Skocz do zawartości

Pogoda Na Sezon Zimowy 2011 ...2015/2016


yorric

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 2tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ja pierniczę czy naprawde większość z osób piszących posty w tym temacie to osoby z podstawówki lub niedorozwinięte nastolatki? "u mnie spadł jeden płatek a u mnie dwa, u mnie jest ciemne niebo a i mnie ciemniejsze a czy u mnie bedzie padał jutro snieg... a czy w 15 stycznie też bedzie padał....? " kurde ile wy macie lat? przecież tego nie da sie czytać. Co kogo obchodzi czy u ciebie spadł jeden płatek czy dwa....? no dobra mozna napisać jesli u kogoś zacznie porządnie sypac ale nie pisać co 10 min ze teraz temperatura wynosi 3 a 10 min temu było 3,1 st C. Czy moderator nie moze upomnieć tych niektórych cymbałów - ta forma tego forum traci zupełnie jakikolwiek sens.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Prawdziwa zima dopiero od lutego Z naszych prognoz wynika, że w tym sezonie na prawdziwą, długotrwałą zimę będziemy musieli poczekać trochę dłużej. Zawdzięczać to możemy panowaniu El Nińo, którego oddziaływanie na pogodę w Europie objawia się zwiększoną ilością układów niskiego ciśnienia. Najczęściej wędrują one przez Skandynawię, ale z powodu tego iż będzie tam panować pogodny wyż, to centra niżów częściej niż zazwyczaj będą przechodzić nad środkową i południową częścią kontynentu. To oznacza sprowadzanie do Europy cieplejszych mas powietrza znad Afryki i łagodną odmianę zimy. Chociaż pierwszy powiew zimy pojawiły się w tym sezonie bardzo wcześnie, bo już w połowie października, a następnie w łagodniejszej formie na początku listopada, to jednak nie oznacza to, że zima zacznie się bardzo szybko i będzie długa, mroźna i śnieżna. Przed nami co najmniej dwa miesiące z pogodą z pogranicza jesieni i zimy. Temperatury będą oscylować na poziomie powyżej zera w ciągu dnia i lekko poniżej zera nocą. Spodziewamy się kilku krótkich epizodów zimowych, zwłaszcza w grudniu i styczniu, ale nie będą one zapowiedzą długotrwałych śniegów i mrozów. Każdy z takich epizodów potrwa tylko kilka dni, a między kolejnymi falami ochłodzenia spodziewamy się dłuższych cieplejszych okresów z opadami deszczu. Pogoda niewiele powinna się więc różnić od tego co mieliśmy w ostatnich latach, gdy śnieg pojawiał się tylko na chwilę i tylko miejscami. Na prawdziwą zimę poczekamy do lutego, kiedy zdecydowanie się oziębi i zacznie padać śnieg, który utrzyma się znacznie dłużej. Wszystko wskazuje na to, że zima przedłuży się o marzec, a niewykluczone, że także o część kwietnia. Jeśli mowa o sumach opadów, to najwięcej będzie ich na południu kraju, a im dalej na północ Polski, tym będzie bardziej sucho. Oznacza to wpływ pogodnych wyżów na północną część naszego kraju i mokrych niżów na dzielnice południowe. W górach sezon narciarski z powodu częstych opadów śniegu powinien być udany, chociaż podczas cieplejszych okresów mogą się zdarzać przejściowe trudności związane z topnieniem pokrywy śnieżnej. Jednak zdecydowanie korzystniejsza aura panować będzie w drugiej połowie zimy, kiedy śnieg nie będzie miał okazji się roztapiać, a w dodatku jeszcze go znacząco przybędzie. Źródło: www.twojapogoda.pl Opracowanie: Portal Pogodowy "Twoja Pogoda" Adres portalu: www.twojapogoda.pl Hmm...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy śnieg u mnie spadł 4 listopada w tamtym roku 18 .Wg mnie wszystkie znaki na niebie i ziemi o tym mówią .Jarzębina w lipcu ,a brzoza 3 tyg wcześniej .W moim regionie było tak w 2004-2005 oraz 2005-2006 które były mocne.:).To moja własna prognoza ,której najbardziej ufam:).Więc głowa du góry panowie i panie;) . Ps .TP zawsze się myli;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się przyłączyć do tego grona przekazując moje spostrzeżenie.Otóż od 10 lat mam kota (w nocy wychodzi). Jest on dla mnie najlepszym prognostykiem nadchodzącej zimy. Uważnie obserwuję jego zapotrzebowanie na pokarm i przybór masy ciała. Mogę to robić codziennie. Kot Kuba mniej więcej od połowy października zaczął pochłaniać ogromne ilości pokarmu. Waży o wiele więcej niż w tym samym okresie ubiegłych lat. Jest na pewno zdrowy.Jego intuicja nigdy mnie nie zawiodła. Wnioskuję więc, że nadchodząca zima będzie b. chłodna i przyjdzie chyba stosunkowo wcześnie (początek grudnia?). Na mojej posesji mam kilka wiewiórek, one również jedzą jak nigdy – bardzo dużo , a ich włosy są dłuższe niż to bywało.Systemy prognostyczne są coraz doskonalsze, jednak na razie nikt nie ryzykuje prognoz długoterminowych. Ale „moje” zwierzęta o tym nie wiedzą. Mariusz Gromek Kielce

Kot Kuba to pikuś. Ja już mniej więcej od lata zauważyłem, że pochłaniam olbrzymie ilości pokarmu. Ważę o wiele więcej, niż podczas poprzednich lat. Ostatnio moje włosy także są dłuższe, niż to zwykle bywało (żona marudzi coś o fryzjerze). BPNMSP :>
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mój kot siedzi w bloku i nie interesuje się zimą, bo zawsze ma jednakową temperaturę :D A w styczniu to raczej jest śnieżnie, deszcz jest anomalią w tym miesiącu. Narazie to co istotne, zimy do końca llistopada specjalnie nie widać, trzeba będzie poczekać z 2 tygodnie jeszcze na dokładniejsze prognozy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie chyba naprawdę nic nie mówi o jakiejkolwiek zimie. Dość typowa sytuacja, wszystko rozbuchane i wielkie rozczarowanie. Mam nadzieję, że zima nie przyjdzie znowu późno i nie będzie trwała faktycznie do kwietnia, bo osobiście - wolę żeby już w ogóle jej nie było. Nie wiem co się dzieję z tą pogodą, ale ostatnio częściej na Wielkanoc niż Boże Narodzenie możemy zobaczyć śnieg.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że zima śnieżna i mroźna :). # 12 listopada - Jaka pogoda w listopadzie służy, taka na marzec się wróży. # Witold w listopadzie grzmi, rolnik wiosną śni. 13 listopada - Na Stanisława Kostkę ujrzysz śniegu drobnostkę, a na Ofiarowanie (21.11) przydadzą się sanie. # Choć człek ukuje ze stali, to i tak mu czas obali 14 listopada - Jeśli kret w listopadzie jeszcze późno ryje, na Nowy Rok komar wpadnie w bryję. # Kto nierad robi, temu zawsze niedziela. 15 listopada - Listopad ciecze, marzec nie podpiecze. # Deszcz w połowie listopada, tęgi mróz w połowie stycznia zapowiada 16 listopada - Deszcz w połowie listopada , tęgi mróz w styczniu zapowiada. # Deszcz w Marka, Ziemia w lecie jak skwarka 17 listopada - W połowie listopada deszczy, w połowie stycznia trzeszczy. # Od świętej Salomei zima jest w nadziei. 18 listopada - Gdy listopad z deszczami, grudzień zwykle z wiatrami 19 listopada - Na świętą Elżbietę bywa śnieg nad piętę. # Święta Elżbieta - śniegiem pokryta. # Zjawia to Elżbieta święta, czy ta zima będzie cięta. 20 listopada - W listopadzie mróz, szykuj w marcu wóz. 21 listopada - Dwudziesty pierwszy listopada pogodę zimy zapowiada. # Gdy pogoda w Ofiarowanie, ostra zima nastanie. # Jaka pogoda w Ofiarowanie służy, taka się na całą zimę wróży 22 listopada - Gdy na świętą Cecylię grzmi, rolnikom o dobry roku śni. # Święto Cecylii jesień nam umili. 23 listopada - Patrz dzień 23 listopada, gdy nie leci śnieg ani deszcz - czasy mroźne z zimą nastają nie późne, a kiedy zaś w ten dzień deszcze - większe będą w zimie jeszcze. # Dobry bób kiedy głód; kiedy nie ma głodu, to się nie chce bobu. 24 listopada - Nie miała baba kłopotu, kupiła sobie prosię. # Gdy zdarzą się goście uczciwi, to i gospodarz się przy nich pożywi. 25 listopada - Święta Katarzyna śluby ucina. # Gdyby nie Kaśka, nie byłoby Jaśka. # Jak się Katarzyna głosi, tak się Nowy Rok nosi. # Katarzyna dzień jaki, cały grudzień taki # Każda Kasia trafi na swego Jasia. # Kiedy w świętą Katarzynę lód nie stanie, to gotuj sanie. # Kto co lubi: ksiądz Kaśkę, organista Marynę. # Lepsza Kaśka spracowana, niż Anulka wychuchana. # Mądra Kaśka, ale sobie: jeszcze pół garnka ma, a już skrobie. # Od świętej Katarzyny nie prześladuj już zwierzyny. # Po świętej Katarzynie pomyśl o pierzynie. # Święta Katarzyna adwent rozpoczyna. # Święta Katarzyna śmiechem, święty Andrzej grzechem. # Wtedy Kaśkę za mąż dają, jak się o nią pytają.Kiedy w chłodną # W Katarzynę z nieba nic nie spadnie, będzie w przyszłym lutym chyba jeszcze ładniej. # Na Katarzynę gęś po wodzie, Boże Narodzenie po lodzie. # Na Katarzynę schowaj się pod pierzynę. # Święta Katarzyna pokazuje, jaką pogodę nam styczeń zgotuje 26 listopada - W jesieni zając kożuch na chropawy w niedługim czasie nos twój jest sinawy 27 listopada - Gdy zbyt długo złota jesień trzyma nagle przyjdzie zima 28 listopada - Kiedy Zdzisiek rano szroni zima jest w zasięgu dłoni 29 listopada - Kto nie słucha ojca matki ten słucha psiej skóry 30 listopada - Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży sto dni śnieg w polu leży. Co prawda są to prognozy ludowe i traktuje je z przymrużeniem oka ,ale tutaj je podałem:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Tak szukałem czegoś na temat słynnego El Nino i trafiłem na index SOI - podobno index ten jednak rośnie Czytając prognozy odnoszę wrażenie że każdy zakłada iż El Ninio będzie trwał do stycznia później odpuści i dlatego luty przewiduje się zimny a okres do lutego w kratkę zimno, ciepło, mokro, śnieżnie Czy dobrze interpretuje wykres lata 2006 - do września 2007 był okresem El Nino a od września 2007 do Maja 2009 La Nina a teraz mamy znowu okres El Nino? dane SOI 2008 14.1 21.3 12.2 4.5 -4.3 5.0 2.2 9.1 14.1 13.4 17.1 13.3 2009 9.4 14.8 0.2 8.6 -5.1 -2.3 1.6 -5.0 3.9 -14.7 a tu dane z zimy stulecia 1978 -3.0 -24.4 -5.8 -7.9 16.3 5.8 6.1 1.4 0.8 -6.2 -2.0 -0.9 1979 -4.0 6.7 -3.0 -5.5 3.6 5.8 -8.2 -5.0 1.4 -2.5 -4.7 -7.5 Jeszcze kilka danych 1986/1987 Mroźna – Śnieżna panował El Nino 1986 -13.9 -13.6 1987 -6.3 -12.6 -16.6 a tu 1988/1989 Łagodna – Małośnieśnieża choć panowało La nino i powinno być zimno 1988 21.0 10.8 1989 13.2 9.1 6.7 chyba nie ma takiego wpływu na zimę w Polsce Pozdrawiam

