Skocz do zawartości

Zdjęcie
* - - - - 1 głosy

Pogoda Na Sezon Zimowy 2011 ...2015/2016

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5291 odpowiedzi w tym temacie

#21 tom11

tom11

Użytkownik

• Pip
  • 43 postów
  • Na forum od: 11.2008
0
  • Umiejętności: 7
  • Górny Śląsk

Napisano 01 lipiec 2009 - 20:34

Prognoza na TP nic się nie zmieniła.
Czy zna ktoś portale pogodowe z rzetelną prognozą ??:confused:
Wiem że na razie to wróżenie z fusów ale trzeba się nastawiać już na zimę.:P
Chciałbym żeby w tym roku zima na nizinach była mroźna i śnieżna. (Na wyżynach też, bo w górach zawsze będzie zimowo:p)

Przychodzi El Nino i chyba CIEPŁA ZIMA
Już zaczynam się martwić :(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:

#22 kaziks01

kaziks01

Nowy użytkownik

• 1 postów
  • Na forum od: 06.2009
0
  • Umiejętności: 5
  • Opole

Napisano 03 lipiec 2009 - 07:59

Witam jestem nowy, ale za to dość stary wiekiem (55).
Właśnie w tym roku przypomniałem sobie, że narciarstwo to fajna zabawa.
Ostatnio próbowałem jeździć jakieś 35 lat temu. Teraz spróbowałem (całkiem dobrze mi poszło) i wciągnęło mnie bez reszty. Żona mówi że "stary i głupi"
ale kto by się tym przejmował. Pozdrawiam wszystkich kaziks01

#23 sim_116

sim_116

Nowy użytkownik

• 12 postów
  • Na forum od: 08.2009
1
  • Umiejętności: 1
  • okolice Krakowa

Napisano 05 sierpień 2009 - 16:20

Ja również bardzo bym chciał, aby zima 2009/2010 była przynajmniej podobna do ubiegłorocznej, a że ze względu na finanse w góry nie jeżdżę, to u mnie chciałbym aby trochę posypało.
Tylko to nieszczęsne El Nino... Na TP piszą, że charakteryzuje się ciepłem i wiatrem zimą, a na równie nieszczęsnym blogu "królowej" napisała, że charakteryzuje się mrozem i śniegiem :D

#24 pdjakow

pdjakow

Użytkownik

• PipPipPip
  • 328 postów
  • Na forum od: 12.2008
7
  • Wrocław

Napisano 11 sierpień 2009 - 13:02

Bo nie stwierdzono wpływu żadnej fazy ENSO na klimat w skali globalnej.

http://portal.iri.co...d=2&cached=true

"Actually, they significantly affect only about 25% of the world's land surface during any particular season, and less than 50% of land surface during the entire time that ENSO conditions persist."

Analizując
http://www.cpc.noaa....ensoyears.shtml

Można łatwo zauważyć, że np.

- Ciepła zima 2007/8 wystapiła w czasie silnego La Nina
- Ciepła zima 1999/2000 także wystapiła w czasie silnego La Nina.
- Ciepła zima 2000/2001 także wystapiła w czasie silnego La Nina.
- Bardzo mroźna zima 1986/7 wystąpiła w czasie El Nino, ale
- Bardzo ciepła zima 1997/8 także wystapiła w czasie El Nino.

Ciężko określić tu jakąś prawidłowość. Ciepłe zimy występują zarówno w czasie El Nino, jak i La Nina. Podobnie jest z mroźnymi. Należy także zauważyć, że ciepła zima nie oznacza, że w górach śniegu nie będzie. Lekko ciepła zima z wysoką aktywnością niży spowodwać by mogła większe opady śniegu w górach :)
Modele numeryczne GFS/WRF:
http://gfspl.rootnode.net

#25 Mendi

Mendi

Użytkownik

• Pip
  • 95 postów
  • Na forum od: 10.2007
11
  • Trzebinia ( Koło Krakowa )

Napisano 11 sierpień 2009 - 16:18

Bo nie stwierdzono wpływu żadnej fazy ENSO na klimat w skali globalnej.

http://portal.iri.co...d=2&cached=true

"Actually, they significantly affect only about 25% of the world's land surface during any particular season, and less than 50% of land surface during the entire time that ENSO conditions persist."

Analizując
http://www.cpc.noaa....ensoyears.shtml

Można łatwo zauważyć, że np.

- Ciepła zima 2007/8 wystapiła w czasie silnego La Nina
- Ciepła zima 1999/2000 także wystapiła w czasie silnego La Nina.
- Ciepła zima 2000/2001 także wystapiła w czasie silnego La Nina.
- Bardzo mroźna zima 1986/7 wystąpiła w czasie El Nino, ale
- Bardzo ciepła zima 1997/8 także wystapiła w czasie El Nino.

Ciężko określić tu jakąś prawidłowość. Ciepłe zimy występują zarówno w czasie El Nino, jak i La Nina. Podobnie jest z mroźnymi. Należy także zauważyć, że ciepła zima nie oznacza, że w górach śniegu nie będzie. Lekko ciepła zima z wysoką aktywnością niży spowodwać by mogła większe opady śniegu w górach :)

Tu nie chodzi tylko o góry kolego ;)

#26 pdjakow

pdjakow

Użytkownik

• PipPipPip
  • 328 postów
7
  • Wrocław

Napisano 12 sierpień 2009 - 05:33

Tu nie chodzi tylko o góry kolego ;)

Oczywiście, że nie tylko. Ale jeśli nawet zima będzie ciepła, to być może w górach chociaż będą warunki. Notabene tutaj wrzuciłem prognozy sezonowe, póki co na jesień, na zimę jeszcze niema, jak tylko się pojawią, wrzucę:

http://www.gfspl.roo...ry090810-092313

#27 decent

decent

Użytkownik

• PipPip
  • 278 postów
  • Na forum od: 09.2008
42
  • Łódź

Napisano 13 sierpień 2009 - 10:56

witam,

znalezione na onet.pl
"Astronomowie obawiają się, że obecna faza aktywności Słońca może być podobna do tego, co działo się w tzw. minimum Maundera, kiedy przez 70 lat (1645–1715) liczba plam nie przekraczała trzech, a temperatura na Ziemi była najniższa od 8 tys. lat. Europejskie rzeki zamarzały rokrocznie, przez Bałtyk jeździło się saniami, a alpejskie lodowce schodziły daleko w doliny, niszcząc pola i osady. W podobną, lecz krótszą drzemkę Słońce wpadło w minimum Daltona (1790–1820), gdy średnia temperatura była o 2–4 st. C niższa niż w XX w. Wtedy (w 1812 r.) Napoleon szedł na Moskwę. Na podstawie zmian aktywności Słońca niektórzy astronomowie przewidują, że Ziemia zacznie się ochładzać od 2015 r. i wkroczy w zimny okres w latach 2021–2026 lub 2050–2060, podobny jak podczas minimum Maundera. Natomiast długoterminowe oziębienie przewidywane jest na lata 2100–2200."

pozostaje czekać jeszcze z 6 lat i będzie zima jak się patrzy przy okazji czeka nas kilka kataklizmów ale chyba damy radę ;-)))

Jezu jak mi brakuje białego

Pozdrawiam

#28 pdjakow

pdjakow

Użytkownik

• PipPipPip
  • 328 postów
7
  • Wrocław

Napisano 15 sierpień 2009 - 11:28

witam,
znalezione na onet.pl
"Astronomowie obawiają się, że obecna faza aktywności Słońca może być podobna do tego, co działo się w tzw. minimum Maundera, kiedy przez 70 lat (1645–1715) liczba plam nie przekraczała trzech, a temperatura na Ziemi była najniższa od 8 tys. lat. Europejskie rzeki zamarzały rokrocznie, przez Bałtyk jeździło się saniami, a alpejskie lodowce schodziły daleko w doliny, niszcząc pola i osady. W podobną, lecz krótszą drzemkę Słońce wpadło w minimum Daltona (1790–1820), gdy średnia temperatura była o 2–4 st. C niższa niż w XX w. Wtedy (w 1812 r.) Napoleon szedł na Moskwę. Na podstawie zmian aktywności Słońca niektórzy astronomowie przewidują, że Ziemia zacznie się ochładzać od 2015 r. i wkroczy w zimny okres w latach 2021–2026 lub 2050–2060, podobny jak podczas minimum Maundera. Natomiast długoterminowe oziębienie przewidywane jest na lata 2100–2200."
pozostaje czekać jeszcze z 6 lat i będzie zima jak się patrzy przy okazji czeka nas kilka kataklizmów ale chyba damy radę ;-)))
Jezu jak mi brakuje białego
Pozdrawiam

