak trzeba podejść - to można. Oczywiście na skitury tylko kłowe - tu nie ma dyskusji.

Fajne sa te nowe wiązania kłowe ale mam dwie pary Verticali i przecie ich nie wyrzuce : D 

Zgadza się - nie ma idealnych rozwiązań. Ponieważ chcę na wyjazdy wozić tylko jedną parę nart (i butów) to set freeturowy jest dla mnie najlepszy (założenie ile się da poza boiskiem). O trwałość buta chyba się nie obawiam - lekkie TLT 5 wytrzymały mi parę lat, w tym i jazdę w ON, a te wyglądają bardzo solidnie. Gorzej może być z wiązaniami - czas pokaże - zrobi się co sezon diagnostykę. Alternatywnie trzeba by było targać dwa zestawy na wypadek gdy chciałbym się gdzieś ruszyć i jeszcze rano podjąć właściwą decyzję. Dlatego taka droga.

Każdy ma własne priorytety. A życie to weryfikuje. Za dwa, trzy lata powiem jaki mi się to sprawdziło.

Jak wrażenia z jazdy?

Pozdro

Wiesiek 

Aby było 5 cm śniegu pod nartą, Blogi: fotograficzny i turystyczny

#66 Harpia

Harpia

Coś tam jeżdzę.

• PipPipPipPipPipPip
  • 5072 postów
4204
  • KRK

Napisano 15 styczeń 2018 - 16:09

Jak wrażenia z jazdy?

Pozdro

Wiesiek 

Nie kupiła jeszcze nowych butów a nie chce kręcić wiązań do starych.

Jeszcze jeździ na poprzednim sprzęcie.

#67 MarioJ

MarioJ

Frirajder

• PipPipPipPipPip
  • 2010 postów
1241
  • Wrocław

Napisano 15 styczeń 2018 - 16:49

Narta 1200g wąska + Vipec 600g. Zestaw trochę niedobrany. Za ciężkie wiązania do takiej narty.

Nie tragedia, można jeździć, ale można było lepiej.

Być może przeważyły jakieś niemerytoryczne względy, to rozumiem.

#68 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1058 postów
625
  • Warszawa

Napisano 15 styczeń 2018 - 17:13

Człowiek się jednak starzeje. 84mm to wąska narta się zrobiła ; )

• Wujot podziękował za tę wiadomość

#69 Harpia

Harpia

Coś tam jeżdzę.

• PipPipPipPipPipPip
  • 5072 postów
4204
  • KRK

Napisano 15 styczeń 2018 - 17:24

Dziewczyna waży najwyżej 50 kg.

#70 MarioJ

MarioJ

Frirajder

• PipPipPipPipPip
  • 2010 postów
1241
  • Wrocław

Napisano 15 styczeń 2018 - 18:51

No wąska, jak pełno ludzi radzi 100 albo 110 i wciska nieświadomym że tu wąskie 80 nie jeżdżą ;-)

Waga 45 i wiązanie Vipec od 5, czyli na styk. A są wiązania od 4 din.

#71 Harpia

Harpia

Coś tam jeżdzę.

• PipPipPipPipPipPip
  • 5072 postów
4204
  • KRK

Napisano 15 styczeń 2018 - 20:21

Mario
Dynafity pewnie były by lepsze :)
Są od ilu do ilu? :)
(Dinów)

#72 MarioJ

MarioJ

Frirajder

• PipPipPipPipPip
  • 2010 postów
1241
  • Wrocław

Napisano 15 styczeń 2018 - 21:51

Mario
Dynafity pewnie były by lepsze :)
Są od ilu do ilu? :)
(Dinów)

Moje są od 2 do 16, ale dostępne są tylko dla kozaków :-)

#73 Spiochu

Spiochu

FreeRiders

• PipPipPipPipPip
  • 2664 postów
  • Na forum od: 05.2006
1796
  • Umiejętności: 7
  • Śląsk

Napisano 16 styczeń 2018 - 18:16

ATK Raider 2.0 to świetne wiązania z najwyższą ceną. Mają skistoper (unikalnie z przodu), Spring Shock Absorber (kompensuje znaczne chwilowe ugięcie narty), szerszy rozstaw śrub. Generalnie wiązanie pozwala na ostrzejszą jazdę bez obaw że się but przypadkowo wypnie. Wiązanie ma tryb płaski i wygodne podnośniki do podchodzenia. Cena jednak wysoka około 2000zł, a waga realna to 370g.

Czy podana waga jest ze skistoperem?

Czy ktoś z Was osobiście weryfikował tę wagę?

