Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Zermatt czy Cervinia

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#21 Veteran

Veteran

Veteran

• PipPipPipPip
  • 1352 postów
  • Na forum od: 01.2015
1489
  • Umiejętności: 1

Napisano 24 luty 2019 - 20:30

Nie pisałem, że trasa była zła. Napisałem, że nie była rewelacyjna i nie warta tego, żeby w tak ekstremalnych warunkach na niej zjeżdżać tylko po to, żeby sobie zapisać w kajeciku "zjechałem z 3.883 m". Piszę w swoim imieniu więc chyba oczywiste jest, że to moje indywidualne odczucia.

Co do tras powyżej 3.800m w Europie - w dalszym ciągu nie wiem gdzie są te inne. Gdybyś był taki dobry, to proszę podaj jakiś namiar.
[/quote/

Witam

Jeździłem z żoną nad Cervinią i nad Zermattem w 1998 roku. Popełniłem wtedy nawet spory artykuł "Narty na dachu Europy" magazyn narciarSKI nr 13 styczeń-luty 2001 r(tekst na www.ski.it.pl). Czasopismo wydawane wtedy w Krakowie o tematyce narciarskiej. Pisząc o nartach wokół Matterhornu, szukałem w Internecie miejsc na świecie, gdzie są najwyżej dojeżdżające kolejki. I czy tam są trasy narciarskie. Nie było wtedy wyżej położonych miejsc, niż Mały Matterhorn(z terenem narciarskim ogólnodostępnym). Ale najwyższy punkt do którego można dojechać wyciągiem w Europie, jest w tym samym miejscu. Wyciąg orczykowy ze stacją przy wyjściu z tunelu na M Matterhornie. Druga stacja na szczycie Gobba di Rollin(3899 m), nieco na południe od Małego Matterhornu. W grani biegnącej z Breithornu przez przełęcz Theodul Pass(3290 m) w kierunku Matterhornu. Wtedy w zimie był nieczynny i zresztą czynny jest zdaje się tylko w lecie. Tu są są najwyższe do treningu trasy na lodowcu Furgg i Theodule. Szczytu Gobba di Rollin się nie zobaczy, ponieważ jest ukryty pod czapą lodowca.

Aiguille di Midi(3840 m) jest też dostępny kolejką. Ale zjazd na nartach nie jest trasą oznakowaną, czy przygotowaną. To zjazd po lodowcach do wysokości ok. 1900 m. Z tym , że narty się zakłada na ws. ok 3700 m. Można czasem zjechać aż do samego Chmonix(1040 m). Co nam się zdarzyło z żoną. Jedzie się do samego końca Lodowca Mer de Glace. I potem jest podejście ok 100 m w górę na poziom ok 1660 m. Stąd leśna drogą(jak jest śnieg) prawie do centrum miasta.

Nie ma wyższych kolejek dla narciarzy w Europie. To co się kombinuje pod Elbrusem może granicę wyjazdu podwyższyć.

Pozdrawiam

#22 Veteran

Veteran

Veteran

• PipPipPipPip
  • 1352 postów
  • Na forum od: 01.2015
1489
  • Umiejętności: 1

Napisano 24 luty 2019 - 20:54

Witam

Ale mnie poniosło! Nie patrzę na daty postów, tylko odpowiadam. Jak się nazywa to zjawisko?

Pozdrawiam