Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Iran / Dizin - freetouring: mapy, rady?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 n3l15

n3l15

Nowy użytkownik

• Pip
  • 38 postów
  • Na forum od: 11.2012
26

Napisano 15 wrzesień 2016 - 17:21

Szanowni,
Udało mi sie kupic tanio bilety do Teheranu na marzec.
Czy ktos uprawial tam tury, freeride, freetouring z wyciągów? Jakieś rady, spoty, mapki - dokąd się udać, skąd zjechać? (Mój poziom: średniozaawansowany)
Pzdr
Nelis

Nelis

#2 Harpia

Harpia

Coś tam jeżdzę.

• PipPipPipPipPipPip
  • 5072 postów
  • Na forum od: 02.2009
4204
  • Umiejętności: 1
  • KRK

Napisano 15 wrzesień 2016 - 17:49

Szanowni,
Udało mi sie kupic tanio bilety do Teheranu na marzec.
Czy ktos uprawial tam tury, freeride, freetouring z wyciągów? Jakieś rady, spoty, mapki - dokąd się udać, skąd zjechać? (Mój poziom: średniozaawansowany)
Pzdr
Nelis

Nelis

Przyglądałem się temu tematowi już jakiś czas temu.

Lubię wyzwania :)

Jednak bezpieczeństwo związane z demokracją to podstawa.

Iran jeszcze musi dużo zrobić abym zaszczycił ich swoją obecnością :)

#3 Veteran

Veteran

Veteran

• PipPipPipPip
  • 1352 postów
  • Na forum od: 01.2015
1489

Napisano 15 wrzesień 2016 - 21:45

Witam

Napisałem post, ale kliknąłem nie to co trzeba. Byłem w tych górach(Elburs, Alborz) w 1972 r. Najwyższy szczyt wygasły wulkan Demawend -ok. 5700 m. Najwyższa grupa poza nim ze szczytem Alam Kuh 4805 m, gdzie są małe lodowce. Teheran leży na południowych stokach Elbursu-który łukiem ok 1000 km otacza południowy kraniec morza Kaspijskiego. Na miastem(poz,. 1200-1600 m) wznoszą się stoki Elbursu - ok 4 km. Jakiś ośrodek narciarski, być może jedyny w górach, jest kilkadziesiąt kilometrów od Teheranu. Nie sądzę, by można tam było wyjechać wyżej niż nieco ponad 3 km. Irańczycy nie są góralami. 

To są zupełnie puste, niezamieszkałe wyżej góry. Nie było żadnej służby ratunkowej. W dodatku musieliśmy posiadać zezwolenie na działalność pod Alam Kuh i na wejście na Demawend. Ciekawostką byłoby wejście na skiturach na Demawend. Stożek wulkanu nie jest zbyt stromy. Dojechać samochodem można na wysokość 2200 m do miejscowości Rineh. Ale to 3,5 km w górę i konieczna jest solidna aklimatyzacja. Na poz. 4150 m był kiedyś schron. 

Trzeba sprawę rozeznać, czy wolno tam się poruszać z dala o wyciągów. To było państwo policyjne i nic się tu nie zmieniło, tylko na gorsze. Należałoby nawiązać kontakt z kimś, kto tam teraz był, lub z jakimiś Irańczykami. Osobiście sądzę, że skitury w tych górach to znacznie trudniejsza sprawa niż w Alpach. Ze względu na ich dzikość i rozległość. I nie do pomyślenia są jakieś samotne wypady w bok obok cywilizowanych tras.

Pozdrawiam

#4 n3l15

n3l15

Nowy użytkownik

• Pip
  • 38 postów
26

Napisano 16 wrzesień 2016 - 09:45

Bardzo dzięki. Wyciągami da się wjechać na 3600m. Ośrodek nazywa się Dizin i mocno się ucywilizował (tylko stoki osobne dla kobiet i mężczyzn). Jeździłem już w krajach muzułmańskich (Kirgistan) i było ok. Iran jest wbrew pozorom dość bezpieczny jeśli nie jesteś gejem, nie wciągasz dragów, nie pijesz i masz szacunek do ich kultury.

Gdyby ktoś miał jakieś mapy albo poradził jak znaleźć fajne kawałki poza trasą będę wdzięczny.

Nelis
  • Mitek podziękował za tę wiadomość

#5 Veteran

Veteran

Veteran

• PipPipPipPip
  • 1352 postów
  • Na forum od: 01.2015
1489

Napisano 16 wrzesień 2016 - 10:29

Bardzo dzięki. Wyciągami da się wjechać na 3600m. Ośrodek nazywa się Dizin i mocno się ucywilizował (tylko stoki osobne dla kobiet i mężczyzn). Jeździłem już w krajach muzułmańskich (Kirgistan) i było ok. Iran jest wbrew pozorom dość bezpieczny jeśli nie jesteś gejem, nie wciągasz dragów, nie pijesz i masz szacunek do ich kultury.

Gdyby ktoś miał jakieś mapy albo poradził jak znaleźć fajne kawałki poza trasą będę wdzięczny.

Nelis

Witam

Ja napisałem o górach i nieco je scharakteryzowałem. Jak się chce jechać dziesięć metrów od ubitej trasy to nie ma problemu. Natomiast mowa o skituringu w tych górach to nieporozumienie. Wybacz, ale wiem jak one wyglądają i kto tam i gdzie  mieszka. Kwestia stosunku do ludności to inna sprawa. Na pewno nie mordują od razu człowieka. Kraje "muzułmańskie" znam dość dobrze, by nie być zarozumiałym. Nie należy dla własnego bezpieczeństwa(nie koniecznie obawiając się ludzi) traktować ten teren zbyt lekko. Poruszanie się w tych górach jest znacznie niebezpieczniejsze niż w Alpach. Tu nie chodzi o o ich trudności techniczne, tylko o ogrom, pustkę i  ratunek w razie nieszczęścia. Jak ma być skitura w pobliżu wyciągu to po co mapa? A z mapami w takich krajach jest problem.  Twój wybór...Dla mnie ten apel na forum jest niepoważny. 

Pozdrawiam

#6 n3l15

n3l15

Nowy użytkownik

• Pip
  • 38 postów
26

Napisano 16 wrzesień 2016 - 11:00

Poruszanie się w tych górach jest znacznie niebezpieczniejsze niż w Alpach. Tu nie chodzi o o ich trudności techniczne, tylko o ogrom, pustkę i ratunek w razie nieszczęścia. (...) Dla mnie ten apel na forum jest niepoważny.

Twój apel traktuję bardziej jako zachętę, bo to co w górach mnie ciągnie - to właśnie dzicz i pustka a nie internet i pizzeria w każdej alpejskiej dolinie.

Zjeżdżałem poza trasami w dużo dzikszych miejscach: w Tien-Szan, na Spitsbergenie, w Andach, na Alasce, czy w Kaukazie. Nie było tam zasięgu komórki ani żadnego radia FM, i jedynym sposobem wezwania pomocy był nadajnik satelitarny, a my teraz mówimy o górach 70km od siedmiomilionowego Teheranu! Serio JA jestem niepoważny? :-)
Naprawdę bywało gorzej. O wiele gorzej.

Mam jeszcze pół roku do wyjazdu. Powoli jak zwykle gromadzę informacje i założę się że znajdę Polaka który zjeżdżał tam poza trasą.
Po to m.in. piszę na tym forum...

Serdeczne pozdro

Nelis
  • Harpia podziękował za tę wiadomość

#7 MajorSki

MajorSki

Użytkownik

• PipPipPip
  • 646 postów
  • Na forum od: 01.2010
564
  • Umiejętności: 6
  • Jaworzno

Napisano 16 wrzesień 2016 - 16:29

Od razu do głowy przyszedł mi filmik z śp. Olkiem Ostrowskim i ich wyprawą na 3 nieczynne wulkany

Ale pewnie znasz ;)

#8 n3l15

n3l15

Nowy użytkownik

• Pip
  • 38 postów
26

Napisano 16 wrzesień 2016 - 16:37

Od razu do głowy przyszedł mi filmik z śp. Olkiem Ostrowskim i ich wyprawą na 3 nieczynne wulkany

Ale pewnie znasz ;)

Miło, ale niestety to nie moja liga, nie moja półka. Jestem facetem z za biurka który poluje na tanie bilety i bardzi lubi góry i narty.

