Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * - - 2 głosy

Ból kolana/kolan vs problemy z kręgosłupem.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
77 odpowiedzi w tym temacie

#61 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9178 postów
  • Na forum od: 09.2006
3461
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 25 styczeń 2015 - 23:21

Przyznam, że czuję niedosyt... Czekam więc z niecierpliwością na tekst związany z kręgosłupem lędźwiowym i stawami biodrowymi, i jako, że był obiecany również pod tekstem na airguns.pl(a było to już parę lat temu ;) ), to mam nadzieję, że powstanie w niedalekiej przyszłości...

Bardzo by mi pomogło, gdybyś był tak miły i w skrócie nakreślił jaka jest zależność między problemem z dolnym odcinkiem kręgosłupa, a problemami kolan
O tym temacie przypomniał mi ostatnio rysunek, jaki znajoma fizjoterapeutka zamieściła na fb. Czy rzeczywiście kręgosłup ma tak ogromny wpływ na nasze ciało? Na dodatek lekarze naturopaci, chyba ci związani z medycyna wschodnią, dopatrują się powiązań bólów i zwyrodnień kręgosłupa z naszą psychiką (problemami z wyrażaniem i tłumieniem różnych emocji, lękami, kompleksami, złymi doświadczeniami etc.). Oczywiście teorię można dorobić do wszystkiego, jednak trochę to mnie frapuje... Chciałabym tylko, żeby ktoś te powiązania umiał logicznie wytłumaczyć  ^_^

kregarstwo_foto.jpg

no to mamy kompendium medycyny

wystarczy ten schemat przerysowac (ew sfoto na IPhone) i  …..wszystko jasne

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#62 zeberkaa

zeberkaa

Ja Użytkownik

• PipPipPipPipPip
  • 2172 postów
  • Na forum od: 01.2011
1045
  • Umiejętności: 5
  • ZDolny Śląsk

Napisano 25 styczeń 2015 - 23:59

Bujasz, znam terapeute co ma to samo ale inne. Nawet bardziej wiarygodne bo nie żadne tam w necie tylko słaba wyswiechtana kserowka. Ta dopiero ma moc jak bobki nietoperza.
Ale śmiać sie nie zamierzam bo tam gdzie medycyna zaleciła mi serię bolesnych zastrzyków, środki p.ból i nic nie wartą "rechabilitacje" tam wiejski nieuk małym paluszkiem wstawił mi krąg na miejsce i wreszcie odzylam.

zbieram na skręty 

#63 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9178 postów
3461
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 26 styczeń 2015 - 02:07

Bujasz, znam terapeute co ma to samo ale inne. Nawet bardziej wiarygodne bo nie żadne tam w necie tylko słaba wyswiechtana kserowka. Ta dopiero ma moc jak bobki nietoperza.
Ale śmiać sie nie zamierzam bo tam gdzie medycyna zaleciła mi serię bolesnych zastrzyków, środki p.ból i nic nie wartą "rechabilitacje" tam wiejski nieuk małym paluszkiem wstawił mi krąg na miejsce i wreszcie odzylam.

sa jeszcze niepokryte poklady medycyny....................

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#64 zeberkaa

zeberkaa

Ja Użytkownik

• PipPipPipPipPip
  • 2172 postów
  • Na forum od: 01.2011
1045
  • ZDolny Śląsk

Napisano 26 styczeń 2015 - 07:08

sa jeszcze niepokryte poklady medycyny....................

Jesteś pewien że chodzi ci o pokrywanie? Bo jeśli chodzi o tę czynność to nie wiem czy pozostały jeszcze jakieś obszary dziewicze.

zbieram na skręty 

#65 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 6370 postów
  • Na forum od: 02.2008
4409
  • Umiejętności: 2
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 26 styczeń 2015 - 08:47

Jesteś pewien że chodzi ci o pokrywanie? Bo jeśli chodzi o tę czynność to nie wiem czy pozostały jeszcze jakieś obszary dziewicze.

ale tu chodzi o pokrywanie pokładów. Dobra jest farba chlorokauczukowa....

A obszary? coz zawsze sie jakis konczita znajdzie.....

PozdrawiamM

(spoko Janie, takie tam nasze gadki dyletantów)

#66 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9178 postów
3461
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 26 styczeń 2015 - 15:43

ale tu chodzi o pokrywanie pokładów. Dobra jest farba chlorokauczukowa....

A obszary? coz zawsze sie jakis konczita znajdzie.....

