Skocz do zawartości

Witaj na SkiForum.pl

Logowanie » 

Oglądasz nasze forum jako Gość, co nie daje Ci pełnego dostępu do wszystkich opcji i możliwości forum. Nie będąc zarejestrowanym, nie możesz także brać udziału w dyskusjach.

Gorąco zachęcamy do darmowej rejestracji, co umożliwi Ci pisanie wiadomości, prywatną korespondencję z innymi użytkownikami forum, branie udziału w sondach, zamieszczanie własnych zdjęć oraz dostęp do wielu innych ułatwień w korzystaniu z forum.

Zdjęcie
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 sitek

sitek

Nowy użytkownik

• 16 postów
  • Na forum od: 11.2012
1

Napisano 12 grudzień 2012 - 22:55

Witam wszystkich forumowiczów

Waga: 115 kg - wiem, wiem, wiem...........staram się zrzucić :)
Wzrost: 183 cm
Stopień zaawansowania w skali forum: 5-6 - chcący się rozwijać

Po dwóch sezonach jazdy na wypożyczanym sprzęcie nadszedł czas na zakup własnego.
Idąc za radą sprzedawcy dokonałem zakupu nart VOLKL RTM 75 o długości 173 cm z butami HEAD VECTOR 100. O ile do butów nie mam wątpliwości (przymierzyłem i próbowałem w domu po kilka dni 7 różnych modeli), to co do nart obawiam się czy będą dla mnie odpowiednie. Zważywszy na moje gabaryty mam wątki czy ta nartka nie będzie zbyt krótka i miękka. Mam ciągotki do szybszej jazdy na austryjackich nartostradach, choć chciałbym mieć również łatwoskrętną nartę na wymuldzonych polskich stokach. Trochę obawiam się bardziej zaawansowanych nart dla doświadczonych, gdyż w ostatnim sezonie poprosiłem w wypożyczalni o lepszą nartę dla średniozaawansowanego narciarza i jak dostałem taką, z której miałem być ekstra zadowolony to okazało się to zupełną porażką. Nie pamiętam co wtedy miałem na nogach lecz były sztywne, nie potrafiłem na nich skręcać, umordowałem się niesamowicie co uświadomiło mi moje braki techniczne.

Z opisu nart VOLKL RTM 75 i zapewnień sprzedawcy ta narta powinna mi chyba podpasować, co o tym myślicie? Zastanawiam się jednak czy może jeszcze nie dokonać zamiany, tylko na co i czy wogóle? Mój budżet na narty to kwota do 1500 zł.

Z góry dziękuję za wszystkie sugestie :)

#2 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPip
  • 1324 postów
  • Na forum od: 11.2008
1527
  • Umiejętności: 8
  • Wrocław

Napisano 13 grudzień 2012 - 00:08

RTM 75 raczej nie - najdłuższe są 173 cm a to dla Ciebie mało. Jeśli już to 80, 84

Napisałeś o jeździe z dużą prędkością a jednocześnie łatwoskrętności.

To se Pane ne da!

Albo narta jest sztywna, długa i umiarkowanie taliowana do szybkiej jazdy albo bardziej miękka, krótsza mocno talowana z założenia do skręcania. Przy Twoich gabarytach wybrałbym nartę w okolicach wzrostu o taliowaniu typu 16-18 m, pod stopą 75-85 mm a tylko wtedy gdy chcesz jeździć także po rozmiękłych stokach, Jeśli nie to węższą. No i podstawowe - to narciarz skręca a nie narta!

Pozdro
Wiesiek
  • sitek podziękował za tę wiadomość
Aby było 5 cm śniegu pod nartą, moja zawodowa fotografia

#3 sitek

sitek

Nowy użytkownik

• 16 postów
1

Napisano 13 grudzień 2012 - 15:21

VOLKL 80 i 84 są poza moimi możliwościami finansowymi.