Nelis

#9 pytek23

pytek23

Użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1021 postów
  • Na forum od: 01.2008
639
  • Swieradow Zdroj oryginalnie

Napisano 16 wrzesień 2016 - 16:49

Nie bardzo rozumiem raz piszesz i o najdzikszych zjazdach w Andach a potem,ze jestes facetem zza biurka ktory fajna turowa wyprawe. S.P. Olka uwaza za extreme.

#10 n3l15

n3l15

Nowy użytkownik

• Pip
  • 38 postów
26

Napisano 16 wrzesień 2016 - 17:00

Nie bardzo rozumiem raz piszesz i o najdzikszych zjazdach w Andach a potem,ze jestes facetem zza biurka ktory fajna turowa wyprawe. S.P. Olka uwaza za extreme.

Nie chodziło mi o tę konkretną wyprawę a o to co robił Olek. To że ja zjadę sobie gdzieś w dziczy na Alasce czy Andach z całkiem łagodnego stoku ze szczytu o wysokości 2-3 czy nawet 4 tys metrów i pocieszę się z pustych gór wkoło, ma się kompletnie nijak to wyczynu jaki uprawiali oni. Mam inną wytrzymałość, kondycję, technikę.
Inna liga.

Ale myślę że godzinka skiturów od wyciągu w Iranie i jakaś nie-szalona linia zjazdu jest na moje możliwości.

Nelis

#11 Harpia

Harpia

Coś tam jeżdzę.

• PipPipPipPipPipPip
  • 5072 postów
4204
  • KRK

Napisano 16 wrzesień 2016 - 19:49

Pewnie to znalazłeś ale gdyby nie to poczytaj.

http://kamilakielar....skich-szczytow/

#12 n3l15

n3l15

Nowy użytkownik

• Pip
  • 38 postów
26

Napisano 16 wrzesień 2016 - 20:02

Pewnie to znalazłeś ale gdyby nie to poczytaj.
http://kamilakielar....skich-szczytow/

Bardzo dzieki! Szukałem czegoś takiego!

Nelis

#13 n3l15

n3l15

Nowy użytkownik

• Pip
  • 38 postów
26

Napisano 13 marzec 2017 - 11:13

Nie chodziło mi o tę konkretną wyprawę a o to co robił Olek. To że ja zjadę sobie gdzieś w dziczy na Alasce czy Andach z całkiem łagodnego stoku ze szczytu o wysokości 2-3 czy nawet 4 tys metrów i pocieszę się z pustych gór wkoło, ma się kompletnie nijak to wyczynu jaki uprawiali oni. Mam inną wytrzymałość, kondycję, technikę.
Inna liga.

Ale myślę że godzinka skiturów od wyciągu w Iranie i jakaś nie-szalona linia zjazdu jest na moje możliwości.

Nelis

no i udało się. właśnie wróciłem... Iran mnie oczarował.

link do poradnika "Freeride w Iranie" (ceny, wiza, góry, hotele, itd) - tutaj:

https://nakreche.com...eride-w-iranie/

tutaj na przykładzie dwóch zdjęć tłumaczę czemu warto pojechać ;-)

https://nakreche.com...rideu-w-iranie/

jest jeszcze film itd ;-)

pzdr,

Nelis

#14 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 948 postów
503
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 09 styczeń 2018 - 12:15

A jakie tam sa ceny ?

#15 n3l15

n3l15

Nowy użytkownik

• Pip
  • 38 postów
26

Napisano 10 styczeń 2018 - 11:42

A jakie tam sa ceny ?

nie ma rzeczy za darmo albo za bezcen, ale jest sporo taniej niż w Polsce (i sporo-sporo taniej niż w Alpach)

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro