Skocz do zawartości

Carving. Pytanie.


ReddyS

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 99
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

I tu się mylisz. Promień skrętu na krawędzi zależy od prędkości i talowania narty. Na danej parze nart, z określoną prędkością możesz jechać tylko określonym promieniem. Zakładam, że czysto na krawędzi bez jak to mówisz dołożonej rotacji cokolwiek to oznacza. Chcąc jechać ciaśniej musisz pojechać szybciej z większymi przeciążeniami. Nie wiem co nazywasz dociążeniem ale nacisk na nartę jest skutkiem a nie przyczyną jazdy po okręgu.

Ten fakt jest powszechnie nieznany a jest dość istotny w doborze takich a nie innych nart czy rozumieniu i opanowywaniu jazdy na krawędzi.

Warunkiem jazdy na krawędzi jest zachowanie odpowiedniego kąta platformy lub jego nie zachowanie i wtedy mamy uślizg.

Mitek o nartach i technice narciarskiej mówimy zupełnie innym językiem. Ja Twojego nie rozumiem.

Cześć

Dociążenie to w moim rozumieniu suma sił przekazywanych na nartę. Nie jestem fizykiem więc mój język jest raczej czysto praktyczny w sensie narciarskim i oczywiście mogę popełniać błędy ale:

Gdy zakładając, że jedziemy ze stałą prędkością możemy jechać skrętem o dużym promieniu prowadząc narty stosunkowo płasko lub zacieśnić skręt zwiększając pochylenie czyli zwiększając siłę działającą na nartę (wtedy też zmienia się chyba prędkość czy tak?). Narta jest wtedy postawiona pod większym katem do śniegu a jeżeli siła dociążająca jest duża może się wygiąć zacieśniając promień skrętu. Dla mnie to wszystko jest czysta jazda na krawędzi a czy tak jest z punktu widzenia fizycznego nie wiem. Element rotacji to dodatkowe zacieśnienie skrętu przez rotację stóp ale to prowadzi zawsze do zaburzenia śladu i przejścia w ślad ślizgowy prowadzony po łuku co z mojego punktu widzenia nie ma znaczenia praktycznego bo jazda jest zawsze mieszana i trudno ją opisać w sposób wyidealizowany.

To tytułem wyjaśnienia co, jak rozumiem. Z fizyki jestem raczej betonem więc musisz upraszczać bo nie zrozumiem choć będę się starał.

Pozdrowienia serdeczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cały czas mówię o czystej jeździe na krawędzi a tego nie potrafisz.

Cześć

Nie wiem skąd wziąłeś to twierdzenie ale ze 100% odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że Jurek Harpia jest jedną z najczyściej jeżdżących osób jaką znam. Jeżeli Twoje fizyczne opisy jazdy to wykluczają to w takim razie są czystą teorią nie mającą żadnego praktycznego zastosowania w opisie realnej jazdy.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu się mylisz. Promień skrętu na krawędzi zależy od prędkości i talowania narty. Na danej parze nart, z określoną prędkością możesz jechać tylko określonym promieniem..

Obawiam się że jeśli szybko tego nie uzasadnisz to zostaniesz 'zjedzony'... To co napisałeś niżej nie jest takim uzasadnieniem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Nie wiem skąd wziąłeś to twierdzenie ale ze 100% odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że Jurek Harpia jest jedną z najczyściej jeżdżących osób jaką znam. Jeżeli Twoje fizyczne opisy jazdy to wykluczają to w takim razie są czystą teorią nie mającą żadnego praktycznego zastosowania w opisie realnej jazdy.

Pozdrowienia

Mitek w kadzeniu Harpi jestes miszcz, przez co "rozmieniles sie na drobne".

Facet sam wstawil film "niebieskie gacie", ktory jest prezentacja jego jazdy a tam widac 100%-owego szuracza. 

Gdzie Ty Mitek sie obracasz, po jakich zadupiach sie chowasz, zeby takie oceny prezentowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pewien spór w dyskusji wynika z tego że przyjmujesz układ modelowy czyli znacznie uproszczony a w dodatku statyczny - wtedy wynik się zgadza i wtedy przyznaję ci rację. Jednak nie uwzględniając innych czynników oraz zmienności otrzymany wynik jest za bardzo uproszczony (wręcz zafałszowany) bo oderwany od praktyki (czasem z nią niezgodny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitek w kadzeniu Harpi jestes miszcz, przez co "rozmieniles sie na drobne".

Facet sam wstawil film "niebieskie gacie", ktory jest prezentacja jego jazdy a tam widac 100%-owego szuracza. 

Gdzie Ty Mitek sie obracasz, po jakich zadupiach sie chowasz, zeby takie oceny prezentowac.

Cześć

Przykro, że nie potrafisz docenić dobrej jazdy przez pryzmat forumowych wojenek. 

POzdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Facet sam wstawil film "niebieskie gacie", ktory jest prezentacja jego jazdy a tam widac 100%-owego szuracza. 

 

 

Ja też Cię kocham :)

 

No fakt słabo mi z jazdą na nartach idzie ale się staram.

 

Jak jednak nazwać Twoją jazdę?

 

Poniżej

1. Czarne gacie - Fredowski

2. Niebieskie gacie - Harpia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam trochę poszukałam , i carving to nic innego jak wycinanie , cięcie w tym przypadku śniegu a u pana tego cięcia niema tylko tumany kurzu co świadczy o tym że nie jest to czyste cięcie krawędzią .To jest czysty carving

Cześć

Jeżeli chcesz czysty carving bez "tumanów kurzu" to musisz go pokazać bo na filmie też tumany widzę - wystarczy zerknąć na stopklatkę początkową. Czy mogłabyś uzasadnić swoją tezę odniesieniem do jazdy praktycznej?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to więcej ten pan wie w teori niż w praktyce bo na filmie tego nie widać .

 

Jest fatalnie :)

 

O teorii wiem bardzo mało.

Nigdy nie przeczytałem żadnej książki o technice jazdy na nartach.

 

Skoro tak to w praktyce jeszcze walczę z pługiem.

 

Ale co ja tam mogę wiedzieć , początkująca jestem .Pozdrawiam

 

 

 

Coś mi się wydaje, że początkującym to Ty jesteś klonem wiadomo kogo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć .Proszę kolego zauważyć skad sie wydobywa odkurz z pod nart tak , a nie  piętek! co świadczy że kolega Harpia nie jedzie czysto na krawędziach .Na tak łatwym stoku nie ma konieczności jazdy ześlizgiem i jak ktoś wspomniał na narcie górnej

Cześć

A na zdjęciu przedstawionego Włocha wydobywa się skąd bo ja widzę, ze jak nic zaczyna się przed przednim wiązaniem bo przód narty ledwo śnieg muska.

I co to jest odkurz?

Znasz dobrze stok po którym jedzie, które fragmenty są tam łatwe a które trudne?

W którym momencie konkretnie - sekunda filmu Jurek jedzie na narcie górnej?

Proszę o  konkrety.

Serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tak łatwym stoku nie ma konieczności jazdy ześlizgiem i jak ktoś wspomniał na narcie górnej

 

 

coraz lepiej, ześliżgiem na narcie górnej :D  :D

 

 

 

 

W którym momencie konkretnie - sekunda filmu Jurek jedzie na narcie górnej?

 

Jedzie, jedzie tylko zupełnie nie rozumiem czemu się tego wypiera, w sytuacyjnym skręcie sl to nic dziwnego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

Jedzie, jedzie tylko zupełnie nie rozumiem czemu się tego wypiera, w sytuacyjnym skręcie sl to nic dziwnego :)

 

Wypieram się bo.........................nie jadę na górnej narcie.

Mogę inicjować skręt z górnej ale natychmiast obciążona jest dolna i tylko dolna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coraz lepiej, ześliżgiem na narcie górnej :D  :D

 

 

 

Jedzie, jedzie tylko zupełnie nie rozumiem czemu się tego wypiera, w sytuacyjnym skręcie sl to nic dziwnego :)

Cześć

Sam wiesz, jazda ześlizgiem na narcie górnej nie jest wcale taka łatwa.

Oczywiście, idealny skręt cięty nie istnieje i wie o tym każdy kto chociaż trochę jeździ, chodzi o mechanikę a nie o czystości.

Jeździłem trochę z Jurkiem i doły jakie zostawia jego DOLNA narta nie pozostawiają złudzeń co do sposobu jej dociążenia.

POzdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Tego kolegi proszę spytać .Pisałam że jestem początkująca nie dosłownie,  ale krawędź to moje marzenie

Skoro - jak sama twierdzisz - nie znasz się na tym, to jaki jest sens zabierania głosu w dyskusji poza zamąceniem?

Proszę o szczerą odpowiedź.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Po głębokiej analizie wszystkich postów w tym temacie, obejrzeniu klatka po klatce wszystkich zamieszczonych filmów, doszedłem do wniosku, że karwing(z naciskiem na krańcowo czysty...) jest pojęciem abstrakcyjnym. Jazda na krawędzi, nie jest jego ostatecznym kryterium. Przecież przez różne wygibasy całego ciała(Polm), szczególnie, gdy ma się odpowiednią elastyczność, można na krawędzi nawet stać. Czyli byłby to karwing z zerową prędkością. A przecież wszyscy podkreślają, że im szybciej to lepiej dla czystości tej ewolucji. Nie będę się też  zastanawiał, gdzie jest skierowana wypadkowa dwóch głównych sił -ciężkości i odśrodkowej-pomiędzy narty, bardziej na jedną, drugą, czy jest poza nartami, w kierunku środka chwilowego łuku(a łuk się zmienia). Tego nie "razbieriosz", stosując najbardziej zagmatwany układ równań, gdzie należałoby określić położenie w przestrzeni każdej komórki całego ciała. A nie zastępować go ciężarkiem w okolicy pępka.

 

Ponieważ człowiek czuje się głupio, nie mając niekwestionowanego wzorca, więc jest jednak silna potrzeba stworzenia takiego, dla szerokich rzesz narciarskich aspirujących na karwingowców. Skromnie przedstawiam moją propozycję definicji idealnego karwingu:

 

Idealnym karwingiem jest ewolucja narciarska, którą prezentują narciarze Pucharu Świata, na odpowiednich stokach.... Tu by się zdefiniowało jakie charakterystyki mają te stoki - różnica poziomów, długość przejazdu, liczbę bramek. Oczywistym jest, że najbardziej idealny przejazd karwingowy w danym dniu miałby zwycięzca konkurencji. Skończyłyby się raz na zawsze wszelkie dyskusje, kto lepiej jeździ na krawędziach, ba - lepiej na nartach. Bo to jest ostateczne kryterium, a nie kilka stopni pochylenia w tę, czy w tamtą stronę narty. 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...