Aktywność słońca spada już od 20-paru lat. Póki co nie ma to odzwierciedlenia w zmianach klimatycznych. Tochę danych klimatologicznych wrzuciłem na
http://www.gfspl.roo....net/klimat.php

#29 sim_116

sim_116

Nowy użytkownik

• 12 postów
1
  • okolice Krakowa

Napisano 17 sierpień 2009 - 00:51

Dokładnie. Nie chodzi tylko o śnieg w górach, choć ten co roku jest najważniejszy. Ale czy nie miło by było gdyby u każdego za oknem leżało 30cm śniegu? ;) Odnośnie tych prognoz sezonowych: trudno w tym momencie cokolwiek przewidzieć, ale o 180 stopni może się te prognozy nie zmienią...

#30 decent

decent

Użytkownik

• PipPip
  • 278 postów
42
  • Łódź

Napisano 17 sierpień 2009 - 20:24

Witam,

Nareszcie coś optymistycznego, rok temu wyleciały dopiero na koniec sierpnia.

Według przekazów ludowych, jeśli ptaki odlatują przed 24 sierpnia, to zima będzie wyjątkowo mroźna. Ich późniejszy wylot może być sygnałem, że zima będzie łagodna.

No i moją żonę bolą stawy to na 80% będzie zima jak się patrzy :D rok temu nie bolały :P

Pozdrawiam

#31 pdjakow

pdjakow

Użytkownik

• PipPipPip
  • 328 postów
7
  • Wrocław

Napisano 18 sierpień 2009 - 05:39

Witam,

Nareszcie coś optymistycznego, rok temu wyleciały dopiero na koniec sierpnia.

Według przekazów ludowych, jeśli ptaki odlatują przed 24 sierpnia, to zima będzie wyjątkowo mroźna. Ich późniejszy wylot może być sygnałem, że zima będzie łagodna.

No i moją żonę bolą stawy to na 80% będzie zima jak się patrzy :D rok temu nie bolały :P

Pozdrawiam

Hmmm a ostatnia zima była zła? :)

A co do bocianów. Nie ma większego znaczenia dla zimy, czy bociany odlecą 15, czy 25 sierpnia. Wcześniejszy odlot mógłby ewentualnie prognozować wcześniejszą jesień, ale nie zimę. Należy też pamiętać, że młode bociany odlatują już w pierwszej połowie sierpnia, natomiast starsze w III dekadzie z reguły. Przed rekordowo ciepłą zimą 2006/7 bociany odleciały 25 VIII, czyli mimo nadchodzącej wyjątkowo ciepłej zimie, nie zdecydowały się na dłuższe pozostanie w kraju. Najbardziej prawdopodobną przyczyną ruchomej daty odlotów jest aktualna pogoda.

Dla wierzących jeszcze w predykcyjne zdolności boćka polecam:
http://prusa.strefa....topic.php?p=618

Zima 2007/8 była bardzo ciepła, więc boćki nie trafiły ;)

Podobnie odlatywały w zeszłym roku - zima była znacznie chłodniejsza. Krótko mówiąc - boćka guzik obchodzi zima. On i tak na długo przed nią będzie tam, gdzie powinien być. A to, czy wyruszy tydzień później, czy tydzień wcześniej - nie ma dla niego znaczenia.

W latach 2006-2007 dużo się czytało na grupach dyskusyjnych o symptomach "mroźnej" zimy - a to przetłuszczały się świstaki, a to szyszki były długie, a to bociany szybciej odlatywały. Nic się z tego nie sprawdziło. Zima będzie jaka będzie. Szyszkom i bocianom nic do tego...

I jeszcze mój post na pl.misc.meteorologia z zeszłego roku. Tak się zimę prognozuje, o!
http://groups.google...1d465e92f171f7#

Użytkownik pdjakow edytował ten post 18 sierpień 2009 - 06:51

#32 sim_116

sim_116

Nowy użytkownik

• 12 postów
1
  • okolice Krakowa

Napisano 18 sierpień 2009 - 15:29

Też sądzę, że boćki i inne Bogu winne za panującą pogodę zwierzęta nie mają nawet najmniejszego wpływu na pogodę... To tak, jak słuchać górali... :D

#33 Mendi

Mendi

Użytkownik

• Pip
  • 95 postów
  • Na forum od: 10.2007
11
  • Trzebinia ( Koło Krakowa )

Napisano 19 sierpień 2009 - 10:40

Lato się niestety powoli kończy ;((( ALE CORAZ BLIŻEJ ZIMA ! ;D Widzę ,że forum zaczyna nam się rozkręcać powoli i większość się już budzi z letniego snu - prawidłowo :D

#34 decent

decent

Użytkownik

• PipPip
  • 278 postów
42
  • Łódź

Napisano 19 sierpień 2009 - 11:46

Ja się jednak nie poddaje nauka, nauką, meteorologia swoja, ale kto jak kto góral wie najlepiej :)

Jak będzie wyglądać najbliższych 12 miesięcy, specjalnie dla Faktu opowiada góral z Beskidu Śląskiego

Latem chwytajmy każdy promień słońca, bo na upały nie mamy co liczyć. Na urlop najlepiej wybrać się w drugiej połowie lipca albo w pierwszej połowie sierpnia. Pozostałe wakacyjne dni nie będą bowiem sprzyjały plażowaniu. Zamiast złotej polskiej jesieni będzie chlapa. A zima zacznie się już w listopadzie. To nie ludowe bajania, tylko prawdziwa góralska prognoza pogody!

Niestety, nie ma też co liczyć na złotą polską jesień: we wrześniu i październiku widać sporo deszczu. – Zima nawiedzi nas już w listopadzie – mówi Jan Szarzec – a Boże Narodzenie chyba wreszcie będzie białe...

Październik – mokry, lekko popada w pierwszej dekadzie; więcej deszczu około połowy miesiąca – opady będę bardziej intensywne. W drugiej połowie opady przejściowe, ale silne

Listopad – pierwsza połowa: wietrznie, raczej pochmurno, ale bez opadów. Druga: będzie padać – lekko, ale też krótko i obficie, mróz. Już w listopadzie nawiedzi nas zima

Grudzień – pierwsza połowa: przejaśnienia, opady śniegu, lekki mróz. Druga połowa bardziej pochmurna i bardzo mroźna; na święta powinna być ładna zima – i mróz, i śnieg

Pozdrawiam

#35 sim_116

sim_116

Nowy użytkownik

• 12 postów
1
  • okolice Krakowa

Napisano 19 sierpień 2009 - 14:02

Ja się jednak nie poddaje nauka, nauką, meteorologia swoja, ale kto jak kto góral wie najlepiej :)

Jak będzie wyglądać najbliższych 12 miesięcy, specjalnie dla Faktu opowiada góral z Beskidu Śląskiego

Latem chwytajmy każdy promień słońca, bo na upały nie mamy co liczyć. Na urlop najlepiej wybrać się w drugiej połowie lipca albo w pierwszej połowie sierpnia. Pozostałe wakacyjne dni nie będą bowiem sprzyjały plażowaniu. Zamiast złotej polskiej jesieni będzie chlapa. A zima zacznie się już w listopadzie. To nie ludowe bajania, tylko prawdziwa góralska prognoza pogody!

Niestety, nie ma też co liczyć na złotą polską jesień: we wrześniu i październiku widać sporo deszczu. – Zima nawiedzi nas już w listopadzie – mówi Jan Szarzec – a Boże Narodzenie chyba wreszcie będzie białe...

Październik – mokry, lekko popada w pierwszej dekadzie; więcej deszczu około połowy miesiąca – opady będę bardziej intensywne. W drugiej połowie opady przejściowe, ale silne

Listopad – pierwsza połowa: wietrznie, raczej pochmurno, ale bez opadów. Druga: będzie padać – lekko, ale też krótko i obficie, mróz. Już w listopadzie nawiedzi nas zima

Grudzień – pierwsza połowa: przejaśnienia, opady śniegu, lekki mróz. Druga połowa bardziej pochmurna i bardzo mroźna; na święta powinna być ładna zima – i mróz, i śnieg

Pozdrawiam

No zobaczymy co z tego się sprawdzi... Ja tam góralom nie wierzę, a już na pewno nie Faktowi. :D Choć ucieszyłbym się jakby się sprawdziło. :D

