Skocz do zawartości

Terapia Płytkowymi Czynnikami Wzrostu ....


eqiupe

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Paw1 zgadzam się z Tobą...to moze być efekt placebo...nigdzie nie napisałam ze to jest skuteczna metoda..a może jednak pomaga.(dowiem się sama za poł roku.Po cichu liczę na jakiś mały sukces,chociaż na szybsze wygojenie sie chrząstki,wzmocnienie łąkotki.zdaję sobie sprawę ze za trzydziesci lat czeka mnie moze proteza kolana.Więc co mi pozostało?Ratuję się jak mogę...

 

czego Ci( przepraszam Pani) zycze po raz 3

 

Człowiek jak ma możliwosci to probuje wszystkiego .

 

zgadza sie - co nie znaczy, ze to "wszystko" ma potwierdzona zdolnosc wplywania na  dany problem

 

Jan koval niestety niczego nie wniosł do tej dyskusji...szkoda .Liczyłam ze jednak się wypowie w kwesti niebezpiecznego zastrzyku...

 

cross section anatomy, voila

 

1-Janie czy TY jesteś zazdrosny ze mogłam sobie pozwolić na komórki macierzyste?

 

 prosze mnie nie rozsmieszac - moja opinia byla oparta na (wycinkowych) doniesieniach o  stylu pracy lek w Polsce, ktory, niestety, stale pozostawia duzo do zyczenia - tak jak napisal to Hammmer

 

2-Powineneś jednak zaczekać z krytyką i za jakiś czas zapytać się' czy jestem zadowolona z terapii czy jednak nie.

 

krytyka dotyczyla nie Pani , a sposobu potraktowania Pani jako pacjenta

 

3-Za czynniki wzrostu też trzeba płacic nic lekarze nie podają na żądanie.

 

nie wiem

 

4-od zawsze wszystkie odkrycia w medycynie czy chirurgii mają krętą drogę do dotarcia i zaakceptowania.

 

absoluutnie - natomiast na OBECNYM  etapie wiedzy nie ma podstaw do  potwierdzenia skutecznosci tego leczenia - OBECNIE - MOZE ZA KILKA LAT SIE TO ZMIENI

 

5-Przeszczep szpiku kostnego to też komórki macierzyste..."Przeszczepienie szpiku kostnego – zabieg polegający na podaniu pacjentowi preparatu zawierającego komórki macierzystehematopoezy (krwiotworzenia), które są w stanie odtworzyć układ krwiotwórczy pacjenta, który uległ poważnemu uszkodzeniu w czasie wcześniejszej chemioterapii lub radioterap.

6-leczy mnie doktor Robert Śmigielski ,nie jest żadnym hochsztaplerem.Stawia sportowcow na nogi(operował i leczył Justynę Steczkowską)

 

Dla mnie ktos, kto stosuje niepotwierdzone metody w leczeniu i doi z tego korzysci materialne postepuje nieetycznie

 

7-Naprawdę akceptuję to ,że nie wierzysz i jesteś bardzo dużym przeciwnikiem podawania komorek macierzystych i czynników wzrostu.

 

Wiara w moim slowniku nie odnosi sie do medycyny

 

Pozdrawiam Wszystkich i życzę zdrowia i cudownej śnieżnej zimy :)

8-i jeszcze jedna perełka,to wiadomosc prywatna od mig12345

.Wysłano 03 listopad 2015 - 14:48

Jasio Kowal (w wesji na USA Jan Koval) to akurat dobrej klasy ortopeda- specjalista od kolan.... z praktyką w szpitalu gdzies w Kolorado. Wielu osobom z forum pomógł choćby przez konsultację i zdalną analizę wyników RTG czy rezonansów i innych danych mozliwych do wysłania mailem...

Zamiast się oburzać spytaj dlaczego tak uważa - mozesz sporo zyskac, korzystając z jego wiedzy. W tym akurat jest dobry.....w nartach- zdania są podzielone....
A sposób bycia? Znam gorszych.... :-)   NIe wiem, czy dobrze przeczytalem, ze to byla wiadomosc PRYWATNA??? hmmmmmm - prywatna, znaczy sie, przeznaczona WYLACZNIE  dla Pani?


PozdrawiamM   a ja jestem Krolowa   to by duzo wyjasnialo - just kidding :)    

Elżbieta I Tudor to dopiero jest hochszaplerstwo,pomagał przez internet?i co nalezli się na forum naiwni?


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 108
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Paw1 zgadzam się z Tobą...to moze być efekt placebo...nigdzie nie napisałam ze to jest skuteczna metoda..a może jednak pomaga.(dowiem się sama za poł roku.Po cichu liczę na jakiś mały sukces,chociaż na szybsze wygojenie sie chrząstki,wzmocnienie łąkotki.zdaję sobie sprawę ze za trzydziesci lat czeka mnie moze proteza kolana.Więc co mi pozostało?Ratuję się jak mogę...

 

czego Ci( przepraszam Pani) zycze po raz 3

 

Człowiek jak ma możliwosci to probuje wszystkiego .

 

zgadza sie - co nie znaczy, ze to "wszystko" ma potwierdzona zdolnosc wplywania na  dany problem

 

Jan koval niestety niczego nie wniosł do tej dyskusji...szkoda .Liczyłam ze jednak się wypowie w kwesti niebezpiecznego zastrzyku...

 

cross section anatomy, voila

 

1-Janie czy TY jesteś zazdrosny ze mogłam sobie pozwolić na komórki macierzyste?

 

 prosze mnie nie rozsmieszac - moja opinia byla oparta na (wycinkowych) doniesieniach o  stylu pracy lek w Polsce, ktory, niestety, stale pozostawia duzo do zyczenia - tak jak napisal to Hammmer

 

2-Powineneś jednak zaczekać z krytyką i za jakiś czas zapytać się' czy jestem zadowolona z terapii czy jednak nie.

 

krytyka dotyczyla nie Pani , a sposobu potraktowania Pani jako pacjenta

 

3-Za czynniki wzrostu też trzeba płacic nic lekarze nie podają na żądanie.

 

nie wiem

 

4-od zawsze wszystkie odkrycia w medycynie czy chirurgii mają krętą drogę do dotarcia i zaakceptowania.

 

absoluutnie - natomiast na OBECNYM  etapie wiedzy nie ma podstaw do  potwierdzenia skutecznosci tego leczenia - OBECNIE - MOZE ZA KILKA LAT SIE TO ZMIENI

 

5-Przeszczep szpiku kostnego to też komórki macierzyste..."Przeszczepienie szpiku kostnego – zabieg polegający na podaniu pacjentowi preparatu zawierającego komórki macierzystehematopoezy (krwiotworzenia), które są w stanie odtworzyć układ krwiotwórczy pacjenta, który uległ poważnemu uszkodzeniu w czasie wcześniejszej chemioterapii lub radioterap.

6-leczy mnie doktor Robert Śmigielski ,nie jest żadnym hochsztaplerem.Stawia sportowcow na nogi(operował i leczył Justynę Steczkowską)

 

Dla mnie ktos, kto stosuje niepotwierdzone metody w leczeniu i doi z tego korzysci materialne postepuje nieetycznie

 

7-Naprawdę akceptuję to ,że nie wierzysz i jesteś bardzo dużym przeciwnikiem podawania komorek macierzystych i czynników wzrostu.

 

Wiara w moim slowniku nie odnosi sie do medycyny

 

Pozdrawiam Wszystkich i życzę zdrowia i cudownej śnieżnej zimy :)

8-i jeszcze jedna perełka,to wiadomosc prywatna od mig12345

.Wysłano 03 listopad 2015 - 14:48

Jasio Kowal (w wesji na USA Jan Koval) to akurat dobrej klasy ortopeda- specjalista od kolan.... z praktyką w szpitalu gdzies w Kolorado. Wielu osobom z forum pomógł choćby przez konsultację i zdalną analizę wyników RTG czy rezonansów i innych danych mozliwych do wysłania mailem...

Zamiast się oburzać spytaj dlaczego tak uważa - mozesz sporo zyskac, korzystając z jego wiedzy. W tym akurat jest dobry.....w nartach- zdania są podzielone....
A sposób bycia? Znam gorszych.... :-)   NIe wiem, czy dobrze przeczytalem, ze to byla wiadomosc PRYWATNA??? hmmmmmm - prywatna, znaczy sie, przeznaczona WYLACZNIE  dla Pani?


PozdrawiamM   a ja jestem Krolowa   to by duzo wyjasnialo - just kidding :)    

Elżbieta I Tudor to dopiero jest hochszaplerstwo,pomagał przez internet?i co nalezli się na forum naiwni?

 

Wezme sobie to cudo do poduszki


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaden lekarz medycyny nie bedzie udzielal bezposrednich porad lekarskich na forum narciarskim.
....

Alfredzie mylisz się.
Oczywiście porad jako takich nie. Ale konsultacji jak najbardziej.

2 osoby z mojej bliskiej rodziny skorzystały z konsultacji Jana i były one niezwykle potrzebne,
Jedną osobę uchronił od niepotrzebnej artroskopii (diagnozę i metodę leczenia podaną przez Jana potwierdził w 100% dobry lekarz, a potem szybko wracające do zdrowia kolano :) ), a druga osoba dzięki Niemu miała zrobioną poprawkę operacji parę miesięcy wcześniej niż to wynikało z harmonogramu wizyt w szpitalu (jeszcze przed zrośnięciem się kości).

Dlatego jeszcze raz, bo chyba moment jest dobry, tym razem publicznie:
Janie, bardzo Ci dziękuję!
Tadek


Grami!
Naprawdę nie wiesz, że prywatnych listów nie czyta się publicznie????
Nawet koleżankom nie można, a Ty przeczytałaś całej Polsce!
Fee! Z dobrego wychowania pała.
Tadek.

Użytkownik jark edytował ten post 07 listopad 2015 - 08:10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie chcesz zrozumieć.

W opisywanych prze zemnie przypadkach leczyli lekarze w Polsce.

Wiedza Jana pozwoliła :

W pierwszym przypadku wybrać pomiędzy złym lekarzem i złą procedurą a dobrym lekarzem i dobrą procedurą.

W drugim wymusić na naszej kochanej służbie zdrowia dodatkowe badanie i dodatkową konieczną operację.

Przecież to nasi chirurdzy jak zbadali stan pacjenta zadecydowali o dodatkowej operacji. Tylko że gdyby nie konsultacja Jana to być może, te badania by zrobiono dużo później.

Czy teraz już rozumiesz?

 

PS.

Tak się złożyło, że dość dobrze znam fizjologię człowieka, biochemię, troszkę farmakologię więc potrafię bez specjalnego problemu ocenić czy rozmówca jest zorientowany w tematach związanych z medycyną... :)


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie chcesz zrozumieć.

W opisywanych prze zemnie przypadkach leczyli lekarze w Polsce.

Wiedza Jana pozwoliła :

W pierwszym przypadku wybrać pomiędzy złym lekarzem i złą procedurą a dobrym lekarzem i dobrą procedurą.

W drugim wymusić na naszej kochanej służbie zdrowia dodatkowe badanie i dodatkową konieczną operację.

Przecież to nasi chirurdzy jak zbadali stan pacjenta zadecydowali o dodatkowej operacji. Tylko że gdyby nie konsultacja Jana to być może, te badania by zrobiono dużo później.

Czy teraz już rozumiesz?

 

PS.

Tak się złożyło, że dość dobrze znam fizjologię człowieka, biochemię, troszkę farmakologię więc potrafię bez specjalnego problemu ocenić czy rozmówca jest zorientowany w tematach związanych z medycyną... :)

Dobry czlowieku.

To, ze gremi ujawnila prywatna korespondencje to jest naganne.

Nie chcesz nas uchronic przed tym zlym lekarzem i zla procedura?

Znasz sie na medycynie(jak wielu z nas) to chyba lezy Ci na sercu dobro nasze.

Mnie lezy i dlatego przestrzegam przed googlowymi doktorami.

Teraz juz nie jest wazne kto  ujawnil lecz co zostalo ujawnione.

Spec od kolan mieszka w "Kolorado" ha  ha  ha.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pracując w szpitalu jako salowy albo pielęgniarz lub studiując medycynę mozna się troszkę znać...mozna się też interesować medycyną.

Tutaj nie ma swiata realnego ...każdy moze się podszyć pod kogo chce.   :)

Gremi, rozśmieszyłaś mnie do łez...

Wyobraź sobie, że medycyna i nauki medyczne są 100, nie, nie 100, - są 1000 razy bardziej skomplikowane niż sobie wyobrażasz.

Po prostu przyjmij to do wiadomości i nie dyskutuj z tym.

Skoro uważasz, że salowy potrafi postawić prawidłową diagnozę to lecz się u salowych...

 

Dostałaś od Jana i Hammeraha kilka bardzo cennych informacji, to że nie potrafisz ich zrozumieć, a nawet się ich doczytać (w końcu sama napisałaś, że nie przeczytałaś postu bo był za długi :) ) to twój problem.

 

To zrekapitulujmy:

  1. W obecnej chwili (i obecnymi metodami!!!!) leczenie kolan czynnikami płytkowymi i kom. macierzystymi jest uważane za nieskuteczne. Metoda jest ciągle na etapie prób.
  2. Nakłucie kolana jest metodą inwazyjną.
  3. Leczenie eksperymentalne powinno być robione w programie badawczym na koszt jakiejś instytucji lub firmy.
  4. Lekarz nie może/nie powinien zarabiać na pacjencie!!!, na leczeniu metodami których skuteczność nie jest potwierdzona (zarabiać na instytucji lub firmie jak najbardziej).

 

Uuuu, przekroczyłem kilkanaście linijek to i tak tego nie przeczytasz... ;)

Ale muszę dokończyć.

Nawet zakładając, że Jan i Hammerah są salowymi, to te 4 informacje po słowie "zrekapitulujmy" są prawdziwe. Możesz to sprawdzać gdzie Ci się podoba...

To co ci za różnica, czy te prawdziwe informacje dostałaś od salowych, czy profesorów. Jeśli informacja jest prawdziwa, to jest prawdziwa bez względu od kogo ją pozyskałaś.

(Kurcze, znowu wchodzę w rozważania wymagające znajomości podstaw logiki... ;) )

 

Tak z ciekawości, opisałaś na forum swój problem czego oczekując?

Bo jak przez przypadek dostałaś parę wartościowych informacji, to deprecjonujesz osoby, które bezinteresownie się z Tobą nimi podzieliły.

 

Tadek


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz juz nie jest wazne kto  ujawnil lecz co zostalo ujawnione.

Spec od kolan mieszka w "Kolorado" ha  ha  ha.

Ludzie, ktorzy na tym forum sa dluzej, wiedza, ze miedzy nami topor jest wykopany. Przyznam Ci punkt az to, ze kiedys odszczekales to, co o mnie nieslusznie napisales - zaskoczyles wtedy mnie zupelnie na plus (chodzilo o Whimpy's Knob). Byl to jednak ostatni moment, kilka lat temu, kiedy widzialem Twoja pozytywna strone charakteru. I ja sie powstrzymuje od opublikowania pewnych faktow.

Od tego momentu po prostu ignorowalem, co piszesz, czesto w niewybredny sposob i mialem nadzieje, ze Ty  sie ode mnie odczepisz ( bo z jakiegos powodu po prostu mnie nie lubisz - co moze mnie przyprawic o zawal serca - a chyba tego nie chcesz? przeciez pasozyt nie wyzyje bez swego dostawcy-zywiciela)

Wydawalo  mi sie, ze miedzy nami jest niepisana umowa, ze ja nie komentuje tego co Ty napisales, a Ty nie komentujesz mnie - o dziwo, przy Twej sylwetce charakterologicznej, przestrzegales tej, niepisanej i nieopublikowanej, umowy.

 

Prosze Cie publicznie, bo nie mam czasu pisac do CIEBIE na priv, zebys te umowe honorowal (hmmmmm znane Ci slowo???)

 

to , gdzie mieszkam, co robie , co mysle , co soba stanowie itp jest moja PRYWATNA wlasnoscia i nie zycze sobie, zebys sie w to wtracal.

 

W sumie, prosze Cie o:

1/niekomentowanie moich wypowiedzi

2/niewtracanie sie do mojego zycia osobistego

 

chyba to nie jest za duzo?

 

Z gory dziekuje za zrozumienie


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponizej fragment nwszego artykulu przegladowego nt GFs i PRP i SCT  w aspekcie  choroby zwyrodnieniowej stawow . Prosze zwrocic uwage na slownictwo uzyte w tym aspekcie : pelno trybu przypuszczajcego," w trakcie badan", "w przyszlosci moze tak byc" etc.

moze komus sie to przyda. Sam  jestem przekonany, ze np total joint replacement (endoprotezy stawow) za kilkanascie lat beda zastapione hodowla tkanki chrestnej i jej wbudowanie w stawy. Na razie jednak pow metody sa w fazie badan

PS sorry za angielski, ale nie mam czasu przetlumaczyc

 

 

Growth factors & stem cell therapy

 

During development biosynthesis is stimulated by a variety of anabolic cytokines and growth factors, such as TGF-β, bone morphogenetic proteins and FGF. In OA, many factors, such as inflammatory cytokines TNF-α and IL-1, are produced by the synovium and the chondrocytes. In normal adult cartilage, chondrocytes synthesize matrix components very slowly and there is strict regulation of matrix turnover: a delicate balance between synthesis and degradation. In OA, however, this balance is disturbed, with both degradation and synthesis usually enhanced until changes in both bone cells and chondrocytes favor catabolic activity: proinflammatory cytokines, including IL-1, TNF-α and IL-6, act to increase the synthesis of MMPs, decrease MMP enzyme inhibitors and decrease extracellular matrix synthesis. The initiation of such degradative alterations in the joint leads to the depletion of cell reservoirs, loss of the condrogenic potential of cartilage bringing about the preponderance of a fibrogenic phenotype and the structural and functional failure of the joint [144]. Current treatments for cartilage defects in early OA include surgical interventions (microfracture and osteochondral auto/allo-grafts), which have shown promise in clinical trials [145].

Such catabolic changes may have the potential to be reversed by the use of a pool of growth factors [146]. The FGF family of growth factors regulates branching morphogenesis and limb development [147]. FGF-18 is thought to have an anabolic effect on cartilage, leading to increased deposition of FGF-18 in the ribs, trachea, spine and joints. Preclinical data of the anabolic effects of FGF-18 is now being followed-up by Merck Serono in Phase I clinical trials [147]. Investigators are currently looking into the therapeutic potential of endogenous plasma rich in growth factors that may have the potential to modulate gene expression of chondrocytes, synoviocytes, macrophages and MSCs. Therapies involving the utilization of growth factors could have the possibility to stimulate an anabolic microenvironment within an affected joint. A possible approach to maintaining the homeostasis of damaged OA joint tissue could be the use of growth factors, which in turn could improve cartilage/bone dysregulation and lead to reduced pain and improved function [146,148]. Platelet-derived elements, such as platelet-rich plasma, human platelet lysate and platelet supernatants, are carriers of endogenous morphogens, which can be stimulated by endogenous or exogenous activators to modulate cell fate, encouraging cell proliferation and matrix synthesis, alongside anti-inflammatory effects owing to the downregulation of catabolic pathways [148,149]. Platelet-derived elements are convenient and easy to extract, with a high-speed recovery potential offering multiple growth factors at an affordable cost [149]. Platelet-rich plasma injections have had beneficial effects in the treatment of mild-to-moderate OA in approximately 6 months compared with hyaluronic acid and neutral saline injections [148]. Experimental, preclinical and clinical studies are being reported suggesting short-term (1–2 years) improvement, but long-term results on cartilage injuries and joint pain are unknown [149].

MSCs are multipotent precursors of connective tissue cells that can be isolated from a wide variety of adult human tissues, including synovial joints. Endogenous MSCs could possibly act as reservoirs for cell repair or immunomodulatory sentinels reducing inflammation [144]. Current methods rely on the paracrine properties of MSCs that release several growth factors, such as HGF, IGF and TGF, along with anti-inflammatory factors, including cytokines, IL-1ra, indoleamine 2, 3-dioxygenase and HLA antigen-G5 [150]. Chondrocyte and osteoblast phenotypes are established via the activation of pathways induced by paracrine factors, such as the SMAD cascade by BMP-2, TGF-3 or Wnt signaling [151]. Thus, the paracrine factors delivered by the MSCs may be more important for MSC therapeutic potency than stimulating repair responses for the differentiation of cells [144].

Early exploratory research studies used MSC-derived chondrocytes to regenerate cartilage in OA. A hydrated collagen matrix covered with MSCs was implanted into the joint; cartilage regeneration was complete after 6 months, although 20–100% of the new tissue had not integrated into the original cartilage [151,152]. Intervention with local delivery of ex vivo cultures of MSCs, as the chondrogenic potential of adult chondrocytes are lost and regression into a fibrotic phenotype initiates, in preclinical models of joint disease has led to promising outcomes and is now being tested in clinical trials recently started in 2013 [144]. Several early-stage clinical trials testing the delivery of MSCs via intra-articular injection into the knee are underway; however, the optimal dose and vehicle are still being optimized [144]. Bader and Macchiarini recently demonstrated the uses of stem cell techniques in several pioneering transplant surgeries, seeding an inert tracheal scaffold with either patient or donor bone marrow MSCs [153]. Further work is needed to characterize factors that could avert MSC derived chondrocyte to undergo premature hypertophy and understand what facilitates terminal development pathways for stable hyaline cartilage regeneration [154]. In the case of both anabolic agents, such as FGF-18, and stem cell therapy trials currently underway, it will be interesting to observe if therapies targeted at regeneration of damaged cartilage in people with OA will translate into improved outcomes for pain and function in the medium to long term.

Go to: Pain sensitization in OA

In chronic arthritis, a complex set of activation signals lead to the persistence of nociceptive pain. These include known molecular mediators of pain, such as substance P, prostaglandin E2, NGF, TNFR-α, bradykinin, GDNF and TRPV1 (Figure 3). Recent work has focused on tools to measure pain peripherally and centrally in people with OA (Figure 4). Several groups, including work in our unit, have reported the use of quantitative sensory testing in people with OA [155158]. Pain threshold testing using algometers has become more widely accepted for measuring pain perception objectively since it is reproducible over time and has been validated in large studies with knee OA [159] or intra-oral pain [160]. We have found quantitative sensory testing to be a useful objective measure of hand OA pain [158] where people with hand OA showed evidence of peripheral sensitisation. A recent meta-analysis of pain pressure threshold testing in OA showed that pain pressure thresholds demonstrated good ability to differentiate between people with OA and healthy controls [156]. Lower pain pressure thresholds in people with OA in affected sites may suggest peripheral, and in remote sites central, sensitization. Recent studies have also shown that certain patients with OA may remain sensitized to pain even after joint replacement surgery [161].

emss-58873-f0004.gif
Figure 4 Sensitisation in osteoarthritis

Brain neuroimaging tools have also been used to investigate sensitization in OA. Gwilym et al. reported increased activation of brain pain processing centers with functional MRI in chronic hip OA, including the thalamus, anterior cingulate and insular cortex, upon quantitative sensory testing [162]. Kulkarni et al. reported similar activation using fludeoxyglucose PET in knee OA, suggesting activation of distinct brain regions in patients with chronic arthritic pain [163]. Several authors have described the phenomenon of chronic pain center activation during arthritis as central sensitization, a process thought to derive from hypersensitivity to stimuli by long-term activation of peripheral receptors in arthritic joints. A study by our group in people with hand OA showed significant activation in the thalamus, cingulate and insular cortex but not controls [164]. Of interest, the cingulate cortex is involved in developing emotion formation, learning and memory, suggesting that people with OA are adapting their responses to sensory cues in their hand and developing unique pain activation systems compared with controls. Others have suggested that the cingulate cortex is important in mediating affective processing of pain [165]. With increasing information regarding sensitization in OA, recent trials have reported the use of centrally acting agents, such as the selective serotonin and noradrenaline reuptake inhibitor duloxetine in the treatment of OA [166]. In a recent review, Brown and Boulay discuss the evidence for the efficacy of duloxetine use in four chronic pain conditions including OA [167]. They report that the studies published so far demonstrate a superior analgesic effect of duloxetine compared with placebo that is sustained with continued use and is also safe and effective when used concomitantly with NSAIDs. Further information on the cost utility of duloxetine has shown that it would be cost effective when evaluated in a US population and could be particularly useful in the over 65-year age group when NSAIDs have been prohibitive owing to side effects [168]. Other work by Micca et al. has shown that duloxetine is safe in younger and older people with knee OA [169]. Analgesics, such as duloxetine, may have an important role to play as pain-relieving options in patients who are unable to tolerate other classes of drugs or have demonstrated lack to efficacy in response to, for example, NSAIDs and/or opiate drugs.

Findings from several large international studies suggest that the correlation between pain and structural change may not be a linear, particularly in a chronic disease, such as OA, when flares may occur (Figure 5). Emerging studies suggest that newer techniques such as quantitative sensory testing and brain neuroimaging may help to further phenotype pain subgroups in OA, which could help to develop pathways for the treatment of OA pain in the future. If it is accepted that pain sensitization is influenced by both physical factors occurring in the joint and psychological influences on pain, then it could be argued that an early combined approach of both pharmacotherapy plus other interventions, such as pain management programs, to inhibit the development of sensitization, for example, before chronic pain develops, could have an effect on clinical pain. Such interventions, early in the disease process, may be effective in modulating the development of chronic pain in OA, but will need to be tested in the context of clinical trials.

emss-58873-f0005.gif
Figure 5 Complex nature of pain in osteoarthritis
Go to: Conclusion

OA is a heterogeneous and debilitating disorder for which there are no universally accepted disease-modifying treatments. It affects large weight-bearing joints including the hip and knee but also smaller joints often in a nodal distribution in the hands. Recognized risk factors include obesity, genetic risk and previous mechanical injury. Since OA is a chronic disease that often progresses after the third or fourth decades, any intervention for pain that is used needs to be safe, with minimal side effects and of long-term benefit. It is interesting to note that many of the agents discussed in this review that could have a therapeutic effect, are also associated with potential harmful effects. For example, NSAIDs, such as indomethacin, can lead to destruction of cartilage, as can treatment with anti-NGF and corticosteroid therapy, suggesting that a positive effect on joint pain may also be associated with accelerated joint destruction, which is an extremely important factor in a chronic, long-term condition such as OA. Recent work highlighted in this review also suggests that the relation between pain and structural damage does not always follow a linear pattern in OA (Figure 5). Recent focus has been on optimizing efficacy of analgesics including NSAIDs and opiates. Emerging data from meta-analyses suggests a limited role for nutraceuticals including glucosamine and chondroitin. The physician looking after OA patients may need to consider the use of centrally acting analgesics, such as duloxetine, if there is lack of efficacy with NSAID/opiates over time and possibly clinical evidence of sensitization. It is only when risk factor reduction, lifestyle advice and pharmacological intervention have been unsuccessful that joint replacement surgery can be considered primarily for OA of the hip and knee.

Go to: Future perspective

Compared with other inflammatory rheumatic diseases, for example, rheumatoid arthritis, there are no disease-modifying treatments for OA. Promising new avenues for understanding the pathophysiology of pain include recognition of NGF as a potential therapeutic target in certain groups with OA, in addition to structure modifying agents including growth factors, such as FGF-18, or stem cell therapies, which are currently in early clinical trials.

Pathological changes in the osteoarthritic joint
Risk factor modification for OA
Osteophytes & their effect on OA pain
Influence of bone marrow lesions on OA pain
Targeting synovitis to treat OA pain
NSAIDs & nutraceuticals for treating OA pain
NGF monoclonal antibodies
Growth factors & stem cell therapy
Pain sensitization in OA
Go to: Acknowledgments

Financial & competing interests disclosure A Kuttapitiya was funded by a Wellcome Trust Value in People Award, grant number 087846/Z/08/Z. The authors have no other relevant affiliations or financial involvement with any organization or entity with a financial interest in or financial conflict with the subject matter or materials discussed in the manuscript apart from those disclosed.

No writing assistance was utilized in the production of this manuscript.

Go to:

References

Papers of special note have been highlighted as:

• of interest;

•• of considerable interest

Woolf AD, Erwin J, March L. The need to address the burden of musculoskeletal conditions. Best Pract. Res. Clin. Rheumatol. 2012;26(2):183–224. [PubMed] Hunter DJ, Guermazi A, Roemer F, Zhang Y, Neogi T. Structural correlates of pain in joints with osteoarthritis. Osteoarthritis Cartilage. 2013;21(9):1170–1178. [PubMed]• Useful paper discussing the relation of structural changes with pain in osteoarthritis (OA). Page CJ, Hinman RS, Bennell KL. Physiotherapy management of knee osteoarthritis. Int. J. Rheum. Dis. 2011;14(2):145–151. [PubMed] Hawker GA, Stewart L, French MR, et al. Understanding the pain experience in hip and knee osteoarthritis – an OARSI/OMERACT initiative. Osteoarthritis Cartilage. 2008;16(4):415–422. [PubMed]• Important reference discussing the importance of pain in OA. Haviv B, Bronak S, Thein R. The complexity of pain around the knee in patients with osteoarthritis. Isr. Med. Assoc. J. 2013;15(4):178–181. [PubMed] Wenham C, Conaghan P. Call for new treatments in OA. new horizons in osteoarthritis. Age Ageing. 2013;42(3):272–278. [PubMed] Hochberg MC, Lawrence RC, Everett DF, Cornoni-Huntley J. Epidemiologic associations of pain in osteoarthritis of the knee: data from the national health and nutrition examination survey and the national health and nutrition examination-I epidemiologic follow-up survey. Semin. Arthritis Rheum. 1989;18(4 Suppl. 2):4–9. [PubMed] Danielsson L, Hernborg J. Morbidity and mortality of osteoarthritis of the knee (gonarthrosis) in Malmo, Sweden. Clin. Orthop. Relat. Res. 1970;69:224–226. [PubMed] Feldmann M, Maini RN. Anti-TNF alpha therapy of rheumatoid arthritis: What have we learned? Annu. Rev. Immunol. 2001;19:163–196. [PubMed] Goldring SR. Alterations in periarticular bone and cross talk between subchondral bone and articular cartilage in osteoarthritis. Ther. Adv. Musculoskelet. Dis. 2012;4(4):249–258. [PMC free article] [PubMed] Mankin HJ, Lippiello L. Biochemical and metabolic abnormalities in articular cartilage from osteo-arthritic human hips. J. Bone Joint Surg. Am. 1970;52(3):424–434. [PubMed]• One of the earliest studies describing cartilage lesions in OA. Zhang Y, Nevitt M, Niu J, et al. Fluctuation of knee pain and changes in bone marrow lesions, effusions, and synovitis on magnetic resonance imaging. Arthritis Rheum. 2011;63(3):691–699. [PMC free article] [PubMed] Roemer FW, Kassim Javaid M, et al. Anatomical distribution of synovitis in knee osteoarthritis and its association with joint effusion assessed on non-enhanced and contrast-enhanced MRI. Osteoarthritis Cartilage. 2010;18(10):1269–1274. [PubMed]• Important paper highlighting synovitis in OA. Kwok WY, Plevier JW, Rosendaal FR, Huizinga TW, Kloppenburg M. Risk factors for progression in hand osteoarthritis: a systematic review. Arthritis Care Res. (Hoboken) 2013;65(4):552–562. [PubMed] Spector TD, MacGregor AJ. Risk factors for osteoarthritis: genetics. Osteoarthritis Cartilage. 2004;12(Suppl A):S39–S44. [PubMed] Doherty M. Genetics of hand osteoarthritis. Osteoarthritis Cartilage. 2000;8(Suppl. A):S8–S10. [PubMed] Stern AG, de Carvalho MR, Buck GA, et al. Association of erosive hand osteoarthritis with a single nucleotide polymorphism on the gene encoding interleukin-1 beta. Osteoarthritis Cartilage. 2003;11(6):394–402. [PubMed] Stefánsson SE, Jónsson H, Ingvarsson T, et al. Genomewide scan for hand osteoarthritis: a novel mutation in matrilin-3. Am. J. Hum Genet. 2003;72(6):1448–1459. [PMC free article] [PubMed] Merlotti D, Santacroce C, Gennari L, et al. HLA antigens and primary osteoarthritis of the hand. J. Rheumatol. 2003;30(6):1298–1304. [PubMed] Wakitani S, Imoto K, Mazuka T, Kim S, Murata N, Yoneda M. Japanese generalised osteoarthritis was associated with HLA class I–a study of HLA-A, B, cw, DQ, DR in 72 patients. Clin. Rheumatol. 2001;20(6):417–419. [PubMed] Neogi T, Soni A, Doherty SA, et al. Contribution of the COMT Val158Met variant to symptomatic knee osteoarthritis. Ann. Rheum. Dis. 2014;73(1):315–317. [PMC free article] [PubMed] Valdes AM, De Wilde G, Doherty SA, et al. The Ile585Val TRPV1 variant is involved in risk of painful knee osteoarthritis. Ann. Rheum. Dis. 2011;70(9):1556–1561. [PMC free article] [PubMed] Malfait AM, Seymour AB, Gao F, et al. A role for PACE4 in osteoarthritis pain: evidence from human genetic association and null mutant phenotype. Ann. Rheum. Dis. 2012;71(6):1042–1048. [PMC free article] [PubMed] arcOGEN Consortium, arcOGEN Collaborators. Zeggini E, et al. Identification of new susceptibility loci for osteoarthritis (arcOGEN): a genome-wide association study. Lancet. 2012;380(9844):815–823. [PMC free article] [PubMed] Guermazi A, Roemer FW, Haugen IK, Crema MD, Hayashi D. MRI-based semiquantitative scoring of joint pathology in osteoarthritis. Nat. Rev. Rheumatol. 2013;9(4):236–251. [PubMed] Sofat N, Ejindu V, Kiely P. What makes osteoarthritis painful? The evidence for local and central pain processing. Rheumatology (Oxford) 2011;50(12):2157–2165. [PubMed] Lim YZ, Wang Y, Wluka AE, et al. Are biomechanical factors, meniscal pathology, and physical activity risk factors for bone marrow lesions at the knee? A systematic review. Semin. Arthritis Rheum. 2013;43(2):187–194. [PubMed] Felson DT, Zhang Y, Hannan MT, et al. Risk factors for incident radiographic knee osteoarthritis in the elderly: the Framingham study. Arthritis Rheum. 1997;40(4):728–733. [PubMed] Toivanen AT, Heliovaara M, Impivaara O, et al. Obesity, physically demanding work and traumatic knee injury are major risk factors for knee osteoarthritis – a population-based study with a follow-up of 22 years. Rheumatology (Oxford) 2010;49(2):308–314. [PubMed] Cooper C, Snow S, McAlindon TE, et al. Risk factors for the incidence and progression of radiographic knee osteoarthritis. Arthritis Rheum. 2000;43(5):995–1000. [PubMed] Oliveria SA, Felson DT, Cirillo PA, Reed JI, Walker AM. Body weight, body mass index, and incident symptomatic osteoarthritis of the hand, hip, and knee. Epidemiology. 1999;10(2):161–166. [PubMed] Spector TD, Hart DJ, Doyle DV. Incidence and progression of osteoarthritis in women with unilateral knee disease in the general population: the effect of obesity. Ann. Rheum. Dis. 1994;53(9):565–568. [PMC free article] [PubMed] Roddy E, Doherty M. Changing life-styles and osteoarthritis: What is the evidence? Best Pract. Res. Clin. Rheumatol. 2006;20(1):81–97. [PubMed] Jansen MJ, Viechtbauer W, Lenssen AF, Hendriks EJ, de Bie RA. Strength training alone, exercise therapy alone, and exercise therapy with passive manual mobilisation each reduce pain and disability in people with knee osteoarthritis: a systematic review. J. Physiother. 2011;57(1):11–20. [PubMed] Iversen MD. Rehabilitation interventions for pain and disability in osteoarthritis: a review of interventions including exercise, manual techniques, and assistive devices. Orthop. Nurs. 2012;31(2):103–108. [PubMed] Fransen M, McConnell S. Exercise for osteoarthritis of the knee. Cochrane Database Syst Rev. 2008;8(4):CD004376. [PubMed] Fransen M, McConnell S, Hernandez-Molina G, Reichenbach S. Does land-based exercise reduce pain and disability associated with hip osteoarthritis? A meta-analysis of randomized controlled trials. Osteoarthritis Cartilage. 2010;18(5):613–620. [PubMed] Bannuru R, Abariga S, Wang C. How effective is t’ai chi mind-body therapy for knee osteoarthritis? A systematic review and meta-analysis. osteoarthritis research society international world congress; 2012; Barcelona, Spain. Osteoarthritis Cartilage. 2012;20(Suppl. 1):S281–S282. Kang JW, Lee MS, Posadzki P, Ernst E. T’ai chi for the treatment of osteoarthritis: a systematic review and meta-analysis. BMJ Open. 2011;1(1):e000035. [PMC free article] [PubMed] Nguyen US, Felson DT, Niu J. The impact of knee instability with and without buckling on balance confidence, fear of falling and physical function: the Multicenter Osteoarthritis Study. Osteoarthritis Cartilage. 2014 doi: 10.1016/j.joca.2014.01.008. (Epub ahead of print) [PMC free article] [PubMed] Beckett J, Jin W, Schultz M, et al. Excessive running induces cartilage degeneration in knee joints and alters gait of rats. J. Orthop. Res. 2012;30(10):1604–1610. [PubMed] Fernandes L, Hagen KB, Bijlsma JW, et al. EULAR recommendations for the non-pharmacological core management of hip and knee osteoarthritis. Ann. Rheum. Dis. 2013;72(7):1125–1135. [PubMed]•• Current European guidelines for OA management are discussed well in this article. McAlindon TE, Bannuru RR, Sullivan MC, et al. OARSI guidelines for the non-surgical management of knee osteoarthritis. Osteoarthritis Cartilage. 2014 doi:10.1016/j.joca.2014.01.003. (Epub ahead of print) [PubMed]•• Current OARSI guidelines for OA management are discussed well in this article. Christensen R, Bartels EM, Astrup A, Bliddal H. Effect of weight reduction in obese patients diagnosed with knee osteoarthritis: a systematic review and meta-analysis. Ann. Rheum. Dis. 2007;66(4):433–439. [PMC free article] [PubMed] Brandt KD. Osteophytes in osteoarthritis. clinical aspects. Osteoarthritis Cartilage. 1999;7(3):334–335. [PubMed] van der Kraan PM, van den Berg WB. Osteophytes: Relevance and biology. Osteoarthritis Cartilage. 2007;15(3):237–244. [PubMed] Aigner T, Dietz U, Stoss H, von der Mark K. Differential expression of collagen types I, II, III, and X in human osteophytes. Lab Invest. 1995;73(2):236–243. [PubMed] Menkes CJ, Lane NE. Are osteophytes good or bad? Osteoarthritis Cartilage. 2004;12(Suppl. A):S53–S54. [PubMed] Gelse K, Soder S, Eger W, Diemtar T, Aigner T. Osteophyte development–molecular characterization of differentiation stages. Osteoarthritis Cartilage. 2003;11(2):141–148. [PubMed]

50. Felson DT, Gale DR, Elon Gale M, et al. Osteophytes and progression of knee osteoarthritis. Rheumatology (Oxford) 2005;44(1):100–104. [PubMed]• Role of osteophy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ,że szkoda waszych nerwów i prób tłumaczenia, biorąc pod uwagę datę rejestracji głównej zainteresowanej i fakt,że udziela się tylko i wyłącznie w tym temacie, bez jakichkolwiek wypowiedzi na tematy narciarskie ,można łatwo wyciągnąć wniosek,że bardzo jej zależy ,aby dyskusja układała się w taki właśnie sposób,widocznie ma coś do zareklamowania... do tego jeden przytakujący , ale skoro jest pożywka, to trzeba ją wykorzystać,bez względu w jakim temacie.

Taki to widzę a jaka jest prawda nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, ktorzy na tym forum sa dluzej, wiedza, ze miedzy nami topor jest wykopany. Przyznam Ci punkt az to, ze kiedys odszczekales to, co o mnie nieslusznie napisales - zaskoczyles wtedy mnie zupelnie na plus (chodzilo o Whimpy's Knob). Byl to jednak ostatni moment, kilka lat temu, kiedy widzialem Twoja pozytywna strone charakteru. I ja sie powstrzymuje od opublikowania pewnych faktow.

Od tego momentu po prostu ignorowalem, co piszesz, czesto w niewybredny sposob i mialem nadzieje, ze Ty  sie ode mnie odczepisz ( bo z jakiegos powodu po prostu mnie nie lubisz - co moze mnie przyprawic o zawal serca - a chyba tego nie chcesz? przeciez pasozyt nie wyzyje bez swego dostawcy-zywiciela)

Wydawalo  mi sie, ze miedzy nami jest niepisana umowa, ze ja nie komentuje tego co Ty napisales, a Ty nie komentujesz mnie - o dziwo, przy Twej sylwetce charakterologicznej, przestrzegales tej, niepisanej i nieopublikowanej, umowy.

 

Prosze Cie publicznie, bo nie mam czasu pisac do CIEBIE na priv, zebys te umowe honorowal (hmmmmm znane Ci slowo???)

 

to , gdzie mieszkam, co robie , co mysle , co soba stanowie itp jest moja PRYWATNA wlasnoscia i nie zycze sobie, zebys sie w to wtracal.

 

W sumie, prosze Cie o:

1/niekomentowanie moich wypowiedzi

2/niewtracanie sie do mojego zycia osobistego

 

chyba to nie jest za duzo?

 

Z gory dziekuje za zrozumienie

Komentowal bede.

Nie wtracam sie do prywatnego zycia. Usmialem sie tylko z lizusostwa miga12345 i nie ja to napisalem.

Wiesz, ze wiem gdzie mieszakasz, jak sie nazywasz, i nigdy na forum tego nie uzylem i nie mam zamiaru.

I nie pieprz mi tu o honorze.

W Whimpy's Knob mogl byc twoj brat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janie, perły sypiesz, a i tak ich nikt nie przeczyta, bo za długie :D Jako medyk jestem obecny w internecie od prawie 20 lat, widziałem np. rozkwit i potem upadek grupy newsowej po.sci.medycyna, w której zresztą długo brałem aktywny udział i możecie mi wierzyć, że wiem bardzo dobrze jak zachowują się w sieci konowały, jak salowi, a jak lekarze... I jestem pewny, że nikt rozsądny leczenia przez internet nie bierze nawet pod uwagę. Z racji wykonywanego obecnie zawodu (oprócz praktyki lekarskiej) często muszę udzielać informacji przez internet albo telefon, lekarzom, pacjentom, rodzinom. Udzielenie informacji to nie porada lekarska. Decyzję odnośnie terapii zawsze podejmuje lekarz i pacjent, pacjent natomiast może podjąć decyzję odnośnie ewentualnej zmiany lekarza. Jeśli cokolwiek komukolwiek mowie w takim kontekscie, to opieram się na twardych danych i nigdy nie odnoszę się do konkretnego przypadku. A jeśli ktoś bardzo chce mnie zweryfikować, to zapraszam na pw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janowi się nie dziwie dość młody,narwany można mu wybaczyć,ale ty?

 

Nie ocenia się pracy inych lekarzy na forum narciarskim,a już na pewno nie nazywa się ich hochsztaplerstwem

,w USA przy braku  dowodów, to oznacza koniec kariery.

 

Pozdrawiam

nie oceniam pracy tylko POSTAWE , ktora jest nieetyczna - niestety, czesto spotykana w Polsce.... Typowy przyklad to ladowanie  malaczasteczkowej heparyny po kazdej rekonstrukcji ACL , nawet u b mlodych ludzi bez czynnikow ryzyka DVT - jezeli nie wiadomo, dlaczego, to chodzi o ...pieniadze - polaczenia z firmami farmaceutycznymi, wycieczki itp.

W USA, leczenie metoda, ktora nie jest uznana, oznacza koniec kariery - no , ale co ja wiem nt medycyny w USA......

 

PS . to co pisze, nie jest  krytyka medycyny w Polsce, tylko jej fragmentow. znam osobiscie wspanialych lekarzy polskich...............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś bierze od pacjenta pieniądze za coś, co nie ma udowodnione skuteczności, to albo oszukuje pacjenta, albo pacjent zgadza się na to świadomie, i wtedy teoretycznie układ jest czysty. Ale tylko teoretycznie, bo lekarz zawsze będzie w pozycji uprzywilejowanej wobec pacjenta (choćby nawet ten też był lekarzem) - zawsze wie więcej, zawsze ma możliwość podjęcia decyzji z mniejszym wpływem emocji. Z wypowiedzi które padły w tym wątku wnioskuję, że piszaca tu osoba która poddała się terapii o wątpliwej skuteczności niestety ma bardzo mgliste pojęcie na temat tego jakiej terapii się poddała i jakie są dane na temat jej skuteczności. A zatem nawet jeśli się na to zgodziła, to nie była to świadoma zgoda w pełnym tego słowa znaczeniu. I tyle chyba wystarczy z mojej strony, ale gdyby ktoś miał pytania to odpowiem :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś bierze od pacjenta pieniądze za coś, co nie ma udowodnione skuteczności, to albo oszukuje pacjenta, albo pacjent zgadza się na to świadomie, i wtedy teoretycznie układ jest czysty. Ale tylko teoretycznie, bo lekarz zawsze będzie w pozycji uprzywilejowanej wobec pacjenta (choćby nawet ten też był lekarzem) - zawsze wie więcej, zawsze ma możliwość podjęcia decyzji z mniejszym wpływem emocji.
Z wypowiedzi które padły w tym wątku wnioskuję, że piszaca tu osoba która poddała się terapii o wątpliwej skuteczności niestety ma bardzo mgliste pojęcie na temat tego jakiej terapii się poddała i jakie są dane na temat jej skuteczności. A zatem nawet jeśli się na to zgodziła, to nie była to świadoma zgoda w pełnym tego słowa znaczeniu.
I tyle chyba wystarczy z mojej strony, ale gdyby ktoś miał pytania to odpowiem :)

nie wiem, jak to teraz w POlsce wyglada tzw informed consent -  czyli zdobycie zgody na  dane leczenie....czy lekarze maja na to czas? odpowiadaja na pytania  pacjentow? czy zbywaja brakiem czasu?

Bo jezeli maja czas, to w przypadku PRP czy podobnych, powinni wytlumaczyc np tak:".... obecnie nie ma dowodow na to, ze PRP dziala w Pani(a) przypadku. Proponowana terapia jest terapia doswiadczalna. Mamy nadzieje, ze, opierajac sie na logice i wiedzy podstawowej, ta metoda moze pomoc, ale przekonywujacych danych na ten temat nie ma..."

w moim przypadku "wymusilem " PRP , gdyz  jest malo inwazyjne (nie zgodzil bym sie na podanie przez dol podkolanowy i wstrzykniecie do lakotki), wykonany byl niejako "przy okazji" z zerowym ryzykiem i nikt za to mnie nie wydoil.....

PS gdybys sie odniosl do IC bylbym wdzieczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie informed consent, to zaczęliśmy je zbierać kawał czasu temu. Juz w latach 90. ubiegłego wieku brali je chirurdzy, później dołączyli niezabiegowcy wykonujący procedury inwazyjne. Ja brałem zgody np. na punkcję lędźwiową (spinal tap) czy plazmaferezy. Od 8 lat pracuję tylko w ambulatorium, wiec nie bardzo mam na co brać IC, ale koledzy biorą. Ostatnio jako pacjent podpisałem taka zgodę na gastroskopie i na podanie sterydów w okolice łokcia, bo mi tenisista spać nie dawał ;) Tak więc bierze się. W znanych mi ośrodkach anyway.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janie ..zostałam bardzo dobrze poinformowana...wczesniej poczytałam informację ktora jest na stronie internetowej kliniki

cyt "Wprawdzie nowe metody leczenia komórkami macierzystymi nie wyszły jeszcze z fazy eksperymentu klinicznego, niemniej udokumentowanych jest już wiele przypadków korzystnych efektów wprowadzenia odpowiednich komórek macierzystych. Jak dotąd, skuteczne zastosowanie komórek macierzystych potwierdzono w przypadku martwicy mięśnia sercowego po zawale, udaru mózgu, wykonano próby odtworzenia in vitro fragmentów tkanek i narządów (pęcherz moczowy, naczynia krwionośne) z komórek macierzystych chorego, wykazano możliwości odtwarzania kości i chrząstki stawowej. Udowodniono również, że odpowiednie komórki macierzyste (w tym dorosłego dawcy) mogą różnicować się w komórki podścieliska krwiotwórczego, kość, chrząstkę, komórki tłuszczowe, nerwowe, hepatocyty (komórki wątroby) lub komórki mięśni.

