Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Narty śladowe, back country czy ski-tourowe?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 mikuś

mikuś

Nowy użytkownik

• 3 postów
  • Na forum od: 11.2010
0

Napisano 07 listopad 2010 - 22:21

Cześć wszystkim.
Czy wytłumaczyłby mi ktoś na czym polegają różnice w zastosowaniu tych nart: ślady, back country, cross country i ski toury?
Chciałbym sprawić sobie narty do przemieszczania się po nieprzygotowanych leśnych trasach oraz po szlakach w niewysokich górach typu Sudety. Jaki rodzaj nart będzie najlepszy?

Z góry dzięki za odpowiedzi

Użytkownik mikuś edytował ten post 07 listopad 2010 - 22:22

#2 HesSki

HesSki

Serwis

• PipPipPipPipPip
  • 2161 postów
  • Na forum od: 01.2008
629
  • Umiejętności: 1
  • Wrocław

Napisano 09 listopad 2010 - 03:45

Podbijam, bom też ciekawa odpowiedzi... :)

..:: Find New Heights ::..

#3 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9081 postów
  • Na forum od: 09.2006
3345
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 09 listopad 2010 - 13:47

Cześć wszystkim.
Czy wytłumaczyłby mi ktoś na czym polegają różnice w zastosowaniu tych nart: ślady, back country, cross country i ski toury?
Chciałbym sprawić sobie narty do przemieszczania się po nieprzygotowanych leśnych trasach oraz po szlakach w niewysokich górach typu Sudety. Jaki rodzaj nart będzie najlepszy?

Z góry dzięki za odpowiedzi

ski tour z wiazaniem typu AT

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#4 KubaR

KubaR

Użytkownik

• PipPipPip
  • 524 postów
  • Na forum od: 11.2007
309
  • Umiejętności: 2
  • Rabka - Zdrój

Napisano 09 listopad 2010 - 14:12

śladówki = cross country - lekkei narty z wiązaniami mocującymi but tylko na przodzie "z wolną piętą", lekkimi butami, z reguły z łuską pod spodem. Szerokości nart circa 5 - 6 cm. Czasami z krawędzią.

back country - śladówki na sterydach, tzn. nieco szersze praktycznie zawsze z krawędzią. Buty nieco wyższe ale nadal są to buty typu lżejszy bucik trekingowy. Często z łuską (choć stosowane są też foki ale głównie pomocniczo). Ostatnimi czasy nazwa "Back Country - BC" pojawia się również w kontekście Freestylu robionego w "terenie" ale generalnie w katalogach BC generalnie oznacza takie górsko - terenowo śladówki.

skitour - narty typu alpejskiego, z wiązaniem umożliwiającym zarówno jazdę z zamocowaniem pięty (czyli dokładnie tak samo jak w nartach alpejskich) lub podochodzenie z piętą ruchomą. Do podejścia stosuje się foki. Buty plastikowe analogiczne do zjazdowych tyle, że z możliwością uruchomienia cholewki + podeszwa umożliwiająca chodzenie.

Jeżeli chodzi Ci o przemieszczanie się, tudzież turystykę to albo śladówki albo (lepiej) Back Country. Jeżeli chcesz przy tym pozjeżdżać w stylu alpejskim to wtedy skitury. Jeżeli nie ma się zamiaru zjeżdżać (w sensie zjazdów, a nie zjechania w jakiś sposóB) to skitury na błąkanie się po pagórach są za ciężkie i jest bezsensowne męczenie się. Inna sprawa, że nawet drobne zjazdy na sladówkach/BC potrafią być wyzwaniem.

Kuba

P.S. Był już podobny temat. W nim nawet opisałem sprzęcik jaki zakupiłem i uzywam po okolicy (_KLIK_).

Użytkownik KubaR edytował ten post 09 listopad 2010 - 14:15
Dodałek peesa

#5 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9081 postów
3345
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 09 listopad 2010 - 16:02

śladówki = cross country - lekkei narty z wiązaniami mocującymi but tylko na przodzie "z wolną piętą", lekkimi butami, z reguły z łuską pod spodem. Szerokości nart circa 5 - 6 cm. Czasami z krawędzią.

back country - śladówki na sterydach, tzn. nieco szersze praktycznie zawsze z krawędzią. Buty nieco wyższe ale nadal są to buty typu lżejszy bucik trekingowy. Często z łuską (choć stosowane są też foki ale głównie pomocniczo). Ostatnimi czasy nazwa "Back Country - BC" pojawia się również w kontekście Freestylu robionego w "terenie" ale generalnie w katalogach BC generalnie oznacza takie górsko - terenowo śladówki.

skitour - narty typu alpejskiego, z wiązaniem umożliwiającym zarówno jazdę z zamocowaniem pięty (czyli dokładnie tak samo jak w nartach alpejskich) lub podochodzenie z piętą ruchomą. Do podejścia stosuje się foki. Buty plastikowe analogiczne do zjazdowych tyle, że z możliwością uruchomienia cholewki + podeszwa umożliwiająca chodzenie.

Jeżeli chodzi Ci o przemieszczanie się, tudzież turystykę to albo śladówki albo (lepiej) Back Country. Jeżeli chcesz przy tym pozjeżdżać w stylu alpejskim to wtedy skitury. Jeżeli nie ma się zamiaru zjeżdżać (w sensie zjazdów, a nie zjechania w jakiś sposóB) to skitury na błąkanie się po pagórach są za ciężkie i jest bezsensowne męczenie się. Inna sprawa, że nawet drobne zjazdy na sladówkach/BC potrafią być wyzwaniem.

Kuba

P.S. Był już podobny temat. W nim nawet opisałem sprzęcik jaki zakupiłem i uzywam po okolicy (_KLIK_).

ladnie , jak zawsze, rozwinales
przyczyna dla ktorej dalem moj typ, to fakt, ze kolega uzyl dwoch slow; gory i sudety
masz racje, jezeli glownym powodem wloczenia sie jest....wlopczenie sie, wtedy lzejsze beda odpowiedniejsze. ale z kolei mniej stabilne w zjezdzie

jak w zyciu cos za cos

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#6 maniaq

maniaq

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1678 postów
  • Na forum od: 01.2008
544
  • Kraków

Napisano 09 listopad 2010 - 16:22

ja wziałbym chyba lekki zestaw turowy...
jak masz"newtona" to różnica wagi nie zrobi Ci róznicy, a jednak Sudety to tez karkonosze, Śnieżnik i kilka innych fajnych terenów gdzie az zal nie poddać sie błogiej rozkoszy jazdy w dziewiczym terenie :)))))

pzdr,
m
"jest ryzyko jest zabawa albo piargi albo sława" -
http://www.facebook....110566852386198

#7 KubaR

KubaR

Użytkownik

• PipPipPip
  • 524 postów
309
  • Rabka - Zdrój

Napisano 09 listopad 2010 - 19:11

ja wziałbym chyba lekki zestaw turowy...
jak masz"newtona" to różnica wagi nie zrobi Ci róznicy, a jednak Sudety to tez karkonosze, Śnieżnik i kilka innych fajnych terenów gdzie az zal nie poddać sie błogiej rozkoszy jazdy w dziewiczym terenie :)))))

No właśnie pies jest pogrzebany w tym jeżdżeniu. Jeżeli ten element nie jest jakoś specjalnie ważny to tury sensu nie mają. Nawet w Karkonoszach, gdzie generalnie grzbietem się super na "bieżkach" popyla. Natomiast jak jest nacisk na zjazd to inaczej. Ja w każdym razie po circa 20 latach na turach wróciłem do "biegówkopodobnych" BC (ale tylko na leśne wycieczki :D ).

Kuba

#8 wilam

wilam

Użytkownik

• Pip
  • 34 postów
  • Na forum od: 10.2010
3
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 09 listopad 2010 - 19:41

Owszem zawsze jest coś za coś ale skitury na góry typu Sudety są trochę na wyrost. Złotym środkiem mogą być narty Alpina X Terrain . Są one całkowicie krawędziowane i profilowane tak jak narty zjazdowe co ułatwia skręcanie podczas zjadu. Maja one także łuskę dzieki czemu w mniej stromym terenie można poruszać się bez fok.

#9 mikuś

mikuś

Nowy użytkownik

• 3 postów
0

Napisano 09 listopad 2010 - 20:43

Widzę, że trafiłem na jakiś odwieczny dylemat związany z wyborem takich nart ;]
No to załóżmy, że tych stromych zjazdów nie będzie. Co myślicie o nartach SPORTEN typu: highlander, forester i ranger?

#10 KubaR

KubaR

Użytkownik

• PipPipPip
  • 524 postów
309
  • Rabka - Zdrój

Napisano 09 listopad 2010 - 21:14

Co myślicie o nartach SPORTEN typu: highlander, forester i ranger?

Mamy z moją żoną rangery, z tym, że moje doświadczenie mikrym jest. Jak dla mnie ok ale lepiej zapytaj na http://www.biegowki.pl/forum/

Kuba

#11 mikuś

mikuś

Nowy użytkownik

• 3 postów
0

Napisano 09 listopad 2010 - 23:20

Dzięki, a powiedz mi jeszcze czy te rangery zamawiałeś z Czech czy można je gdzieś w Polsce dostać?

A co do dylematu łączenia płaskiego terenu ze zjazdami to znalazłem coś takiego:

XCD (cross-country downhill), czyli nart BC z orientacją na mniej lub bardziej częsty zjazd

słyszeliście o czymś takim?

#12 Dannsa

Dannsa

Nowy użytkownik

• 12 postów
  • Na forum od: 03.2010
2
  • Umiejętności: 7
  • Kraków

Napisano 10 listopad 2010 - 17:44

Owszem. To, powiedziałbym, przypadek nart BC o większej szerokości, mocniejszym taliowaniu i rozkładzie sztywności zbliżonym do narty alpejskiej. Zdecydowanie na tereny górskopodobne.
Typowe przykłady to Fischery z serii S-bound, może także Madshusy Eon, Epoch itd. czyli dawne Karhu z nową nalepką.
To co da się zrobić na tych nartach zależy od tego jakiego buta i wiązania użyjesz. Jeżeli będzie to kapeć BC i stosowne wiązanie (np. combo salomon X-Adv 8 z Raidami) to pochodzisz, a może nawet czasem i zjedziesz. Jak dasz telemarkowego plastika,np. Excursion Garmonta czy T4 Scarpy z wiązadełkiem typu 3-pin albo Rivami Rottefelli, to zjedziesz, a czasem nawet pochodzisz. W obu przypadkach osiągnięcia w kategoriach zjazdu będą silną pochodną treningu i zdolności.

Co myślicie o nartach SPORTEN typu: highlander, forester i ranger?

Typowe BC - dobre do łażenia i jazdy na wprost. Ze względu na rozkład sztywności - z komorą odbiciową - kiepskie do skręcania w zjeździe.

Użytkownik Dannsa edytował ten post 10 listopad 2010 - 17:51
uzupełnienia

#13 nynek1

nynek1

Nowy użytkownik

• 4 postów
0

Napisano 22 listopad 2010 - 18:23

Dzięki, a powiedz mi jeszcze czy te rangery zamawiałeś z Czech czy można je gdzieś w Polsce dostać?

A co do dylematu łączenia płaskiego terenu ze zjazdami to znalazłem coś takiego:

Ja kupiłem w Skwierzynie ale nie pamiętam nazwy firmy mam highlandery jestem bardzo zadowolony bardzo dobrze na przełaj i na trasie przygotowanej też fajnie się biega. Teren mało pagórkowaty i ze zjazdami nie mam problemu.

Ja kupiłem w Skwierzynie ale nie pamiętam nazwy firmy

znalazłem www.sorba.pl

#14 ajmfajntenks

ajmfajntenks

Użytkownik

• Pip
  • 57 postów
  • Na forum od: 10.2009
0
  • Umiejętności: 6
  • tu tylu narciarzy?:) zachodniopomorskie

Napisano 29 listopad 2010 - 23:56

Witam. Co sadzicie o tej ofercie, bo firma chyba nieznana?

http://www.sorba.pl/....ol203NN75.html
Chcialem na tym biegac raczej w okolicach Szczecina - czyli poza zrobionymi trasami, ewentualmnie czasem w gory wziac. nada sie?

#15 Ein

Ein

Użytkownik

• PipPip
  • 195 postów
  • Na forum od: 04.2008
52
  • Warszawa

Napisano 30 listopad 2010 - 00:35

Coś Ci linka ucięło: http://www.sorba.pl/...kol203NN75.html -- o ten zestaw chodziło?

#16 ajmfajntenks

ajmfajntenks

Użytkownik

• Pip
  • 57 postów
  • Na forum od: 10.2009
0
  • tu tylu narciarzy?:) zachodniopomorskie

Napisano 30 listopad 2010 - 09:28

Tak op te narty, dzieki

#17 Ein

Ein

Użytkownik

• PipPip
  • 195 postów
  • Na forum od: 04.2008
52
  • Warszawa

Napisano 30 listopad 2010 - 23:19

No to też jestem ciekaw odpowiedzi. Ciekawe, czy z nartami Sporten Ranger daliby radę sklecić sensowny cenowo zestaw.

#18 stachuM

stachuM

Nowy użytkownik

• 1 postów
  • Na forum od: 12.2010
0

Napisano 04 grudzień 2010 - 14:14

Witam!
Nie chciałbym zakładać nowego tematu więc pytam tutaj; chciałbym zacząć jazdę na skiturach. I w związku z tym mam pytanie http://allegro.pl/na...1350664408.html. Czy takie dechy z takimi wiązaniami nadadzą się chociaż na coś. Zeby zacząć, spróbować jak to jest. Na początku nie będą to góry a właściwie pagórki, ale chciałbym spróbować jak to jest. Czy do tych wiązań da radę do kupić jakieś sensowne buty? Jestem kompletnie zielony w temacie więc chciałbym się dowiedzieć Ewentualnie jesli zestaw ten nadje się do lamusa to co innego kupić. Na razie nie chciałbym wydawać zbyt dużo pieniędzy :P.

Ps. Zapomniałem dodać waże ok 70 kg i mam ok 170cm

Użytkownik stachuM edytował ten post 04 grudzień 2010 - 14:43

#19 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9081 postów
3345
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 04 grudzień 2010 - 15:41

Witam!
Nie chciałbym zakładać nowego tematu więc pytam tutaj; chciałbym zacząć jazdę na skiturach. I w związku z tym mam pytanie http://allegro.pl/na...1350664408.html. Czy takie dechy z takimi wiązaniami nadadzą się chociaż na coś. Zeby zacząć, spróbować jak to jest. Na początku nie będą to góry a właściwie pagórki, ale chciałbym spróbować jak to jest. Czy do tych wiązań da radę do kupić jakieś sensowne buty? Jestem kompletnie zielony w temacie więc chciałbym się dowiedzieć Ewentualnie jesli zestaw ten nadje się do lamusa to co innego kupić. Na razie nie chciałbym wydawać zbyt dużo pieniędzy :P.

Ps. Zapomniałem dodać waże ok 70 kg i mam ok 170cm

nie odpowiem ci na temat - ale dla mnie ktos, kto ta wypieszczona (powinno tak byc) strukture slizgu kladzie na chropawym betonie/cegle nie zasluguje na sprzedanie czegokolwiek - mowi mi to ze on wcale nie szanuje sprzetu…………...

#20 karat10

karat10

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1495 postów
  • Na forum od: 11.2008
319
  • Umiejętności: 10
  • Mazowsze

Napisano 04 grudzień 2010 - 22:30

Dogadaj się ze sprzedawcą i niech da Ci te deski za darmo. Chyba mu zawadzają w chałupie. Chcesz kupić coś przyzwoitego to pisz na priv. Czasami trafiają się przyzwoite okazje. Te zależą również od zasobności Twojej kieszeni.
Na allegro teraz jeśli chodzi o sprzęt ski-turowy jest straszna bryndza, chyba, że coś się od ostatniego piątku zmieniło.
Pozdrawiam,