Skocz do zawartości

Kilka praktycznych pytań dot.Val di sole (wyjazd również z osobami bez nart - co robić ? ) nart


madzia.am

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Pisałam już na forum zapytanie o Austrię, jednak plany wyjazdowe nam się nieco zmieniły. Planujemy wyjazd 17.01-24.01 do Val di sole, a konkretniej mamy poleconą miejscówkę w Pellizzano - wioska pomiędzy Marillevą 900 a Tonale. Jedzie 8 osób, 5 narciarzy dorosłych, 1x8 latek i dwie osoby niejeżdżące. Bardzo dużo informacji na temat val di sole już mam z internetu jednak chciałam dopytać osób, które były w Val di Sole o kilka praktycznych spraw:

  1. Co mogą robić osoby , które nie jeżdża? (jadą towarzyszko, żeby odpocząć, wiek starszy, w grę wchodzi basen, spacery, wyjazdy autem do pobliskich miejscowości ) – co warto im polecić, gdzie mogą pospacerować, czy są jakieś szlaki np. na biegówki po których można też chodzić w miłej aurze ?
  2. Czy jest możliwość, żeby te osoby wykupiły np. pojedynczy wyjazd gondolą na któryś ze szczytów żeby móc przez chwilę poczuć narciarski klimat ?:) i się z nami tam spotkać ? jeśli tak, to które miejsce polecacie najbardziej (ładne widoki, knajpka) – biorę pod uwagę od Pinzolo do Tonnale, choć chętniej od Folgaridy do Tonnale.
  3. Jak wygląda sprawa skibusów pomiędzy marillevą a passo tonale i ewentualnie madonną a pellizzano – czy może lepiej wybrać własne auto ?
  4. Czy to prawda , że parkingi pod wyciągami są płatne i daleko od stoku i jeśli tak to ile kosztują ?
  5. Jeśli chcielibyśmy pojeździć również w madonnie – pinzolo to lepiej pojechać autem do Madonny i tam zaparkować czy szybciej i wygodniej będzie wyjechać gondolami z marillevy lub commezzadury ? W ogóle, z którego miejsca lepiej startować żeby dostać się do jako takowego centrum „Folgarida-Marilleva” ?
  6. Czy są gdzieś pomiędzy Madonną a Passo Tonale baseny czy aquaparki ale w przystępnej cenie ? ( bo termy w Pejo są – ale drogie..)
  7. Czy to prawda , że skibusy w val di sole jeżdżą jak chcą i lepiej im nie ufać ? (znajomy nie miał jak wrócić do domu bo skibus nie przyjechał – musiał zamawiać taxi ;) )
  8. Czy Passo Tonale nadaje się dla 8 latka , który się uczy dopiero ? pytam bo akurat tam będzie w tym czasie darmowy karnet na który by się łapał, a niestety w innych miejscach jest o miesiąc za stary J
  9. Czy ma sens wypad na 1 dzień do Paganelli dla urozmaicenia? Jest tam lepiej, przyjemniej, ładniej ? czy szkoda czasu ?
  10. Martwię się pogodą, czy ktoś był w podobnym czasie w zeszłym roku ? z historii accuweather widzę, że temperatury były jeszcze wyższe niż zapowiadają na chwilę obecną i zastanawiam się jak będzie z warunkami… (ostatecznie możemy zmienić decyzję na Kronplatz, ale w tym roku zależy nam na tym val di sole)

Pytań wiele, ale jeśli ktoś chciałby chwilę poświęcić i na nie odpowiedzieć to byłabym bardzo wdzięczna.

Wiem, że Val di sole nie cieszy się najlepszymi opiniami na forum, ale z różnych względów (posiadanie dziecka + duża potrzeba słońca+ wcześniejsze wypady części ekipy na Kronplatz i chęć zmiany miejsca ;) ) wybór w tym roku padł na ten rejon.

Pozdrawiam

Magda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za odpowiedź :)

 

Mieliśmy w planach dojechać do Madonny autem (boimy się, że z 8 latkiem nie zdążymy wrócić - dopiero się uczy) , a czy w takim razie kursuje jakis bezpośredni skibus z Madonny do Pellizzano ? (gdybyśmy tak nie zdążyli) bo widzę tylko skibusy z Pellizzano do Marillevy? i ile czasu mniej więcej zajmuje pokonanie odległości z Marillevy 900 na Paso Groste ? (dla załóżmy średniozaawansowanego narciarza) ? O której godzinie polecasz wystartowanie z Madonny w drogę powrotną żeby zdążyć na gondolę do Marillevy ? wypytuje tak bo na mapce to są jakieś ogromne odleglości, a że jedziemy z dzieckiem to wolelibyśmy nie zostać w górach na nartach :P

 

Po przejrzeniu tras chyba faktycznie Paganelle zostawimy na kolejny raz !

 

Bardzo dziękuję za doradztwo co do ładnych widoków - bardzo przydatna informacja - ta osoba nigdy nie była w Alpach i chcemy żeby choć trochę tego pięknego świata zobaczyła więc z rady na pewno skorzystamy :)

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za odpowiedź :)

 

Mieliśmy w planach dojechać do Madonny autem (boimy się, że z 8 latkiem nie zdążymy wrócić - dopiero się uczy) , a czy w takim razie kursuje jakis bezpośredni skibus z Madonny do Pellizzano ? (gdybyśmy tak nie zdążyli) bo widzę tylko skibusy z Pellizzano do Marillevy? i ile czasu mniej więcej zajmuje pokonanie odległości z Marillevy 900 na Paso Groste ? (dla załóżmy średniozaawansowanego narciarza) ? O której godzinie polecasz wystartowanie z Madonny w drogę powrotną żeby zdążyć na gondolę do Marillevy ? wypytuje tak bo na mapce to są jakieś ogromne odleglości, a że jedziemy z dzieckiem to wolelibyśmy nie zostać w górach na nartach :P

 

 

Byłam w zeszłym roku w Val di Sole, w miejscowości Commezzadura (start kolejki: Daolasa, to między Folgaridą i Marillevą). Ogólnie rozczarował nas transport skibusami, z naszej miejscowości możliwy był praktycznie dojazd skibusem tylko do Passo Tonale, z czego powrót wypadał najwczesniej o 16.50 (wg informacji zasięgniętej w cetrum turystycznym w nasze jmiejscowości i ulotek z rozkładami jazdy). Podróż od nas do Madonny komunikacją miejską była tak pokrętna, że po prostu wsiedliśmy w samochód. Droga kręta, na parkingu przed kolejką na Passo Groste była opłata (nie pamiętam ile).

Ciężko oszacować długość przejazdu do Madonny na Passo Groste - wymaga średnich umiejętności (zjazd trasą czerwoną, która jest dosyć długa). Myślę że całość w zależności od ruchu na wyciągach może zająć 2-3h w jedną stronę ale to taki luźny szacunek - nie daliśym rady tak dotrzec, bo mieliśmy w grupie początkującą osobę i nie chcieliśmy jej zostawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



No właśnie niestety też miałam wcześniej opinie, ze skibusy są kiepsko rozwiązae i że parkingi płatne ehhh... Dzięki za informacje o przejeździe od Marilevy, mając uczącego sie 8 latka chyba jednak wybierzemy auto bo boję się, że będziemy sie bardzo spieszyć..a poza tym długą czerwoną trasą to może być dla niego problem...

A czy orientujesz się , czy tam gdzieś jest jakiś basen i pływaki i do wygrzania się ale w normalnych cenach ?

