Skocz do zawartości

"kciuk narciarza" a paski kijków na nadgarstkach


bocian74

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Pamietam paski przy wiązaniach - wtedy rzeczywiście gleba była dla mnie codziennością i to nie delikatne obsunięcie się - miałem wtedy naście lat. Nigdy nie miałem problemów i nie słyszałem o takich, aby ktoś zrobił sobie krzywdę o własne narty.

Ja miałem nie raz problemy z paskami przy wiązaniach. Mniejszy problem ,gdy narciarz wywraca sie i narta mu wypina ( moze poczuć cos twardego pod swoim ciałem, czasami porobić sobie siniaki , bywały też rany cięte). Najgorsze było jak jezdziło się szybko i narta wypinała się podczas jazdy. Myślę że sam Body Miller nie ujechałby dwóch skrętów na jednej narcie. Narta taka była zagrożeniem nie tylko dla narciarza , ale przede wszystkim dla innych. Prowadziłem grupe zawodniczek (juniorki młodsze) na nartostradzie. Trasy wtedy nie były ratrakowane. Jadaca na przodzie popełniła błąd, wypięła się narta (wiązania "Hope"). Jechała na wprost dotąd, dopóki narta lużna ciągniona na pasku, oplątała jej noge na której jechała. To był koszmar obie kosci nad kostką uległy złamaniu. Wykręcona nie naturalnie stopa, przerażenie koleżanek. Od tego momentu nikt nie zakładał pasków. A co do kijków , to problem nie tylko w tym że "wyrywa nam rękę", bo przy sprzyjajacych warunkach moze nas zatrzymać , przez co unikniemy większego niebezpieczenstwa. Jadąc na wprost scieżką w lesie , zahaczyłem talerzykiem (były to kółka) o korzen. Szarpniecie utrata równowagi i uderzenie w drzewo czołowo barkiem (brak kasku). To wszystko, proszę Panów z 40-letnim stazem na nartach. To sie naprawdę działo. Wystarczy popatrzec w raporty z lat 70-80 tych prowadzonych przez GOPR o przyczynach urazów na nartach. Pozdrawiam! (były goprowiec):) P.S. Dodam, ze sam poprzez założone paski kijków , tracąc równowagę nadziałem sie na kijek , który wbił mi się razem z dłonią w bark. Kijki bardzo nam pomagaja w jezdzie , ale wtedy gdy grot ma swobodę, gdy nam gdzies utknie a my mamy pętlę na ręku to jest BARDZO niebezpieczny. Nie używam pasków na kijkach. Skutki kontuzji odczuwam do dziś (wypadniecie barku). P.S.

Użytkownik niko130 edytował ten post 07 kwiecień 2010 - 09:14

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

A co do kijków , to problem nie tylko w tym że "wyrywa nam rękę", bo przy sprzyjajacych warunkach moze nas zatrzymać , przez co unikniemy większego niebezpieczenstwa.

Wspolczesne typowe kijki nie zatrzymaja "zawodnika". Pasek sie wczesniej wyrwie. Ale kiedys bylo inaczej. Na pewno uzywales kijkow ze skorzanym uchwytem. Moze nie az tak starych jak ten ponizej :): Inna byla technika trzymania takiego kijka. Kciuk naciskal glowke kijka od gory i z roznych wzgledow byl to dobry sposob. W nowych tak sie niestety nie da. No wiec w tych porzadnych skorzanych uchwytach pasek, rowniez porzadny, skorzany, mocowany byl do kija bardzo solidnie, na ogol przy pomocy nitu przychodzacego w poprzek rurki kijka. Niepodobna bylo wyrwac taki pasek. Przypuszczam, ze doswiadczenia z naderwanymi nadgarstkami "starych" narciarzy, ktorzy jeszcze uzywali takich kijkow, wiaza sie wlasnie z owo solidnoscia mocowania paskow i solidnoscia samych paskow (gruba, porzadna skora). Te dzisiejsze, sztuczne, nawet niemowlak zerwie silniejszym szarpnieciem. :)

Załączone miniatury

  • kijki.JPG

Użytkownik a_senior edytował ten post 07 kwiecień 2010 - 12:09

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o tych kijkach wiem od dawna ....nawet miałem okazję z nimi pojeździć ...a używam normalnych kijków, zwracam tylko uwagę na to z czego zrobiona jest rączka tzn. by nie był to jakiś śliski materiał pasków, używam tylko do wieszania kijków na dziobach nart, .... wypadki.... kilka z udziałem kijków widziałem Jurgów, facet jedzie normalnym tempem, chcąc ominąć kilka osób jadących za instruktorem, zjeżdża maksymalnie do lewej strony trasy, zawadza kijkiem o siatkę, robi piruet w miejscu i leży na stoku .... z unieruchomionym ramieniem zabrany (narzekał na ból w okolicach barku) przez ratowników gdyby nie miał założonych pasków, całkiem możliwe że skończyłoby się to inaczej - może uszkodzonym kciukiem , a może tylko zwykłym bólem w nadwyrężonym ramieniu ??? można gdybać .... potem oglądaliśmy to miejsce, .... sitaka powinna zostać pociągnięta przez narciarza (zwadzona kijkiem) - zadziałać jak amortyzator stało się, jak się stało ... ile ludzi, tyle doświadczeń i tyle wyciąganych z nich wniosków nieważne jak, ważne by bezpiecznie j.:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mala dygresja na marginesalnym poscie...Kiedys zdarzylo mi sie spalic reke przy dynamicznej asekuracji...uratowalam co mialam uratowac...ale zla dlonia przytrzymalam line i czesc pomiedzy kciukiem a palcem wskazujacym byla zweglona masakra...przy wizycie u pani doktor (co myslala, ze spalilam sobie reke lina, bo lina byla goraca:D) usilowalam zbagatelizowac problem, na co pani powiedziala: Wie pani co...to ten kciuk wlasnie odroznia pania od malpy:D I takie sa moje skojarzenia w tym temacie...niesamowicie wazny ten kciuk;) Moze sprobuje zyc jeden dzien bez kciuka:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...