Co ty z tym wydojeniem?   :)))) 

mam nadziej, ze stale rozumiem j polski Dla mnie jest kolosalna roznica miedzy: ".....Udowodniono również, że odpowiednie komórki macierzyste (w tym dorosłego dawcy) mogą różnicować się w komórki podścieliska krwiotwórczego, kość, chrząstkę,..."  a np : udowodniono, ze PRP/SC "naprawiaja" chrzastke , lakotki itp.... Jak mowilem, na pewno cos z tych wskazan  w sumie sie zdeklaruje, ale nie znaczy, ze jest to uznana metoda w kolanie.

 

Biovico - nastepny etap?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie informed consent, to zaczęliśmy je zbierać kawał czasu temu.

Ale te „zgody na wykonanie badania”, tak przynajmniej to nazywają za każdym razem, gdy idę na biopsję, są tym samym dokumentem, co formularz świadomej zgody (informed consent)? Sprecyzuj proszę, bo to rozróżnienie (o ile występuje) może mi się potencjalnie bardzo przydać. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Mam pytanie,napisałeś ,że miałeś "coś takiego"???
co to takiego było?

Jestem po artroskopii kolana(mija trzeci tydzień)w czasie operacji miałam podane komórki macierzyste pobrane ze szpiku kostnego i czynniki wzrostu(rodzaj białka wyizolowany z mojej krwi)do tego została pobrana moja tkanka tłuszczowa aby z niej zrobić (lepsza jakosc)komórki macierzyste.Dzisiaj mija drugi dzień od podania następnego zastrzyku w kolano(na żywca)czynnikow wzrostu.Przed samym zastrzykiem wziełam podwojną dawkę srodka przeciwbolowego efferalgan-codeine.(uwaga-nie może to być srodek przeciwzapalny)Zastrzyk zniosłam nawet dzielnie,spodziewałam się gorszego bólu.Czułam tylko taki nieduży,do wytrzymania ból...trochę rozpierajacy.Wiecej było strachu.Lekarz wbił igłę z tyłu kolana w tak zwany dół podkolanowy.Wiem...wiem brzmi makabrycznie,ale nawet nie czułam przechodząej igły. :) Miałam przed operacją uszkoddzenie rogu tylniego oraz trzonu łąkotki przysrodkowej.Chondromację 2 stopnia,Konfliktujący fałd pzrysrodkowy.Ta chondromacja to na rzepce....Wracając do komórek macierzystych to z mojego tłuszczu udało się wyizolować osiem porcji komórek.Są one teraz zamrożone na dwa lata.Będą podawane co pół roku.W międzyczasie czeka mnie jeszcze kwas hialuronowy.(niestety podejrzewam ze czeka mnie jeszcze jedna opercja na następne kolano,dobrze ze człowiek ma dwie nogi a nie więcej :)))...........w tym roku poswięciłam wszystkie oszczędnosci jakie miałam zgromadzone (na czarną godzinę)Niestety jest to leczenie kosztowne :( ale dzisiaj mogę powiedzieć ze lekarz wbijając igłę w kolano był bardzo zadowolony ,usłyszałam ze czuje duży opór co znaczy ze na łąkotce wytworzyła się blizna...pozdrawiam ...jak macie jakieś pytania to piszcie.


musisz dodac jeszcze jedno zero...

Cześć

Powyższy post, zakończony: "jak macie pytania to piszcie" nieźle mnie ubawił w kontekście późniejszej dyskusji, bo myślałem, że mamy do czynienia ze specjalistą i jednocześnie pacjentem. Nie jestem lekarzem ( a ortopedia jest mi znana jedynie z licznych własnych kontuzji  :) ) więc z założenia nie wypowiadam się na tematy medyczne i nie kwestionuje wypowiedzi specjalistów - taka zasada.

Jeżeli koleżanka z okolic Warszawy i potrzebuje pomocy podam chętnie na priv kontakt do serdecznego kolegi, który jest specjalistą w temacie (Janka Kovala  czyli Kubę zna).

Ale uwaga - najpierw bada a później jeżeli to potrzebne ogląda zdjęcia i czyta opisy - mówi, że nie można się sugerować przy badaniu. ;)

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Powyższy post, zakończony: "jak macie pytania to piszcie" nieźle mnie ubawił w kontekście późniejszej dyskusji, bo myślałem, że mamy do czynienia ze specjalistą i jednocześnie pacjentem. Nie jestem lekarzem ( a ortopedia jest mi znana jedynie z licznych własnych kontuzji  :) ) więc z założenia nie wypowiadam się na tematy medyczne i nie kwestionuje wypowiedzi specjalistów - taka zasada.

Ale uwaga - najpierw bada a później jeżeli to potrzebne ogląda zdjęcia i czyta opisy - mówi, że nie można się sugerować przy badaniu. ;)

Pozdrowienia

Wiesz moze jak bada? oglada czy moze dotyka. Ile to kosztuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale te „zgody na wykonanie badania”, tak przynajmniej to nazywają za każdym razem, gdy idę na biopsję, są tym samym dokumentem, co formularz świadomej zgody (informed consent)? Sprecyzuj proszę, bo to rozróżnienie (o ile występuje) może mi się potencjalnie bardzo przydać. :)

 

To jest dość złożona sprawa.

Pojęcie świadomej zgody w naszych warunkach oznacza to, ze pacjent wyraża zgodę na daną procedurę, poinformowany o wskazaniach do niej, celu, możliwych powikłaniach, efektach, wpływie na dalszy proces leczniczy.

Nie ma znormalizowanego formularza świadomej zgody w warunkach rutynowej praktyki, ale wiele ośrodków generuje sobie takie formularze, zwykle przy współudziale prawnika.

 

Inaczej wygląda sytuacja w badaniach klinicznych. Regulacje unijne, amerykańskie (FDA), tudzież standardy wynikające z tzw dobrej praktyki klinicznej (GCP) powodują, że jeśli badanie prowadzi firma obecna w Unii / US i /lub notowana na giełdach, to mniej więcej na całym świecie zgoda wygląda tak samo i jest dokumentem liczącym kilkadziesiąt stron.

 

Wracając do Twojego pytania - myślę, że to co podpisujesz może być uznane za świadomą zgodę, o ile zawiera jakieś informacje na temat procedury, oraz tego, że ją wyraziłeś, uznałeś, ze jesteś poinformowany, a lekarz odpowiedział na Twoje pytania. Reszta w rękach prawników...

 

m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...