Tak naprawdę duża prędkość to pojęcie względne. Czasem na szerokiej wyratrakowanej trasie lubię puścić się na krawędzi po łagodnej czerwonej. Nie jestem maniakiem lecącym po czarnej na krechę. Mam świadomość swoich brakow technicznych i szukam narty, dzięki ktrorej będę mogł się podciagnąć, nabrać pewności oraz techniki aby w przyszłości moc przesiasc sie na narty typu np. race.
Tak naprawdę jazda carvingowa z umiarkowaną prędkoscią daje mi na razie najwiecej frajdy. Poza tym jestem juz stary :), mam rodzinę i spory kredyt na karku co skutecznie hamuje zapedy wyscigowe.

Chciałbym zapytać od strony technicznej dlaczego RTM 75 dł. 173 będą dla mnie zbyt krotkie? Jaką ta narta ma charakterystykę i dlaczego nie spełni moich oczekiwać co do doskonalenia techniki jazdy?

Opisy katalogowe i zapewnienia sprzedawcow są lakoniczne z zabarwieniem marketingowym, ktory ma trafić świadomości jak najszerszej rzeszy nabywcow.

Na tym forum mam nadzieje przeczytać opinie i uwagi osob doswiadczonych, ktorzy mieli do czynienia z tego typu nartami i mogą rzetelnie pomoc w wyborze nart. Jeśli nie RTM 75, to ktorymi dechami do 1500 zł powinienem sie ewentualnie zainteresować?

W przyszłosci pewnie bede mogł pomoc innym po zebraniu własnych siniakow na stokach :)

#4 Kaem

Kaem

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1411 postów
  • Na forum od: 10.2011
391
  • Umiejętności: 6
  • Mrągowo

Napisano 13 grudzień 2012 - 16:06

Chciałbym zapytać od strony technicznej dlaczego RTM 75 dł. 173 będą dla mnie zbyt krotkie? Jaką ta narta ma charakterystykę i dlaczego nie spełni moich oczekiwać co do doskonalenia techniki jazdy?

Opisy katalogowe i zapewnienia sprzedawcow są lakoniczne z zabarwieniem marketingowym, ktory ma trafić świadomości jak najszerszej rzeszy nabywcow.

75tki będą dla Ciebie za krótkie, ponieważ masz 183 wzrostu, a narta ta posiada tzw Tip rocker, znacznie ułatwiający skręt a zarazem zmniejszający nieco aktywną długość krawędzi . Te narty zaleca się używać w długości równej/ możliwie bliskiej wzrostowi.
Jest jeszcze drugi zasadniczy powód , dla którego ta narta nie jest dla Ciebie odpowiednia: przy Twojej masie te narty są stanowczo zbyt miękkie i ani nauki ani przyjemności z tego dużo nie będzie, gdyż nie będzie wystarczająco reaktywna.
Reszta to - jak dobrze stwierdziłeś - ,,zabarwienie marketingowe''.

Wszelkie moje opinie oparte są na WYJĄTKOWO SUBIEKTYWNYM oglądzie rzeczywistości - proszę nie zapominać :D

#5 sitek

sitek

Nowy użytkownik

• 16 postów
1

Napisano 13 grudzień 2012 - 17:18

W sklepie uległem namowom sprzedawcy i kupiłem te RTM 75.

Skoro te narty są nieodpowiednie to poradźcie proszę mi na jakie narty powinienem sprobować je wymienić w momencie kiedy tam wroce z karczemną awanturą o to, że wcisnieto mi taki chłam....:)

#6 Kaem

Kaem

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1411 postów
391
  • Mrągowo

Napisano 13 grudzień 2012 - 17:34

sitek żeby to było jasne : na tych nartach da się jeździć, tyle że są po prostu niedopasowane twardością do Twoich gabarytów (Volkl klasyfikuje je nisko wśród RTMów - jako drugie od dołu, spośród 6 modeli, i opisuje jako dla początkujących i średniozaawansowanych ...
przy założonej przez Ciebie granicy cenowej, na największym portalu sprzedażowym widzę min. fischery progresory 800, volkl RTM 77 (!), volkle racetigery SC (!) z systemem regulacji sztywnosci Power Switch Individual, a także rosoły zenith76 aramid basalt .... to wszystko są deski duzo bardziej dopasowane do Ciebie, choć różnego typu
Natomiast co znajdziesz w sklepie, nie mam pojęcia ..