#36 pdjakow

pdjakow

Użytkownik

• PipPipPip
  • 328 postów
7
  • Wrocław

Napisano 20 sierpień 2009 - 12:07

No zobaczymy co z tego się sprawdzi... Ja tam góralom nie wierzę, a już na pewno nie Faktowi. :D Choć ucieszyłbym się jakby się sprawdziło. :D

Ja się tak zastanawiam, kiedy góral z Zakopanego powie:

"Jedźta ludziska w Alpy, bo u nas śniegu nie bydzie"

Chyba nigdy
:)

#37 SkI-mAn

SkI-mAn

Użytkownik

• PipPipPip
  • 355 postów
  • Na forum od: 11.2006
94
  • Umiejętności: 8
  • Zabrze

Napisano 25 sierpień 2009 - 19:03

ciekawe!
http://wiadomosci.on...65,16,item.html
"Nie przegrywa ten kto upada - lecz ten kto nie wstaje"

#38 pdjakow

pdjakow

Użytkownik

• PipPipPip
  • 328 postów
7
  • Wrocław

Napisano 26 sierpień 2009 - 13:37

ciekawe!
http://wiadomosci.on...65,16,item.html

Autorzy badań sami przyznają, że problemem jest krótki okres badań - trend może być więc fałszywy (choć nie musi). To dość stara informacja - generalnie z sierpnia zeszłego roku. Onet się obudził po roku.

Dodatkowo powiązanie aktywności słonecznej z temperaturą też jest cokolwiek problematyczne.
Friis-Christensen i Svensmark, którzy uważali, że aktywność słońca odpowiada za zmiany klimatu w końcu w komentarzu
http://www.space.dtu..._28_sept_04.pdf

przyznali, że aktywność słońca dobrze koreluje z temperaturą do 1985. A potem:

"After this date the Northern Hemisphere Land surface temperature variations did no longer follow the solar activity variation expressed by the solar cycle length leaving sufficient room for other explanations, including anthropogenic effects"

Poczym zwrócili się w strone promieniowania kosmicznego.

#39 mikolaj

mikolaj

Użytkownik

• Pip
  • 39 postów
  • Na forum od: 01.2009
0
  • Nowy Sącz

Napisano 26 sierpień 2009 - 19:49

Kończy się sierpień więc czas pomyśleć o zimie ;) To mój pierwszy post od bodajże kwietnia:)

Więc jaka będzie ta zima... hmmm...

tp. pokazuje ,że ciepła i mokra... i jest to świetna informacja... bo jak już wszyscy wiemy zazwyczaj trzeba wszystko brać odwrotnie co tp. na długoterminówce pokazuje:D

Żalowy blog królowej pokazuje, że zima sroga prócz lutego i śnieżna

Oprócz tego:
"- Swistaki sie otluszczaja
- Szyszki sa dlugie
- Bociany odlecialy 2,4 dnia wczesniej niz w roku ubieglym
- Kat padania swiatla slonecznego na nos maszynisty jest mniejszy niz w
poprzednich latach " Więc zima będzie sroga:D:D

Pozdrawiam

#40 sim_116

sim_116

Nowy użytkownik

• 12 postów
1
  • okolice Krakowa

Napisano 26 sierpień 2009 - 20:26

Kończy się sierpień więc czas pomyśleć o zimie ;) To mój pierwszy post od bodajże kwietnia:)

Więc jaka będzie ta zima... hmmm...

tp. pokazuje ,że ciepła i mokra... i jest to świetna informacja... bo jak już wszyscy wiemy zazwyczaj trzeba wszystko brać odwrotnie co tp. na długoterminówce pokazuje:D

Żalowy blog królowej pokazuje, że zima sroga prócz lutego i śnieżna

Oprócz tego:
"- Swistaki sie otluszczaja
- Szyszki sa dlugie
- Bociany odlecialy 2,4 dnia wczesniej niz w roku ubieglym
- Kat padania swiatla slonecznego na nos maszynisty jest mniejszy niz w
poprzednich latach " Więc zima będzie sroga:D:D

Pozdrawiam

Pośmiałem się. Ale rzeczywiście... Mokra i ciepła zima wg. Twojej Pogody, to świetny zwiastun. A ta "królowa" w tamtym roku tez zapowiadała dość zimową zimę i się sprawdziło, więc może być fajnie :D