Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Chondromalacja II stopnia w kolanie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

#1 derlee

derlee

Nowy użytkownik

• 13 postów
  • Na forum od: 09.2011
0

Napisano 19 grudzień 2011 - 10:47

Cześć. Żonie zdiagnozowali chondromalację II stopnia (http://pl.wikipedia..../Chondromalacja) w kolanie. Żadnych przysiadów, wysokich schodów, obciążania nogi. Jest problem, bo bez nart to jak bez powietrza, jak ryba bez wody. Czy macie jakieś doświadczenia w "zapobieganiu" nadwyrężenia kolan? Czy opaski na kolano lepsze z szyną czy bez (na narty)? Czy leki typu Arthron czy inne tego typu są skuteczne czy raczej nie warto ich w ogóle kupować?

Kolano charakteryzuje się wybitnie głośnym chrupaniem przy zginaniu, może nie przy siadaniu, ale przy kucaniu już tak. Jak ktoś kiedyś łamał chrust na ognisko to jest to bardzo podobny głos, może trochę cichszy.

Żona już się uparła, że jeździć będzie, najwyżej noga odpadnie. Po trochu ją rozumiem, bo sam bez nart dostałbym świra, z drugiej strony jednak rozsądek mówi, żeby nie jeździć. Po serii awantur doszedłem do wniosku, że poszukamy czegoś do maksymalnego złagodzenia obciążenia kolana, w tym nawet rezygnacji z czarnych tras i orczyków (będziemy dłużej czekać na kanapy, no trudno, ale przynajmniej kolano "odpocznie"). II stopień jest jeszcze uleczalny rehabilitacją, III już nie będzie, ale moje negocjacje, żeby odłożyć narty do czasu zdrowiej nogi są nieskuteczne :(

Czytałem gdzieś niedawno, że maści rozgrzewające typu bengaj, stosowane na kolano zamiast na mięśnie, powodują zmniejszenie chrupania kolana przy zginaniu. Podobno usztywniacze na kolano są bardzo dobre, bo ograniczają obciążenie kolana na boki. Ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na pytanie czy usztywniacze mają być z szyną czy bez szyny.

Może ktoś z Was spotkał się z chondromalacją lub, tak jak moja żona, jeździ na nartach pomimo chondromalacji i podzieliłby się swoimi doświadczeniami na co szczególnie uważać lub czego używać? Rezygnacja z czarnych tras to jedyne, co udało mi się wynegocjować.

Pozdrawiam

#2 eqiupe

eqiupe

Użytkownik

• PipPipPip
  • 546 postów
  • Na forum od: 03.2009
228
  • Umiejętności: 1
  • Andrychów

Napisano 19 grudzień 2011 - 17:47

Cześć!
Też mam chondromalację rzepki II stopnia. Choroba paskudna na nartach jeżdżę nadal! :) Trudno jest pozbawić kogoś tego co kocha!
Polecam dobrą rehabilitację i wzmocnienie mięśnia czworogłowego uda, rozciąganie, fizjoterapie, krioterapie. Do tego zastrzyki z kwasu hialuronowego i duże ilości glukozaminy. Jak kolano się poprawi to trzeba znaleźć styl jazdy który jak najmniej mu szkodzi. Zakładania stabilizatora lekarz mi nie polecał, najlepiej stabilizują mięśnie, a przy stabilizatorze nie ma takiego czucia i można zerwać więzadła.
Moje kolana są dość wytrzymałe na czystą jazdę na krawędziach, a nienawidzą ześlizgów wiec je ograniczam do minimum. Zacznijcie od rehabilitacji, a przed jazdą dobrze skonsultować i poprawić technikę jazdy u dobrego instruktora aby zminimalizować nieprawidłowe obciążenia stawów powstające przez złą technikę.
Z chondromalacją trzeba nauczyć się żyć i jeździć. Jak boli to od razu odpuszczam bo potem powroty trwają bardzo długo.
Pozdrawiam i życzę powrotu do sportu!
Szymek

