Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

1 dzień w Whistler, BC, Kanada

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 feel2

feel2

Nowy użytkownik

• 28 postów
  • Na forum od: 10.2009
102
  • Umiejętności: 8

Napisano 04 luty 2015 - 14:23

W ramach realizacji marzeń wybrałem się ostatnio na 1 dniową wycieczkę z Seattle do Kanady, żeby pojeździć na nartach w Whistler (British Columbia). Jest to największy i według wielu rankingów najlepszy ośrodek narciarski w północnej Ameryce. W roku 2010 odbywały się tam konkurencje alpejskie olimpiady w Vancouver.

WP_20150131_026-Custom.jpg

Ośrodek Whistler-Blackcomb to 2 góry połączone gondolą, które razem oferują:
  • Ponad 200 tras
  • 39 wyciągów
  • Średni roczny opad śniegu na poziome 11m!
  • Najdłuższy zjazd to ponad 11km

Z Seattle wyruszyłem w piątek po południu wypożyczonym samochodem. Trasa to około 350km, co zajęło mi ponad 4h.

WP_20150131_003-Custom.jpg

Na miejscu potwierdziło się niestety, co mówiły prognozy - bez szans na świeży śnieg :(
Oczywiście było go wystarczająco aby zjeździć wszystkie trasy, ale za mało, żeby wykorzystać freeride'dowy potencjał tego miejsca.

WP_20150131_001-Custom.jpg

Wyciągi otwierają o 8.30 - byłem jednym z pierwszych na górze, podziwiając końcówkę wschodu słońca.

P1314076-Custom.jpg

Jednym z aspektów, który mnie interesował były snowparki. W Whistler są 2 duże i jeden mniejszy, wszystkie profesjonalnie przygotowane i bardzo dobrze utrzymane. Skocznie w linii XL były monumentalne. Nie ma się co dziwić, że chłopaki z Ameryki tak wymiatają.

P1314080-Custom.jpg

Obowiązkowym punktem programu jest przejażdżka gondolą Peak2Peak, która  największą tego typu konstrukcją na świecie! Długość odcinka bez żadnej podpory to ponad 3km. Ja skorzystałem z niej, żeby się przenieść się z Blackcomb do Whistler.

P1314112-Custom.jpg

Widok z gondoli:

P1314125-Custom.jpg

W Whistler szybki obiad na stoku i jeździmy dalej

WP_20150131_023-Custom.jpg

Po południu zaczęło wychodzić słońce, więc można było pozować do zdjęć ;)

P1314173-Custom.jpg

I oglądać widoki

P1314159-Custom.jpg

P1314161-Custom.jpg

Nie obyło się oczywiście bez z selfie z gopro ;)

G0294391-Custom.jpg

Jeździłem do zamknięcia stoków około 16, kiedy słońce powoli zaczęło zachodzić.

P2014176-Custom.jpg

Po zmroku wioska robi się całkiem urokliwa, ale ja niestety musiałem wracać.

P1314071-Custom.jpg

Koszty:
Tu zaczyna się robić mniej przyjemnie. Ogólnie mówiąc tanio nie jest, mimo że dolar kanadyjski ma nieco niższy kurs od amerykańskiego. Główne wydatki:
  • Dzienny skipass - 120 CAD - masakra!
  • Wypożyczenie sprzętu - 80 CAD - narty, kijki, buty, kurtka i spodnie
  • Najtańszy nocleg - 42 CAD - łóżko w pokoju 4-ro osobowym
  • Obiad na stoku - 23 CAD
  • Samochód - 50 USD
  • Paliwo tanie - 1 CAD za litr

Podsumowanie:
Odkąd pamiętam chciałem zobaczyć, jak się to robi w Ameryce ;) Zastanawiałem się jak europejskie ośrodki wypadają w porównaniu do amerykańskich. Wydaje mi się, że nie mamy się czego wstydzić (w sensie w Europie, nie w PL ;)). 
Żałuję tylko, że nie trafiłem na warunki śniegowe, z których słynie Whistler. Może następnym razem. 

#2 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9015 postów
  • Na forum od: 09.2006
3313
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 07 luty 2015 - 00:49

W ramach realizacji marzeń wybrałem się ostatnio na 1 dniową wycieczkę z Seattle do Kanady, żeby pojeździć na nartach w Whistler (British Columbia). Jest to największy i według wielu rankingów najlepszy ośrodek narciarski w północnej Ameryce. W roku 2010 odbywały się tam konkurencje alpejskie olimpiady w Vancouver.

WP_20150131_026-Custom.jpg

Ośrodek Whistler-Blackcomb to 2 góry połączone gondolą, które razem oferują:
  • Ponad 200 tras
  • 39 wyciągów
  • Średni roczny opad śniegu na poziome 11m!
  • Najdłuższy zjazd to ponad 11km

Z Seattle wyruszyłem w piątek po południu wypożyczonym samochodem. Trasa to około 350km, co zajęło mi ponad 4h.

WP_20150131_003-Custom.jpg

Na miejscu potwierdziło się niestety, co mówiły prognozy - bez szans na świeży śnieg :(
Oczywiście było go wystarczająco aby zjeździć wszystkie trasy, ale za mało, żeby wykorzystać freeride'dowy potencjał tego miejsca.

WP_20150131_001-Custom.jpg

Wyciągi otwierają o 8.30 - byłem jednym z pierwszych na górze, podziwiając końcówkę wschodu słońca.

P1314076-Custom.jpg

Jednym z aspektów, który mnie interesował były snowparki. W Whistler są 2 duże i jeden mniejszy, wszystkie profesjonalnie przygotowane i bardzo dobrze utrzymane. Skocznie w linii XL były monumentalne. Nie ma się co dziwić, że chłopaki z Ameryki tak wymiatają.

P1314080-Custom.jpg

Obowiązkowym punktem programu jest przejażdżka gondolą Peak2Peak, która  największą tego typu konstrukcją na świecie! Długość odcinka bez żadnej podpory to ponad 3km. Ja skorzystałem z niej, żeby się przenieść się z Blackcomb do Whistler.

P1314112-Custom.jpg

Widok z gondoli:

P1314125-Custom.jpg

W Whistler szybki obiad na stoku i jeździmy dalej

WP_20150131_023-Custom.jpg

Po południu zaczęło wychodzić słońce, więc można było pozować do zdjęć ;)

P1314173-Custom.jpg

I oglądać widoki

P1314159-Custom.jpg

P1314161-Custom.jpg

Nie obyło się oczywiście bez z selfie z gopro ;)

G0294391-Custom.jpg

Jeździłem do zamknięcia stoków około 16, kiedy słońce powoli zaczęło zachodzić.

P2014176-Custom.jpg

Po zmroku wioska robi się całkiem urokliwa, ale ja niestety musiałem wracać.

P1314071-Custom.jpg

Koszty:
Tu zaczyna się robić mniej przyjemnie. Ogólnie mówiąc tanio nie jest, mimo że dolar kanadyjski ma nieco niższy kurs od amerykańskiego. Główne wydatki:
  • Dzienny skipass - 120 CAD - masakra!
  • Wypożyczenie sprzętu - 80 CAD - narty, kijki, buty, kurtka i spodnie
  • Najtańszy nocleg - 42 CAD - łóżko w pokoju 4-ro osobowym
  • Obiad na stoku - 23 CAD
  • Samochód - 50 USD
  • Paliwo tanie - 1 CAD za litr

Podsumowanie:
Odkąd pamiętam chciałem zobaczyć, jak się to robi w Ameryce ;) Zastanawiałem się jak europejskie ośrodki wypadają w porównaniu do amerykańskich. Wydaje mi się, że nie mamy się czego wstydzić (w sensie w Europie, nie w PL ;)). 
Żałuję tylko, że nie trafiłem na warunki śniegowe, z których słynie Whistler. Może następnym razem. 

Musze Cie sprostowac - Whistler jest PRZEREKLAMOWANY

swiezy snieg nie zdarza sie czesto, a jak sie zdarza, to czesto jest ciezki.

Swietne sa tereny  w najwyzszych partiach obu gor……...

natomiast minusy?:

1/ przemieszanie stromych fragmentow z wyplaszczeniami

2/ niski "base" - co powoduje losowa jakosc sniegu

3/ pogoda- nawet w srodku lutego potrafi  padac deszcz - bliskosc Oceanu

4/ duza lliczba orientalnych, nie majacych pojecia o jezdzie i Niemcow - ass holes…….

5/ obie gory  koncza sie  waskim gardlem, co pod koniec dnia powoduje  natloczenie  ludzi zjezdzajacych z gor

jezeli jeszcze raz bedziesz chcial sie wybrac  na narty do BC to najpierw spytaj……...

moge Ci wskazac  co najmniej 6 osrodkow, gdzie masz wieksze szanse na adrenaline przy lepszym sniegu - no i wez dluzsze narty!

Nie bierz tego za krytyke - wiem, ze z jakichs powodow Whistler jest szeroko znany w Europie i jest dobry ( z pow uwagami)

PS BARDZO ladne zdjecia

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#3 Veteran

Veteran

Veteran

• PipPipPip
  • 977 postów
  • Na forum od: 01.2015
1083
  • Umiejętności: 1

Napisano 12 luty 2015 - 16:34

Nie jest tanio. Fajna jest to ta szpiczasta górka.

Pozdrawiam

#4 feel2

feel2

Nowy użytkownik

• 28 postów
102

Napisano 17 luty 2015 - 18:03

Musze Cie sprostowac - Whistler jest PRZEREKLAMOWANY

swiezy snieg nie zdarza sie czesto, a jak sie zdarza, to czesto jest ciezki.

Swietne sa tereny  w najwyzszych partiach obu gor……...

natomiast minusy?:

1/ przemieszanie stromych fragmentow z wyplaszczeniami

2/ niski "base" - co powoduje losowa jakosc sniegu

3/ pogoda- nawet w srodku lutego potrafi  padac deszcz - bliskosc Oceanu

4/ duza lliczba orientalnych, nie majacych pojecia o jezdzie i Niemcow - ass holes…….

5/ obie gory  koncza sie  waskim gardlem, co pod koniec dnia powoduje  natloczenie  ludzi zjezdzajacych z gor

jezeli jeszcze raz bedziesz chcial sie wybrac  na narty do BC to najpierw spytaj……...

moge Ci wskazac  co najmniej 6 osrodkow, gdzie masz wieksze szanse na adrenaline przy lepszym sniegu - no i wez dluzsze narty!

Nie bierz tego za krytyke - wiem, ze z jakichs powodow Whistler jest szeroko znany w Europie i jest dobry ( z pow uwagami)

PS BARDZO ladne zdjecia

hej

Dzięki za info - napisz co lepszego jest w okolicy, chętnie skorzystam w przyszłości

Re 4 & 5 - mimo że sobota w środku sezonu to było raczej pustawo, z resztą widać na zdjęciach

Re dłuższe narty - w tych warunkach nie było sensu - jeździłem głównie po przygotowanych stokach, poza trasą skorupa, więc narty ok 180 cm przy moich 182 wystarczyłe w zupełności

#5 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9015 postów
3313
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 20 luty 2015 - 03:47

hej

Dzięki za info - napisz co lepszego jest w okolicy, chętnie skorzystam w przyszłości

Re 4 & 5 - mimo że sobota w środku sezonu to było raczej pustawo, z resztą widać na zdjęciach

Re dłuższe narty - w tych warunkach nie było sensu - jeździłem głównie po przygotowanych stokach, poza trasą skorupa, więc narty ok 180 cm przy moich 182 wystarczyłe w zupełności

zalezy, gdzie mieszkasz…..

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#6 feel2

feel2

Nowy użytkownik

• 28 postów
102

Napisano 02 marzec 2015 - 13:35

zalezy, gdzie mieszkasz…..

Nie mieszkam ani w US ani w Kanadzie, po prostu czasem bywam w Seattle i stamtąd atakuję okolicę

#7 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9015 postów
3313
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 02 marzec 2015 - 18:58

Nie mieszkam ani w US ani w Kanadzie, po prostu czasem bywam w Seattle i stamtąd atakuję okolicę

TO UWAZAJ I SPRAWDZAJ PROGNOZY!!

sorry za duze lit

Np obecnie, prawie caly whistler jest nieprzejezdny z powodu ..braku sniegu