Zawody Skiforum: 2012 GS - 2 miejsce, 2013 SL - 1 miejsce :D

Moja jazda:

http://www.dailymoti...m/video/x3nh7il

#74 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2855 postów
3601
  • Wrocław

Napisano 16 styczeń 2018 - 22:25

Czy podana waga jest ze skistoperem?

Czy ktoś z Was osobiście weryfikował tę wagę?

Po pierwsze to poleciłbym troszkę droższą wersję - ATK Freeraider 2.0 - ma dodatkowo podkładkę pod piętą (analogicznie jak w szynówkach) - but więc nie "wisi" z tyłu. Pracuje analogicznie jak "alpejski". Jeszcze ważne - zakres regulacji to jest około 30 mm. Pozwoliło mi to założyć wiązanie pod dwa buty które mam i trzeci (bardzo krótki) który planuję kupić jako zamiennika jednego z nich.

Teraz waga - ze skistopami wytwórca podaje 390 g. Myślę, że jest to bez śrub mocujących - ważyłem inne wiązania atk (ze śrubami) i generalnie wszystko jest o około 12-20 g cięższe niż jest podane. I to były wszystkie rozbieżności. 

Pozdro

Wiesiek

#75 Spiochu

Spiochu

FreeRiders

• PipPipPipPipPip
  • 2664 postów
1796
  • Śląsk

Napisano 16 styczeń 2018 - 22:43

Znalazłem już potwierdzenie wagi :

ATK Raider 2.0 - 372g ze stoperem bez śrub

https://www.wildsnow...ew-ski-binding/

Niestety podkładkę trzeba kupić osobno (28g według producenta) ale rozumiem, że warto?

Jeśli chodzi o regulację to mnie zupełnie zbędna. Ustawię pod dany but (jak go kupię) i nie będę zmieniać.

Kilka par butów to by było przegięcie. Nawet jakbym się kiedyś z powrotem wkręcił to pewnie by były osobne komplety.

Np. na zawody albo bardziej pod zjazdy.

ATK Freeraider 2.0 ma za mocną skalę wypięcia (8-14) Ja jeżdżę (na stoku) na 6,5-7 nawet na treningach na tykach nie ustawiam więcej. Rozumiem, że różnią się tylko tą skalą i podkładką?

A jak byś porównał te ATK (free)raider 2.0 do innych wiązań z tego segmentu Np. Fritschi Vipec 12 Evo?

Moja jazda:

#76 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2855 postów
3601
  • Wrocław

Napisano 17 styczeń 2018 - 00:31

Znalazłem już potwierdzenie wagi :

ATK Raider 2.0 - 372g ze stoperem bez śrub

https://www.wildsnow...ew-ski-binding/

Niestety podkładkę trzeba kupić osobno (28g według producenta) ale rozumiem, że warto?

Jeśli chodzi o regulację to mnie zupełnie zbędna. Ustawię pod dany but (jak go kupię) i nie będę zmieniać.

Kilka par butów to by było przegięcie. Nawet jakbym się kiedyś z powrotem wkręcił to pewnie by były osobne komplety.

Np. na zawody albo bardziej pod zjazdy.

ATK Freeraider 2.0 ma za mocną skalę wypięcia (8-14) Ja jeżdżę (na stoku) na 6,5-7 nawet na treningach na tykach nie ustawiam więcej. Rozumiem, że różnią się tylko tą skalą i podkładką?

A jak byś porównał te ATK (free)raider 2.0 do innych wiązań z tego segmentu Np. Fritschi Vipec 12 Evo?

Podkładka taniej wychodzi w komplecie jak dokupywać oddzielnie. Czy warto? To kwestia wiary lub rzetelnego testu. Patrząc na fizykę wierzę, że warto ;)

Te Vipece wyglądają całkiem sensownie ale to kolejne 200 g/szt więcej. Biorąc pod uwagę, że inne cechy ATK są OK a ceny porównywalne to u mnie zadecydowało te 400 g mniej. Plus oczywiście dobre recenzje i fakt, że widziałem sporo ATK u wymiataczy.

Pozdro

Wiesiek 

#77 Spiochu

Spiochu

FreeRiders

• PipPipPipPipPip
  • 2664 postów
1796
  • Śląsk

Napisano 17 styczeń 2018 - 00:40

Podkładka taniej wychodzi w komplecie jak dokupywać oddzielnie.

Są komplety z podkładką i DIN 5-12?

Moja jazda:

#78 KubaR

KubaR

Użytkownik

• PipPipPip
  • 519 postów
309
  • Umiejętności: 2
  • Rabka - Zdrój

Napisano 17 styczeń 2018 - 09:16

Narta 1200g wąska + Vipec 600g. Zestaw trochę niedobrany. Za ciężkie wiązania do takiej narty.

