Skocz do zawartości

Trudniejsze trasy


MajorSki

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 120
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Jak dla mnie licytowanie się stomizną tras mija się z nazwą ZJAZD, zsunę się na kaźdej ścianie jak 99% narciaży tam się nie jeździ tylko ZSUWA. Kompletnie nie mam przyjemność w takiej jeżdzie. Jeśli kogoś kreci dodawanie do swojego CV najbardziej stromych tras ok do mnie nie przemawia ciągłe hamowanie i w moimi nazewnictwie to nie jest jazda. Szacun dla tych co to robią na YT filmiki pokazują jak stają przy prawie pionowych ścianach 3/4 zjazdu są bokiem i na ostatnim odcinku dają nartom jechać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę ,co w innych ośrodkach oznaczają jako czarne ,to nie do końca

Masz rację, wyżej trochę żartowałem, dla mnie jest to łatwa trasa ale przez to że w sezonie przejeżdżam ją 200-300 razy.

Tak naprawdę jest trudniejszą trasą niż Gąsienicowa czy Goryczkowa.

Prawie każdy startujący w eliminacjach AMP ma przed nią respekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie licytowanie się stomizną tras mija się z nazwą ZJAZD, zsunę się na kaźdej ścianie jak 99% narciaży tam się nie jeździ tylko ZSUWA. Kompletnie nie mam przyjemność w takiej jeżdzie. Jeśli kogoś kreci dodawanie do swojego CV najbardziej stromych tras ok do mnie nie przemawia ciągłe hamowanie i w moimi nazewnictwie to nie jest jazda. Szacun dla tych co to robią na YT filmiki pokazują jak stają przy prawie pionowych ścianach 3/4 zjazdu są bokiem i na ostatnim odcinku dają nartom jechać

jezeli nie zjezdzasz to nie ma sensu sie na nie pchac. Opanowanie np jump turns czy smigu hamujacego MUSI byc cwiczone na stromym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie z tych trzech tras najtrudniejszy odcinek ,to tzw. grzebień na FIS,ale jeśli chodzi o całość trasy ,to omijając grzebień przez zjazd pod krzesełko na Skrzyczne,to FIS wcale nie jest jakąś bardzo trudną trasą , Bieńkulę uznałbym za trudniejszą ,Golgota ,to normalna czerwona trasa. Z trudnych tras warto przejechać się jeszcze czarną trasą na Palenicy w Szczawnicy ,też kawałek dobrego zjazdu. 7 na Pilsku od wielu lat jest nieczynna.
Warto jeszcze wspomnieć o 32 i 33 na Południu Chopoka ,też dwie dobre czarne trasy.


Gdzie ten grzebień, który odcinek fisa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ten grzebień, który odcinek fisa?

Zaraz za możliwym zjazdem w lewo z czarnej w czerwoną. 

 

Golgota po przebudowie w mojej ocenienie jest pozbawiona takiego swojego smaczku na koniec. Jest wygładzona (wykastrowana). Aż strach pomyśleć jak ją w przyszłym roku poszerzą o część do do orczyka. Obecnie 1 w SMR dla mnie jest ciekawsza, choć zaczyna się niepozornie. 

 

Bieńkula - ma być gruntownie przebudowana i iść na homologację FIS oraz ma być oświetlona. Zobaczymy jaka trasa im z tego wyjdzie.

 

Wszystko zależy jednak od warunków. Ja byłem ostatnio na Kaskadzie, był żywy lód, nigdzie nie widziałem tylu ludzi leżących co tam na ściance. Mój syn zadaje mi pytanie, czemu ten Pan na górze zostawił narty i kijki i zjeżdża do nas na brzuchu. Odpowiadam - synu nie gadaj tylko spier...... (znaczy się usuwamy się z toru jego jazdy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....  Co do nachylenia stoków to wystarczy powiedzieć, że 45 stopni to 100% nachylenia  .....

Nigdy nie interesowały mnie miary nachylenia stoków narciarskich ale 45 stopni = 100% nachylenia ? 

czy to oznacza że 90 stopni (pionowe urwisko) = 200% nachylenia ??

może ktoś mi to wytłumaczyć ? (pytam na serio)

 

procenty to przecież część całości - czy całość to 45 stopni ?

logicznym byłoby 90 stopni = 100% nachylenia

choć mam parę zawodów technicznych (m.in. geodezja) to jednak nie rozumiem

 

Ps. być może było już o tym gdzieś na forum a mnie jednak ominęło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

Cześć

Gdzie jest grzebień wiemy ale dlaczego to jest grzebień może ktoś wie?

Żadne miejsce na FIS nie jest ani trudne ani specjalnie strome ale gdy staniem na przykład w miejscu gdzie zaczyna się ów Grzebień i dotrze do nas, ze to trasa zjazdowa to inaczej to wygląda. :) 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Gdzie jest grzebień wiemy ale dlaczego to jest grzebień może ktoś wie?

Żadne miejsce na FIS nie jest ani trudne ani specjalnie strome ale gdy staniem na przykład w miejscu gdzie zaczyna się ów Grzebień i dotrze do nas, ze to trasa zjazdowa to inaczej to wygląda. :)

Pozdrowienia

Kiedyś ktoś mi tłumaczył, że to od "czesania" zawodników tam startujących w zawodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie interesowały mnie miary nachylenia stoków narciarskich ale 45 stopni = 100% nachylenia ? 

czy to oznacza że 90 stopni (pionowe urwisko) = 200% nachylenia ??

może ktoś mi to wytłumaczyć ? (pytam na serio)

 

procenty to przecież część całości - czy całość to 45 stopni ?

logicznym byłoby 90 stopni = 100% nachylenia

choć mam parę zawodów technicznych (m.in. geodezja) to jednak nie rozumiem

 

Ps. być może było już o tym gdzieś na forum a mnie jednak ominęło

Procenty mówią ile razy y jest większe od x, Dla 90 stopni x =0 i nie da się policzyć nachylenia. Nachylenie dąży do + nieskończoności, a dla 90 stopni jest asymptota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procenty mówią ile razy y jest większe od x, Dla 90 stopni x =0 i nie da się policzyć nachylenia. Nachylenie dąży do + nieskończoności, a dla 90 stopni jest asymptota.

aaha ! - czyli to jest tangens  :huh:  :rolleyes: .... 

"asymptota" - brrr, nawet nieładnie brzmi  :mellow:  ;)

a swoją drogą dlaczego tangens a nie logarytm ? - byłoby jeszcze jaśniej  :o

 

polm - wielkie dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaha ! - czyli to jest tangens  :huh:  :rolleyes: .... 

 

 

Przy typowych trasach/drogach nie ma większego znaczenia czy sinus, czy tangens (różnice nie są zbyt duże). I na szybko można sobie policzyć, że jeżeli na 100 metrach dystansu droga wznosi się o 20 metrów, to jest to 20%.

https://pl.wikipedia...ylenie_podłużne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaha ! - czyli to jest tangens  :huh:  :rolleyes: .... 

"asymptota" - brrr, nawet nieładnie brzmi  :mellow:  ;)

a swoją drogą dlaczego tangens a nie logarytm ? - byłoby jeszcze jaśniej  :o

 

polm - wielkie dzięki

No bo tak jest łatwiej liczyć, no i jest powiązanie pionu, poziomu z nachyleniem. Np. chodnik (droga, wjazd do garażu) ma spadać 3% na 20 metrach (długość drogi w poziomie, a nie drogi po chodniku), łatwo jest policzyć w pamięci jaki ma być odcinek w pionie bo jest tylko mnożenie. 

Mnie się kiedyś trochę te % na trasach myliły ale przyjąłem, że od 60% jest stromo. Od 80% to już bardzo stromo. Poniżej 60% nie podają tej informacji więc nie jest stromo :).

 

Ps. 

Tangens jest korzystniejszy bo długość w pionie i poziomie znamy, a długość po drodze (sinus) musimy policzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaha ! - czyli to jest tangens  :huh:  :rolleyes: .... 
"asymptota" - brrr, nawet nieładnie brzmi  :mellow:  ;)
a swoją drogą dlaczego tangens a nie logarytm ? - byłoby jeszcze jaśniej  :o
 
polm - wielkie dzięki

Hehe chyba nie doczytałeś mojego pierwszego posta, bo pisałem w nim o funkcjach trygonometrycznych konkretnie o tangensie. Tak jak Wojtek pisze, sinusem też można. W budownictwie i drogownictwie używa się sinusa i tangensa.

Mlodzio; Stok jest nachylony pod jakimś kątem względem poziomu i żeby obliczyć to nachylenie w % musisz użyć funkcji trygonometrycznych.
Tak samo jak nie możesz użyć proporcji bo to nie funkcja liniowa.
Pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe chyba nie doczytałeś mojego pierwszego posta, bo pisałem w nim o funkcjach trygonometrycznych konkretnie o tangensie. Tak jak Wojtek pisze, sinusem też można. W budownictwie i drogownictwie używa się sinusa i tangensa.

Mlodzio; Stok jest nachylony pod jakimś kątem względem poziomu i żeby obliczyć to nachylenie w % musisz użyć funkcji trygonometrycznych.
Tak samo jak nie możesz użyć proporcji bo to nie funkcja liniowa.
Pozdr

W budownictwie drogowym tylko tangens:))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WSZYSTKO co przytoczyles nawet do 30 stopni sie nie zbliza, nei mowiac o 45

 

te wszystkie klopoty z procentami dodatkowo czynia uzywanie stopni bardziej logiczne I wlasciwe

 

Hmmmmm jezeli dla kogos 45 STOPNI nie brzmi powaznie, to prawdopodobnie nawet 30 stopni nigdy nie zjechal....

 

Używanie stopni do zobrazowania nachylenia jest bardzo złe - a już na pewno w części świata zwanej Europa. Tutaj nachylenia stoków przedstawiane są w %, i każdy sobie może jakoś porównać - np. 30% - to podobnie jak czarna na Jaworzynie, 25% to podobnie jak .... itp. Tak samo podjazdy szosowe na drogach - każdy miłośnik kolarstwa używa %. Znaki drogowe dla kierowców samochodów - też w %. Stopnie nic tutaj nikomu nie powiedzą. Pisz w procentach nachylenia stoków, a nie w stopniach, to nie będzie kłopotów.

Dużo bardziej właściwe i zasadne jest np. wprowadzenie systemu metrycznego w USA - zamiast tych beznadziejnych cali, galonów i czego tam jeszcze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...