 

Pozdrawiam

Użytkownik jark edytował ten post 06 styczeń 2015 - 07:31

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi

Generalnie jeździmy wydaje mi się, ze dobrze, mąż nawet bardzo dobrze, w miarę szybko (jak na jazdę rekreacyjną oczywiście), najbardziej lubimy czerwone, na czarnych w złych warunkach się męczymy, więc bez hardcoru ;)  ale będzie z nami 8 latek, który jeździ od 2 lat, ale raczej powoli i lub nachylenie typu salmopol w Szczyrku (zjechał z czerwonej, ale lubi niebieską i zieloną), będziemy też jeździć częściowo osobno więc tras poszukujemy zróżnicowanych:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi

Generalnie jeździmy wydaje mi się, ze dobrze, mąż nawet bardzo dobrze, w miarę szybko (jak na jazdę rekreacyjną oczywiście), najbardziej lubimy czerwone, na czarnych w złych warunkach się męczymy, więc bez hardcoru ;)  ale będzie z nami 8 latek, który jeździ od 2 lat, ale raczej powoli i lub nachylenie typu salmopol w Szczyrku (zjechał z czerwonej, ale lubi niebieską i zieloną), będziemy też jeździć częściowo osobno więc tras poszukujemy zróżnicowanych:)

Cześć

Dla osoby bardzo dobrze jeżdżacej rejon jest do przejechania w jeden dzień bez specjalnej spinki.

Co do pytań:

1. Wszystko - najlepiej kupić przewodnik po rejonie lub posiedzieć chwilkę w necie bo każdy ma swoje preferencje.

2. Oczywiście. Sugeruje Tonale bo to jednak minilodowiec i najwyższe miejsce gdzie mogą dojechać no i widokowo piękne. Druga opcja to gondola z Groste na sama górę - tez piękny widok na Dolomity z jednej i Alpy z drugiej strony.

3. Ja korzystam z auta bo lubię niezależność. Przy chęci skorzystania ze skibusa lepiej sprawdzić rozkład. Zazwyczja chodza jak należy.

4. Nie - a w każdym razie zawsze można znaleźć bezpłatny parking a miejsce zależy od godziny przyjazdu i umiejętności parkowania. Rano lub po 11.00 można znaleźć miejsce dwa metry od stoku.

5. Lepiej unikać jazdy samochodem jeżeli ma się skipas. Wszystko połączone jest wyciągami i dla dobrych/bardzo dobrych narciarzy odległości są żadne. Z młodzieżą trzeba dodawać trochę czasu lub planować zjazdy wyciągami choć osobiście uważam, że jako 8 latek i już dwa lata jeździ to spokojnie da radę po aklimatyzacji.

6. Nie wiem ale z pewnością są i to w cenie skipasów

7. Raczej jest OK ale lepiej się asekurować. Można zawsze skorzystać z podwózek jakimś autokarem - jeździ tego kupa - sporo z Polski i można się dogadać.

8. Tak. Tonale to w ogóle świetne miejsce dla każdego - od początkującego do zaawansowanego freeridera - jak każde miejsce zresztą. Wszystko to kwestia inwencji.]

9. Moim zdaniem nie choć to również fajne miejsce z extra knajpką na szczycie i zwłaszcza rano porządnymi narciarzami na stoku. Wypad do Paganelli jednak to minimum 1.5 h w jedna stronę - nie warto marnować czasu.

10. Byłem w rejonie w połowie grudnia i śniegu było mała ale najeździłem się jak trzeba. Nie przejmujcie się tylko dobrze sieębawcie czego Wam serdecznie życzę.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parking pod Groste kosztuje 3,50 - cena napoju w knajpce, więc nie trzeba się chyba silić na wielkie kombinowanie.

Warunki w Madonnie (Passo Groste + Monte Spinale) bardzo dobre, temperatura lekko powyżej zera, rano trasy twarde lekko zmrożone, potem słońce i bardziej miękko.

Warunki w Marillevie i okolicach dostateczne - na dolnych trasach zjazdowych bardzo dużo lodu. Wczoraj silnie wiało więc dodatkowo resztki śniegu zostały nieco przewiane, poza tym unieruchomiono niektóre wyciągi (głównie kanapy z osłonami), dziś w porządku.

Na tę chwilę sensowniejsze trasy to te położone powyżej 1800 m npm.

Pod koniec tygodnia spodziewane są opady sniegu - to powinno polepszyć sytuację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje, eh troszkę mnie załamały te warunki, bo na stronach wszędzie opis warunków że super i że dolne trasy ew. gorsze, jeszcze pozostaje Tonale, które jest nieco wyżej położone...Liczymy na śnieg ! :)

Cześć

Byłem w rejonie w grudniu i najeździłem się jak trzeba. Nie przejmuj się i ciesz!.

Zając parkowałem parę razy pod Groste i nigdy nie płaciłem ale przyjeżdżałem zawsze trochę później - czy to możliwe?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Byłem w rejonie w grudniu i najeździłem się jak trzeba. Nie przejmuj się i ciesz!.

Zając parkowałem parę razy pod Groste i nigdy nie płaciłem ale przyjeżdżałem zawsze trochę później - czy to możliwe?

Pozdro

Mitku, podejrzewam że Ty zjedziesz w dobrym stylu po wszystkim, co ma choć trochę śniegu :) natomiast ja już lekko muszę walczyć, zwłaszcza pod koniec dnia w warunkach takich jak obecnie niżej w Marillevie. Oczywiście że jest super i można się wyjeździć do woli, ale dla uczących się warunki miejsami są trudne (to piszę specjalnie dla madzi, bo z dzieckiem może już nie być tak wesoło - dziś po 9.00 zwozili jednego narciarza z czerwonej 10-tki przerzutowej do Madonny).

Na parkingu pod Groste kasę zbiera Włoch stojący na drodze wjazdowej - być może jest tylko rano, a potem mu się nudzi ta fucha i idzie na cappuchino :) my byliśmy około 9.30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje, eh troszkę mnie załamały te warunki, bo na stronach wszędzie opis warunków że super i że dolne trasy ew. gorsze, jeszcze pozostaje Tonale, które jest nieco wyżej położone...Liczymy na śnieg ! :)

Była kilka dni temu spora odwilż, po czym chwycił mróz... więc nie można powiedzieć, że jest super. Załamywać się nie ma co, po prostu nie oczekuj cudów. I jeśli nie sypnie porządnie, to unikaj dojazdówek w stronę Marillevy w godzinach popołudniowych. W Tonale na północnej stronie (Paradiso) jest całkiem ok, jest trochę naturalnego śniegu, na południowej w górnych partiach też jest nieźle. Poniżej ok 1800m śniegu poza trasami brak.

Załączone miniatury

  • uploadfromtaptalk1421179630857.jpg
  • uploadfromtaptalk1421179656770.jpg
  • uploadfromtaptalk1421179732250.jpg
  • uploadfromtaptalk1421179765190.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prognozy są optymistyczne - piątek i sobotę ma sypać, więc liczę, że prognozy przynajmniej raz się sprawdzą :) akurat mieszkając w Pelizzano planowaliśmy w Marilevie zaczynać jeżdżenie więc jeżdżenie po przełączkach niestety nas czeka...

Jeszcze mam jedno pytanie - jedna osoba, która miała nie jeździć przełamuje się do wielkiego powrotu do nart :) ale niestety z racji wieku, przyzwyczajeń i przerwy w nartach również będzie potrzebować łatwych tras i niestety orczyków ( powiedział,że nie przełamie sie do krzeseł i gondoli z nartami eh...) i tu moje pytanie - znalazłam jeden orczyk  w Tonalle - czy on aktualnie działa? czy są jakieś karnety np. punktowe na ten orczyk ? gdzie jeszcze są orczyki (mam na myśli w dolnych partiach, tak żeby nie musieć wjeżdżać na gorę krzesłem) - bo na mapie więcej znaleźć nie umiem...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitku, podejrzewam że Ty zjedziesz w dobrym stylu po wszystkim, co ma choć trochę śniegu :) natomiast ja już lekko muszę walczyć, zwłaszcza pod koniec dnia w warunkach takich jak obecnie niżej w Marillevie. Oczywiście że jest super i można się wyjeździć do woli, ale dla uczących się warunki miejsami są trudne (to piszę specjalnie dla madzi, bo z dzieckiem może już nie być tak wesoło - dziś po 9.00 zwozili jednego narciarza z czerwonej 10-tki przerzutowej do Madonny).

Na parkingu pod Groste kasę zbiera Włoch stojący na drodze wjazdowej - być może jest tylko rano, a potem mu się nudzi ta fucha i idzie na cappuchino :) my byliśmy około 9.30.

Cześć

Oceniam raczej nie pod swoim kątem. Na górze warunki jak należy a na sam dół mozna zjechać gondolkami czy krzesłem bez dodatkowych opłat (czasami tak robię i daje radę - naprawdę ;) ) Dziecko 8 letnie często jeździ lepiej niż rodzic a tylko rodzicowi się wydaje, że jest inaczej bo rodzic nie za bardzo umie - to takie ogólne spostrzeżenie więc od dzieci bym niczego specjalnie nie uzależniał. 

Ja byłem teraz w Czarnej Górze i jednego dnia pojechały trzy karetki tylko, że to nie jest związane z warunkami a z absolutnym brakiem umiejętności oceny własnych możliwości, nieumiejętność dostosowania szybkości do umiejętności itd. Warunki nie mają tu nic do rzeczy. Można spokojnie stracić wysokość na trudnym odcinku kontrolowanymi trawersami - brawo - albo jechać na pałę gdzie na manewr potrzeba 30-40 metrów - kryminał. Taka prawda.

Ja tam bywałem gdzieś koło 11.00 więc może o tej porze już olewka była ze strony Pana, ale za to miejsce zawsze się znalazło przy samym stoku. :)

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś ponownie w Tonale, bo tu puściutko i lepszy śnieg. Pogoda zbrzydła i wymiotła sporo osób ze stoków - dzięki temu na Paradiso można było cały dzień grzać w dobrych warunkach do przegrzania ud ;)
Trzeba przyznać, że Włosi robią co mogą, żeby poprawić warunki na stokach. Codziennie rano przybywa nowa warstwa sztucznego śniegu i jest już lepiej niż było na początku. Przy okazji - moim zdaniem włoscy ratrakowi najbardziej starannie wykonują swoją pracę. Rano jest idealnie równo, bez jakichkolwiek nierówności pomiędzy pasami sztruksu, co nie jest takie oczywiste w Austrii, czy Francji. Dzięki temu przy ograniczonej widoczności można sobie na więcej pozwolić bez ryzyka nadziania się na jakiś garb.

Ps. może by przenieść posty z tego wątku do tematu o Val di Sole?

Załączone miniatury

  • uploadfromtaptalk1421268057639.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak warunki dziś ? gdzie najlepsze, a gdzie najgorsze? już jutro  w nocy wyjeżdżamy, od niedzieli nartkowanie ! :) I jeszcze jedno zapytanie, czy dojazd z mezzany do tonale autem jest jakiś bardzo trudny? bo widzę, że jest duża różnica wysokości miejscowości, ale mam nadzieję, ze droga jest w miarę utrzymana ?

 

I ile mniej więcej zajmuje dojazd gondolą z Tonale do Ponte di legno? zastanawiam sie czy jest realnym pojeździć w jeden dzień troszkę w tonale, troszke w ponte i wrócić na parking do tonale ?

I czy lodowiec jest jakoś połączony z tonale ? a jeśli nie to czy na piechotę da się spokojnie przejść ? wg mapy jest blisko... ale wole spytać :) rozumiem, że pewnie na lodowiec najlepiej z rana po przygotowaniu tras?:)

 

I mam nadzieję ostatnie pytanko - jeśli podjedziemy do Madonny to gdzie najlepiej zaparkować auto, żeby zjeździć cały teren po obu stronach madonny + pinzolo ? czy jest realnym jeżdzenie po obu stronach miejscowości bez ściągania nart ?

 

Mam nadzieję, że po powrocie i ja komuś będę mogła pomóc :)

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj jazda w Pejo. W zasadzie to jednotrasowy ośrodek, ale za to 1,6km przewyższenia! Śnieg świetny i był ogień :)
W Marillevie warunki też znacznie lepsze niż były na początku. Na jutro zapowiadają spory opad, więc następny turnus będzie miał tylko lepiej :)
Dojazd do Tonale to kręta droga, ale bez większych trudności. Gondola T - PdL jedzie ok 15 minut. Jak zaparkujesz w okolicy gondoli na lodowiec, to bez najmniejszego problemu pojeździsz w Tonale i w PdL. Część lodowcowa nie jest połączona, trzeba przejść przez drogę, ale to raptem kilka kroków.
W Madonnie połączenie jest przy gondoli na Groste. Spod gondoli na Spinale na drugą stronę (transfer do Pinzolo) trzeba przejść z buta jakieś pół kilometra.

Załączone miniatury

  • uploadfromtaptalk1421352195290.jpg
  • uploadfromtaptalk1421352241797.jpg
  • uploadfromtaptalk1421352259011.jpg
  • uploadfromtaptalk1421352288791.jpg
  • uploadfromtaptalk1421352326942.jpg
  • uploadfromtaptalk1421352342979.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj jazda w Pejo. W zasadzie to jednotrasowy ośrodek, ale za to 1,6km przewyższenia! Śnieg świetny i był ogień :)
W Marillevie warunki też znacznie lepsze niż były na początku. Na jutro zapowiadają spory opad, więc następny turnus będzie miał tylko lepiej :)
Dojazd do Tonale to kręta droga, ale bez większych trudności. Gondola T - PdL jedzie ok 15 minut. Jak zaparkujesz w okolicy gondoli na lodowiec, to bez najmniejszego problemu pojeździsz w Tonale i w PdL. Część lodowcowa nie jest połączona, trzeba przejść przez drogę, ale to raptem kilka kroków.
W Madonnie połączenie jest przy gondoli na Groste. Spod gondoli na Spinale na drugą stronę (transfer do Pinzolo) trzeba przejść z buta jakieś pół kilometra.

Super , dzięki za info, to już chyba wszystko wiem :) też mamy plan gdzieś w środku tygodnia na 1 dzień na Peio pojechać, raczej też młodego tj naszego 8 latka zostawimy gdzies z tatą w Tonale, bo w Peio raczej łatwej trasy z góry nie ma ? a czy na szczycie Peio jest może jakaś knajpa , tak żeby widoczek był ? a na opad czekam z niecierpliwością :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trasa u góry to raczej wąski wąwóz, patrz trzecie zdjęcie. Miejscami stromo. Największa zaleta tego ośrodka to pustki na stokach. W Madonnie podobno dziś sporo ludzi. Na szczycie jest mały budynek kolejki i automaty z batonami. Nawet WC nie było. Knajpy są niżej.

Dzięki, czyli młody zostaje i taty też tam wywozić nie będziemy w celach widokowych :) na kamerkach faktycznie w madonnie tłumy na groste... a w tonale nieporównywalnie mniej ludzi... no nic :) pojeździmy pewnie wszędzie i pewnie i tak będzie fajnie, za pomoc dziękuję, forum jest niezastąpione przy logistycznym planowaniu tak skomplikowanego wyjazdu, w którym każdy ma inne potrzeby narciarsko - rekreacyjne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...