PozdrawiamM

(spoko Janie, takie tam nasze gadki dyletantów)

POKRYWANIE I ODKRYWANIE TO RZECZYWISCIE DUUUUUZA ROZNICA :)  :)  :)

#67 robertw

robertw

Góral świętokrzyski

• PipPipPip
  • 833 postów
  • Na forum od: 09.2010
272
  • Umiejętności: 3
  • Kielce

Napisano 27 styczeń 2015 - 20:42

To teraz merytorycznie, przestały was boleć kolana po moich wyjaśnieniach?

Moja jazda

Łączę zmiany kierunków w jeździe 'pługiem' w lewo i prawo oraz swobodnie zatrzymuje się na łagodnej, zielonej trasie. :D

#68 dudezm

dudezm

Użytkownik

• PipPip
  • 162 postów
  • Na forum od: 01.2008
61
  • kielce

Napisano 28 styczeń 2015 - 07:56

Mnie po "uświadomieniu" zaczęły boleć. Siła psychiki.

#69 izou

izou

Użytkownik

• Pip
  • 38 postów
  • Na forum od: 02.2016
2

Napisano 16 luty 2017 - 08:54

A znacie jakieś sposoby na dyskopatię? 

#70 kordiankw

kordiankw

Samiec alfa

• PipPipPipPipPip
  • 2882 postów
  • Na forum od: 10.2011
8436
  • Umiejętności: 7

Napisano 16 luty 2017 - 09:46

http://www.skiforum....rstwo/?p=541289

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • jark podziękował za tę wiadomość
Lubię ludzi ale nie wszystkich. Wiele wybaczam ale nie wszystko. Szybko zapominam, ale nie zawsze. Ci których lubię już o tym wiedzą. Ci, których nie lubię, to zauważą. Dla prawdziwych przyjaciół mogę przejść przez piekło. Wrogom wskażę tam drogę .....

#71 zela

zela

Nowy użytkownik

• 22 postów
  • Na forum od: 11.2015
1

Napisano 16 luty 2017 - 12:52

Nie wiem czy jest to pytanie na to forum. Powinnaś albo zapytać się na forum medycznym Albo po prostu wybrać się do lekarza, który doradziłby Ci co w takim przypadku robić. Zerknij sobie tutaj:

http://bolkregoslupa...nie-dyskopatii/

Na stronie tej opisane są wszystkie metody leczenia dyskopatii. Zorientuj się w nich. 

#72 ski4ever

ski4ever

Użytkownik

• PipPipPip
  • 379 postów
  • Na forum od: 11.2010
117
  • Łódź (Daleko w góry, daleko nad jeziora, daleko nad morze)

Napisano 16 luty 2017 - 23:17

Mój kolega, neurochirurg twierdzi, że bardzo ważne jest między innymi 2-3 tygodniowe leżenie w łóżku. Pozycja horyzontalna powoduje odciążenie krążka międzykręgowego, zmniejsza ucisk na korzenie nerwowe a w tym czasie dochodzi także do mniejszego czy większego cofnięcia się przepukliny jądra miażdżystego oraz jego stwardnienia. W wielu przypadkach skuteczna jest rehabilitacja metodą McKenziego, która pozwala zmniejszyć ucisk nerwów.

Co tu robić, by się nie narobić i się nie nudzić ?

#73 knurek

knurek

Nowy użytkownik

• 11 postów
  • Na forum od: 11.2012
6

Napisano 17 luty 2017 - 15:36

Mój kolega, neurochirurg twierdzi, że bardzo ważne jest między innymi 2-3 tygodniowe leżenie w łóżku. Pozycja horyzontalna powoduje odciążenie krążka międzykręgowego, zmniejsza ucisk na korzenie nerwowe a w tym czasie dochodzi także do mniejszego czy większego cofnięcia się przepukliny jądra miażdżystego oraz jego stwardnienia. W wielu przypadkach skuteczna jest rehabilitacja metodą McKenziego, która pozwala zmniejszyć ucisk nerwów.

Mam dyskopatię. Gdybym na 2-3 tygodnie położył się do łóżka to najprawdopodobniej bym już nie wstał:-)

Wysłane z mojego XT1032 przy użyciu Tapatalka

#74 ski4ever

ski4ever

Użytkownik

• PipPipPip
  • 379 postów
117

Napisano 17 luty 2017 - 19:38

Mam dyskopatię. Gdybym na 2-3 tygodnie położył się do łóżka to najprawdopodobniej bym już nie wstał:-)

Te 2-3 tygodnie dotyczą tylko okresu bezpośrednio po "wypadnięciu dysku". Oczywiście trzeba wstać, żeby pójść do łazienki, zjeść posiłek czy nawet rozprostować kości. Ja, niestety w tym czasie chodziłem (ledwo) bo możliwości położenia się nie miałem ale przez to moja rehabilitacja znacząco przedłużyła się a mięsień czworogłowy nadal nie odzyskał po 4 latach pełnej sprawności.

