Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Rezonans magnetyczny

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 metateza

metateza

Nowy użytkownik

• 14 postów
  • Na forum od: 02.2011
0
  • Umiejętności: 7
  • Zabrze

Napisano 10 marzec 2011 - 09:02

Witam wszystkich narciarzy!

Dużo niestety kontuzji można się nabawić w tym pięknym sporcie,a jak wiecie w przypadku kontuzji w większości przypadków należy wykonać MRI, nie wspomnę, że często z własnej kieszeni płacimy za to wcale nie tanie badanie (obecnie koszt ok. 600zł).
Stąd mój pomysł na ten temat - kto z Was ma już doświadczenia z tym badaniem proszę niech podzieli się swoimi spostrzeżeniami tzn.gdzie poleca wykonać to badanie. Pamiętać bowiem należy,że najwazniejszy jest podobno sprzęt na którym się je wykonuje,no i opis,który nie wszyscy potrafią kompetentnie wykonać.

Pozdrawiam brać narciarską i dużo zdrowia Nam Wszystkim!

#2 Ania_narciarka

Ania_narciarka

Użytkownik

• PipPip
  • 131 postów
  • Na forum od: 05.2007
38
  • Umiejętności: 1

Napisano 10 marzec 2011 - 11:00

Witam!

Ja robiłam MRI ok. 1,5 miesiąca temu w prywatnej klinice ortopedycznej w Poznaniu. Wybrałam ją, bo zależało mi na czasie, a u nich dostępny był najwcześniejszy termin.
Diagnoza była następująca: zerwanie ACL, uszkodzenie łąkotki bocznej z fragmentem przemieszczonym, uszkodzenie przyczepu piszczelowego więzadła pobocznego.

Diagnozy lekarzy - szt. 4:
1. Lekarz badający mnie przed MRI zaraz po wypadku w Austrii: zerwanie ACL, zerwanie zupełne pobocznego, podejrzenie uszkodzenia łąkotki (aczkolwiek poinformował mnie tylko zerwanym ACL... - papiery na których miałam tę nieco rozszerzoną diagnozę dostałam niestety dużo później - po odwiedzeniu 3 lekarzy w PL...)
2. Lekarz w Bydgoszczy: zbadał i potwierdził to,co napisane w rezonansie, zalecenie: zapłać mi szybko za wizytę i idź sobie!
3. Lekarz w Zielonce: stwierdził, że rezonans wykonany na BEZNADZIEJNYM sprzęcie... potwierdził oczywiście zerwanie ACL, nic na temat pobocznego, za najpoważniejsze uznał uszkodzenie łąkotki - zalecił pełne odciążenie nogi, orteza - nie jest już konieczna.
4. Lekarz w Warszawie: zerwanie ACL, całkowite zerwanie pobocznego (dla niego było to oczywiste!), łąkotka - są symptomy uszkodzenia, ale z nią dokładnie się dzieje, będzie można stwierdzić dopiero podczas operacji - zalecił: koniecznie orteza, bo przecież poboczne musi się zrosnąć, kule - nie są konieczne...

I bądź tu mądrym... Diagnoza ostatniego lekarza zbiegła się z tym faktem poznania w końcu przez mnie tej diagnozy lekarza austriackiego - te 2 się pokrywały.
No i to ten ostatni lekarz operował mnie tydzień temu. Rekonstrukcja ACL, łąkotka nie wymagała ingerencji.

Kiedy podczas operacji zaczęłam wypytywać lekarzy jak to jest, że rezonans nie wykazał ważnego uszkodzenia, które było (zerwanie pobocznego), a wykazał uszkodzenie, które nie istniało (łąkotka),trzech lekarzy spojrzało na mnie z pobłażaniem należnym dyletantowi... ;) i jeden z nich stwierdził, że MRI wobec medycznego stanu faktycznego jest czasem jak gra komputerowa względem życia... czyli fikcja... Komputer przetwarza i interpretuje dane, na tej podstawie tworzy obrazy. Do tego dochodzi interpretacja człowieka - radiologa. Nie będę wnikać w dokładny proces powstawania obrazów rezonansu, bo się na tym nie znam, ale konkluzja była taka, że rozbieżności takie jak w moim przypadku zdarzają się i tyle. Szczególnie jeżeli maszyna nie należy do najlepszych - tak jak w moim przypadku...