Użytkownik decent edytował ten post 11 listopad 2009 - 21:46

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To takie pitolenie, październik też z tego co pamiętam zimny nie miał wcale być, ani mokry. A wcześniej? Wrzesień - mokry i zimny tak? Lipiec też, a maj? Gorący i słoneczny? Przecież to bezsensu... Ja nadal pozostanę zdania, że prognozy długoteminowe nie mają żadnego znaczenia... Wystarczy, że nagle wyż zbliży się "za blisko" i "za bardzo" się rozbuduję i kwiecień 2009 był wyjątkowo słoneczny. A nikt tego nie przewidywał, a na pewno nie w takiej skali. Hmm... Za tydzień może się okazać, że inny wyż znajdzie się w takim położeniu, że ściągnie lód, a jeszcze niż wyśle do nas chmury. I to zupełnie "nagle". Owszem, nie znam się, ale widzę jak prognozy wyglądały i wyglądają i jak mają się do rzeczywistości. A na zimę też czekam. Nienawidzę takiego ciepła w listopadzie, do tego deszcz, bleh...

Użytkownik Jakub_ edytował ten post 11 listopad 2009 - 20:57

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na necie pogodę sezonową tylko ze jest troszeczkę odwrotna w porównaniu do innych ale i tak nie jest zbyt ciekawa:( http://www.radiosupe...id=144&Itemid=1

Tu pięknie widać sprawdzalność pogody na TP z zeszłego roku. Grudzień w 2008 miał być śnieżny i mroźny. Z tego co pamiętam to było wyjątkowo ciepło tylko północna Polska była chłodniejsza, a pod koniec grudnia przymroziło w całym kraju i to ostro na Pomorzu nocami było około -10. Styczeń i luty według przewidywań miał być ciepły i wilgotny. Faktycznie było kilka cieplejszych dni, ale tez były mrozy po -20. Śnieg na naszych pomorskich stokach trzymał się od końca grudnia do połowy marca. Mam nadzieje, że w tym roku północ doczeka się nie gorszej zimy od ostatniej!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu pięknie widać sprawdzalność pogody na TP z zeszłego roku. Grudzień w 2008 miał być śnieżny i mroźny. Z tego co pamiętam to było wyjątkowo ciepło tylko północna Polska była chłodniejsza, a pod koniec grudnia przymroziło w całym kraju i to ostro na Pomorzu nocami było około -10. Styczeń i luty według przewidywań miał być ciepły i wilgotny. Faktycznie było kilka cieplejszych dni, ale tez były mrozy po -20. Śnieg na naszych pomorskich stokach trzymał się od końca grudnia do połowy marca. Mam nadzieje, że w tym roku północ doczeka się nie gorszej zimy od ostatniej!

No nie :) Kompletne pudlo w ub. roku z ta TP :)) Co dowodzi tylko, ze to wrozenie z fusow a nie prognozy, albo nawet nie wrozenie tylko wkrecenie ludzi ...jak przy horoskopach :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Ale to bezsensu. Pamiętam dokładnie sytuację z zeszłego roku. Wpierw nie miało być wcale śniegu, potem wielkie halo, że zasypie, a ostatecznie okazało się, że śnieg był tylko na południu i wschodzie, bo wyż się przybliżył i osuszył powietrze. Swoją drogą chociaż był mróz i nie lało... Zmieniającego się GFS'a nie komentuję, bo z -20, zrobiło się +4...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zima zawita do nas w najpiekniejszej okazałości 15 grudnia, wówczas niekoniecznie na świeta musi być odwilż, jeśli grudzień miałby być lekko poniżej normy to odwilży nie będzie, musiało by przymrozić ok 14-19.12.2009 ponad -15st.C wówczas mogła by być odwilż na Święta. Co do tych -20st.C to oczywiście trochę za dużo, jednak lepsze -20 niż +1st.C, jendak w naszym klimacie nie jest możliwe aby w styczniu czy w lutym mogło by być cały czas -20, owszem może być i -40 jednak góra 2/3 dni. -40 aż mi się zimno zrobiło :D Narazie nie ma jeszcze aktualizacji mapek GFS, w pogodzie lokalnej na meteo.group widać że ochłodzenie będzie już od 8 grudnia, nie ma aktualnie prognozy na 7-14 dni, coś się tam szykuje; oby dobrego. Jeszcze tydzień i ze będziemy wszystko wiedzieli, jeśli chodzi o początek prawdziwej zimy i otwarcia sezonu 2009/2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny raz nie mogę wyjść z podziwu. Nie mogę wyjść z podziwu, że ktoś usiłuje patrzeć na mapy na dwa tygodnie wprzód i dziwi się, że się nie sprawdzają. Weźmy na tapetę "królową". Narzeka ona non stop, że GFS się często zmienia i jest do bani? A czy królowa nie jest przypadkiem do bani? Sprawdźmy. tutaj http://krolowa-super...2,ID395259587,n "królowa" sygeruje, że 16-go będzie od +5 do +10. a tutaj http://krolowa-super...2,ID395422383,n że będzie od -1 do -6. Według tej prognozy, zima miała przyjść już 13-go http://krolowa-super...2,ID395116996,n Natomiast wg tej prognozy, już dziś mamy w kraju od -1 do +3, na dodatek pada śnieg: http://krolowa-super...2,ID394834613,n Ta prognoza pokazuje na 1 grudnia od -1 do +3 - było lokalnie ponad 15 stopni. http://krolowa-super...2,ID394632814,n Tu też pudło http://krolowa-super...2,ID394468121,n Ktoś pamięta jakieś znaczne ochłodzenie w trzeciej dekadzie listopada, bo ja nie. http://krolowa-super...2,ID394191661,n Także wg tej prognozy zima miała przyjść już w III dekadzie: http://krolowa-super...1-07,index.html http://krolowa-super...2,ID394018181,n Pudło Abstrahując już od beznadziejnych prognoz na 16 dni do przodu, królowa fizyki wymysliła nowe cząstki: http://krolowa-super...2,ID394264882,n Nie wiem, co to są Handrony. Wiem, że to nie literówka, bo 'handrony' pojawiają się dwa razy. Nie ma czegoś takiego, jak "handrony", są za to hadrony. Krótko mówiąc - królowa pisze bzdury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Harenda dzisiaj w nocy naśnieżała stok. Chyba są pierwsi w Polsce?

No nie tak szybko, Szrenica już też od wczoraj zapyla :D aż miło się zrobiło :D

Ja od siebie tylko dodam, że przeglądam stale kamerki na stokach i widziałem, że Harenda już w ubiegłym tygodniu próbowała (z marnym skutkiem - nie wiem czyj to był pomysł i komu się to opłacało) . Teraz widzę, że udało się naśnieżyć znacznie więcej, aczkolwiek wszystko tutaj teraz zależy od temperatury ;) Z tego co jest napisane na stronie Harendy wynika, że planują ruszyć 6 grudnia ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...