Skocz do zawartości

Dobór długości nart, zgodnie z instrukcją Salomona 2013/14


Maciej S

Rekomendowane odpowiedzi

Dobór długości nart dla dorosłych z Technical Manual Alpine 2013/14  Salomona

Zasiałeś ziarno niepewności to trochę pogrzebałem w tym poletku i znalazłem ot taki artykuł z 2014r: http://skimagazyn.pl...ybieramy-narty/

i wychodzi na to że zaprezentowana przez ciebie tabelka dotyczy nart z rockerem. Zwróć uwagę na cyt: "Po pierwsze, warto pamiętać, że buty narciarskie plus płyta pod wiązaniem to dodatkowe 4-6 cm „wzrostu”. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę, że poza wzrostem na dobór długości nart mają wpływ: waga narciarza, jego umiejętności, styl jazdy i ogólna kondycja". Tak więc pomijając oczywiste oczywistości o których wspomniał Mietek w odrębnym wątku preselekcja powinna odbywać się wg. wzrostu. Czyli tak w ogólnym zarysie pomijając kwestię K/M - 1. poziom zaawansowania, 2. Przeznaczenie, 3. Preferencje/oczekiwania, 4. Wiek, (W tym momencie selekcja ograniczyła nam wybór do kilku modeli w ramach jednego producenta) 5. Wzrost z uwzględnieniem wagi - i tu kolejny raz podkreślę iż wg mnie wagę należy brać pod uwagę jedynie w przypadku znacznych odchyłów od normy.

Taka jest moja metoda. No cóż jeżeli tabela salomona jest jedyna i słuszna czeka mnie dieta i siłka a na razie popracuję nad masą. :)  :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta tabelka ma sens chyba tylko w przypadku dorosłych mężczyzn, ważących ponad 80 kg. Ci mają szansę na przyzwoitą długość nart. Ja, według niej, powinnam mieć narty maksymalnie 154 cm, a mam 170 cm wzrostu. Jeżeli do tego dołożymy rocker to mam narty... jak pożyczone od przedszkolaka :). Dużo bardziej przekonuje mnie wyszukiwarka Fischera, która bierze pod uwagę wzrost, wagę, płeć, wiek i umiejętności. Według niej powinnam mieć narty 165 cm, czyli takie, na jakich jeżdżę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta tabelka ma sens chyba tylko w przypadku dorosłych mężczyzn, ważących ponad 80 kg. Ci mają szansę na przyzwoitą długość nart. Ja, według niej, powinnam mieć narty maksymalnie 154 cm, a mam 170 cm wzrostu. Jeżeli do tego dołożymy rocker to mam narty... jak pożyczone od przedszkolaka :). Dużo bardziej przekonuje mnie wyszukiwarka Fischera, która bierze pod uwagę wzrost, wagę, płeć, wiek i umiejętności. Według niej powinnam mieć narty 165 cm, czyli takie, na jakich jeżdżę.

Ta tabelka ma niewielki sens jedynie w korelacji z produktami tej firmy na sezon 13/14. Zauważ że tabeli tej nie stosuje się do normalnych nart z serii S-lab i przyzwoitej serii Race. Tak więc wynalazki na podstawie wynalazkowej tabelki a normalne narty na ogólnych zasadach. 

Większość wymienionych  serii jest z sezonu 12/13 a tam już jest bardzo dziwnie np http://www.skionline...peed,5811.html#sygnowana jako profil gigantowy. Czyli wg. tabelki facet 74-82 - 165, Advanced+0, on piste+0, model +4 powinien kupić 171 ?????. Czyli normalny facet mierzący 180-190 ma mieć nartę niby gigantową do brody????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem.

 

Przy geometrii współczesnych nart dobór długości nie jest tak krytyczny jak kiedyś.

W zasadzie każda narta postawiona na krawędzi trzyma znakomicie.

Ja jeżdżę na nartach od 165-182 cm i na każdych jeździ się super.

Chętnie pokażę każdemu chętnemu moją jazdę na juniorskich SL o długości 150cm z fleksem przystosowanym dla lekkiej młodzieży.

Mam 176cm wzrostu i ponad 80 kg wagi.

Jednocześnie widziałem ze dwa lata temu jak 12 letnia wtedy córka wagi piórkowej, bez problemu dawała sobie radę na dorosłej damskiej komórce SL 155cm.

 

Ci którzy jeżdżą bardzo dobrze sami wiedzą jak dobrać narty. Dla pozostałych to mniej istotne. Mogą spokojnie stosować się do dowolnych tabelek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem.

 

Przy geometrii współczesnych nart dobór długości nie jest tak krytyczny jak kiedyś.

W zasadzie każda narta postawiona na krawędzi trzyma znakomicie.

Ja jeżdżę na nartach od 165-182 cm i na każdych jeździ się super.

Chętnie pokażę każdemu chętnemu moją jazdę na juniorskich SL o długości 150cm z fleksem przystosowanym dla lekkiej młodzieży.

Mam 176cm wzrostu i ponad 80 kg wagi.