Nie chcę tu robić jawnej antyreklamy tej kliniki - jakby co mogę napisać na priv,gdzie robiłam.

Ania

#3 B4ME

B4ME

Użytkownik

• PipPipPip
  • 493 postów
  • Na forum od: 11.2009
147
  • Ząbkowice Śląskie/Wrocław

Napisano 10 marzec 2011 - 11:08

Kolego ja miałem chyba wszystkie możliwe badania, MRI, TK,USG, najlepiej jak lekarz da Ci skierowanie na tego typu badanie to wtedy jest za darmo a jeżeli nie chce dać to... chyba zmień lekarza, ponieważ jeżeli masz jakieś dolegliwości przewlekłe to z pomacania nikt Ci rzetelnej diagnozy nie postawi. A sprzęt faktycznie może być różny ale to nie wpływa zbytnio na wynik, każdy kto Ci takie badanie będzie robił opiszę je rzetelnie (bynajmniej mi się tak zawsze udawało ;) )

#4 Violet

Violet

Użytkownik

• PipPip
  • 121 postów
  • Na forum od: 02.2009
18
  • Umiejętności: 5
  • Warszawa/Ząbki

Napisano 10 marzec 2011 - 11:32

Robiłam rezonans w centrum medycznym Avi na Bobrowieckiej 1 w Warszawie. Kolejki tam są i tłumy, ale sprzęt dobry, ekipa miła i chyba fachowa, po pani, która wykonywała mi badanie, zaraz po zakończeniu zapytała, kiedy miałam ten wypadek samochodowy, co mi tak zmasakrował kręgosłup. Sęk w tym, że wypadku żadnego nie miałam. :)
Opis był bardzo dokładny, rezonans zrobiony dobrze, znaleziono w końcu przyczynę moich problemów (bezobjawowo przebyta i nieleczona choroba w okresie dojrzewania). Oczywiście wyniku nie pokazałam mojemu neurochirurgowi (wiem, bardzo mądrze), gdyż dalszy tok postępowania znam - skierowanie na dwie operacje, rehabilitacja, efekt - niby powinno być dobrze a jak jest, to widzę po mojej mamie, która obecnie jest po czwartej operacji.
Generalnie polecam to centrum.

#5 Ania_narciarka

Ania_narciarka

Użytkownik

• PipPip
  • 131 postów
38

Napisano 10 marzec 2011 - 12:05

Kolego ja miałem chyba wszystkie możliwe badania, MRI, TK,USG, najlepiej jak lekarz da Ci skierowanie na tego typu badanie to wtedy jest za darmo a jeżeli nie chce dać to... chyba zmień lekarza, ponieważ jeżeli masz jakieś dolegliwości przewlekłe to z pomacania nikt Ci rzetelnej diagnozy nie postawi. A sprzęt faktycznie może być różny ale to nie wpływa zbytnio na wynik, każdy kto Ci takie badanie będzie robił opiszę je rzetelnie (bynajmniej mi się tak zawsze udawało ;) )

Jeżeli ktoś z jakichkolwiek przyczyn chce albo musi zrobić badanie prywatnie - to niech robi. Oczywiście, że przyjemniej jest wydać kilkaset złotych na coś innego niż MRI, ale czasem nie ma wyjścia i tyle. A skoro już płacisz to warto wiedzieć, gdzie badanie ma szanse być wykonane lepiej, a gdzie bywa różnie.I taka chyba była idea wątku. Ja na podstawie własnego doświadczenia mogę stwierdzić, że coś jednak było nie tak albo z maszyną, albo z interpretacją skoro 2 z 3 najważniejszych elementów diagnozy nie pokrywały się z rzeczywistością. I z tego powodu odradzałabym tę klinikę.
A jak to nazwałeś "pomacanie" wykonane przez dobrego specjalistę może moim zdaniem wnieść wiele - w moim przypadku badanie wykonane przez lekarza u którego zdecydowałam się robić operację wniosło więcej niż ten rezonans. Oczywiście pewnych urazów czy schorzeń nie da się zdiagnozować "ręcznie" ale wówczas tym bardziej warto mieć wykonany rezonans na dobrym sprzęcie i z dobrą interpretacją - tak na wszelki wypadek.