?????

Że sie tak zapytam: na czym polega to niedobranie poza wagą? Narta jest typowym allrounderem skiturowym i wiązanie też jest typowym allrounderem skiturowym. Jak takie wiązanie wpłynie negatywnie na nartę, na jazdę na niej itp. Jedyny trochę negatywny aspekt to faktycznie siła wypięcia, tu odpowiednik Dynafita czyli jakieś ST jest od 4 DIN.

Kuba

#79 MarioJ

MarioJ

Frirajder

• PipPipPipPipPip
  • 2010 postów
1241
  • Wrocław

Napisano 17 styczeń 2018 - 12:08

?????

Że sie tak zapytam: na czym polega to niedobranie poza wagą? Narta jest typowym allrounderem skiturowym i wiązanie też jest typowym allrounderem skiturowym. Jak takie wiązanie wpłynie negatywnie na nartę, na jazdę na niej itp. Jedyny trochę negatywny aspekt to faktycznie siła wypięcia, tu odpowiednik Dynafita czyli jakieś ST jest od 4 DIN.

Kuba

Dla mnie wiązanie Vipec to jest wiązanie na szeroką nartę >95 albo ciężką nartę allmountain.

Vipec do lekkiej narty <90 totalnie nie pasuje. To jest przerost formy.

Vipec ma rozwiązania dedykowane do ostrej jazdy: kompensacja uderzeń i zgięć na przodzie i tyle, nieobrotowa piętka, rozbudowana obudowa. Czy te cechy są wogóle potrzebne na lekkiej narcie? Wg mnie nie, bo na lekkiej narcie nie popylasz bardzo szybko w terenie. Do tego masz 200-250g więcej na nodze.

Oczywiście Vipec nie wpłynie negatywnie na jazdę. Ja osobiście 200g wolałbym wrzucić w więcej drewna w narcie niż w cięższe wiązanie. Wiem że cięższe wiązanie powinno być bardziej wytrzymałe, ale akurat to chyba nie dotyczy plastikowego Vipeca. Jeśli się patrzy na niezawodność, to raczej trzeba wybierać wiązanie, które ma mało plastikowych części, a szczególnie podpórki powinny być z alu.

Obecnie na rynku jest trochę dobrych i prostych wiązań TLT które pasują wagowo do lekkiej narty i do lekkiego zawodnika.

Od DIN 4: Plum Guide XS, Dynafit Speed Turn 2.0, ATK RT 2.0 LightWeight

Od DIN 5: Dynafit TLT SpeedFit, ATK Raider 12 2.0

• Wujot i wkg podziękowali za tę wiadomość

#80 MarioJ

MarioJ

Frirajder

• PipPipPipPipPip
  • 2010 postów
1241
  • Wrocław

Napisano 17 styczeń 2018 - 12:24

Są komplety z podkładką i DIN 5-12?

Nie ma, podkładkę kupujesz osobno.

ATK Freerider różni się od Raidera jeszcze rozstawem śrub na przodzie.

Różnice ATK Freerider 2.0 w stosunku do Raider 2.0:

- wyższy DIN 8-14

- podkładka pod piętę z regulacją wysokości do buta

- szerszy rozstaw śrub na przodzie

- skibrake od 97 do 120

Jak się zastanawiasz nad Vipec (do szerszej narty zakładam), to już lepiej wziąć Tectona, który waży niewiele więcej,

a ma zauważalnie lepsze cechy zjazdowe. Pięta trzyma znacząco lepiej niż dowolne wiązanie stricte pinowe. Tylko to jest przydatne przy większej liczbie zjazdów niż podejść :-)

Spiochu, nie dobieraj wiązania abstrahując od narty oraz sposobowi wykorzystania.

Daj znać na jakiej narcie (przynajmniej geometria i waga) to chcesz posadzić ?

I co chcesz robić : skiturist, skialp, freetour ?

Coś tam wcześniej mi się przewinęło że stare Speedy Ci się ciężko wpinały. Był z nami ostatnio na turze młody syn kolegi, narta Majesty Fox Clt + Speedy Turn. Dobrze dobrany zestaw wagowo i parametrowo, z moją poradą częściowo. Nic nie narzekał na wpinanie się, a to są chyba jego pierwsze doświadczenia z TLT. Wpinanie w ATK i najnowszym Fritschi Tecton/Evo nie powinno być problemu :-) Są podobno czasami jakieś pechowe skrzyżowania różnych producentów but + wiązanie, czyta się o tym na forach ...