Wszelkie moje opinie oparte są na WYJĄTKOWO SUBIEKTYWNYM oglądzie rzeczywistości - proszę nie zapominać :D

#7 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPip
  • 1324 postów
1527
  • Wrocław

Napisano 13 grudzień 2012 - 17:57

sitek żeby to było jasne : na tych nartach da się jeździć, tyle że są po prostu niedopasowane twardością do Twoich gabarytów

Też tak uważam, spróbowałbym oddać a jeśli się nie uda to wymienić na coś sztywniejszego i dłuższego. Granica 1500 zł to kupa kasy - można mieć za to topowe używki w świetnym stanie. Nie mogę jednak zrozumieć - miałeś wyraźne sygnały z forum, że te RTM to nie jest najlepszy wybór - czy to magia zakupów a może czar sprzedawcy :) ???
Zawsze też możesz polubić swoją nową nartę...

Pozdro
Wiesiek

#8 sitek

sitek

Nowy użytkownik

• 16 postów
1

Napisano 13 grudzień 2012 - 17:59

Nie wiem czy uda mi się wymienić te dechy i na prędce wymyśliłem scenariusz, ktrory przewiduje obdarowanie nimi moją ukochaną żonkę :))))

Jak myślicie, czy dla kobiety o wzroście 171 cm i wadze coś około 60 kg dopiero co kumającej pługa na oślych łączkach będzie to odpowiedni prezent?

Niewątpliwym atutem tych desek jest to, iż ładnie skmponują się kolorystycznie z jej kurtką i o jest to moja głowna linia ataku w ewentualnym przeforsowaniu pomysłu :)

#9 kodyl

kodyl

Użytkownik

• Pip
  • 63 postów
4
  • Umiejętności: 7
  • Wrocław

Napisano 13 grudzień 2012 - 18:01

VOLKL 80 i 84 są poza moimi możliwościami finansowymi.

A ja tydzień temu nabyłem RTM84, 181 cm, za 1500, potestowe, po jednym sezonie. Sprzedawca miał jeszcze jedne w tej samej cenie

A poza tym, to jesteś, za przeproszeniem, waga ciężka :-), wiec 173 cm to na pewno na krótka
Ja wziąłem 181 cm przy prawie twoim wzroście, ale 25 kg mniej

A co do wymiany - jeżeli powiedziałeś w sklepie ze chcesz RTM75 173 cm, to sprzedawca może Cię olać. Ale jeżeli to on dobrał, to niech je teraz zabiera.

Użytkownik kodyl edytował ten post 13 grudzień 2012 - 18:05

#10 sitek

sitek

Nowy użytkownik

• 16 postów
1

Napisano 13 grudzień 2012 - 18:04

Też tak uważam, spróbowałbym oddać a jeśli się nie uda to wymienić na coś sztywniejszego i dłuższego. Granica 1500 zł to kupa kasy - można mieć za to topowe używki w świetnym stanie. Nie mogę jednak zrozumieć - miałeś wyraźne sygnały z forum, że te RTM to nie jest najlepszy wybór - czy to magia zakupów a może czar sprzedawcy :) ???
Zawsze też możesz polubić swoją nową nartę...

Pozdro
Wiesiek

W czasie gdy wpadłem na forum to deski stałe już oparte o ścianę u mnie w domu. Przy zakupie sądziłem, iż rada sprzedawcy jest wystarczająca. Potem z nudow rozpoczołem szperanie i co,...........................masz ci babo placek :(

#11 Kaem

Kaem

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1411 postów
391
  • Mrągowo

Napisano 13 grudzień 2012 - 18:11

się nie łam sitek ...... żonka da radę może ... choć jeśli to jej pierwsze kroki, to przydługo troszkę z pewnością, chyba że ambitna ...
a może w sklepie są krótsze 75tki i wymienisz , będzie dla Niej 166 jak znalazł ??