Użytkownik Ania_narciarka edytował ten post 10 marzec 2011 - 12:17

#6 profesorfalken

profesorfalken

Użytkownik

• PipPipPip
  • 479 postów
  • Na forum od: 02.2010
85
  • Bydzia

Napisano 10 marzec 2011 - 12:48

Odnośnie rezonansu MRI to może warto wspomnieć, że są dwa rodzaje aparatury. Ważne jest to szczególnie dla osób, które mają klaustrofobię. Zarówno wiedzą o tym, jak i tych, które jeszcze nie wiedzą :D i mogą się przekonać o tym podczas badania (znam takie przypadki).
MRI występuje w dwóch rodzajach - otwarty i zamknięty. Różnica polega na tym, że w zamkniętym, badania dokonuje się w komorze podobnej do rury a w otwartym leżymy na stole i nie mamy zamkniętej przestrzeni wokoło.
Najlepiej to na fotkach zobaczyć :)

otwarty
Dołączona grafika

zamknięty
Dołączona grafika
Amatorzy martwią się o sprzęt, profesjonaliści o pieniądze a mistrzowie o śnieg.

#7 Violet

Violet

Użytkownik

• PipPip
  • 121 postów
  • Na forum od: 02.2009
18
  • Umiejętności: 5
  • Warszawa/Ząbki

Napisano 10 marzec 2011 - 13:01

Na Bobrowieckiej mają ten zamknięty, sam aparat jest dość głośny, ale w ręku miałam przycisk do wezwania obsługi, zresztą pani kilkakrotnie przychodziła i mimo długiego czasu badania nie czułam się nieswojo. Leżałam sobie okryta kocykiem i prawie zasnęłam:)

#8 Ania_narciarka

Ania_narciarka

Użytkownik

• PipPip
  • 131 postów
38

Napisano 10 marzec 2011 - 13:06

Jest jeszcze coś takiego - rezonans magnetyczny przeznaczony dla ortopedii (takim miałam robione badanie):
[ATTACH]18733[/ATTACH]

Załączone miniatury

• 04.jpg

#9 profesorfalken

profesorfalken

Użytkownik

• PipPipPip
  • 479 postów
85
  • Bydzia

Napisano 10 marzec 2011 - 13:09

Na Bobrowieckiej mają ten zamknięty, sam aparat jest dość głośny, ale w ręku miałam przycisk do wezwania obsługi, zresztą pani kilkakrotnie przychodziła i mimo długiego czasu badania nie czułam się nieswojo. Leżałam sobie okryta kocykiem i prawie zasnęłam:)

To świetnie :). Oznacza, że nie masz klaustrofobii :D. Obsługa ma obowiązek nadzorować pacjenta przy tego typu badaniach. Często jest też monitoring z kamery.
Odnośnie klaustrofobii, to widziałem przypadki, że pacjenci dostawali ataku duszności i trzeba było ich reanimować - stąd moja poprzednia wiadomość.
Amatorzy martwią się o sprzęt, profesjonaliści o pieniądze a mistrzowie o śnieg.

#10 kajuJ

kajuJ

Użytkownik

• PipPipPip
  • 456 postów
  • Na forum od: 10.2006
99
  • Umiejętności: 2
  • Wielkopolska-Wągrowiec

Napisano 10 marzec 2011 - 13:29

Ja też prywatnie robiłem badanie
1badanie- 3 lata wstecz w Cegielskim kręgosłup - oczekiwanie nawynik ok. tygodnia . Żadnych uchybień lekarze w Poznaniu i Kaliszu nie widzieli. Ten ostatni jak mnie zobaczył po rehabilitacji(raczej miesięcznych masażach itp stwierdził za na operacje zawsze zdążę-chodzę i szusuje.