Użytkownik eqiupe edytował ten post 19 grudzień 2011 - 22:33

lubię jeździć piecem :) Czarny Groń

#3 Hultaj

Hultaj

Użytkownik

• PipPip
  • 119 postów
  • Na forum od: 10.2010
55
  • Łódź

Napisano 19 grudzień 2011 - 21:11

Brrrrrr... Aż mnie ciary przechodzą ! Strasznie współczuję twojej piękniejszej połowie. Na chondro...czymś tam wogóle się nie znam, więc gęby nie będę strzępił. Pozdrawiam i życzę powrotu do zdrowia.
"Szlachetne zdrowie..."

#4 gawel

gawel

Użytkownik

• PipPipPip
  • 316 postów
  • Na forum od: 01.2007
49
  • Umiejętności: 10

Napisano 19 grudzień 2011 - 21:38

najgorsze to siasc i nic nie robic ja napewno na jej miejscu bym nie zrezygnowal a zrobil tak jak i kolega eqiupe radzi , bo dobrze gada piwa mu dac :))
Tyle jestes wart, ile od siebie mozesz dac.

#5 Siwir

Siwir

Użytkownik

• PipPip
  • 198 postów
  • Na forum od: 12.2007
187
  • Umiejętności: 9
  • Wawa

Napisano 21 grudzień 2011 - 12:05

Jazdy na nartach bym nie zaprzestał, jesli zaczyna boleć choć trochę to wtedy dopiero odpuścić, ale nie podejrzewam, że przy II stopniu chondlomeracji zacznie boleć od razu. A przy mniej forsownej jeździe może nawet nie bedzie dokuczało. Zachowanie odpowiednich do stanu kolan przerw podczas codziennej jazdy pomoże.
Oczywiście tak jak Szymek napisał chondroityna, glukozamina i rehabilitacja. Proste ćwiczenie do wykananie wszędzie i polecam jak najszęściej : siedząc prostowanie nóg do maksymalnego wyprostu napiecie mieśni na kilka sekund, rozlużnienie, opuszczenie nóg do kąta prostego i od nowa. Rano, wieczorem po 30 razy np.
Proste, ale powoduje ruch stawu bez obciążenia, wyciskanie chrząstki i konsekwencji produkcję mazi stawowej, "smarującej" stawy. Mam również CH II stopnia w obu kolanach, ale naprawdę rzadko udaje mi sie doprowadzić do stanu kiedy boli (i na nartach również).
Pozdr i nie zabraniaj żonie przyjemności :) nie musi to się wiązać z rezygnacją ze zjazdu z czarnej trasy,ale np z rezygnacja zjazdu 10 raz jednego dnia :)

#6 eqiupe

eqiupe

Użytkownik

• PipPipPip
  • 546 postów
228
  • Andrychów

Napisano 21 grudzień 2011 - 13:22

JProste ćwiczenie do wykananie wszędzie i polecam jak najszęściej : siedząc prostowanie nóg do maksymalnego wyprostu napiecie mieśni na kilka sekund, rozlużnienie, opuszczenie nóg do kąta prostego i od nowa. Rano, wieczorem po 30 razy np.

Dobre to jest :) Dzięki!

#7 Siwir

Siwir

Użytkownik

• PipPip
  • 198 postów
  • Na forum od: 12.2007
187
  • Wawa

Napisano 22 grudzień 2011 - 10:15

Testuję obecnie Orthomol Arthro plus kupione tutaj (taniej prawie o 100 PLN niz w PL, Mam wrażenie, że trochę ciszej i bardziej miękko stawy chodzą, ale poczekajmy do końca za 3 tygodnie powiem coś więcej. Preparat ma dużo pozytywnych dla stawów składników
(zawartość składników w jednej porcji- 16,5 g):
Siarczan glukozaminy (ze skorupiaków): 1100 mg
Siarczan chondroityny (z ryb): 400 mg
Kwas hialuronowy (z kogucich grzebieni): 50 mg
https://www.apo-disc...8fb3727239d715b
  • derlee podziękował za tę wiadomość

#8 eqiupe

eqiupe

Użytkownik

• PipPipPip
  • 546 postów
228
  • Andrychów

Napisano 22 grudzień 2011 - 12:05

Testuję obecnie Orthomol Arthro plus kupione tutaj (taniej prawie o 100 PLN niz w PL, Mam wrażenie, że trochę ciszej i bardziej miękko stawy chodzą, ale poczekajmy do końca za 3 tygodnie powiem coś więcej. Preparat ma dużo pozytywnych dla stawów składników
(zawartość składników w jednej porcji- 16,5 g):
Siarczan glukozaminy (ze skorupiaków): 1100 mg
Siarczan chondroityny (z ryb): 400 mg
Kwas hialuronowy (z kogucich grzebieni): 50 mg
https://www.apo-disc...8fb3727239d715b

A jadłeś Arthron Complex? Pomagał ci?
Ja mam takie mieszane uczucia z moim kolanem raz jest lepiej raz gorzej, a jeszcze na nartach nie zacząłem jeździć. Mam jeden mocny punkt zapalny na środku rzepki i nie mogę sobie z nim dać rady. Robiłem zastrzyki z kwasu hialuronowego i smarowanie się poprawiło kolano ładnie chodzi ale jeszcze potrafi zaboleć.
Testował ktoś to:
http://lifewavepolska.pl/sklep/

#9 fantom

fantom

Użytkownik

• PipPip
  • 194 postów
  • Na forum od: 11.2009
1028
  • Umiejętności: 6
  • Śląsk

Napisano 22 grudzień 2011 - 14:39

Cześć

Witam w klubie :) Ortopeda postawił diagnozę w zeszłym roku :( . Jak sam stwierdził "widzi Pan ? Sport to zdrowie !" :) Powiedział mi, że najlepszym rozwiązaniem są zastrzyki z kwasu hialuronowego, ewentualnie terapia lekowa. Polecił mi Flexus. Z zasady podchodzę sceptycznie do łykania prochów nawet w czasie grypy :D ale ból kolana mnie przekonał.
Terapia trwa 3 miesiące (raz dziennie 2 tabletki na czczo) i co i smarowanie się poprawiło :).
Jestem już po 2 cyklu i sytuacja moich zawiasów jest ok.
Nie pisałbym tego wszystkiego gdyby doświadczenia z Flexus'em dotyczy tylko mojej osoby ale przypadkowo na wakacjach poznałem gościa z innego miasta i to po poważniejszych problemach z kolanem (artroskopia) któremu jego ortopeda też polecił Flexus a efekty kuracji taki jak u mnie.

Pozdrawiam

Użytkownik fantom edytował ten post 22 grudzień 2011 - 14:47

• derlee podziękował za tę wiadomość

#10 derlee

derlee

Nowy użytkownik

• 13 postów
  • Na forum od: 09.2011
0

Napisano 24 grudzień 2011 - 16:51

dziekuje Wam wszystkim, wnioski sa proste. żona przeczytała, obiecała zastosować się do uwag :)
pomyślimy nad kolejną wizytą po powrocie ze stoku.

Wesołych Świąt i dużo śniegu pod nartą życzymy :) trzymajcie się!

#11 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9319 postów
  • Na forum od: 09.2006
3591
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 27 grudzień 2011 - 15:05

dziekuje Wam wszystkim, wnioski sa proste. żona przeczytała, obiecała zastosować się do uwag :)
pomyślimy nad kolejną wizytą po powrocie ze stoku.

Wesołych Świąt i dużo śniegu pod nartą życzymy :) trzymajcie się!

jezeli ktos postawil to rozpoznanie na podst bad klinicznego, jest szamamnem. mozna je ustalic wylacznie na podst artroskopii, lub, wprzyblizeniu, MRI

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#12 Barbara.

Barbara.

Nowy użytkownik

• 3 postów
  • Na forum od: 12.2011
0

Napisano 28 grudzień 2011 - 20:25

Witam, w tym roku również zdiagnozowano u mnie chondromalację I stopnia na jednym kolanie i II stopnia na drugim. Również uwielbiam jazdę na nartach. Czarne trasy omijam tak czy siak bo nie mam aż tak zaawansowanej techniki. Moje doświadczenie z lekarzami jest następujące: żadne suplementy diety czy glukozaminy nie pomogą na przyrost mazi ani nie wzbogacą chrząstki, bo zdaniem lekarza chrząstka nie pobiera składników odżywczych z krwii. Najlepszy jest ruch. Nie mam jeszcze niestety żadnych doświadczeń ze stabilizatorami. Ale byłam już u dwóch ortopedów i każdy polecił zakup ortezy z otworem na rzepkę. Oczywiście w internecie jest tego tyle, że zdążyłam się pogubić. Ale myślę że najlepszy będzie taki krótki, żeby nie uwierał w bucie narciarskim, ale żeby stabilizował rzepkę. To, że mięśnie się osłabiają może być konsekwencją ciągłego używania stabilizatora. Ale zdaniem lekarzy problemem jest raczej sama choroba - chcąc zregenerować rzepkę (co trwa nawet do 2 lat) trzeba maksymalnie odciążyć kolano i to niestety prowadzi do osłabienia. Pozostają więc ćwiczenia izometryczne (na leżąco, unoszenie nóg i przytrzymywanie kilka sekund w powietrzu). Ja postanowiłam zakupić ortezę - uspokojona psychika to też część sukcesu :), jeśli będę mieć jakieś komentarze odnośnie użytkowania to podzielę się nimi. Na szczęście mam sporo czasu do wyjazdu w Alpy - marzec 2012. Zabieram się do ćwiczeń. Życzę wszystkim zdrowia i udanych wypadów na stoki :) Pozdrawiam

#13 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9319 postów
3591
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 29 grudzień 2011 - 16:16

Witam, w tym roku również zdiagnozowano u mnie chondromalację I stopnia na jednym kolanie i II stopnia na drugim. Również uwielbiam jazdę na nartach. Czarne trasy omijam tak czy siak bo nie mam aż tak zaawansowanej techniki. Moje doświadczenie z lekarzami jest następujące: żadne suplementy diety czy glukozaminy nie pomogą na przyrost mazi ani nie wzbogacą chrząstki, bo zdaniem lekarza chrząstka nie pobiera składników odżywczych z krwii. Najlepszy jest ruch. Nie mam jeszcze niestety żadnych doświadczeń ze stabilizatorami. Ale byłam już u dwóch ortopedów i każdy polecił zakup ortezy z otworem na rzepkę. Oczywiście w internecie jest tego tyle, że zdążyłam się pogubić. Ale myślę że najlepszy będzie taki krótki, żeby nie uwierał w bucie narciarskim, ale żeby stabilizował rzepkę. To, że mięśnie się osłabiają może być konsekwencją ciągłego używania stabilizatora. Ale zdaniem lekarzy problemem jest raczej sama choroba - chcąc zregenerować rzepkę (co trwa nawet do 2 lat) trzeba maksymalnie odciążyć kolano i to niestety prowadzi do osłabienia. Pozostają więc ćwiczenia izometryczne (na leżąco, unoszenie nóg i przytrzymywanie kilka sekund w powietrzu). Ja postanowiłam zakupić ortezę - uspokojona psychika to też część sukcesu :), jeśli będę mieć jakieś komentarze odnośnie użytkowania to podzielę się nimi. Na szczęście mam sporo czasu do wyjazdu w Alpy - marzec 2012. Zabieram się do ćwiczeń. Życzę wszystkim zdrowia i udanych wypadów na stoki :) Pozdrawiam

witam na forum
Twoja wypowiedz to mieszanka mitow (nic personalnego) i prawd

jezeli masz "chondromalacje" co jestt zw garbage bag, to tzw PTO brace nic nie [pomoze

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#14 Barbara.

Barbara.

Nowy użytkownik

• 3 postów
0

Napisano 30 grudzień 2011 - 07:31

witam na forum
Twoja wypowiedz to mieszanka mitow (nic personalnego) i prawd

jezeli masz "chondromalacje" co jestt zw garbage bag, to tzw PTO brace nic nie [pomoze

Być może w mojej wypowiedzi są mity. Ciężko to ocenić jeśli każdy lekarz mówi co innego :) rozdwojenia jaźni można by dostać. Natomiast dodam, że podobno (zdaniem lekarza) od dzieciństwa mam inaczej ukształtowane kolano - za wysoko mam rzepkę i przez to ta cała chondromalacja. Dlatego właśnie lekarz polecił mi ortezę z otworem na rzepkę, żeby utrzymać ją w prawidłowym torze przy zginaniu nogi. Nie wiem już sama co o tym wszystkim myśleć. Na razie stawiam na trening a czas pokaże jak kolano będzie się zachowywać. Na razie zaczyna drętwieć jak tylko wchodzę po dłuższym schodach albo pod stromą górkę. Muszę jeszcze isć na kontrolę bo miałam jakiś wysięk i torbiel pod kolanem. Zobaczymy w styczniu po wizycie.

Pozdrawiam

#15 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9319 postów
3591
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 30 grudzień 2011 - 14:31

Być może w mojej wypowiedzi są mity. Ciężko to ocenić jeśli każdy lekarz mówi co innego :) rozdwojenia jaźni można by dostać. Natomiast dodam, że podobno (zdaniem lekarza) od dzieciństwa mam inaczej ukształtowane kolano - za wysoko mam rzepkę i przez to ta cała chondromalacja. Dlatego właśnie lekarz polecił mi ortezę z otworem na rzepkę, żeby utrzymać ją w prawidłowym torze przy zginaniu nogi. Nie wiem już sama co o tym wszystkim myśleć. Na razie stawiam na trening a czas pokaże jak kolano będzie się zachowywać. Na razie zaczyna drętwieć jak tylko wchodzę po dłuższym schodach albo pod stromą górkę. Muszę jeszcze isć na kontrolę bo miałam jakiś wysięk i torbiel pod kolanem. Zobaczymy w styczniu po wizycie.

Pozdrawiam

osteochondrosis nie ma nic wspolnego z patella alta
natomiast patella alta jest czynnikiem ryzyka, zwiekszajacym prawdopodobienstwo zwichniecia rzepki

jezeli masz patella alta, to w sumie ma sens uzywac tzw PTO brace, ale tylko w czasie sportu
natomiast najwazniejsza rzecza bedzie trening proprioceptywny oraz wybiorcze wzmocnienie VMO

#16 Barbara.

Barbara.

Nowy użytkownik

• 3 postów
0

Napisano 30 grudzień 2011 - 19:03

Dzięki za odpowiedź, trochę rozjaśniłeś mi umysł tymi medycznymi nazwami :) chyba faktycznie mam tą patellę altę. Szkoda tylko, że lekarz mi tego nie wyjaśnił. A PTO na pewno sobie kupię i będę używać wyłącznie na nartach. Przez pewien okres kolana tak mi dawały popalić, że nie mogłam spać w nocy a jak chodziłam to miałam wrażenie że mi te rzepki wyskoczą albo nogi mi się ugną w drugą stronę. Na szczęście już trochę przeszło. Ale powoli wraca po pierwszym wyjeździe na stok. Także nie czytam już więcej artykułów bo głupieję od tego. Trening czas zacząć. Mam tylko jedno pytanie: czy jesteś lekarzem / masz wykształcenie związane z rehabilitacją ?
Pozdrawiam

#17 mike33

mike33

Użytkownik

• Pip
  • 57 postów
  • Na forum od: 11.2009
7
  • Umiejętności: 7
  • Opole

Napisano 30 grudzień 2011 - 21:34

Moja Droga, jan koval, to nie "jakiś" lekarz, ale prawdzie skiforumowe ortopedyczne guru :) Piszę to bez cienia ironii, ale z prawdziwym podziwem dla jego doświadczenia i wiedzy. Wielki szacun, janie i wszystkiego dobrego w Nowym Roku. To ostatnie dla wszystkich forumowiczów. Do zobaczenia na stokach, ale niestety, w moim przypadku dopiero w przyszłym sezonie (więzadło krzyżowe).

#18 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9319 postów
3591
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 31 grudzień 2011 - 15:20

Dzięki za odpowiedź, trochę rozjaśniłeś mi umysł tymi medycznymi nazwami :) chyba faktycznie mam tą patellę altę. Szkoda tylko, że lekarz mi tego nie wyjaśnił. A PTO na pewno sobie kupię i będę używać wyłącznie na nartach. Przez pewien okres kolana tak mi dawały popalić, że nie mogłam spać w nocy a jak chodziłam to miałam wrażenie że mi te rzepki wyskoczą albo nogi mi się ugną w drugą stronę. Na szczęście już trochę przeszło. Ale powoli wraca po pierwszym wyjeździe na stok. Także nie czytam już więcej artykułów bo głupieję od tego. Trening czas zacząć. Mam tylko jedno pytanie: czy jesteś lekarzem / masz wykształcenie związane z rehabilitacją ?
Pozdrawiam

przepraszam za te skroty, ale mniemam, ze inteligentna osoba, jak Ty , umie gadac z dziadkiem google…
a co do st rzepkowo-udowego , jest jeszcze wiele rzeczy, ktore czekaja na optymalne rozwiazanie……. np z jakiej racji ta chrzastka przezywa, skoro jet taka gruba? (najgrubsza w ciele czlowieka)…..

#19 eqiupe

eqiupe

Użytkownik

• PipPipPip
  • 546 postów
228
  • Andrychów

Napisano 25 styczeń 2012 - 21:10

Muszę chyba zmienić moją opinie :(
W tym roku bardziej mnie boli kolano przy jeździe skrętami ciętymi. Nie jestem w stanie wytrzymać 4 godzin na stoku. Ostatnio przy ostrzejszej jeździe pojawił się mocny kłujący ból pod rzepką który minął pojechałem do góry i musiałem zakączyć jazdę :( Ból intensywny przeszedł ale kolano czuję nadal. Chodzę na krioterapie. W piątek chciałbym wystartować w zawodach w Szczyrku, a w sobotę wyjeżdżam do Austrii. Niestety z kolanem dobrze raczej nie jest i mam ogromne obawy po optymistycznym początku sezonu.
Ta choroba to totalne g....... :(

#20 alpina

alpina

Użytkownik

• PipPip
  • 105 postów
  • Na forum od: 11.2010
11
  • Umiejętności: 8
  • kujawsko-pomorskie

Napisano 26 styczeń 2012 - 12:33

Muszę chyba zmienić moją opinie :(
W tym roku bardziej mnie boli kolano przy jeździe skrętami ciętymi. Nie jestem w stanie wytrzymać 4 godzin na stoku. Ostatnio przy ostrzejszej jeździe pojawił się mocny kłujący ból pod rzepką który minął pojechałem do góry i musiałem zakączyć jazdę :( Ból intensywny przeszedł ale kolano czuję nadal. Chodzę na krioterapie. W piątek chciałbym wystartować w zawodach w Szczyrku, a w sobotę wyjeżdżam do Austrii. Niestety z kolanem dobrze raczej nie jest i mam ogromne obawy po optymistycznym początku sezonu.
Ta choroba to totalne g....... :(

Gdyby nie zerwane więzadło w zeszłym roku pewnie nigdy nie dowiedziałabym się, że mam chondro. Nigdy wczesniej mnie kolana nie bolały. Wiele lat biegałam wyczynowo sprinty i też nigdy nic. Jesli sam widzisz ,że cos się dzieje to może nie ryzykuj za bardzo? Po co masz potem żałowac?:) Nie wiadomo przecież dlaczego Cię boli. Może jest jakaś inna przyczyna niż chondromalacja.