Skocz do zawartości

Najtrudniejsze trasy narciarskie w Polsce


kordiankw

Rekomendowane odpowiedzi

Ta nasza wyszukiwarka na forum jakaś ułomna jest. Przed założeniem tematu wpisywałem kilka wariantów i nic nie potrafiła znaleźć. 

Tak mi coś świta,ale temat dobry, warto odświeżyć,a jeśli chodzi o wyszukiwarke ,to faktycznie jest kiepska,ciężko cokolwiek znaleźć,prędzej wujek google poradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

FiS na Skrzycznym ma dokładnie 620 m różnicy poziomów i jej długość to bodajże - 2800 m, ze Skrzycznego(wieży startowej) do miejsca zwanego Dunacie. Tak naprawdę to robi wrażenie po około pięciuset pierwszych metrach, który to odcinek jest po prostu płaski. Dalej do Dolin(polana) jest już bardzo interesująca. W obrębie Dolin raczej płaskawa. Poniżej Dolin jest padak, potem płasko, potem stoi dom na trasie, potem  nieco bardziej stromo i polana Dunacie. Wcześniej jest mostek z lewej strony i trawers w górę na brzeg, skąd łatwiutko dojeżdża się do dolnej stacji krzesełka. Jak dawniej jeździliśmy tu często z żoną to się marzyło o kabince z Dunacie na górę. A tak orczyk z Dolin i męczenie nóg. Wrażenie zawsze robiła ścianka poniżej Grzebienia. Jak została wyślizgana do lodu, to jadącego przyzwoicie na niej, trudno było uświadczyć. Na ogół tu z lewej strony było znacznie łatwiej. Ustawiali z tej strony czasem tyczki wertikalowo, dla treningu miejscowych gwiazd. Lubię takie trasy jak ten FIS. Typu ścianka-wypłaszczenie, gdzie można nieco "odpocząć".  Natomiast Bieńkula jest równomiernie  nastromiona(nie liczę dolnego prawie płaskiego odcinka). Podobnie Golgota. Gdzie na dole nieraz był wyślizgany do białości lód i pod nim kolejka do wyciągu.  

 

Przyzwoite trasy narciarskie są, gdy mają średnio 250-300 m różnicy poziomów na kilometr długości. Daje to trzykilometrowy zjazd przy 900 m różnicy poziomów. I nic takiego w naszych górach się nie "wytnie". Na Słowacji z Łomnickiego Ramienia do stacji przesiadkowej Start jest ok 900 m różnicy poziomów i raczej mniej niż 3 km. Ale góra jest stroma i "nudna". Zjazd ma niejako naśladować zjazd dyktowany przez urzeźbienie terenu a nie sztucznie pokręcony przez ustawienie bramek.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

FiS na Skrzycznym ma dokładnie 620 m różnicy poziomów i jej długość to bodajże - 2800 m, ze Skrzycznego(wieży startowej) do miejsca zwanego Dunacie.

W takim razie na stronie COS podają błędne informacje,chyba ,że liczą do stacji dolnej krzesełka ,nieważne ,ciężko wskazać ciekawszą trasę na naszych pagórkach,zapomniałem jeszcze o trasie z Pilska do Szczawin,też bardzo ciekawy 2 kilometrowy zjazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta nasza wyszukiwarka na forum jakaś ułomna jest. Przed założeniem tematu wpisywałem kilka wariantów i nic nie potrafiła znaleźć. 

 

http://www.skiforum....dniejsze-stoki/

 

http://www.skiforum....trasa-w-polsce/

 

http://www.skiforum....dniejsze-trasy/

 

 

 

Cześć

W Polsce nie ma trudnych tras. Takie są tylko w Alpach a właściwie w Austrii.

Pozdrowienia

 

Mimo założonej ironii Mitek ma rację - większość tych tras ledwo łapie się na czarną kwalifikację a nawet rekordowa ściana w Szklarskiej ma tylko 50% nachylenia i to na krótkim odcinku. Natomiast nie jestem pewien czy Austrii należałoby przyznać palmę pierwszeństwa w tej materii bo we Francji, Szwajcarii i Włoszech nie brakuje długich i stromych zjazdów. Zostając na chwilę jeszcze przy wątku alpejskim to jeśli chodzi o poszczególne ośrodki to SFL wydaje mi się dobrym kandydatem na lidera - 17 czarnych tras z kilkusetmetrową ścianą Direttissimy o nachyleniu 80% i jeszcze trudniejszą Kamikaze.

Ale od nachylenia o wiele ważniejsze są warunki na trasie - czasem zjazd tymi trasami będzie bezproblemowy a innym razem może wymagać najwyższej uwagi.

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rozmawiamy o Polsce, to  zdecydowanie Kotelnica w Białce Tatrzańskiej - trasa niebieska 3 i 4

 

Poważnie.

Zgadza się, w sobotę, w samo południe, w czasie ferii, kiedy na "metrze kwadratowym" jest kilku narciarzy a obok grupa siedzących deskarzy ;). Wolę pustą "Ściankę" w Szklarskiej od masy luda na niebieskiej. bez znaczenia czy to Białka czy inna stacja. :)

Pzd be-ja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sahara jak się jeszcze na niej ślizgało do potoku. Szyndzielnia. Bielsko.

Teraz Szyndzielnia może się poszczycić mianem chyba jedynej góry z nowoczesną gondolą bez trasy narciarskiej?(całkiem konkretnej góry jak na polskie warunki) były zacne plany reaktywacji tras i utworzenia nowych,ale Natura 2000 skutecznie je rozłożyła,została jedynie dziwna inwestycja na Dębowcu,chyba tylko po to ,żeby Bielsko miało swój wyciąg.

Plany budowy tras rowerowych nie doszły do skutku z tego samego powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zjezdzales nia teraz? :)))) jedna z ciekawszych tras sie zrobila :P

Już dawno zimą nie byłem w Korbielowie bo teraz pochłonął mnie Szczyrk wieksza różnorodność tras. A Korbielów brak wyciągu na buczynke słabe utrzymanie trasy szczawiny - strugi siódemka też nie wiadomo czy można nią zjeżdżać czy nie i właściwie zostaje mały region pilsko kopiec szczawiny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz Szyndzielnia może się poszczycić mianem chyba jedynej góry z nowoczesną gondolą bez trasy narciarskiej?(całkiem konkretnej góry jak na polskie warunki) były zacne plany reaktywacji tras i utworzenia nowych,ale Natura 2000 skutecznie je rozłożyła,została jedynie dziwna inwestycja na Dębowcu,chyba tylko po to ,żeby Bielsko miało swój wyciąg.
Plany budowy tras rowerowych nie doszły do skutku z tego samego powodu.


A Nie mozna po prostu tam zjechac?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Nie mozna po prostu tam zjechac?

Można zrobić freeride, można iść na skitury,ale trasa która kiedyś tam była,w dużej mierze już zarosła byle czym, na rower ,czy górską wędrówkę jest to bardzo przyjemne miejsce ,szkoda ,że narciarsko się marnuje,potencjał jest ,dojazd świetny ,górka w dużym mieście,więc i popyt duży,ale jak można przeczytać same problemy.

http://www.bielsko.b...wody-na-saharze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie teraz zarosła, ale przy starym przebiegu jeszcze w latach siedemdziesiątych straciła homologację FIS do specjalnego bo była zbyt stroma. Póżniej orczyk obsługiwał tylko górną łagodniejszą część.

jak ktoś znajdzie fotke albo filmik z gopro wystawionym na patyku z gondolki to ma ode mnie "dzięksa" :) szukam, szukam i nie mogę znaleźć :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie teraz zarosła, ale przy starym przebiegu jeszcze w latach siedemdziesiątych straciła homologację FIS do specjalnego bo była zbyt stroma. Póżniej orczyk obsługiwał tylko górną łagodniejszą część.

 

 

Możesz napisać na ten temat coś więcej?

 

Sahara jeździła kiedyś do dołu?

To znaczy przecinały się wyciągi?

Zamieszkałem w Bielsku Białej w latach '80 dlatego wcześniejsza historia jest dla mnie bardzo ciekawa.

 

Jestem wychowany na Saharze :)

Kolega (Mariusz) miał orczyk w ajencji i chodziłem na Saharę na wagary :)

Jeździło nas tam wtedy z sześciu- siedmiu.

To ona ułożyła mnie narciarsko.

Ratrak nawet nie przejeżdżał w okolicy :)

Sami sobie deptaliśmy.

Kawał życia :)

Ja pamiętam orczyk który nie schodził poniżej skrzyżowania się z linami kabinki.

Czy był kiedyś dłuższy?

 

Niezwykle szkoda, że taki stok nie jest używany.

Z drugiej strony ze względu na nastromienie nigdy nie był zbyt popularny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...