2badanie- w styczniu tego roku spieszyło mi sie i najszybciej- w tym samym dniu zrobili mi na Grunwaldzkiej w szpitalu wojskowym wynik w ciągu 24 h wysyłany na pocztę elektroniczną -odbiór po 2 dniach orginału( Córeczka odebrała i usłyszała ze to najdłuży opis od roku)
Operacja w Poznaniu też prywatnie trzeba było zrobić w ciągu 6 tygodni i badanie wykazało to co zrobił. Teraz jeszcze 5 miesiecy i ponoć bede miał sprawny bark
i na nartki
Pozdrawiam Jarek
PS.Oby wszyscy byli zdrowi i uśmiechnięci.

#11 metateza

metateza

Nowy użytkownik

• 14 postów
0
  • Zabrze

Napisano 10 marzec 2011 - 20:33

Dzięki za odpowiedzi! zapraszam jednak do podawania namiarów, bo co jak co ale dla mnie MRI to maszyna i koniec,nic o niej więcej nie wiem,więc może ktoś napiszę na co powinniśmy zwrócić uwagę pytając np. o badanie? bo niby skąd mam wiedzieć czy maszyna jest "dobra" czy "zła"?

#12 kajuJ

kajuJ

Użytkownik

• PipPipPip
  • 456 postów
  • Na forum od: 10.2006
99
  • Umiejętności: 2
  • Wielkopolska-Wągrowiec

Napisano 10 marzec 2011 - 21:04

Lekarza wystawiającego skierowanie wystarczy spytać powie gdzie dobrze odczytują i jaki mają sprzęt tak samo jest tomografami i USG.
A można spytać innego specjalisty ,że ma się takie a takie skierowanie gdzie proponuje wykonać badanie.

#13 profesorfalken

profesorfalken

Użytkownik

• PipPipPip
  • 479 postów
85
  • Bydzia

Napisano 11 marzec 2011 - 07:20

Dzięki za odpowiedzi! zapraszam jednak do podawania namiarów, bo co jak co ale dla mnie MRI to maszyna i koniec,nic o niej więcej nie wiem,więc może ktoś napiszę na co powinniśmy zwrócić uwagę pytając np. o badanie? bo niby skąd mam wiedzieć czy maszyna jest "dobra" czy "zła"?

:confused: nie bardzo rozumiem :rolleyes:.
Na początku piszesz, że chcesz namiary (jak rozumiem) na ośrodki, gdzie można wykonać MRI. Dalej, że to maszyna i nic o niej nie wiesz, traktując ją jako środek do wykonania badania (tak to zrozumiałem :)).
Na końcu pytasz o badanie i bezpośrednio o maszynę (MRI), która jest lepsza.
Zapytam więc, co Ciebie interesuje?

#14 metateza

metateza

Nowy użytkownik

• 14 postów
0
  • Zabrze

Napisano 11 marzec 2011 - 16:30

Chodzi mi na co mam zwrócić uwagę szukając dobrego mri, czy pytać np.o rozdzielczość itp.? no i interesują mnie miejsca,które macie już sprawdzone i które polecacie, bądź te które odradzacie.

#15 michciu99

michciu99

Użytkownik

• PipPip
  • 214 postów
  • Na forum od: 08.2008
44
  • Umiejętności: 6
  • Siemianowice Śl.

Napisano 11 marzec 2011 - 21:09

Jeżeli chodzi o namiary, to proszę bardzo.
http://www.helimed.pl/
Pozdrawiam Wojtek

#16 profesorfalken

profesorfalken

Użytkownik

• PipPipPip
  • 479 postów
85
  • Bydzia

Napisano 12 marzec 2011 - 20:19

Chodzi mi na co mam zwrócić uwagę szukając dobrego mri, czy pytać np.o rozdzielczość itp.? no i interesują mnie miejsca,które macie już sprawdzone i które polecacie, bądź te które odradzacie.

Przypuszczam, że do informacji o parametrach technicznych MRI nie jesteś w stanie dotrzeć zanim nie poznasz nazwy urządzenia. Informacje te nie są potrzebne Tobie z uwagi na fakt, że urządzenia diagnostyczne są atestowane i mają odpowiednie parametry, zapewniające wymaganą przez diagnostę szczegółowość.
Raczej należy się skupić na dobrym specjaliście, który odpowiednio odczyta wyniki :).

#17 metateza

metateza

Nowy użytkownik

• 14 postów
0
  • Zabrze

Napisano 28 marzec 2011 - 11:33

Zgadzam się dobry specjalista to podstawa i o to właśnie pytam i proszę, piszcie gdzie tacy specjaliści są! a co do parametrów mr to przeważnie są jakieś 1,5 teslowe.

#18 profesorfalken

profesorfalken

Użytkownik

• PipPipPip
  • 479 postów
85
  • Bydzia

Napisano 28 marzec 2011 - 12:56

Odnośnie pola magnetycznego i jego siły to zależy od aparatury. Są też mniejsze, poniżej 1T(Tesli). Generalnie musi być silne pole. Jak silne jest tam pole magnetyczne, to może przykład z życia. Podczas uruchamiania aparatury z magnesem 1,5T w jednym ze szpitali, nasza ekipa nie zwróciła uwagi na ... hm ... drobny szczegół :cool:. Jeden z kolegów miał kluczyki od samochodu w kieszeni. Jak aparatura już działała, podszedł do magnesu i chciał zedrzeć resztki folii zabezpieczającej.
Nagle szarpnęło nim tak mocno, że nie mogliśmy go odciągnąć. W sumie to jego spodnie się poddały, bo klucze zrobiły sobie otwór szarpany i poleciały dalej :cool:.

Tutaj jest przykład z gaśnicą, gdzie można zobaczyć jakie siły tam działają.

#19 mike33

mike33

Użytkownik

• Pip
  • 57 postów
  • Na forum od: 11.2009
7
  • Opole

Napisano 04 kwiecień 2011 - 19:21

Hejka. Na parametrach technicznych rezonansów się nie znam, ale swój miałem wykonywany w ramach NFZ w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu i polecam. Już po fakcie przeczytałem w lokalnej prasie, że ta pracownia została otwarta 9 miesięcy temu i jest wyposażona podobno w maszynerię najnowszej generacji (Siemens). Rezonans jest typu zamkniętego, ale do badania kolana nie musieli mnie wsuwać całego, ale mniej więcej do klatki piersiowej. Najtrudniej było wyleżeć bez ruchu przez 40 minut, ale się udało. Obrazki wyszły podobno bardzo przejrzyście i zarówno radiolog, jak i później ortopeda mogli z tego wiele wyczytać (niestety, pesymistyczna diagnoza się potwierdziła). Nie zmienia to faktu, że rezonans - nawet dobry i przejrzysty - daje podobno około 90 procent informacji o stanie kolana. 100 procent daje dopiero artroskopia. Zobaczymy, bo jestem jeszcze przed nią...

#20 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9363 postów
  • Na forum od: 09.2006
3622
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 04 kwiecień 2011 - 19:40

Hejka. Na parametrach technicznych rezonansów się nie znam, ale swój miałem wykonywany w ramach NFZ w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu i polecam. Już po fakcie przeczytałem w lokalnej prasie, że ta pracownia została otwarta 9 miesięcy temu i jest wyposażona podobno w maszynerię najnowszej generacji (Siemens). Rezonans jest typu zamkniętego, ale do badania kolana nie musieli mnie wsuwać całego, ale mniej więcej do klatki piersiowej. Najtrudniej było wyleżeć bez ruchu przez 40 minut, ale się udało. Obrazki wyszły podobno bardzo przejrzyście i zarówno radiolog, jak i później ortopeda mogli z tego wiele wyczytać (niestety, pesymistyczna diagnoza się potwierdziła). Nie zmienia to faktu, że rezonans - nawet dobry i przejrzysty - daje podobno około 90 procent informacji o stanie kolana. 100 procent daje dopiero artroskopia. Zobaczymy, bo jestem jeszcze przed nią...

jest to prawda pw w ocenie chrzastki statwowej - stale mri ma margines bledu.
natomiast lakotki i wiezadla powinno byc blisko 100%

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack