Skocz do zawartości

Luźne buty - POMOC


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!
Mam problem z butami(Nordica).
Chodzi o to że goni mi trochę pięta i przez to nie chce bardzo ryzykować szybszej jazdy.
Długość wkładki buta jest oznaczona 280-285mm.Nogę mam 28cm.
Jeżdżę w nich obecnie 3 sezon i jeszcze jakiś czas bym chciał je mieć na nogach.
Proszę o porady.
Może jakieś podklejanie pianką poskutkuje albo coś?Jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę.Akurat mam w domu karimatę to pokombinuje.Bo w weekend trzeba gdzieś pojeździć.

Uzyj jakiejś twardej maty - nie wiem jaką masz tą karimatę ale materiały gąbko pochodne nie zdadzą egzaminu. Możesz spróbować na początek kilku lub nawet więcej warstw wysoce specjalistycznej taśmy do tuningu butów narciarskich ;).

Nosi różne nazwy ale te najbardziej znane to Duck Tape, Power Tape - do nabycia w każdym mieście w Boots Doctor Sidas Customizing Center Castorama albo Leroy Merlin.

 

Pattex%20power%20tape%20silver%2010m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Spróbuj powyklejać.
attachicon.gifbut.jpg


Wedłóg mnie takie zabiegi śwadczą o źle dobranym bucie. No chyba, że masz nietypową stopę. Długość wkładki to nie wszystko, jest jeszcze szerokość, wysokość na podbociu itp.
Równie dobrze mógł byś założyć stabilizator/ortezę na piętę i też byś wypełnił luźne miejsce. To wyklejanie to taka chałupnicza robota, nie do końca mnie przekonuje
Ja mimo wszystko zainwestował bym w nowe, dobrze dobrane buty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń najlepszy efekt daje podniesienie stopy za pomocą podkładki korkowej, może być pod wkładkę lub pod botek i jednoczesne oklejenie góry botka. Ale jest to działanie doraźne i bezwzględnie musi skończyć się wymianą buta na lepiej dopasowany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście możesz "pokombinować" z butami, ale zastanów się, czy to się opłaca. Bo czasem z drobnych inwestycji (jakieś maty, taśmy, wstawki, itd.) robi się całkiem pokaźna kwota. Poza tym jak za bardzo "przerobisz" buty, to potem będą nadawały się tylko do wywalenia, a tak może uda Ci się je sprzedać i kupić sobie nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że najlepiej kupić nowe i dobrze dobrać, ale są przypadki takich stóp, że nie dobierze się fabrycznego buta, i wtedy wkładka SIDASa jak  najbardziej (zreszta zawsze jest dobra), plus wyklejanie botka też daje bardzo dobre efekty (to nie jest żadne chałupnictwo tylko powszechnie stosowana metoda w bootfittingu), ale w takim nietypowym przypadku chyba najlepiej jest kupić wąskiego buta i fachowo odbarczać w konkretnych punktach.

 

Ale ogólnie wkładka SIDAS + wyklejanie - jak najbardziej pomaga.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że najlepiej kupić nowe i dobrze dobrać, ale są przypadki takich stóp, że nie dobierze się fabrycznego buta, i wtedy wkładka SIDASa jak  najbardziej (zreszta zawsze jest dobra), plus wyklejanie botka też daje bardzo dobre efekty (to nie jest żadne chałupnictwo tylko powszechnie stosowana metoda w bootfittingu), ale w takim nietypowym przypadku chyba najlepiej jest kupić wąskiego buta i fachowo odbarczać w konkretnych punktach.
 
Ale ogólnie wkładka SIDAS + wyklejanie - jak najbardziej pomaga.
 
pzdr.


Wiem, że są metody wyklejania botka, ale robią to ludzie mający wiedzę i odpowiednie materiały (wklejki) a nie karimaty i taśmy typu MacGyver
Wiem coś o tym, bo mam defekt stopy i za nim zaproponowali mi jakiś but, to miałem wnikliwie badaną stopę, pomogła wkładka sidasa, ale opcja wyklejania też była.

Sorki, ale nie mów, że to co jest na zdjęciu w drugim poście, to nie jest chałupnictwo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że są metody wyklejania botka, ale robią to ludzie mający wiedzę i odpowiednie materiały (wklejki) a nie karimaty i taśmy typu MacGyver
Wiem coś o tym, bo mam defekt stopy i za nim zaproponowali mi jakiś but, to miałem wnikliwie badaną stopę, pomogła wkładka sidasa, ale opcja wyklejania też była.

Sorki, ale nie mów, że to co jest na zdjęciu w drugim poście, to nie jest chałupnictwo

generalnie w profesjonalnym serwisie wygląda to dosyć podobnie tylko zamiast daktejpa jest taśma z logo SIDAS :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie w profesjonalnym serwisie wygląda to dosyć podobnie tylko zamiast daktejpa jest taśma z logo SIDAS :)


...i karimata też z logo Sidas:)
To są specjalne wklejki o różnych kształtach i gęstościach/twardościach takie jak pod linkiem z postu 8

Na proces BOOT fittingu składa się przede wszystkim profesjonalna analiza budowy stopy oraz dobór właściwego modelu buta dla danego narciarza. Podstawą prawidłowego wykonania usługi jest wykonanie odpowiednich termoformowalnych wkładek oraz formowanie buta wewnętrznego przez jego termiczne wygrzanie, dostosowanie do stopy lub zastosowanie butów wtryskowych. Czasem, dla idealnego dopasowania, stosuje się również modyfikowanie skorupy, przez jej odbarczanie lub frezowanie. Dobór formy wykonania usługi zależy od indywidualnych potrzeb i budowy stopy narciarza, przy konsultacji z ekspertem.

Reszta to półśrodki jak pisze jan koval
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i karimata też z logo Sidas:)
To są specjalne wklejki o różnych kształtach i gęstościach/twardościach takie jak pod linkiem z postu 8

Na proces BOOT fittingu składa się przede wszystkim profesjonalna analiza budowy stopy oraz dobór właściwego modelu buta dla danego narciarza. Podstawą prawidłowego wykonania usługi jest wykonanie odpowiednich termoformowalnych wkładek oraz formowanie buta wewnętrznego przez jego termiczne wygrzanie, dostosowanie do stopy lub zastosowanie butów wtryskowych. Czasem, dla idealnego dopasowania, stosuje się również modyfikowanie skorupy, przez jej odbarczanie lub frezowanie. Dobór formy wykonania usługi zależy od indywidualnych potrzeb i budowy stopy narciarza, przy konsultacji z ekspertem.

Reszta to półśrodki jak pisze jan koval

Cześć

Wesołe teoretyzowanie aby wyciągnąć od ludzi kaskę chłopie. Dla amatora jest to proces całkiem zbędny.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Wesołe teoretyzowanie aby wyciągnąć ode ludzi kaskę chłopie. Dla amatora jest to proces całkiem zbędny.
Pozdrowienia


Też tak uważam, ale takiego wyklejania z postu 2 nie nazwał bym boot fittingiem, tak jak ktoś tu sugerował
Jestem amatorem, ale jak miał bym coś takiego robić to u profesjonalistów. Sam tego bym nie robił.
Najpewniej zainwestował bym w nowe buty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak uważam, ale takiego wyklejania z postu 2 nie nazwał bym boot fittingiem, tak jak ktoś tu sugerował
Jestem amatorem, ale jak miał bym coś takiego robić to u profesjonalistów. Sam tego bym nie robił.
Najpewniej zainwestował bym w nowe buty

Cześć

Nie robił byś bo nie potrafisz. Tego typu zabiegi wśród zawodników są normalną praktyką od wielu lat - praktycznie odkąd weszły twardy buty w jakiś tam sposób się je adaptowało i ulepszało. Po prostu normalka. Sam tak robię bo mam setki lepszych sposobów na wydawanie kasy.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Nie robił byś bo nie potrafisz.
...


Przecież nigdzie nie napisałem że potrafię.
Zawodnikiem nie jestem, więc nie mam takiej potrzeby. A nawet gdybym miał, to i tak bym oddał do zrobienia.

To tak jak z autem, wiele potrafię zrobić, ale oddaje do serwisu, przynajmniej gwarancja na usługę i części jest.
Sory, ale taki już jestem

A koledzy wyżej umieją? Pewnie tak samo jak ja, metodą prób i błędów też coś bym wyrzeźbił. Dwóch lewych rąk nie mam, a i zdolności manualnych trochę jest :)

PS
Luzik Panie Mitku, ja nikogo nie chcę przekonywać, tylko poprostu tak to postrzegam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiem jeszcze że jak jest luz w bucie można spróbować dołożyć wkładkę z jakiegoś starego cywilnego buta.
Wiadomo to wszystko są półśrodki ale nie zawsze jest możliwość zakupu nowych butów.
U mnie próba ratowania starych/ nowych butów które podczas omawianego wyżej przez kogoś procesu termoformowania skorupy zostały zbytnio rozciągnięte nie zdała rezultatu i finalnie i tak skończyło się na nowych butach (Heady Raptory).
Deformacja skorupy była zbyt duża a przy moim stylu jazdy muszę mieć stopy zabetonowane w butach.
Nowe buty pomimo termoformowalnej całej skorupy nie ujrzały piekarnika serwisowego. Rozciągnąłem je tylko delikatnie z przodu - nie wiem może o dwa mm, palce miałem tam zrolowane tak że buty wymagały ingerencji lampy grzewczej i rozpieraka hydraulicznego. Plastikowa wkładka która znajduje się w bucie pod botkiem została zeszlifowana pod kątem by ustawić canting w prawej stopie, pierwsze zjazdy odbyły się w skarpetach od garnituru, na kolejnym wyjeździe ubrałem już mega cienkie narciarskie.
Pozostało mi jeszcze dorobić "liftery" i buty będą gotowe.
Duck tape działa i nawet ostatnio awaryjnie komuś na wyjeździe wyklejałem botka ze względu na właśnie spory luz w bucie. Delikwenta i tak czeka wymiana butów ale jezdziło mu się odrobinę lepiej po wyklejeniu botka, dołożeniu wkładek i założeniu dwóch par skarpet. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nigdzie nie napisałem że potrafię.
Zawodnikiem nie jestem, więc nie mam takiej potrzeby. A nawet gdybym miał, to i tak bym oddał do zrobienia.

To tak jak z autem, wiele potrafię zrobić, ale oddaje do serwisu, przynajmniej gwarancja na usługę i części jest.
Sory, ale taki już jestem

A koledzy wyżej umieją? Pewnie tak samo jak ja, metodą prób i błędów też coś bym wyrzeźbił. Dwóch lewych rąk nie mam, a i zdolności manualnych trochę jest :)

PS
Luzik Panie Mitku, ja nikogo nie chcę przekonywać, tylko poprostu tak to postrzegam

Cześć

Jasna sprawa. Moje posty maja tylko na celu poinformowanie wszystkich, że nie trzeba iść do specjalnej firmy spędzić dnia na pomiarach i analizach bo sprawa jest prosta i można załatwić samemu.

Kontynuując Twoją samochodową analogię to trochę tak jak pojechać do serwisu i wydać parę stówek za wymianę lampy co można zrobić samemu na parkingu i daje ten sam  efekt.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...