#12 DomiSo

DomiSo

Użytkownik

• PipPip
  • 149 postów
  • Na forum od: 01.2011
37
  • Umiejętności: 1
  • Kępno

Napisano 13 grudzień 2012 - 20:00

Witam

Co raz dziwniej się tu robi. Najpierw się kupuje narty, a później pyta o opinie na ich temat. :(

Ps.: współczuje sprzedawcom i takim kupującym. Bez obrazy

Pozdrawiam, Dominik

#13 sitek

sitek

Nowy użytkownik

• 16 postów
1

Napisano 13 grudzień 2012 - 20:15

co prawda to prawda................

#14 kodyl

kodyl

Użytkownik

• Pip
  • 63 postów
4
  • Wrocław

Napisano 13 grudzień 2012 - 21:35

Witam

Co raz dziwniej się tu robi. Najpierw się kupuje narty, a później pyta o opinie na ich temat. :(

Ps.: współczuje sprzedawcom i takim kupującym. Bez obrazy

Pozdrawiam, Dominik

Czego współczujesz sprzedawcom?
Przecież opisywane tu przypadki wynikają z tego, że niektórzy sprzedawcy robią ludzi w bambuko .
Ja np. męczyłem się 3 lata na allroundach fischera 165 cm przy wzroście 181 i wadze 90. Bo dama z intersportu tak mi doradziła, a ja nie wiedziałem.

Takim sprzedawcom powinno się wpychać nartę w d.... aż po wiązanie ...

#15 Waldi_l

Waldi_l

Użytkownik

• PipPip
  • 188 postów
  • Na forum od: 10.2010
47
  • Lublin

Napisano 13 grudzień 2012 - 22:14

Czego współczujesz sprzedawcom?
Przecież opisywane tu przypadki wynikają z tego, że niektórzy sprzedawcy robią ludzi w bambuko .
Ja np. męczyłem się 3 lata na allroundach fischera 165 cm przy wzroście 181 i wadze 90. Bo dama z intersportu tak mi doradziła, a ja nie wiedziałem.

Takim sprzedawcom powinno się wpychać nartę w d.... aż po wiązanie ...

Wiesz co tu chyba raczej nie chodzi o to że sprzedawcy robią ludzi w bambuko - oni po prostu nie mają zielonego pojęcia (oczywiście nie generalizuję) jakie narty powinno się polecić dla danego osobnikach przy jego gabarytach itp. Zresztą widziałeś gdzieś sprzedawcę, który zapytał Cię jaki styl jazdy preferujesz, na czym jeździłeś itd.
Ja narazie aby raz się z takim spotkałem. . .
Ps. Pech w tym, że taki stan rzeczy ma się nie tylko w sprzedaży nart, ale w innych kategoriach sportowych również. . .
Ruch może zastąpić każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruch . . .

#16 sitek

sitek

Nowy użytkownik

• 16 postów
1

Napisano 14 grudzień 2012 - 10:05

W moim przypadku wydawalo mi się, iż narty mam wybrane w porządku.
Nie kupowałem z internetu lecz od razu udałem się do dwoch duzych sieciowych salonow sportowych w dwoch roznych miastach i w kazdym z nich inny sprzedawca po wizji lokalnej mojej osoby :), rozmowie i przedstawieniu moich preferencji doradzil mi te same narty VOLKL RTM 75 (wpływ na decyzję miała oczywiscie gorna granica finansowa).
Omijalem rownież MAKRO i i inne tanie sklepy. Nie szukałem super okazji i najtanszych ofert, zeby nie naciąc sie na minę i dupa...................władowałem sie po szyję w g...o. :(

W sumie to pomyslalem, ze ta narta jest super, tylko ja jestem wybrakowany i w związku z tym mam plan zrzucic do wyjazdu w styczniu 30 kg :)

Oczywiscie najpierw poszukam jakiegos forum, na ktorym specjalisci z branzy doradzą mi jak to zrobic, zeby się nie przekrecic :)

#17 Kaem

Kaem

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1411 postów
391
  • Mrągowo

Napisano 14 grudzień 2012 - 10:24

na spoko sitek, na luz ...
to przedostatnie Twoje zdanie o zrzucie super ... ale nie przegnij ot co ... zrzuć dychę w grudniu i będzie super - a w styczniu popraw kolejną dychą !
na początku to będzie łatwe, bo masz z pewnością proste rezerwy - lżejsza dieta, pokochaj twarogi, selery i inne pory qrde , mniej pyrów i chleba, wcześniejsza kolacja i bez dojadania
ot wsio

#18 kodyl

kodyl

Użytkownik

• Pip
  • 63 postów
4
  • Wrocław

Napisano 14 grudzień 2012 - 16:26

Wiesz co tu chyba raczej nie chodzi o to że sprzedawcy robią ludzi w bambuko - oni po prostu nie mają zielonego pojęcia (oczywiście nie generalizuję) jakie narty powinno się polecić dla danego osobnikach przy jego gabarytach itp. Zresztą widziałeś gdzieś sprzedawcę, który zapytał Cię jaki styl jazdy preferujesz, na czym jeździłeś itd.
Ja narazie aby raz się z takim spotkałem. . .
Ps. Pech w tym, że taki stan rzeczy ma się nie tylko w sprzedaży nart, ale w innych kategoriach sportowych również. . .

Sprzedaż nart (i czegokolwiek innego) w sklepie specjalistycznym przez dyletanta zaliczam do robienia w bambuko
(robić w bambuko - zbiorcze, eufemistyczne określenie robienia ludzi w różne rzeczy, w tym w ch***, użyte na potrzeby kulturalnego forum narciarskiego :-)

Jak w byle markecie albo na allegro ktoś się nie zna to nie mam pretensji, ale do sklepu sportowego idzie się też po pomoc w doborze...

W sumie to pomyslalem, ze ta narta jest super, tylko ja jestem wybrakowany i w związku z tym mam plan zrzucic do wyjazdu w styczniu 30 kg :)

Oczywiscie najpierw poszukam jakiegos forum, na ktorym specjalisci z branzy doradzą mi jak to zrobic, zeby się nie przekrecic :)

Nooo 3 dychy w takim czasie, to wyzwanie. Poza tym, żebyś mięśni sobie przy tym nie spalił, bo się połamiesz

#19 aligator

aligator

Użytkownik

• PipPip
  • 236 postów
  • Na forum od: 03.2011
45
  • Umiejętności: 1

Napisano 14 grudzień 2012 - 16:56

Sitek, nie bardzo rozumiem jedną rzecz. Dzisiaj jest 14 grudnia, kiedy dokonałeś zakupu nart? W najgorszym przypadku masz prawo zwrócić nie używany towar w ciągu 3 dni, może 7, zależy od sklepu. Albo możesz je wymienić na inny towar, daj coś do wyboru w takiej cenie z tego sklepu i Ci tutaj doradzą.

#20 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPip
  • 1324 postów
1527
  • Wrocław

Napisano 14 grudzień 2012 - 17:41

Sitek, nie bardzo rozumiem jedną rzecz. Dzisiaj jest 14 grudnia, kiedy dokonałeś zakupu nart? W najgorszym przypadku masz prawo zwrócić nie używany towar w ciągu 3 dni, może 7, zależy od sklepu. Albo możesz je wymienić na inny towar, daj coś do wyboru w takiej cenie z tego sklepu i Ci tutaj doradzą.

Tak było 13 lat temu!

Teraz przyjęcie nienaruszonego towaru zależy wyłącznie od dobrej woli sklepu. Moim zdaniem Sitek może tłumaczyć się, że został wprowadzony w błąd przez sprzedawcę co do długości narty a także dopasowania do wagi i chce się wycofać z "umowy zakupu". Może się udać.

Pozdro
Wiesiek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych