Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Skiturowe Fotorelacje ;)

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
85 odpowiedzi w tym temacie

#41 MajorSki

MajorSki

Użytkownik

• PipPipPip
  • 646 postów
  • Na forum od: 01.2010
564
  • Umiejętności: 6
  • Jaworzno

Napisano 16 marzec 2015 - 20:52

Śladami historii 1939r. - Kasprowy

Telefon w piątek od Szymona, że jedziemy w niedzielę albo na Babią Górę od Slanej Vody, albo Kasprowy.

Ostatecznie decyzja padła na Kasprowy, lawinowa 3 ale wiatry wiały z północy czyli większość powinno być odłożone na południowych stokach. Mimo wszystko decydujemy się tylko na "klasyka" bez żadnych innych żlebów/stoków. Ja proponuję na koniec zjazd przez "Padaki" historyczną trasę FIS II licząc na to że po 3dniach opadu nie będzie aż tak bardzo rozjeżdżone.

Żona wybyła na impręzę odbieram ją po północy i niestety śpię tylko ok 3h. Rano o 5:30 trafiam do Szymona, przekazuje  mu kluczyk licząc na to że uda mi się zdrzemnąć... niestety zamykam oczy, ale nie mogę zasnąc. Dodatkowo darmowa kawa w Mc'Donaldzie rozwiązała sprawę drzemki w aucie :)

Na miejscu meldujemy się pod Nosalem ok 8:30, przepak i ok 9 ruszamy do góry.

0024c.JPG

Przy budce TPN widzimy jeden z naszych "celów" na który trzeba baaardzo uważać, a większość narciarzy nie zdaje sobie z tego sprawy jeżdżąc w okolicach Kasprowego.

Żleb Marcinowskich... 2 marca 1956r lawina zniszczyła schronisko i zabiła 5 osób (2 właścicieli oraz 3 żołnierzy), 2 lutego 2012r giną 2 kobiety które jechały w stronę Kondratowej.

0025d.JPG

Historię żlebu można oglądnąć w filmie TPN:

oraz przeczytać w artykule Adama Maraska (TOPR):

http://skimagazyn.pl...-marcinowskich/

Wycieczka składa się z 5 etapów:

1 Podejścia trasą narciarską do Dolnej stacji Goryczkowej

2 Podejścia wzdłuż terenu narciarskiego na Kasprowy

3 Zjazdu do Gąsienicowej

4 Podejścia na Kasprowy

5 Zjazdu przez "Padaki" do Kuźnic

Oczywiście najprostsza wersja dla początkujących to nr 1 + 2 + zjazd trasą Goryczkowej :)

Trasa podejściowa do dolnej stacji wygląda tak

0027f.JPG

W tamtym sezonie byłem z 2-3 razy na KW, i prawie za każdym razem na dolną stację Goryczkowej docierałem po ok 1h, a potem ok 1h45min na Kasprowy czyli łącznie ok 2h 45min. Jakież było moje zdziwienie gdy robiąc po drodze zdjęcia docieram na dolną stację po 50min na miejsce :) oczywiście "zamykając tyły".

0028g.JPG

Zbocza Suchej Czuby... całe zjechane przez narciarzy i snowboardzistów!

0033l.JPG

Śnieg super!

0035n.JPG

Pośredni również cały "rozorany"!! tego dnia było sporo strażników... przy nas jeden wlepiał blankiecik a 20m wyżej 3 snowboardzistów wyjeżdżało poza taśmy. Dodatkowo podchodząc widzieliśmy ok 4 zjeżdzających TPNowców z krótkofalówkami.

0037p.JPG

0039r.JPG

0045x.JPG

I tak docieramy na szczyt po ok 1h15min od dolnej stacji... patrze kilka razy na zegarek czy to nie błąd bo znowu sporo się zatrzymywałem na focenie, a znajomi pobiegli do góry i zamykałem tyły. Łączny czas wejścia (nie licząc przerwy przy dolnej stacji) to 2h05min, a na focenie na pewno straciłem z 15min. Jednym słowem.. jest progres w porównaniu do zeszłego sezonu :)

0048ba.JPG

Po małej przerwie zjazd do Gąsienicowej i podejście znowu na Kasprowy

0055bh.JPG

Liliowe, takie nie pozorne, ale może być groźne... dzisiaj śmigło kręciło się w jego pobliżu.

Dodatkowo ktoś zjeżdżał ze Skrajnej Przełęczy.. to częściowo potwierdza że na północnych stokach nie było najgorzej.

0060bm.JPG

Ogólnie do o godz. 12 na Kasprowym muldy były już do pasa! :) myśleliśmy, że na "Padakach" będzie lepiej...

Trawersujemy szybko Żleb Marcinowskich (to raczej nie jest dobre miejsce na zatrzymywanie się na herbatę i robienie zdjęć)

0068bu.JPG

Niestety okazało się, że jest tak samo! jak na trasach :)
Brak ratrakowania z jednoczesnym udostępnieniem tego terenu dla narciarzy to "zabójstwo" dla tej trasy.. a szkoda.

Może kiedyś trasa zostanie udostępniona oficjalnie dla PKL?

http://www.archiwum...._FIS1939_S2.htm

http://z-ne.pl/s,doc...,2,1728,,,.html

Cała galeria:
https://picasaweb.go...03?noredirect=1

Pozdrawiam

Tomek

#42 MarioJ

MarioJ

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Na forum od: 11.2007
1165
  • Umiejętności: 8
  • Wrocław

Napisano 21 marzec 2015 - 17:08

Zajrzałem jeszcze do tego Memoriału Siemaszki i wygląda to całkiem, całkiem - taka jest dłuzsza trasa

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Czyli można oficjalnie zjechać ze Śnieżki (co prawda drogą jubileuszową) ale ... darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda. Sprawdziłem wyniki i w interesującej mnie klasie Nestorów ( :wacko: ) trzy i pół godziny wystarczało na pudło. Co ciekawe to pudło miał nasz forumowy kolega o ksywce kskuski!

Troszkę się łamie bo w 2013 i 2014 roku KPN nie zgodził się na te zawody więc nie wiadomo kiedy będzie następna edycja. Z drugiej strony mam trochę awersję do takich spędów i rywalizacji...

pozdro
Wiesiek

Niestety w tym roku został odwołany. Problem chyba z finansami ...

#43 AndRand

AndRand

Użytkownik

• PipPipPip
  • 389 postów
  • Na forum od: 03.2015
172
  • Umiejętności: 1

Napisano 21 marzec 2015 - 19:06

Trawersujemy szybko Żleb Marcinowskich (to raczej nie jest dobre miejsce na zatrzymywanie się na herbatę i robienie zdjęć)

Niestety okazało się, że jest tak samo! jak na trasach :)

Brak ratrakowania z jednoczesnym udostępnieniem tego terenu dla narciarzy to "zabójstwo" dla tej trasy.. a szkoda.

Może kiedyś trasa zostanie udostępniona oficjalnie dla PKL?

To w Dolinie Białej Wody (trzeba odbić w prawo z nartostrady Goryczkowa-Hala Kondratowa)?

Kiedyś jak wyciągi wcześniej zaczynały chodzić to tam były świetne ścianki puchowe. Teraz jak Goryczkowa rusza w styczniu-lutym (albo wcale) to widać na nich popularność skiturów.

#44 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2820 postów
  • Na forum od: 11.2008
3487
  • Wrocław

Napisano 21 marzec 2015 - 19:52

Aby było 5 cm śniegu pod nartą, Blogi: fotograficzny i turystyczny

#45 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2820 postów
3487
  • Wrocław

Napisano 21 marzec 2015 - 19:56

Niestety w tym roku został odwołany. Problem chyba z finansami ...

I to tuż przed startem...

Nie śledziłem tego bo jakoś rywalizacja mnie nie pociąga i postanowiłem w tym terminie zajrzeć w Tatry - więc pakuję teraz plecak. Na jutro prognozy dość słabe bo mgła (ale trochę puchu) za to pon, wto i środa powinny być piękne - na co liczę. Powinienem być w "5".

Pozdro

Wiesiek 

#46 MarioJ

MarioJ

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1975 postów
1165
  • Wrocław

Napisano 21 marzec 2015 - 20:45

I to tuż przed startem...

Nie śledziłem tego bo jakoś rywalizacja mnie nie pociąga i postanowiłem w tym terminie zajrzeć w Tatry - więc pakuję teraz plecak. Na jutro prognozy dość słabe bo mgła (ale trochę puchu) za to pon, wto i środa powinny być piękne - na co liczę. Powinienem być w "5".

Pozdro
Wiesiek

Chyba z tydzień temu mignęła mi notka na fejsie.

Czyli teraz Tatry W. Miło. Jakieś ostrzejsze żleby planujesz?

Ja z córką korzystam z promocji CG. Jutro ma być pogoda typowo zimowa :-)

#47 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2820 postów
3487
  • Wrocław

Napisano 21 marzec 2015 - 22:21

Czyli teraz Tatry W. Miło. Jakieś ostrzejsze żleby planujesz?

Ja z córką korzystam z promocji CG. Jutro ma być pogoda typowo zimowa :-)

Jadę sam więc będzie na pewno bardzo spokojnie - trochę się rozejrzę.

Udanych nart w Cz G - mam podejrzenia, że będzie pusto. :)

Pozdro

Wiesiek

#48 krakowianka jedna

krakowianka jedna

Użytkownik

• Pip
  • 80 postów
26
  • Kraków

Napisano 21 marzec 2015 - 23:10

Powodzenia w Tatrach! Jutro posypie przez noc i w pon wszystkie ślady będą Twoje!

Ja dzisiaj "foczyłam" na Goryczkową... Za tydzień może i osiągnę szczyt ;) Zostaw trochę śniegu...

#49 MajorSki

MajorSki

Użytkownik

• PipPipPip
  • 646 postów
564
  • Jaworzno

Napisano 21 marzec 2015 - 23:34

To w Dolinie Białej Wody (trzeba odbić w prawo z nartostrady Goryczkowa-Hala Kondratowa)?

Kiedyś jak wyciągi wcześniej zaczynały chodzić to tam były świetne ścianki puchowe. Teraz jak Goryczkowa rusza w styczniu-lutym (albo wcale) to widać na nich popularność skiturów.

Dolina Białej Wody jest na Słowacji ;) ale to najprawdopodobniej jest "chochlik" literowy bo chodziło Ci o Dolinę Bystrej Wody. Jak zjeżdzasz z Goryczkowej i kierujesz się nartostradą na Kondratową to potem jest odbicie zaraz za żlebem Marcinowskich w lewo Kondratowa w prawo Kuźnice i jak pojedziesz w prawo to właśnie pojedziesz przez "Padaki" i dojedziesz do "eSki" i dalej nartostradą do Kuźnic :)

#50 AndRand

AndRand

Użytkownik

• PipPipPip
  • 389 postów
172

Napisano 21 marzec 2015 - 23:52

https://www.google.p...0x0:0x0!5m1!1e4

w lewo na Halę Kondratową, w prawo... gdzieś znalazłem, że to dolina Białej Wody.

#51 MajorSki

MajorSki

Użytkownik

• PipPipPip
  • 646 postów
564
  • Jaworzno

Napisano 21 marzec 2015 - 23:57

Dokladnie to rozwidlenie ;)

#52 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12900 postów
7731
  • Warszawa

Napisano 22 marzec 2015 - 00:29

https://www.google.p...0x0:0x0!5m1!1e4

w lewo na Halę Kondratową, w prawo... gdzieś znalazłem, że to dolina Białej Wody.

Wystarczy tam chociaż raz być - niczego nie trzeba szukać.

#53 Tadeusz T

Tadeusz T

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2505 postów
  • Na forum od: 01.2008
2034
  • Umiejętności: 7
  • Łódź

Napisano 22 marzec 2015 - 02:29

Jak jakieś 10 lat temu zjeżdżałem FISem II w niektórych miejscach trasa mocno zarastała młodnikiem. Miałem wrażenie że za 10 lat, zamiast trasy będzie rósł gęsty las. Fajnie że trasa nadal jest przejezdna, choć trzeba na niej walczyć o życie :) .

Tadek

• MajorSki podziękował za tę wiadomość

#54 AndRand

AndRand

Użytkownik

• PipPipPip
  • 389 postów
172

Napisano 22 marzec 2015 - 16:45

Wystarczy tam chociaż raz być - niczego nie trzeba szukać.

To powiedz - który to zjazd z nartostrady Goryczkowa-Kondratowa licząc od zjazdu do dolnej stacji Goryczkowa? :)

Jak jakieś 10 lat temu zjeżdżałem FISem II w niektórych miejscach trasa mocno zarastała młodnikiem. Miałem wrażenie że za 10 lat, zamiast trasy będzie rósł gęsty las. Fajnie że trasa nadal jest przejezdna

sprzed dwóch tygodni  :)

#55 Tadeusz T

Tadeusz T

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2505 postów
  • Na forum od: 01.2008
2034
  • Łódź

Napisano 22 marzec 2015 - 19:12

...

sprzed dwóch tygodni  :)

Dzięki. :)

Szkoda tylko, że kamerę skierowałeś na narty, a nie przed siebie... Dużo to nie widać, :)

Tadek

• bakkz podziękował za tę wiadomość

#56 MajorSki

MajorSki

Użytkownik

• PipPipPip
  • 646 postów
564
  • Jaworzno

Napisano 23 marzec 2015 - 09:19

Mgliste spotkanie towarzyskie ;)

Tym razem będzie krótko :). Wujot wybierał się do D5S na kilka dni, ja niestety miałem wolną tylko niedzielę. Plan był aby podejść na Halę Gąsienicową, zjechać może ze Świnickiej, może S, potem jak coś to na Karb i do Murowańca... skończyło się krótką posiadówą w Murowańcu, potem wyjście na Kasprowy, tam krótka posiadówa, zjazd do Murowańca dłuższa posiadówa i ja wróciłem do auta :D. Więc cięzko nazwać to skiturowaniem :P, ale zawsze to 1000m przewyższenia zrobione i Kasprowy odwiedzony :P przynajmniej się człowiek w domu nie obijał :)

Podejście przez narstostradę na Halę Gąsienicową

0071a.JPG

Podejście na Kasprowy

0072b.JPG

Ratrak zrobił nową trasę podejsciową dużo wygodniejsza niż szlak :) (stopniowe równe nachylenie bez końcowej "ścianki")

0073c.JPG

Wiesiek

0074d.JPG

Zaraz po wyjściu z górnej stacji

0075e.JPG

Ogólnie to narciarzy mało, mgła duża widoczność ok 20-25m, bardzo duża wilgotność i ok -5st dawało dużo niższą temperaturę odczuwalną. Dodatkowo mgła szybko zamarzała na powiekach, kijkach, kurtkach, googlach, co również utrudniało widoczność i jazdę.

Natomiast dzisiaj Wiesiek ma pogodę super! lampa! :)

gasie.jpg

Przeleci przez Zawrat w takich promieniach słońca i poczekamy na jego relację z D5S :)

Pozdrawiam

Tomek

*edit - właśnie znalazłem fotkę z przypadkowo zagadanym przewodnikiem beskidzkim, jak się okazało "sąsiad z za miedzy" prezes PTT oddział Chrzanów... jakie te Tatry małe :)

10479510_657283944377190_662069918404508

#57 bubol

bubol

Użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1518 postów
1288
  • Katowice

Napisano 28 marzec 2015 - 09:09

Dolina Białej Wody jest na Słowacji ;)

W Polsce też jest tylko w Pieninach ,piękne miejsce ,polecam :)

#58 AndRand

AndRand

Użytkownik

• PipPipPip
  • 389 postów
172

Napisano 28 marzec 2015 - 16:01

może mi się pomyliło z Doliną Bystrej Wody.

Ale nie mogę nigdzie znaleźć czy ten fragment Suchej Kondrackiej czy też Kondratowej ma jakąś nazwę.

http://tatry.tatko41...w/dol_bystr.htm

#59 MajorSki

MajorSki

Użytkownik

• PipPipPip
  • 646 postów
564
  • Jaworzno

Napisano 30 marzec 2015 - 21:07

Dlaczego warto stosować zimą krem do opalania i okulary przeciwsłoneczne? aby Twoje białka nie zrobiły flagi biło-czerwonej :). Efekt 2,5h podejścia w słońcu na Kozi Wierch, nachylenie 35-40stopni, twarz skierowana w dół no i gotowe... solarium! :) na szczęście opuchlizna z twarzy już prawie zeszła, a i białka już wyglądają lepiej! po 24h wyglądają jak w załączniku ;)

Reszta relacji z wizyty w Dolinie Pięciu Stawów na III Dniach Lawinowo Skiturowych w późniejszym terminie :) może w środę coś skrobnę :P :)

Pozdrawiam

Tomek

Załączone miniatury

• aaa.jpg

#60 Friski

Friski

Użytkownik

• PipPipPip
  • 723 postów
  • Na forum od: 10.2007
376
  • Gliwice

Napisano 31 marzec 2015 - 07:54

Dlaczego warto stosować zimą krem do opalania i okulary przeciwsłoneczne? ...

Bezwzglednie! Ja juz przez swoja glupote zaliczylem pol dnia slepoty i sprowadzanie z D5S za raczke... (Oraz oparzenia w srodku ucha - z zewnatrz bylo posmarowane)