Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Naderwane/Zerwane wiązadło poboczne?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 mat3k

mat3k

Nowy użytkownik

• 6 postów
  • Na forum od: 02.2017
1

Napisano 09 luty 2017 - 14:48

Witam w tego roczne ferie zimowe mniej więcej 20/23 styczeń skacząc na nartach doznałem upadku źle wylądowałem i natomiast poczułem straszny ból w kolanie poleżałem chwile na śniegu i ból przeszedł od tak. Po 2 godz przyjechałem do domu i noga mnie strasznie zaczęła boleć posmarowałem maścią i na drugi dzień ból ustąpił w 80%. Minął tydzień ból minął prawie całkowicie lecz gdy źle stanąłem na noge chodziło tu o tak jak by o zgięcie nogi w kolanie w bok kolano zaczęło trochę boleć zignorowałem to myślałem że przejdzie za nie długo ponieważ cały czas smarowałem maściami. Po nie całym miesiącu dokładnie przed wczoraj postanowiłem iść z tym do lekarza zrobiłem zdjęcie i na następny dzień poszedłem z tym zdjęciem do ortopedy który mi powiedział że mam zerwane wiązadło nie powiedział nic więcej tylko że mam zerwane. Spytałem się go i co teraz? On na to odpowiedział że zakładamy gips. I tak po 15 po min miałem już gips na nodze od połowy uda do kostki na 4 TYGODNIE. Chodzi tutaj o lewą noge. Dodam tyle że przez ten nie cały miesiąc gdy ból nogi ustąpił normalnie jeździłem BA i nawet skakałem na nartach i żadnego ostrzejszego bólu nie doznawałem biegałem chodziłem normalnie zginałem wyprostowałem nogę w normalny sposób bez żadnego odczuwalnego bólu. I teraz moje pytanie czy aby na pewno mam zerwane wiązadło? Gdyż tak ja wspomniałem wszystko normalnie mogłem robić. Czy po prostu mój lekarz pomylił zerwanie z jakimś np naderwaniem? Prosił bym o wypowiedź ponieważ jestem bardzo aktywną osobą sportowo i zależy mi na tym jak będzie wyglądać sytuacja po zdjęciu gipsu za 4 tygodnie. I czy będę mógł uprawiać dalej sporty różnorakie?

#2 labas

labas

Użytkownik

• PipPip
  • 224 postów
  • Na forum od: 03.2009
103
  • Umiejętności: 1
  • Krościenko

Napisano 09 luty 2017 - 15:06

Wklej zdjęcie, jest tu ortopeda forumowy.

A tak na poważnie, to diagnozę trzeba zrobić w jakiejś dobrej przychodni, a nie szukać porad na forum.

#3 mat3k

mat3k

Nowy użytkownik

• 6 postów
1

Napisano 09 luty 2017 - 15:10

Niestety sory kolego ale nie każdy zarabia po 5000 zł żeby mieć na wizytę u prywatnego lekarza od tak. Zresztą myślę że opisałem dosyć dobrze mój problem i chce się tylko dowiedzieć czy aby na pewno jest to samo co powiedział lekarz.

#4 labas

labas

Użytkownik

• PipPip
  • 224 postów
  • Na forum od: 03.2009
103
  • Krościenko

Napisano 09 luty 2017 - 15:38

Powinienem zaproponować innego lekarza, ale zmilczę.

#5 mat3k

mat3k

Nowy użytkownik

• 6 postów
1

Napisano 09 luty 2017 - 15:41

Jeśli nie wnosisz nic do tematu to proszę nie wypowiadaj się. 

#6 Pingwingg

Pingwingg

Nowy użytkownik

• 27 postów
8
  • Umiejętności: 7

Napisano 09 luty 2017 - 16:02

Miałem naderwanie MCL 2 stopnia rok temu. Gips to najgorsze co w takim przypadku można zrobić. 3/4 miesiące intensywnej rehabilitacji i udało się jeszcze pojeździć w zeszłym sezonie. Każdy przypadek jest inny i nie ma co ukrywać byłem u 4 lekarzy i każdy inna diagnoza jeden by kroił inny basen, rowerek i będzie pan zdrowy. Nigdy nie ma jednego rozwiązania. U mnie najpierw usg potem rezonans kolana. Pytanie czy wszystko było potrzebne tego pewnie nigdy się nie dowiem ale stwierdziłem że na zdrowiu nie ma co oszczędzać.

Jeżeli nie masz możliwości iść do innego lekarza zajrzyj do fizjoterapeuty, który specjalizuje się w kolanach.

Najważniejsze są odpowiednie ćwiczenia musisz wzmocnić mięsień czworogłowy i dwugłowy.  Okłady z lodu uśmierzają ból i zmniejszają opuchliznę tylko nie wiem czy na to już nie za późno.

Z drugiej strony odkłamywałbym na wizytę u lekarza co się w kolanach specjalizuje bo taka osoba najlepiej Ci pomorze.

#7 paw1

paw1

Użytkownik

• PipPipPip
  • 488 postów
  • Na forum od: 12.2007
129
  • śląsk

Napisano 09 luty 2017 - 16:14

Mat3k jeśli zależy Ci na TWOIM kolanie to idź do dobrego to znaczy najczęściej drogiego ortopedy i wtedy masz większe szanse na sukces w leczeniu (nie gwarancje)

#8 mat3k

mat3k

Nowy użytkownik

• 6 postów
1

Napisano 09 luty 2017 - 16:39

Miałem naderwanie MCL 2 stopnia rok temu. Gips to najgorsze co w takim przypadku można zrobić. 3/4 miesiące intensywnej rehabilitacji i udało się jeszcze pojeździć w zeszłym sezonie. Każdy przypadek jest inny i nie ma co ukrywać byłem u 4 lekarzy i każdy inna diagnoza jeden by kroił inny basen, rowerek i będzie pan zdrowy. Nigdy nie ma jednego rozwiązania. U mnie najpierw usg potem rezonans kolana. Pytanie czy wszystko było potrzebne tego pewnie nigdy się nie dowiem ale stwierdziłem że na zdrowiu nie ma co oszczędzać.

Jeżeli nie masz możliwości iść do innego lekarza zajrzyj do fizjoterapeuty, który specjalizuje się w kolanach.

Najważniejsze są odpowiednie ćwiczenia musisz wzmocnić mięsień czworogłowy i dwugłowy.  Okłady z lodu uśmierzają ból i zmniejszają opuchliznę tylko nie wiem czy na to już nie za późno.

Z drugiej strony odkłamywałbym na wizytę u lekarza co się w kolanach specjalizuje bo taka osoba najlepiej Ci pomorze.

A co Ty odczuwałeś po naderwaniu? Jak teraz u Ciebie bywa ze sportem? Nie ukrywam że gram dużo w piłke nożną i stąd te moje pytania  bo chciałbym się dowiedzieć czy będę jeszcze jakoś w stanie grać w tą piłkę.

#9 melo7anthony

melo7anthony

Nowy użytkownik

• 13 postów
  • Na forum od: 01.2017
16
  • Brenna

Napisano 09 luty 2017 - 16:49

Żeby być pewnym w 100 procentach zrób rezonans. A co do tego gipsu to całkowite przegięcie, tak jak kolega pingwingg napisał najgorsza rzecz w takich przypadkach. Mi jak zerwałem więzadło to w szpitalu też dali nogę do gipsu, na drugi dzień ortopeda od razu gips zdjął. 

#10 Pingwingg

Pingwingg

Nowy użytkownik

• 27 postów
8

Napisano 09 luty 2017 - 17:07

A co Ty odczuwałeś po naderwaniu? Jak teraz u Ciebie bywa ze sportem? Nie ukrywam że gram dużo w piłke nożną i stąd te moje pytania bo chciałbym się dowiedzieć czy będę jeszcze jakoś w stanie grać w tą piłkę.

Luz w nodze przy ruchach w prawo lewo. Czułem źe noga jest osłabiona tak 70% normalnego stanu. Miałem opuchlizne i zaczerwienienie. Aktualnie mogę powiedzieć że noga jest w 99% sprawna lekki ból odczuwam jedynie przy intensywnej grze w squasha. Mój rehabilitant powtarzał ćwiczenia ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia. W piłke mogę grać tylko noszę wtedy opaskę na kolano albo stabilizator. Na Twoim miejscu poszedlbym do ortopedy i jak masz naderwaniu to dostaniesz wypis na stabilizator który jest refundowany w 90%

#11 mat3k

mat3k

Nowy użytkownik

• 6 postów
1

Napisano 09 luty 2017 - 17:41

Z tego co wyczytałem to stwierdzam że lekarz chyba popełnił dosyć znaczący błąd. Ponieważ tak jak napisałem ja po tygodniu od wypadku mogłem normalnie funkcjonować. Tyle że mi ból się objawiał wtedy gdy przechyliłem nogę w prawą stronę.

#12 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 8652 postów
  • Na forum od: 09.2006
3092
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 09 luty 2017 - 18:28

Z tego co wyczytałem to stwierdzam że lekarz chyba popełnił dosyć znaczący błąd. Ponieważ tak jak napisałem ja po tygodniu od wypadku mogłem normalnie funkcjonować. Tyle że mi ból się objawiał wtedy gdy przechyliłem nogę w prawą stronę.

1/ nie znamy diagnozy
2/ nie znamy wynikow dodatkowych badan (rtg oczywiscie wiezadel nie pokazuje)
3/ proponowanie czegokolwiek - oprocz ponownej wizyty u dobrego ortopedy - mija sie z celem

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#13 mat3k

mat3k

Nowy użytkownik

• 6 postów
1

Napisano 09 luty 2017 - 18:35

Jutro idę prywatnie do lekarza więc myślę że się wszystko dowiem i dam znać później co i jak.

#14 robertw

robertw

Góral świętokrzyski

• PipPipPip
  • 798 postów
  • Na forum od: 09.2010
248
  • Umiejętności: 3
  • Kielce

Napisano 10 luty 2017 - 17:08

Po Janie Kovalu nie za bardzo wypada sie wypowiadać, niemniej, do zdiagnozowania więzadeł to minimum USG, lub MR. Poza tym jak już wcześniej koledzy zauważyli nie da się leczyć via forum. Naderwanie więzadeł to nie wyrok na operację, ale o tym POWINIEN zadecydować sensownie podchodzący do tematu lekarz.

#15 JohnyB

JohnyB

Użytkownik

• Pip
  • 67 postów
  • Na forum od: 02.2014
10
  • Umiejętności: 5
  • Okolice Wrocławia

Napisano 10 luty 2017 - 19:12

Jeżeli możesz to na pewno zdejmij ten gips i zaopatrz się w stabilizator, na zachodzie w gips nikt już nikogo nie pakuje.

Nie napisałeś o jakie więzadła chodzi. Boczne podobno się zrastają jak są naderwane, przednie krzyżowe i tylne nie - tu tylko operacja czeka.

Jeżeli masz zerwane przednie to w miarę sprawny ortopeda wyczuje to od razu. Nie wiadomo co z łąkotką. Jeżeli jest pęknieta to im szybciej podda się człowiek zabiegowi tym lepiej (szyciu).

Zależy też od przypadku tzn. jakie uszkodzenie. W niektórych przypadkach bez operacji następuje zabliźnienie łąkotki.

Ja miałem podobną sytuację, nie wypięta narta i skręcenie kolana. Uraz wewnętrzy musiał być spory bo odciągnięto mi sporo krwi następnego dnia.

Prawdopodobie nie zerwało się żadne wiązadło (nie robiłem jeszcze rezonansu) ale po rehabilitacji "własnej" mam całkowitą sprawność, jeżdzę agresywnie, gram w tenisa, biegam itp.

Podejrzewam, że w moim przypadku uratowały mnie bardzo intensywne ćwiczenia przed sezonem co polecam każdemu.

Suma sumarum powinno zrobić się rezonans i wtedy będziemy wiedzieć więcej. 

#16 robertw

robertw

Góral świętokrzyski

• PipPipPip
  • 798 postów
  • Na forum od: 09.2010
248
  • Umiejętności: 3
  • Kielce

Napisano 11 luty 2017 - 16:05

Jeżeli możesz to na pewno zdejmij ten gips i zaopatrz się w stabilizator, na zachodzie w gips nikt już nikogo nie pakuje.

.........

Odważny jesteś namawiając kolegę do samodzielnego zdjęcia gipsu. Nawet jeśli napisałby to lekarz to byłbym bardzo ostrożny. Doradzanie i namawianie do takiego postępowania na podstawie opisów w internecie, to chyba nadmiar odwagi, lub totalny brak rozsądku. Współpracuje z lekarzami od prawie 30 lat rehabilitując ludzi, ale takiej porady nie udzieliłbym w internecie. Przecież my nawet nie wiemy co tam się do konca stało? 

#17 Olaaa90

Olaaa90

Nowy użytkownik

• 5 postów
  • Na forum od: 09.2017
0

Napisano 12 wrzesień 2017 - 08:28

Na stoku trzeba być wyjątkowo ostrożnym, bo jednak kontuzje są wyjątkowo częste. Nie ma co, ja tam od razu zaczęłam trenować z instruktorem, bo jednak zdrowie jest najważniejsze,, a i technika później o niebo lepsza. Polecam zajrzeć tutaj: http://lepszytrener.pl/sporty-zimowe

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych