Skocz do zawartości

Buty narciarskie poziom zaawansowany


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich! Przyszła pora na zmianę obecnych butów narciarskich, parametry:
Wzrost: 193cm
Waga: 95kg
Wiek: 24
Poziom umiejętności: 7-7,5
Gdzie: jazda tylko na trasie, nie interesują mnie wyskoki poza trasę
Narty: Volkl Racetiger Speedwall SL 165cm
Styl jazdy: zgodnie z przeznaczeniem nart;)
Obecne buty: Fischer Soma Progressor 110
Poszukuję przede wszystkim komfortowych butów, które zapewnia dużo kontroli, na nartach spędzam ok. 2 tygodni w roku za granicą, wiec zwykle siedzę cały na dzień na stoku. Zastanawiam się nad flexem, czy zostać przy obecnym czy raczej trochę pójść w górę? Czy pakować sie w buty typu race, np. Head Raptor RS czy to w moim przypadku przerost formy na treścią? Jak z wygodą takich butów? Proszę o rady, za które z góry dziękuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

w tym roku zmienilem  buty na Raptor 140 RS (z flex do 150)

dobra wiad - przod buta ma nieco wiecej volume w porownaniu do ubieglego roku

zla wiad - last jest 95, wiec jest to but dla  stop szczuplych. PO neiwielkich dopasowaniach nie rozpinam  butow przez caly dzien, a trzymaja jak  imadlo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko powyżej oczywiście jest zgodne z prawdą.

Jednak.....................świat się zmienia.

Zmieniają się także technologie.

Pojawiły się na rynku buty które bardzo ułatwiają dopasowanie do każdej stopy.

Formuje się nie tylko wkładkę ale także skorupę.

Skorupy Fischera Vacuum Full Fit formuje się przy zakupie z definicji a nie tylko jak coś nie pasuje.

Kupione przeze mnie w tym sezonie Tecnica Mach 1 mają specjalne strefy przygotowane do łatwego formowania.

Dobierałem tylko długość. Resztą zupełnie się nie przejmowałem bo natychmiast poszły do formowania na moje kopyto.

To najlepsze buty jakie kiedykolwiek miałem.

 

Jedyne źle dobrane ( dawno temu) buty w mojej narciarskiej karierze to także Tecnica :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Twoich aspiracji bierz RACE.

Ja teraz mam 130 a poprzednie miałem 150.

Zapinam rano i do wieczora klamerek nie dotykam.

 

Narty na których jeździsz wymagają znakomitej kontroli.

 Flex jest dość luźno związany z komfortem.

Jak dobrze dobierzesz to będziesz miał jedno i drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bedziemy sie licytowac , bo ktos lubi corke a inny tesciowa....... natomiast Mach', dla mnie, odpadly w przedbiegach. co nie znaczy,ze sa  gorsze czy lepsze - nie pasowaly do mnie.

 

Nie ma zlych butow???

sa - wiekszosc ponizej 100-ki flex'u  podchodzi pod te kategorie.........mowie o ludziach, ktorzy na nartach JEZDZA a nie opowiadaja........

dlaczego? juz dawno o tym pisalem...........

BTW kolega zapytal konkretnie o moje buty , wiec do nich sie odnioslem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kresiaczek, jeśli trafisz do odpowiedniego sklepu i powiesz na jakich nartach i jak jeździsz, to sprzedawca (jeśli ma łeb na karku) sam zaproponuje ci kilka /kilkanaście różnych butów z odpowiednio wysokim flexem. Nie szczędź czasu na przymiarki, weź swoje skarpety, pamiętaj o odpowiedniej pozycji w trakcie mierzenia. Eliminuj te, które szybko zaczynają męczyć, a na nodze zostawiaj wygodne i do nich porównuj kolejne, aż trafisz na ideał. I pamiętaj, że flex jest wartością dość umowną i u różnych producentów mogą zachodzić dość duże różnice w butach o takim samym flexie.

 

To moja subiektywna opinia i rada. Z pewnością przeczytasz za chwilę zdania odrębne z uzasadnieniem, bo taki tu trybunał (na szczęście).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro facet ma race Sl byc moze komorke to innej dlugosci nie moze miec:D 165 to dlugosc zawodniczej narty sl.

 

Sa w ogole dluzsze sl?

Wiem wiem to tylko moje luźne rozważania i kompletnie nie związane z krytyką. Ole skoro potrzeba większej kontroli to może właśnie problem leży w długości narty a nie w twardości buta bo w sumie kilkukilometrowe trasy dobrze przygotowane nie sadzimy ciągle b. krótkim lub krótkim skrętem raczej w rachubę wchodzą średnie i długie skręty. Ale jak podkreślam są to tylko moje luźne rozważania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro facet ma race Sl byc moze komorke to innej dlugosci nie moze miec:D 165 to dlugosc zawodniczej narty sl.

Sa w ogole dluzsze sl?


Sl to sl cywilna wersja . Komórki to slr wc to tylko dla jasności . Sl nie ma nic wspólnego z komórkami . Dla autora Wątku nie długo w Ski team bedą chyba , rok temu były obniżki o 50 % i np były lange 140 sznurowane za 1200 zł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sl to sl cywilna wersja . Komórki to slr wc to tylko dla jasności . Sl nie ma nic wspólnego z komórkami . Dla autora Wątku nie długo w Ski team bedą chyba , rok temu były obniżki o 50 % i np były lange 140 sznurowane za 1200 zł

sznurowane..chyba tego nie probowales, skoro wypowiadasz sie o niuch z takim nabozenstwem.. jeden z najgorszych wynalazkow w narciarstwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Mario Mat ile ma wzrostu ?...

Nie no masz rację ale chyba nie rozmawiamy o tyczkach tylko o rekreacyjnej jeździe w pełnym zakresie skrętów. Zresztą dam spokój każdy ma swoje upodobania ja wolę przerośnięte SL jako bardziej uniwersalne. Ale kolega chyba nie ma wyjścia duży chłop i tyle. Gadajcie dalej o butach ten temat jest mi obcy więc może się czegoś nauczę :)  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem tę długość świadomie i jestem bardzo zadowolony;)

 

Dzięki wielkie za pomoc, będę celował w 120, jak znajdę coś wygodnego z race to się pewnie skuszę :)

I bardzo się cieszę że jesteś zadowolony a jeszcze bardziej cieszę się z tego że byłeś świadomy :) świadomy wad i zalet takiej narty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem tę długość świadomie i jestem bardzo zadowolony;)

 

Dzięki wielkie za pomoc, będę celował w 120, jak znajdę coś wygodnego z race to się pewnie skuszę :)

Cześć

Ja akurat jestem pewien, że ten wybór nie był świadomy ale jeżeli Ci pasuje to ciesz się jazdą.

Co do butów... hm najtwardsze akceptowalne. Jak często startujesz z zawodach?

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie zapomnieliście, że przed regulacjami FIS atletyczni zawodnicy Pucharu Świata jeździli na nartach 155cm.

Z własnego i świadomego wyboru.

 

Tylko jakieś dziwaczne przepisy zmuszają ich do jazdy na potwornie długich sztachetach 165 :)

Cześć

Zgadza się. I używali tej narty do krótkiego dynamicznego skrętu...

Pozdrowienia


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitku.

@kresiaczek napisał w pierwszym poście:

 

 

Gdzie: jazda tylko na trasie, nie interesują mnie wyskoki poza trasę
Narty: Volkl Racetiger Speedwall SL 165cm
Styl jazdy: zgodnie z przeznaczeniem nart;)

 

W czym więc problem?

 

 

 

To bardzo ciekawe na jakich nartach jeździli by dziś zawodnicy gdyby nie regulacje?

Nie zapomnę jak przesiadłem się ze 156 na 165.

Drugie wydawały się nieakceptowalnymi i ociężałymi kołkami.

Pewnie trochę się przyzwyczaiłem i trochę producenci popracowali nad geometriami i rozkładem sztywności bo na 165 dziś jeździ się fajnie i niczego mi w nich nie brakuje.

 

Muszę nawet przyznać, że amatorzy zyskali trochę na "uniwersalności" współczesnych nart SL.

Jednak jak czasami wyjmę z piwnicy Omeglassy 156 to są one żywym srebrem nawet przy najnowszych komórkach 165.

 

Na podstawie tych doświadczeń nie widzę powodu aby wydłużać slalomowe narty ponad 165cm.

DLA NIKOGO.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak tak powiem od siebie, jako że w tym roku pojeździłem trochę na Rosołach FIS 165 cm w warunkach od głębokiego puchu, przez niezwiązany, kopny, świeży śnieg, po rozwodnioną kaszę, że stopniowo przekonuję się o tym, że ta narta w skrajnych warunkach przy moim wzroście i wadze (190/94) przy większych przeciążeniach potrafi być za krótka i za miękka. Choć mogą to być pochopne wnioski amatora. :)

 

W tym roku mimo niedociągnięć wyjątkowo polubiłem moje Chargery 186 cm, których opanowaniem byłem nieco zawiedziony w zeszłym roku, i choć dają nieco mniejszą frajdę niż slalomowe Rosoły, są bardzo fajną, uniwersalną nartą.

 

kresiaczek, buty przy wadze 95 kg z doświadczeń własnych polecałbym z fleksem 130, bo i tak najczęściej masz możliwość zmniejszenia fleksu przez wykręcenie lub przestawienie śruby. Lange 130 RS od +5 stopni robią się miękkawe, trzeba też w nich pilnować dokręcenia śrub, bo dość szybko się luzują, bez względu na temperaturę. Co do komfortu wypowiedział się już narciarz70, ale im ciaśniej spasujesz, tym większe jest prawdopodobieństwo, że przy butach będziesz musiał dłużej grzebać.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...