Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * - - 2 głosy

Ból kolana/kolan vs problemy z kręgosłupem.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
80 odpowiedzi w tym temacie

#61 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9316 postów
  • Na forum od: 09.2006
3581
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 25 styczeń 2015 - 23:21

Przyznam, że czuję niedosyt... Czekam więc z niecierpliwością na tekst związany z kręgosłupem lędźwiowym i stawami biodrowymi, i jako, że był obiecany również pod tekstem na airguns.pl(a było to już parę lat temu ;) ), to mam nadzieję, że powstanie w niedalekiej przyszłości...

Bardzo by mi pomogło, gdybyś był tak miły i w skrócie nakreślił jaka jest zależność między problemem z dolnym odcinkiem kręgosłupa, a problemami kolan
O tym temacie przypomniał mi ostatnio rysunek, jaki znajoma fizjoterapeutka zamieściła na fb. Czy rzeczywiście kręgosłup ma tak ogromny wpływ na nasze ciało? Na dodatek lekarze naturopaci, chyba ci związani z medycyna wschodnią, dopatrują się powiązań bólów i zwyrodnień kręgosłupa z naszą psychiką (problemami z wyrażaniem i tłumieniem różnych emocji, lękami, kompleksami, złymi doświadczeniami etc.). Oczywiście teorię można dorobić do wszystkiego, jednak trochę to mnie frapuje... Chciałabym tylko, żeby ktoś te powiązania umiał logicznie wytłumaczyć  ^_^

kregarstwo_foto.jpg

no to mamy kompendium medycyny

wystarczy ten schemat przerysowac (ew sfoto na IPhone) i  …..wszystko jasne

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#62 zeberkaa

zeberkaa

Ja Użytkownik

• PipPipPipPipPip
  • 2172 postów
  • Na forum od: 01.2011
1045
  • Umiejętności: 5
  • ZDolny Śląsk

Napisano 25 styczeń 2015 - 23:59

Bujasz, znam terapeute co ma to samo ale inne. Nawet bardziej wiarygodne bo nie żadne tam w necie tylko słaba wyswiechtana kserowka. Ta dopiero ma moc jak bobki nietoperza.
Ale śmiać sie nie zamierzam bo tam gdzie medycyna zaleciła mi serię bolesnych zastrzyków, środki p.ból i nic nie wartą "rechabilitacje" tam wiejski nieuk małym paluszkiem wstawił mi krąg na miejsce i wreszcie odzylam.

zbieram na skręty 

#63 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9316 postów
3581
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 26 styczeń 2015 - 02:07

Bujasz, znam terapeute co ma to samo ale inne. Nawet bardziej wiarygodne bo nie żadne tam w necie tylko słaba wyswiechtana kserowka. Ta dopiero ma moc jak bobki nietoperza.
Ale śmiać sie nie zamierzam bo tam gdzie medycyna zaleciła mi serię bolesnych zastrzyków, środki p.ból i nic nie wartą "rechabilitacje" tam wiejski nieuk małym paluszkiem wstawił mi krąg na miejsce i wreszcie odzylam.

sa jeszcze niepokryte poklady medycyny....................

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#64 zeberkaa

zeberkaa

Ja Użytkownik

• PipPipPipPipPip
  • 2172 postów
  • Na forum od: 01.2011
1045
  • ZDolny Śląsk

Napisano 26 styczeń 2015 - 07:08

sa jeszcze niepokryte poklady medycyny....................

Jesteś pewien że chodzi ci o pokrywanie? Bo jeśli chodzi o tę czynność to nie wiem czy pozostały jeszcze jakieś obszary dziewicze.

zbieram na skręty 

#65 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 6534 postów
  • Na forum od: 02.2008
4702
  • Umiejętności: 2
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 26 styczeń 2015 - 08:47

Jesteś pewien że chodzi ci o pokrywanie? Bo jeśli chodzi o tę czynność to nie wiem czy pozostały jeszcze jakieś obszary dziewicze.

ale tu chodzi o pokrywanie pokładów. Dobra jest farba chlorokauczukowa....

A obszary? coz zawsze sie jakis konczita znajdzie.....

PozdrawiamM

(spoko Janie, takie tam nasze gadki dyletantów)

#66 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9316 postów
3581
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 26 styczeń 2015 - 15:43

ale tu chodzi o pokrywanie pokładów. Dobra jest farba chlorokauczukowa....

A obszary? coz zawsze sie jakis konczita znajdzie.....

PozdrawiamM

(spoko Janie, takie tam nasze gadki dyletantów)

POKRYWANIE I ODKRYWANIE TO RZECZYWISCIE DUUUUUZA ROZNICA :)  :)  :)

#67 robertw

robertw

Góral świętokrzyski

• PipPipPip
  • 834 postów
  • Na forum od: 09.2010
273
  • Umiejętności: 3
  • Kielce

Napisano 27 styczeń 2015 - 20:42

To teraz merytorycznie, przestały was boleć kolana po moich wyjaśnieniach?

Moja jazda

Łączę zmiany kierunków w jeździe 'pługiem' w lewo i prawo oraz swobodnie zatrzymuje się na łagodnej, zielonej trasie. :D

#68 dudezm

dudezm

Użytkownik

• PipPip
  • 162 postów
  • Na forum od: 01.2008
61
  • kielce

Napisano 28 styczeń 2015 - 07:56

Mnie po "uświadomieniu" zaczęły boleć. Siła psychiki.

#69 izou

izou

Użytkownik

• Pip
  • 40 postów
  • Na forum od: 02.2016
3

Napisano 16 luty 2017 - 08:54

A znacie jakieś sposoby na dyskopatię? 

#70 kordiankw

kordiankw

Samiec alfa

• PipPipPipPipPip
  • 3009 postów
  • Na forum od: 10.2011
8788
  • Umiejętności: 7

Napisano 16 luty 2017 - 09:46

http://www.skiforum....rstwo/?p=541289

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • jark podziękował za tę wiadomość
Lubię ludzi ale nie wszystkich. Wiele wybaczam ale nie wszystko. Szybko zapominam, ale nie zawsze. Ci których lubię już o tym wiedzą. Ci, których nie lubię, to zauważą. Dla prawdziwych przyjaciół mogę przejść przez piekło. Wrogom wskażę tam drogę .....

#71 zela

zela

Nowy użytkownik

• 24 postów
  • Na forum od: 11.2015
3

Napisano 16 luty 2017 - 12:52

Nie wiem czy jest to pytanie na to forum. Powinnaś albo zapytać się na forum medycznym Albo po prostu wybrać się do lekarza, który doradziłby Ci co w takim przypadku robić. Zerknij sobie tutaj:

http://bolkregoslupa...nie-dyskopatii/

Na stronie tej opisane są wszystkie metody leczenia dyskopatii. Zorientuj się w nich. 

#72 ski4ever

ski4ever

Użytkownik

• PipPipPip
  • 379 postów
  • Na forum od: 11.2010
117
  • Łódź (Daleko w góry, daleko nad jeziora, daleko nad morze)

Napisano 16 luty 2017 - 23:17

Mój kolega, neurochirurg twierdzi, że bardzo ważne jest między innymi 2-3 tygodniowe leżenie w łóżku. Pozycja horyzontalna powoduje odciążenie krążka międzykręgowego, zmniejsza ucisk na korzenie nerwowe a w tym czasie dochodzi także do mniejszego czy większego cofnięcia się przepukliny jądra miażdżystego oraz jego stwardnienia. W wielu przypadkach skuteczna jest rehabilitacja metodą McKenziego, która pozwala zmniejszyć ucisk nerwów.

Co tu robić, by się nie narobić i się nie nudzić ?

#73 knurek

knurek

Nowy użytkownik

• 12 postów
  • Na forum od: 11.2012
8

Napisano 17 luty 2017 - 15:36

Mój kolega, neurochirurg twierdzi, że bardzo ważne jest między innymi 2-3 tygodniowe leżenie w łóżku. Pozycja horyzontalna powoduje odciążenie krążka międzykręgowego, zmniejsza ucisk na korzenie nerwowe a w tym czasie dochodzi także do mniejszego czy większego cofnięcia się przepukliny jądra miażdżystego oraz jego stwardnienia. W wielu przypadkach skuteczna jest rehabilitacja metodą McKenziego, która pozwala zmniejszyć ucisk nerwów.

Mam dyskopatię. Gdybym na 2-3 tygodnie położył się do łóżka to najprawdopodobniej bym już nie wstał:-)

Wysłane z mojego XT1032 przy użyciu Tapatalka

#74 ski4ever

ski4ever

Użytkownik

• PipPipPip
  • 379 postów
117

Napisano 17 luty 2017 - 19:38

Mam dyskopatię. Gdybym na 2-3 tygodnie położył się do łóżka to najprawdopodobniej bym już nie wstał:-)

Te 2-3 tygodnie dotyczą tylko okresu bezpośrednio po "wypadnięciu dysku". Oczywiście trzeba wstać, żeby pójść do łazienki, zjeść posiłek czy nawet rozprostować kości. Ja, niestety w tym czasie chodziłem (ledwo) bo możliwości położenia się nie miałem ale przez to moja rehabilitacja znacząco przedłużyła się a mięsień czworogłowy nadal nie odzyskał po 4 latach pełnej sprawności.

Ale przyjmuję do wiadomości, że rada kolegi-specjalisty (dość renomowanego BTW) niewiele warta :)

#75 knurek

knurek

Nowy użytkownik

• 12 postów
  • Na forum od: 11.2012
8

Napisano 17 luty 2017 - 19:47

W momencie zaostrzenia choroby, nie ma oczywiście mowy o chodzeniu, bo człowiek nie jest w stanie się nawet spionizować. Mam jednak wrażenie, że zbyt długo leżąc można wpaść w błędne koło przykurczów mięśniowych, poglebiających ucisk na worek oponowy /korzenie nerwowe /nerwy

#76 ski4ever

ski4ever

Użytkownik

• PipPipPip
  • 379 postów
117

Napisano 17 luty 2017 - 20:47

W momencie zaostrzenia choroby, nie ma oczywiście mowy o chodzeniu, bo człowiek nie jest w stanie się nawet spionizować. Mam jednak wrażenie, że zbyt długo leżąc można wpaść w błędne koło przykurczów mięśniowych, poglebiających ucisk na worek oponowy /korzenie nerwowe /nerwy

Zbyt długo leżeć oczywiście nie należy. Rehabilitacja, ćwiczenia, masaże, laser.

#77 robertw

robertw

Góral świętokrzyski

• PipPipPip
  • 834 postów
  • Na forum od: 09.2010
273
  • Kielce

Napisano 18 luty 2017 - 17:12

Niestety ale nie ma jednej idealnej metody na pozbycie się bólu kręgosłupa, ponieważ są różne przyczyny jego powstawania i różne objawy bólowe. Według różnych źródeł przyczyną bólu kręgosłupa mogą być;

1. Szeroko rozumiana dyskopatia, czyli uszkodzenie krążka międzykręgowego i tu mamy tez podział

- wypuklina jądra miażdżystego

- przepuklina j.m.

- sekwestracja j.m.

2. Część klinicystów mówi o zespole derangement, czyli ogólnie rzecz ujmując o konflikcie w obrębie segmentu ruchowego kręgosłupa. Przyczyną może być wiele czynników które powodują konflikt przyczyniając się do zaburzeń funkcjonowania w obrębie stawu.

3. Również stany zapalne tkanek w sąsiedztwie korzeni nerwowych mogą wywoływać dolegliwości bólowe

4. Do powstawania bólu może przyczynić sie również dysfunkcja stawu krzyzowo-biodrowego.

5. Przyczyną bólu mogą być również cięzkie patologie

- przebyte złamania kompresyjne

- uszkodzenie blaszek granicznych i w konsekwencji kręgozmyk

- gruźlica trzonu kręgu

- nowotwory

- choroby ogólnoustrojowe przebiegające ze stanem zapalnym stawów np; ZZSK, RZS, itd...

Już na tej podstawie można zauważyć jak trudno postawić dobra diagnozę i tu uwaga MR, czy też TK nie przesądzają o diagnozie. Są badaniami pomocniczymi i powinny być potwierdzone testami funkcjonalnymi. Badanie MR i TK sa badaniami statycznymi wykonywanymi w pozycji leżącej gdy na ciało ludzkie nie działa grawitacja, dlatego ważne jest przeprowadzenie testów funkcjonalnych w środowisku gdy na kręgosłup działa siła ciążenia. To temat rzeka i przestrzegam przed generalizowaniem i szukaniem pomocy w niefachowych rękach.

Moja jazda

Łączę zmiany kierunków w jeździe 'pługiem' w lewo i prawo oraz swobodnie zatrzymuje się na łagodnej, zielonej trasie. :D

#78 KALI

KALI

Użytkownik

• Pip
  • 39 postów
  • Na forum od: 02.2007
8
  • Umiejętności: 1
  • Kraków

Napisano 03 styczeń 2019 - 19:05

Wszystkim z bólami kręgosłupa, bólami od kręgosłupa polecam klinikę w Krakowie Rugpoli, która zajmuje się własnie problemami związanymi z diagnostyką i leczeniem bólów kręgosłupa.To ostatnia deska ratunku przed operacją. Adres i część kluczowych informacji na stronie rugpoli.pl Pamiętajcie to co już było tutaj pisane kilka razy: operacja to ostateczność. Jej wynik może pomóc, często może nie mieć żadnego wpływu na ból pochodzący z kręgosłupa, a może mieć wpływ negatywny i niestety już po operacji nie da się za dużo zrobić. 

#79 botanica

botanica

Nowy użytkownik

• 4 postów
  • Na forum od: 08.2018
0

Napisano 15 kwiecień 2019 - 20:44

Moim zdaniem to wszystko w duzej mierze zalezy od konkretnego przypadku. Nie polecam natomiast podejscia "jestem madrzejszy/a od lekarza" poniewaz to do niczego budujacego nie prowadzi. Mozna oczywiscie na wlasna reke dowiedziec sie informacji na temat tego jak postapic w takiej sytuacji .. jednak wiekszosc osob nie zwraca uwagi na jeden fakt - jest ona zbyt ogolna. Przeciez specjalista fizjoterapeuta nie po to konczyl tyle lat szkoly by mozna zostac lepszym od niego po przeczytaniu paru artykulow. Do tego dochodzi jeszcze jeden wazny apekt .. doswiadczenie jakie zebral przez ten caly czas pracy z pacjentami. Bezpieczniej bedzie zainteresowac sie temat rehabilitacja pourazowa kraków by znalezc kogos godnego zaufania. Sama terapia opiera sie o indywidualny zestaw cwiczen jakie trzeba wykonac w odpowiedniej kolejnosci. W pozniejszych etapach niektorzy moga je nawet wykonywac w domu jesli maja kogos do pomocy. Bardziej szczegolowo jest to opisane na tej stronie - http://ortorehasport...-rehabilitacji/Przed podjeciem ostatecznej decyzji warto jest zasiegnac jakiejs opinii srodowiska czyli osob korzystajacych z uslug danego terapeuty oraz zorientowac sie jak dlugo na rynku dziala placowka w ktorej pracuje. Dzieki temu mamy pelen poglad na jakosc swiadczonych uslug.

#80 lski@interia.pl

lski@interia.pl

Użytkownik

• PipPipPip
  • 330 postów
  • Na forum od: 03.2014
212
  • Umiejętności: 1
  • Gorlice-okolice Krynicy

Napisano 15 kwiecień 2019 - 21:55

Bardzo ciekawa grafika zalaczona w jednym z komentarzy.

A czy ktoś z Was przechodził kwestie związane z próbami usunięcia bólu w stawie krzyżowo-biodrowym?