Jednocześnie widziałem ze dwa lata temu jak 12 letnia wtedy córka wagi piórkowej, bez problemu dawała sobie radę na dorosłej damskiej komórce SL 155cm.

 

Ci którzy jeżdżą bardzo dobrze sami wiedzą jak dobrać narty. Dla pozostałych to mniej istotne. Mogą spokojnie stosować się do dowolnych tabelek .

Z jednej strony się z tobą w pełni zgadzam a z drugiej strony nie. To co przekazałeś w pierwszej części swojego postu jest dosyć oczywiste ale tylko dla doświadczonych narciarzy którzy opanowali cyt."sztukę adaptacji" co daje im możliwość jazdy dosłownie na wszystkim. Przykład jaki podałeś znam z własnego rodzicielskiego doświadczenia. Córka w wieku 14 lat dostała normalnego Atomica SL 150 cm. jeszcze w systemie beta. Narta była wyższa od niej. Pomimo znacznej sztywności wzdłużnej w zestawieniu z jej niewielką wagą i wzrostem nie miała żadnego problemu z opanowaniem tych nart i nie mówię tutaj o ześlizgiwaniu się. Kluczem sukcesu była prawidłowa technika. Masz rację osoby dobrze jeżdżące mają stosowną wiedzę jak prawidłowo dobrać nartę.

Teraz to z czym się nie zgadzam nie może być byle jaka tabelka - ma być dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że na stronach producentów są dobre a nie byle jakie tabelki.

 

Jeśli ktoś NIE jeździ na krawędzi to narta nie będzie mu przeszkadzać.

Kiedyś każdy szurał na 205 i nie było problemu.

Wstyd było w autobusie do Szczyrku mieć krótsze narty jak 195 :)

 

p.s. moja 14-stka jeździ teraz na komórce 150. Oczywiście są zielone :)

 

Poprzednio zapomniałem dopisać o Omeglasach SL 157 które jeszcze czasami kładę na śnieg i to dopiero jest zabawa.

Przy nich SL165 to straszne kołki :) właściwie to GS o promieniu 13m :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że na stronach producentów są dobre a nie byle jakie tabelki.

 

Jeśli ktoś NIE jeździ na krawędzi to narta nie będzie mu przeszkadzać.

Kiedyś każdy szurał na 205 i nie było problemu.

Wstyd było w autobusie do Szczyrku mieć krótsze narty jak 195 :)

 

p.s. moja 14-stka jeździ teraz na komórce 150. Oczywiście są zielone :)

 

Poprzednio zapomniałem dopisać o Omeglasach SL 157 które jeszcze czasami kładę na śnieg i to dopiero jest zabawa.

Przy nich SL165 to straszne kołki :) właściwie to GS o promieniu 13m :)

Piękne czasy - las.............nart w nabitych PKS-ach w Bielsku. Mój 20 letni bąbelek dale żyłuje szachownice raz żółte :) a raz czerwone :D. A tabelki temat czysto akademicki. Dobre były kiedyś M+25, W+15 :D  :D teraz są wymyślate :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam coś z "harpii". Gdyby jeszcze ten poziom...Wzrost 175 cm, ponad 80 kg(niestety!), "Wymiatam" ostatnie sezony od 160-178 cm. Na innych nie próbowałem, bo nie mam, Ale dało by się wymieść. W autobusie do Szczyrku też miałem dwu metrówki i może jeszcze pięć cm.

 

Życzę jeszcze wielu lat sukcesów mojemu idolowi! A do każdych nart można się przyzwyczaić. Drążąc w temat w nieskończoność nie da się stwierdzić, czy się jeździ na nartach optymalnych i które są optymalne. No bo jak? Skoro to optimum zależy na czym i po czym się jeździ. Więc się zmienia. Jedynie zawodnik może powiedzieć, jak odnosi sukcesy. Jeżdżę na nartach z optymalną długością, sprężystością itd...Tylko, że ich ma spory magazyn

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że na stronach producentów są dobre a nie byle jakie tabelki.

 

Jeśli ktoś NIE jeździ na krawędzi to narta nie będzie mu przeszkadzać.

Kiedyś każdy szurał na 205 i nie było problemu.

Wstyd było w autobusie do Szczyrku mieć krótsze narty jak 195 :)

 

p.s. moja 14-stka jeździ teraz na komórce 150. Oczywiście są zielone :)

 

Poprzednio zapomniałem dopisać o Omeglasach SL 157 które jeszcze czasami kładę na śnieg i to dopiero jest zabawa.

Przy nich SL165 to straszne kołki :) właściwie to GS o promieniu 13m :)

To jest Forum a nie real, tu wszyscy giganty na 195 śmigają, a Ty  jakieś 157 imputujesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może admini powinni wprowadzić swoistego rodzaju weryfikację forumowiczów: chcesz stałego nicka to wyślij dwa filmiki - jeden z jazdą na GS o długości powyżej 185 cm a drugi z jazdą na SL o długości poniżej 160 cm. Jeżeli chcesz dodatkowo należeć do grupy "wie o czym mówi" to dołącz trzeci filmik - z jazdy off :)

A tak na serio, to każdemu polecam przejechanie się na snowblade'ach. Wypożyczenie tego ustrojstwa o długości 99 cm i radiusie około 6 m pokazało mi całkowicie nieznaną stronę narciarstwa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może admini powinni wprowadzić swoistego rodzaju weryfikację forumowiczów: chcesz stałego nicka to wyślij dwa filmiki - jeden z jazdą na GS o długości powyżej 185 cm a drugi z jazdą na SL o długości poniżej 160 cm. Jeżeli chcesz dodatkowo należeć do grupy "wie o czym mówi" to dołącz trzeci filmik - z jazdy off  :)

A tak na serio, to każdemu polecam przejechanie się na snowblade'ach. Wypożyczenie tego ustrojstwa o długości 99 cm i radiusie około 6 m pokazało mi całkowicie nieznaną stronę narciarstwa...

sese wierz mi jazda na polsport 2000 wzroście 200 w zestawie Marker rotomat (obowiązkowo metalowy przód V i ski stoper :D  :D  w postaci taśmy samozaciskowej w niemieckich barwach narodowych)+ buty san marco sięgające niebotycznej wysokości tuż za kostkę, pokazuje nieznaną stronę narciarstwa :D  :D  :D .

PS dałeś impuls do założenia nowego wątku..................................................... :blink:  :blink:  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sese wierz mi jazda na polsport 2000 wzroście 200 w zestawie Marker rotomat (obowiązkowo metalowy przód V i ski stoper :D  :D  w postaci taśmy samozaciskowej w niemieckich barwach narodowych)+ buty san marco sięgające niebotycznej wysokości tuż za kostkę, pokazuje nieznaną stronę narciarstwa :D  :D  :D .

 

tylko po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może admini powinni wprowadzić swoistego rodzaju weryfikację forumowiczów: chcesz stałego nicka to wyślij dwa filmiki - jeden z jazdą na GS o długości powyżej 185 cm a drugi z jazdą na SL o długości poniżej 160 cm. Jeżeli chcesz dodatkowo należeć do grupy "wie o czym mówi" to dołącz trzeci filmik - z jazdy off  :)

A tak na serio, to każdemu polecam przejechanie się na snowblade'ach. Wypożyczenie tego ustrojstwa o długości 99 cm i radiusie około 6 m pokazało mi całkowicie nieznaną stronę narciarstwa...

Witam

 

Siostra mojej żony czasami jeździ na Pilsku na bigfootach. Niemłoda kobieta, z kłopotami stawowymi. I daje radę. Ale to stara wyrypiarka. Ładnych parę lat temu pożyczyła mi to ustrojstwo na Hali Miziowej. Nawet napisałem stosowny post na tym forum o wrażeniach. Jak ktoś chce to sobie znajdzie z załączonym filmikiem. To dobre sprawdzenie swojej równowagi na nartach. Gdyby dołożyć jeszcze buty w "starym stylu" skórzane i popróbować na nieco bardziej pochyłym stoczku, to wrażenia ze swoich umiejętności mogły by być ciekawe.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek miał dotyczyć doboru nart Salomona wg ich zasad. Tabela jest Salomona i dla Salomona. Nie widzę powodu, żeby spierać się z konstruktorami Salomona. Nie widzę sensu dobierania nart wbrew zaleceniom ich producenta ( no może odchylenie o jedna długość)

Jeśli znacie tabele innych producentów to proszę wskazać.

Konfiguratory internetowe zadają wiele pytań ale nie wiadomo jak kalkulują długość czy model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek miał dotyczyć doboru nart Salomona wg ich zasad. Tabela jest Salomona i dla Salomona. Nie widzę powodu, żeby spierać się z konstruktorami Salomona. Nie widzę sensu dobierania nart wbrew zaleceniom ich producenta ( no może odchylenie o jedna długość)

Jeśli znacie tabele innych producentów to proszę wskazać.

Konfiguratory internetowe zadają wiele pytań ale nie wiadomo jak kalkulują długość czy model.

Cześć

Szczerze mówiąc to dość dziwne, że jako doświadczony narciarz  ze sporą wiedzą wolisz się posługiwać uproszczonymi tabelkami niż bazować na własnym doświadczeniu i odczuciach.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Nie trzeba być raczej zawodowcem, żeby wiedzieć, że tabele doboru nart różnych producentów nie powinny się różnić a jeżeli się różnią to tylko świadczy o tabelach. Różnice pomiędzy nartami w poszczególnych grupach są tak minimalne, że dla 99% pomijalne. często zresztą (segmenty niższe zwłaszcza) te narty produkowane są na jednej linii a dopiero później kalkomania zdradza kto będzie je sprzedawał i pod jaką marką. Producent ma w d... prawidłowy dobór narty. Dobór ma być taki, żeby narty się sprzedawały czyli dużo przedziałów, permanentne proponowanie nart zbyt krótkich itd.

Pozdrowienia 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...