Skocz do zawartości

Narty z rockerem - jaka długość dla kobiety?


Estka

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór. Jestem tu nowa, ale czytam od dawna :).

Szukam nart. Przeczytałam chyba cały Internet, ale nadal nie wiem…

 

Ja:

1.      Płeć – K

2.      Wiek – 38

3.      Wzrost – 170 cm

4.      Waga – 56 kg

5.      Na nartach jeżdżę od 6 sezonów, kilka dni w sezonie 

6.      Moje umiejętności to 4 - na razie...

7.      Moje obecne buty – Salomon Divine 5, flex chyba 50

8.      Moje obecne narty  – Volkl Attiva Cielo 154 cm

9.      Preferuję styl jazdy – Zaczęłam ostatnio w ogóle preferować jazdę na nartach i to jest już sukces!

10.    Stoki – polskie, trasy przygotowane

 

Moja dotychczasowa „kariera”:

- Do tego roku - jazda z paniką w oczach (10% przyjemności na 90% strachu), z nartami zawsze w poprzek (nigdy wzdłuż!) stoku, supermistrzyni pługu, mój promień skrętu to... 154 cm, taki jak długość nart :). Mój mąż mówi, że można to nazwać „jazdą agresywną”, bo „nikt tak nie klnie na nartach jak ty”. Jeżdżę asekuracyjnie, kontroluję to, co dzieje się poniżej, powyżej, z prawej, z lewej, a nawet na sąsiednich stokach :).

Mam narty dla początkujących, ale drażni mnie ich miękkość, czuję się na nich niepewnie bo rzuca mną na każdej muldce i garbiku.

- W tym roku - wzięłam z wypożyczalni Volkl RTM 7.4 z rockerem, długość 163 cm i... narty zaczęły układać się bardziej równolegle, pojawiła się prędkość i w końcu poczułam samą przyjemność, bez strachu (no prawie). Sprzyjała mi też pogoda, była wielka śnieżyca, w której nic nie widziałam :) 

 

Teraz, na fali uniesienia, liczę na szybki postęp więc szukam nowych nart i butów:

 

Buty – tu sobie radzę, jestem w trakcie mierzenia, ale wiem, że chcę flex 90.

Narty – tu liczę na Waszą pomoc.

 

Na pewno damskie, bo przekonują mnie argumenty o różnicy płci :).

Napaliłam się na Fischer Trinity (2014, z rockerem), mają dobre wyniki w testach, opisywane są jako stabilne. Ewentualnie K2 Potion 72 SR (dawne SuperOne), też z rockerem, chyba bardziej miękkie od tych pierwszych. 

 

Niektórzy piszą, że to narty wymagające, więc może przesadziłam? Czy to dobry wybór dla mnie? Jeżeli nie, to jakie proponujecie? A jeśli tak, to jaka długość? I które?

- Fischer Trinity: 155, 160, 165 (P.Finder Fischera rekomenduje mi 165 cm, ale musiałam się wpisać jako zaawansowana, bo nie mają średnio-).

- K2 Potion 72 SR: 153, 160, 167

 

Czytam, że narty z rockerm powinno się brać dłuższe, w okolicach wzrostu, ale:

1. W sklepach ciężko dostać  narty damskie dłuższe niż 163 cm. Dlaczego nie zamawiają?

2. Widziałam, że na WorldSkitest były testowane narty ok. 155-161 cm, a jak sprawdziłam, to narciarki (te znane), które brały udział w testach były w okolicy 170 cm. Dlaczego nie dali dłuższych nart, skoro mają rocker?

3. I dlaczego Fischer po wprowadzeniu rockera nie wprowadził dłuższych nart do oferty? Nadal najdłuższe Trinity to 165.

 

Nie boję się dłuższych nart (jeżdżę łyżwą na biegówkach :) ) ale nie chciałabym przeszarżować...

Ps.

Jeżeli któraś z dziewczyn na forum testowała wymienione narty to jaką długość w stosunku do wzrostu?

 

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór. Jestem tu nowa, ale czytam od dawna :).

Szukam nart. Przeczytałam chyba cały Internet, ale nadal nie wiem…

 

Ja:

1.      Płeć – K

2.      Wiek – 38

3.      Wzrost – 170 cm

4.      Waga – 56 kg

5.      Na nartach jeżdżę od 6 sezonów, kilka dni w sezonie 

6.      Moje umiejętności to 4 - na razie...

7.      Moje obecne buty – Salomon Divine 5, flex chyba 50

8.      Moje obecne narty  – Volkl Attiva Cielo 154 cm

9.      Preferuję styl jazdy – Zaczęłam ostatnio w ogóle preferować jazdę na nartach i to jest już sukces!

10.    Stoki – polskie, trasy przygotowane

 

Moja dotychczasowa „kariera”:

- Do tego roku - jazda z paniką w oczach (10% przyjemności na 90% strachu), z nartami zawsze w poprzek (nigdy wzdłuż!) stoku, supermistrzyni pługu, mój promień skrętu to... 154 cm, taki jak długość nart :). Mój mąż mówi, że można to nazwać „jazdą agresywną”, bo „nikt tak nie klnie na nartach jak ty”. Jeżdżę asekuracyjnie, kontroluję to, co dzieje się poniżej, powyżej, z prawej, z lewej, a nawet na sąsiednich stokach :).

Mam narty dla początkujących, ale drażni mnie ich miękkość, czuję się na nich niepewnie bo rzuca mną na każdej muldce i garbiku.

- W tym roku - wzięłam z wypożyczalni Volkl RTM 7.4 z rockerem, długość 163 cm i... narty zaczęły układać się bardziej równolegle, pojawiła się prędkość i w końcu poczułam samą przyjemność, bez strachu (no prawie). Sprzyjała mi też pogoda, była wielka śnieżyca, w której nic nie widziałam :) 

 

Teraz, na fali uniesienia, liczę na szybki postęp więc szukam nowych nart i butów:

 

Buty – tu sobie radzę, jestem w trakcie mierzenia, ale wiem, że chcę flex 90.

Narty – tu liczę na Waszą pomoc.

 

Na pewno damskie, bo przekonują mnie argumenty o różnicy płci :).

Napaliłam się na Fischer Trinity (2014, z rockerem), mają dobre wyniki w testach, opisywane są jako stabilne. Ewentualnie K2 Potion 72 SR (dawne SuperOne), też z rockerem, chyba bardziej miękkie od tych pierwszych. 

 

Niektórzy piszą, że to narty wymagające, więc może przesadziłam? Czy to dobry wybór dla mnie? Jeżeli nie, to jakie proponujecie? A jeśli tak, to jaka długość? I które?

- Fischer Trinity: 155, 160, 165 (P.Finder Fischera rekomenduje mi 165 cm, ale musiałam się wpisać jako zaawansowana, bo nie mają średnio-).

- K2 Potion 72 SR: 153, 160, 167

 

Czytam, że narty z rockerm powinno się brać dłuższe, w okolicach wzrostu, ale:

1. W sklepach ciężko dostać  narty damskie dłuższe niż 163 cm. Dlaczego nie zamawiają?

2. Widziałam, że na WorldSkitest były testowane narty ok. 155-161 cm, a jak sprawdziłam, to narciarki (te znane), które brały udział w testach były w okolicy 170 cm. Dlaczego nie dali dłuższych nart, skoro mają rocker?

3. I dlaczego Fischer po wprowadzeniu rockera nie wprowadził dłuższych nart do oferty? Nadal najdłuższe Trinity to 165.

 

Nie boję się dłuższych nart (jeżdżę łyżwą na biegówkach :) ) ale nie chciałabym przeszarżować...

Ps.

Jeżeli któraś z dziewczyn na forum testowała wymienione narty to jaką długość w stosunku do wzrostu?

 

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

pw  roznica miedzy narta kobieca a meska nie jest az taka, zeby meskie odrzucac. sama poczulas, ze na RTM (typowo meska a raczej unisex) dawalas sobie rade….

 

Dla Ciebie 163-170 bylo by swietne

na pewno RTM 77 lub 81 w tej dlugosci dostaniesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja osobiście wzięłabym coś w okolicy wzrostu, K2 ma dł. 167 cm

ps. rozbawiłaś mnie  opisem swojej dotychczasowej jazdy:)

jak ja zaczynałam na stoku w Szczyrku to była panika w oczach i łzy (wąska trasa i przepaście), brak kontroli nad prędkością. Pierwsze zjazdy wspominam jako maskarę.

ale fajnie że złapałaś wiatr w żagle i poczułaś ze może być inaczej, fajniej, z przyjemnością

życzę dobrania idealnych nart i dobrej zabawy na stokach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio Sytner przyprowadził do radia fachowca od nart i ten powiedział coś sensownego. 

narty z rockerem dobiera sie do wagi nie do wzrostu ale punktem wyjściowym jest długość równa wzrostowi. 

Za ciężka to Ty nie jesteś więc bym tej narty nie wyciągała nadto ponad ten wzrost.

Kiedy kupowałam w epoce przedrockerowej narty a mam dokładnie Twoje parametry /poza wiekiem/, ha, wówczas miałam 52 kg, sprzedawca pogmerał w tabelach producenta i właśnie ze względu na wagę doradził krótszą nartę. Nie wiem, może obawiał się ze dłuższa mnie wykatapultuje?

 

A te narty w sklepach są krótkie czy producent takie tylko robi? Producent zapewne robi jakaś gamę długości i dedykuje je konkretnym narciarzom, myślę że sprzedawca powinien się w tym orientować tylko musisz go przycisnąć bo inaczej się nie wysili. W marketach sportowych to w ogóle szkoda czasu na rozmowy.

 

Druga strona to to że panie lubią krótkie narty bo taką mają wyobraźnie że to na pewno bezpieczniej więc sklep sprowadza krótkie.

 

Flex 90 popieram, nigdy świadomie nie miałam na nogach niższego a jakiś taki nie za twardy się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje narty z rockerem są dłuższe o 10 centymetrów od mojego wzrostu (jeżdżę na BBR 8,9)

Moja żona też ma narty z rockerem (BBR Skyline 7,4) o długości 160 cm,

czyli tylko dwa cm dłuższe od wzrostu, ale daje radę :)

 

Narty z rockerem muszą być dłuższe, najlepiej trochę potestować przed zakupem!

... ale o tym już gdzieś pisałem :)

Zatem podwójne dzięki :)

I pozdrawiam Rybnik. To moje ulubione miasto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio Sytner przyprowadził do radia fachowca od nart i ten powiedział coś sensownego. 

narty z rockerem dobiera sie do wagi nie do wzrostu ale punktem wyjściowym jest długość równa wzrostowi. 

Za ciężka to Ty nie jesteś więc bym tej narty nie wyciągała nadto ponad ten wzrost.

Kiedy kupowałam w epoce przedrockerowej narty a mam dokładnie Twoje parametry /poza wiekiem/, ha, wówczas miałam 52 kg, sprzedawca pogmerał w tabelach producenta i właśnie ze względu na wagę doradził krótszą nartę. Nie wiem, może obawiał się ze dłuższa mnie wykatapultuje?

 

A te narty w sklepach są krótkie czy producent takie tylko robi? Producent zapewne robi jakaś gamę długości i dedykuje je konkretnym narciarzom, myślę że sprzedawca powinien się w tym orientować tylko musisz go przycisnąć bo inaczej się nie wysili. W marketach sportowych to w ogóle szkoda czasu na rozmowy.

 

Druga strona to to że panie lubią krótkie narty bo taką mają wyobraźnie że to na pewno bezpieczniej więc sklep sprowadza krótkie.

 

Flex 90 popieram, nigdy świadomie nie miałam na nogach niższego a jakiś taki nie za twardy się wydaje.

Producent (Fischer) nie robi dłuższych damskich nart (Trinity) niż 165 cm. W czasach, gdy nasze 170 cm to wzrost średni, a rocker jeszcze powinien wydłużyć deski, taka długość mnie zastanawia. Chyba faktycznie panie nie lubią długich nart - i stąd taka oferta.

A co do sprzedawców - żaden nie zaproponował mi nart dłuższych niż 160 cm, a był i taki, co 155 cm uznał za optymalną długość...

Pozdrawiam i szukam dalej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio Sytner przyprowadził do radia fachowca od nart i ten powiedział coś sensownego. 

narty z rockerem dobiera sie do wagi nie do wzrostu ale punktem wyjściowym jest długość równa wzrostowi. 

Za ciężka to Ty nie jesteś więc bym tej narty nie wyciągała nadto ponad ten wzrost.

Kiedy kupowałam w epoce przedrockerowej narty a mam dokładnie Twoje parametry /poza wiekiem/, ha, wówczas miałam 52 kg, sprzedawca pogmerał w tabelach producenta i właśnie ze względu na wagę doradził krótszą nartę. Nie wiem, może obawiał się ze dłuższa mnie wykatapultuje?

 

A te narty w sklepach są krótkie czy producent takie tylko robi? Producent zapewne robi jakaś gamę długości i dedykuje je konkretnym narciarzom, myślę że sprzedawca powinien się w tym orientować tylko musisz go przycisnąć bo inaczej się nie wysili. W marketach sportowych to w ogóle szkoda czasu na rozmowy.

 

Druga strona to to że panie lubią krótkie narty bo taką mają wyobraźnie że to na pewno bezpieczniej więc sklep sprowadza krótkie.

 

Flex 90 popieram, nigdy świadomie nie miałam na nogach niższego a jakiś taki nie za twardy się wydaje.

 

Ten fachowiec w radiu to Tomasz Kurdziel właściciel magazynu www.ntn.pl, który od 14 lat przeprowadza testy nart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również pozdrawiam i może ten tekst trochę Ci pomoże:

http://skimagazyn.pl...ybieramy-narty/

Dzięki za artykuł, ale ja naprawdę  przeczytałam już CAŁY internet :)

Poza tym, według tabelek z tego tekstu powinnam wybrać narty 145 cm! (Moja waga wskazuje na 150 cm - 5 cm za poziom zaawansowania.) 

Chyba wybiorę narty według najprostszego klucza:

najładniejsze + dopasowane stylistyką do butów i kurtki + postawione w pionie podkreślą kolor mojej tęczówki.

Przynajmniej w drodze na stok, będę wiedziała, że wybrałam dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za artykuł, ale ja naprawdę  przeczytałam już CAŁY internet :)

Poza tym, według tabelek z tego tekstu powinnam wybrać narty 145 cm! (Moja waga wskazuje na 150 cm - 5 cm za poziom zaawansowania.) 

Chyba wybiorę narty według najprostszego klucza:

najładniejsze + dopasowane stylistyką do butów i kurtki + postawione w pionie podkreślą kolor mojej tęczówki.

Przynajmniej w drodze na stok, będę wiedziała, że wybrałam dobrze :)

To przestań tyle czytać w internecie.

Jak kupisz narty sandwiczowe w długości 160 cm, o R od 12 m do 14 m i pod butem od 72 mm do 76 mm to gwarantuję Ci, ze będziesz zadowolona z nart.

Jeżeli dale nie będziesz zadowolona z tych nart to wykup sobie kilka lekcji u dobrego instruktora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przestań tyle czytać w internecie.

Jak kupisz narty sandwiczowe w długości 160 cm, o R od 12 m do 14 m i pod butem od 72 mm do 76 mm to gwarantuję Ci, ze będziesz zadowolona z nart.

Jeżeli dale nie będziesz zadowolona z tych nart to wykup sobie kilka lekcji u dobrego instruktora.

Teraz mówisz 160, a na początku proponowałeś 175 cm. Ale rozrzut :)

Podałam narty, które najbardziej mi się podobają. Fischer Trinity, pod butem 68. Nikt się nie odniósł do tej szerokości, a teraz mam szukać szerszych

Przestaję czytać.

Idę złożyć zamówienie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że Tomasz Kurdziel mając do dyspozycji parę minut musiał uprościć sprawę i to bardzo.

Bo jak dobrać 1 slalomkę Rossiego z rockerem? Przecież nie wychodząc z "zasady" długość równa się wzrost z poprawką na wagę bo to absurd. Ten rocker trudno zauważyć wzrokiem i trudno wyczuć w czasie jazdy. Zresztą to dotyczy nie tylko slalomek z rockerem. Sam mam od niedawna narty z rockerem takim jak wyżej... :D choć o profilu zbliżonym do gigantki.

 

Te Fischerki Trynity o które pytałaś, to wąskie narty o krótkim promieniu zbliżonym do slalomek. Gdybyś brała slalomkę (wszystko jedno czy z rockerem czy bez) to o długości 155 cm.

Moim zdaniem te Trynity optymalne będą o długości 160 cm. Głowy nie dam, bo w ręku nie miałem, sugeruje się określeniem "Tip rocker", czyli zwykle to oznacza "rocker śladowy".

 

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że Tomasz Kurdziel mając do dyspozycji parę minut musiał uprościć sprawę i to bardzo.

Bo jak dobrać 1 slalomkę Rossiego z rockerem? Przecież nie wychodząc z "zasady" długość równa się wzrost z poprawką na wagę bo to absurd. Ten rocker trudno zauważyć wzrokiem i trudno wyczuć w czasie jazdy. Zresztą to dotyczy nie tylko slalomek z rockerem. Sam mam od niedawna narty z rockerem takim jak wyżej... :D choć o profilu zbliżonym do gigantki.

 

Te Fischerki Trynity o które pytałaś, to wąskie narty o krótkim promieniu zbliżonym do slalomek. Gdybyś brała slalomkę (wszystko jedno czy z rockerem czy bez) to o długości 155 cm.

Moim zdaniem te Trynity optymalne będą o długości 160 cm. Głowy nie dam, bo w ręku nie miałem, sugeruje się określeniem "Tip rocker", czyli zwykle to oznacza "rocker śladowy".

 

Tadek

To by ułatwiło sprawę, bo 165 w Polsce są praktycznie nieosiągalne :)

A gdybyś miał porównać Trinity i Potion 72 SR? Wiem, że K2 są szersze (121-72-106), ale też mają ten krótszy (speed) rocker. Wtedy też 160? Czy 167?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by ułatwiło sprawę, bo 165 w Polsce są praktycznie nieosiągalne :)

A gdybyś miał porównać Trinity i Potion 72 SR? Wiem, że K2 są szersze (121-72-106), ale też mają ten krótszy (speed) rocker. Wtedy też 160? Czy 167?

72 SR są max. 160 cm, więc nie ma problemu... :) . One też mają krótki promień więc 160 będą OK.

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

72 SR są max. 160 cm, więc nie ma problemu... :) . One też mają krótki promień więc 160 będą OK.

Tadek

Dzięki wielkie!

K2 Potion SR 72 mają 167 cm, ale chyba je całkowicie odpuszczę.

Teraz tylko muszę wybrać jedne z nich.

Tylko które? Jedne szersze więc chyba bardziej uniwersalne, drugie ponoć sztywniejsze i stabilniejsze...

Chyba rzucę monetą:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie!

K2 Potion SR 72 mają 167 cm, ale chyba je całkowicie odpuszczę.

Teraz tylko muszę wybrać jedne z nich.

Tylko które? Jedne szersze więc chyba bardziej uniwersalne, drugie ponoć sztywniejsze i stabilniejsze...

Chyba rzucę monetą :)

Możesz dać linka do tych 167?

Bo tutaj są tylko 160:

http://k2skis.com/skis/potion-72

i tutaj także:

http://www.skionline...72-sr,7596.html

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...