Skocz do zawartości

Winiety na A12 - ważna zmiana


sese

Rekomendowane odpowiedzi

Od 1.12.2013 wprowadzona została bardzo ważna zmiana w obowiązywaniu winiet na austiackiej  autostradzie A12 (przedłużeniu niemieckiej 93).

Dotychczas jadący od strony Niemiec mogli bez winiet dojechać "aż" do zjazdu Kufstein Sud i tym samym bezkosztowo dojechać do ośrodków Ski Weltu, St Johann, Kitzbuhel itp.

Od początku grudnia winieta obowiązuje już od samej granicy D/AT o czym przypominają takie znaki:

vinieta.jpeg

Zgodnie z publikacjami OAMTC i ASFINAG winietę trzeba mieć już na szybie w momencie przekroczenia granicy i tym samym przejazd 6 km do zjazdu Kufstein Sud jest tak samo płatny jak każda inna autostrada w AT. Jadąc pod koniec grudnia do Piesendorfu zauważyłem stosowne znaki już będąc za granicą AT i natychmiast zjechałem na zjeździe Kufstein Nord (1,3 km od granicy). Następnie przebiłem się przez to miasto i opłotkami dojechałem do drogi na St. Johann.

Opisywana zmiana spotkała się z licznymi protestami zwłaszcza mieszkańców Bawarii i terenów przygranicznych, jak i mieszkańców samego Kufstein, którzy obawiają sie korków w centrum swojego miasta.

Do poczytania na ten temat:

http://www.adac.de/i...t_kufstein.aspx

http://www.abendzeit...4c1e5508d7.html

http://www.austria.i...ox-1161606.html

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,informacja dośc istotna,szczególnie dla tych,co jeżdzą do Austrii,a niemiecki to nie jest ich ulubiony język obcy-można by się zdziwic.Zwłaszcza,że właśnie zjazd w Kufstein-Sud był przedstawiany na forum jako "oszczędnościowy".

Czyli przejechałeś 1,3 km bez winiety,ale i bez konsekwencji-jak rozumiem?

Pewnie austriacka policja daje turystom trochę czasu na poznanie nowych przepisów.Takie vacatio legis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czyli przejechałeś 1,3 km bez winiety,ale i bez konsekwencji-jak rozumiem?

Pewnie austriacka policja daje turystom trochę czasu na poznanie nowych przepisów.Takie vacatio legis.

 

Już podczas jazdy niemiecką 93 zdziwiły mnie o wiele dłuższe niż zazwyczaj kolejki na poszczególnych stacjach benzynowych (praktycznie każda stacja już od zjazdu z ringu była totalnie zakorkowana...) Dodatkowo pojawiły się nowe banery o treści "ostatnia możliwość zakupu winiety przed granicą". Naiwnie sądziłem, że mnie to nie dotyczy, bo przecież ja jade "tylko" do zjazdu Kufstein Sud :) Dopiero za granicą - dokładnie w miejscu widocznym na zdjęciu, które wstawiłem w pierwszym poście, zorientowałem o zmianie zasad poboru opłat. Zjechałem 500 m dalej na Kufstein Nord czyli na pierwszym możliwym zjeździe za granicą AT i na razie obyło się to bez konsekwencji (mam przynajmniej taką nadzieję, w każdym razie dotychczas nie dostałem żadnej widokówki z pozdrowieniami od austiackiej drogówki).

Pojawia się pytanie - czy można bezkarnie przejechać te 1,3 km od granicy do zjazdu Kufstein Nord, skoro opłaty obowiązują od samej granicy, ale na odcinku granica - zjazd Kufstein Nord nie ma żadnej możliwości nabycia winiety. Niby piszą, że winieta ma być na szybie już w momencie przekroczenia granicy, ale z tego co pamiętam to zarówno w CZ jak i AT była zasada, że można bezkarnie przejechać autostradą do pierwszego zjazdu lub miejsca w którym będzie możliwe nabycie winiety. Nie wiem czy to się teraz nie zmieniło...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...