Ale przyjmuję do wiadomości, że rada kolegi-specjalisty (dość renomowanego BTW) niewiele warta :)

#75 knurek

knurek

Nowy użytkownik

• 11 postów
  • Na forum od: 11.2012
6

Napisano 17 luty 2017 - 19:47

W momencie zaostrzenia choroby, nie ma oczywiście mowy o chodzeniu, bo człowiek nie jest w stanie się nawet spionizować. Mam jednak wrażenie, że zbyt długo leżąc można wpaść w błędne koło przykurczów mięśniowych, poglebiających ucisk na worek oponowy /korzenie nerwowe /nerwy

#76 ski4ever

ski4ever

Użytkownik

• PipPipPip
  • 379 postów
117

Napisano 17 luty 2017 - 20:47

W momencie zaostrzenia choroby, nie ma oczywiście mowy o chodzeniu, bo człowiek nie jest w stanie się nawet spionizować. Mam jednak wrażenie, że zbyt długo leżąc można wpaść w błędne koło przykurczów mięśniowych, poglebiających ucisk na worek oponowy /korzenie nerwowe /nerwy

Zbyt długo leżeć oczywiście nie należy. Rehabilitacja, ćwiczenia, masaże, laser.

#77 robertw

robertw

Góral świętokrzyski

• PipPipPip
  • 833 postów
  • Na forum od: 09.2010
272
  • Kielce

Napisano 18 luty 2017 - 17:12

Niestety ale nie ma jednej idealnej metody na pozbycie się bólu kręgosłupa, ponieważ są różne przyczyny jego powstawania i różne objawy bólowe. Według różnych źródeł przyczyną bólu kręgosłupa mogą być;

1. Szeroko rozumiana dyskopatia, czyli uszkodzenie krążka międzykręgowego i tu mamy tez podział

- wypuklina jądra miażdżystego

- przepuklina j.m.

- sekwestracja j.m.

2. Część klinicystów mówi o zespole derangement, czyli ogólnie rzecz ujmując o konflikcie w obrębie segmentu ruchowego kręgosłupa. Przyczyną może być wiele czynników które powodują konflikt przyczyniając się do zaburzeń funkcjonowania w obrębie stawu.

3. Również stany zapalne tkanek w sąsiedztwie korzeni nerwowych mogą wywoływać dolegliwości bólowe

4. Do powstawania bólu może przyczynić sie również dysfunkcja stawu krzyzowo-biodrowego.

5. Przyczyną bólu mogą być również cięzkie patologie

- przebyte złamania kompresyjne

- uszkodzenie blaszek granicznych i w konsekwencji kręgozmyk

- gruźlica trzonu kręgu

- nowotwory

- choroby ogólnoustrojowe przebiegające ze stanem zapalnym stawów np; ZZSK, RZS, itd...

Już na tej podstawie można zauważyć jak trudno postawić dobra diagnozę i tu uwaga MR, czy też TK nie przesądzają o diagnozie. Są badaniami pomocniczymi i powinny być potwierdzone testami funkcjonalnymi. Badanie MR i TK sa badaniami statycznymi wykonywanymi w pozycji leżącej gdy na ciało ludzkie nie działa grawitacja, dlatego ważne jest przeprowadzenie testów funkcjonalnych w środowisku gdy na kręgosłup działa siła ciążenia. To temat rzeka i przestrzegam przed generalizowaniem i szukaniem pomocy w niefachowych rękach.

Moja jazda

Łączę zmiany kierunków w jeździe 'pługiem' w lewo i prawo oraz swobodnie zatrzymuje się na łagodnej, zielonej trasie. :D

#78 KALI

KALI

Użytkownik

• Pip
  • 39 postów
  • Na forum od: 02.2007
8
  • Umiejętności: 1
  • Kraków

Napisano 03 styczeń 2019 - 19:05

Wszystkim z bólami kręgosłupa, bólami od kręgosłupa polecam klinikę w Krakowie Rugpoli, która zajmuje się własnie problemami związanymi z diagnostyką i leczeniem bólów kręgosłupa.To ostatnia deska ratunku przed operacją. Adres i część kluczowych informacji na stronie rugpoli.pl Pamiętajcie to co już było tutaj pisane kilka razy: operacja to ostateczność. Jej wynik może pomóc, często może nie mieć żadnego wpływu na ból pochodzący z kręgosłupa, a może mieć wpływ negatywny i niestety już po operacji nie da się za dużo zrobić.