Skocz do zawartości

Zdjęcie
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
167 odpowiedzi w tym temacie

#21 wueres

wueres

Team Wu-Jitsu (Mistrzowie Narciarstwa Barowego)

• PipPipPip
  • 788 postów
  • Na forum od: 01.2009
387
  • Umiejętności: 1
  • Wrocław

Napisano 22 marzec 2010 - 19:33

(...) Ja w każdym bądź razie gdybym był włoskim instruktorem byłbym uprzedzony do Polaków. I to bardzo :P.

Bez urazy, ale szczerze życzę sobie i wszystkim normalnym narciarzom i snowboarder'om, żeby osób myślących Twoim sposobem było jak najmniej. Uprzedzenia z jednej strony powodują identyczną reakcję z drugiej - nienawiść rodzi nienawiść. Nakręcaj się tak dalej - skończy się tym, że na narty w ogóle przestaniesz jeździć, bo przecież "ci z innego miasta/województwa też są jacyś tacy inni - ergo gorsi - dlatego trzeba mieć wobec nich uprzedzenia...".
Zastanawiające jest to, że opinia o polskich narciarzach, wbrew temu co piszesz, z roku na rok się poprawia. Wystarczy, że większość zachowuje się kulturalnie, zna choćby kilka słów w miejscowym języku i po prostu dobrze się bawi... A zwykły uśmiech na twarzy, spowodowany prawdziwą radochą z fajnego wyjazdu, jest naprawdę zaraźliwy - czego doświadczyliśmy z dziewczyną kilka dni temu w "okrąglaku" na stoku w Austrii.

Pozdrawiam, J.

El clásico - 1968' BMW 1600-02

#22 gajowy01

gajowy01

carve diem

• PipPipPipPipPip
  • 3396 postów
  • Na forum od: 01.2008
1954
  • Kraków - Neue Hütte

Napisano 22 marzec 2010 - 20:04

(...)Wystarczy, że większość zachowuje się kulturalnie, zna choćby kilka słów w miejscowym języku i po prostu dobrze się bawi... A zwykły uśmiech na twarzy, spowodowany prawdziwą radochą z fajnego wyjazdu, jest naprawdę zaraźliwy - czego doświadczyliśmy z dziewczyną kilka dni temu w "okrąglaku" na stoku w Austrii.

Fajnie, że tak to napisałeś - sam staram się tak właśnie myśleć ...ale muszę przyznać, że bywają chwile, że nie jest łatwo - dlatego wojtka_pw też trochę rozumiem :)
Czasem nie ułatwiają tego rodacy, a wg mnie Włosi też ...bywają specyficzni ;)
Sytuacja z porysowaniem narty wydaje mi się bezdyskusyjnie skandaliczna ale gdybym miał zgadywać kto tak mógł zrobić to postawiłbym na Włocha niestety :)

Użytkownik gajowy01 edytował ten post 22 marzec 2010 - 20:10

#23 wueres

wueres

Team Wu-Jitsu (Mistrzowie Narciarstwa Barowego)

• PipPipPip
  • 788 postów
  • Na forum od: 01.2009
387
  • Wrocław

Napisano 22 marzec 2010 - 20:28

Fajnie, że tak to napisałeś - sam staram się tak właśnie myśleć ...ale muszę przyznać, że bywają chwile, że nie jest łatwo - dlatego wojtka_pw też trochę rozumiem :)

Szczerze mówiąc najbardziej zniesmaczyło mnie ostatnie zdanie w poście wojtka_pw. Tak się złożyło, że studiowałem za granicą, gdzie poznałem setki ludzi różnych narodowości. Pośród szóstki Polaków (na cały akademik, w którym mieszkało co najmniej 400 osób [ech, to były imprezy :D]), tylko jedna osoba zachowywała się tak, jakby chciała się zamknąć w polskiej kolonii, odseparowując się od innych. Nie staram się stawiać fachowej, psychologicznej diagnozy, ale wyglądało to tak, jakby z góry zakładała, że za granicą traktuje się Polaków, jak naród drugiej czy trzeciej kategorii, według idiotycznych stereotypów, powstałych gdzieś w początku lat '90. Tymczasem jest to cholernie błędne podejście...
Osobiście zgodziłbym się z wojtkiem_pw, gdyby napisał: "gdybym był włoskim instruktorem, byłbym uprzedzony do wszystkich osób, zachowujących się na stoku jak idioci". Bo pisząc, że byłby uprzedzony do Polaków, sugeruje, że wszyscy zachowujemy się w ten sposób, co jest bardzo krzywdzące wobec 99% z użytkowników stoków, niezależnie od narodowości. Mało tego, śmiem twierdzić, że on sam również zachowuje się w sposób zupełnie prawidłowy - i właśnie dlatego zależy mu na podobnym zachowaniu innych Polaków. Co zresztą jest zrozumiałe, bo najbardziej zwraca się uwagę zawsze na osoby swojej narodowości, szczególnie, gdy sami zachowujemy się właściwie. Bo nie ma nic gorszego i żmudnego, niż walka ze stereotypami... Mamy udowadniać, że nie jesteśmy wielbłądami? ;)

P.S. Paradoksalnie, to właśnie Polacy zachowują się na stokach alpejskich bardzo kulturalnie - pisał zresztą o tym jakieś 2 lata temu jan_koval w relacji o wypadzie do Zillertal'u. A że czarne owce zdarzają się w każdej narodowości? C'est la vie...

A tak a'propos tego, co dopisałeś. Na pewno Włosi zachowują się często dość niekonwencjonalnie, ale... Hesia i Sese widzieli (i słyszeli rozmowę) w zeszłym tygodniu sytuację, w której austriacka instruktorka snowboard'u, prowadząca dwójkę absolutnie początkujących Amerykanów, zabrała ich na pierwszy zjazd na... Harakiri :D Przy okazji powiedziała kursantom, że na piwo z nimi przed jazdą nie pójdzie, bo już jedno wypiła i że bez obiadu drugie by ją ścięło... Czyż to nie jest typowo włoskie, wyluzowane podejście do tematu? :D

Użytkownik wueres edytował ten post 22 marzec 2010 - 20:44

El clásico - 1968' BMW 1600-02

#24 Grand

Grand

Użytkownik

• PipPip
  • 102 postów
  • Na forum od: 11.2008
28
  • Umiejętności: 8
  • Wrocek

Napisano 22 marzec 2010 - 21:20

Jak widzę uczącego się to omijam szerokim łukiem, nie wyobrażam sobie jak ktoś nie rozwijający ogromnych prędkości, na zwykłych, krótkich, sklepowych nartach wjeżdża jeszcze w biedne dziecko na stoku... zero myślenia.

Co do Włochów to są zdecydowanie bardziej wyluzowani, niż np. szanowni Austriacy... do czasu, raz jakiś cymbał wjechał na zamkniętego gsa, gdzie mieli akurat trening to instruktor pogonił go do samego dołu... xD
co ciekawe, myślę, iż we Włoszech jest mimo tego luzu mniej wypadków, niż np. w Austrii, w ubiegłym roku na Hintertuxie nie było dnia, aby kogoś nie zwozili skuterem/helikopterem, a u makaronów tylko jeden przypadek. Może to akurat zbieg okoliczności, ale mimo wszystko czułem się tam bezpieczniej...

Co do traktowania nas za granicą najlepszy przykład z Turcji - zapisy na wycieczkę autokarową - pierwsze pytanie od Niemki w biurze hotelowym - państwa narodowość? Rozmawiamy po niemiecku, ale dumnie odpowiadamy Polacy... Następnego dnia rano przyjeżdża jeden duży autokar - wyczytują wszystkich Niemców i resztę świata, a zaraz za nim mały busiki dla rodzin z Polski... tak nas traktują.
a nasi rodacy jacy są tacy są, ale z roku na rok lepiej, ja też dumnie jeżdżę z dużą naszywką skiforum.pl i staram się udowadniać, że Polak też potrafi! ;D

#25 Maurice (moris)

Maurice (moris)

Nowy użytkownik

• 15 postów
  • Na forum od: 03.2019
13
  • wroclaw

Napisano 29 marzec 2019 - 22:26

Jestem wstrząśnięta i wściekła na tamtejszych instruktorów. A było to tak... Zderzyłam się z dziewczyną - Włoszką na czarnej trasie (Uczył ją TAM jeździć instruktor, na CZARNEJ!), niestety, nie zauważyłam, wjechałyśmy na siebie, narty mi się odczepiły(rozwaliły, co dopiero później zauważyłam) - obie poleciałyśmy w dół. Ja szybko się uwinęłam, nic nie boli, cało wstaję, ona jęczy i krwawi - warga rozwalona i boli głowa. Jej instruktor stoi z boku i zupełnie nic nie robi, znajomy lekarz sprawdza, czy okej - okej! Podjeżdżają inni instruktorzy, jeden z nich rzuca się wściekle na mnie, drze się po włosku, jakbym wiedziała o co mu chodzi i wściekle bierze kija narciarskiego i rysuje mi nartę!!! TAK, że wszyscy myślą, jakby nożem była przejechana. Policja nie reaguje, mają gdzieś, są w zmowie ze szkółką. Fakt, że w protokołach policji narciarskiej przeważają Polacy, ale to nie znaczy, żeby rozwalać obcym ludziom narty!!!!! KOSZMAR! Więcej do Włoch nie pojadę, a jak pojadę to muszę zastanowić się nad zemstą, nie miałam okazji teraz, bo był to ostatni dzień. Pech jak nic, dobrze, że OC tego dnia jeszcze działało(kwestia dziewczyny). Ufff!

:angry:  :angry:  :angry:  :angry:  :angry:  :angry:

#26 moris_KRZYCHU

moris_KRZYCHU

Nowy użytkownik

• 23 postów
14
  • Umiejętności: 10
  • co tu sie wpisuje nie weim

Napisano 29 marzec 2019 - 22:27

Ta no ja mysle ze Włoszini to kozaki same koxy tej LOl  ;)  ;)  ;)  ;) 

#27 moris_KRZYCHU

moris_KRZYCHU

Nowy użytkownik

• 23 postów
14
  • Umiejętności: 10
  • co tu sie wpisuje nie weim

Napisano 29 marzec 2019 - 22:28

:angry:  :angry:  :angry:  :angry:  :angry:  :angry:

co jestes PRZECHYLONY DEKLU DEKLOWSKI ;--O

#28 Maurice (moris)

Maurice (moris)

Nowy użytkownik

• 15 postów
13
  • wroclaw

Napisano 29 marzec 2019 - 22:31

Ta no ja mysle ze Włoszini to kozaki same koxy tej LOl  ;)  ;)  ;)  ;) 

włosi mają :ph34r:

1. bardzo dziwny :o 
  2. temperamientos jak to u nich tam mawiają ale kox ubranka szyte są więc

kozakoooo :wub:  :wub:  :wub:

tam se mashniutkini jezdza kox faktoza

#29 Maurice (moris)

Maurice (moris)

Nowy użytkownik

• 15 postów
13
  • wroclaw

Napisano 29 marzec 2019 - 22:32

co jestes PRZECHYLONY DEKLU DEKLOWSKI ;--O

1. PRZECHYLONY  wieże??? :ph34r:  :ph34r:

#30 Rega

Rega

Użytkownik

• Pip
  • 86 postów
  • Na forum od: 01.2018
40
  • Umiejętności: 6

Napisano 30 marzec 2019 - 13:11

Madonna di Campiglio. Wjeżdżam gondolą na stok. Obok mnie siedzi kompletnie pijany Rosjanin a naprzeciwko niego jego włoski instruktor. Rosjanin cały czas coś bełkocze po rusku do tego Włocha, tamten kiwa głową ale się nie odzywa. Gdy już dojechaliśmy na górę i wysiadamy, to okazało się że instruktor się nie odzywał bo był w stanie niewiele lepszym niż uczeń. Obaj mieli kłopot z wstaniem na nogi ale potem to już jakoś poszło. Włoch miał na sobie firmowy strój tamtejszej szkoły. 

#31 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9325 postów
  • Na forum od: 09.2006
3600
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 30 marzec 2019 - 14:12

Madonna di Campiglio. Wjeżdżam gondolą na stok. Obok mnie siedzi kompletnie pijany Rosjanin a naprzeciwko niego jego włoski instruktor. Rosjanin cały czas coś bełkocze po rusku do tego Włocha, tamten kiwa głową ale się nie odzywa. Gdy już dojechaliśmy na górę i wysiadamy, to okazało się że instruktor się nie odzywał bo był w stanie niewiele lepszym niż uczeń. Obaj mieli kłopot z wstaniem na nogi ale potem to już jakoś poszło. Włoch miał na sobie firmowy strój tamtejszej szkoły. 

no comments

a zastanowiles sie, ze nie reagujac, przyczyniasz sie do wzrostu zagrozenia na stokach??????

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#32 Rega

Rega

Użytkownik

• Pip
  • 86 postów
40

Napisano 30 marzec 2019 - 21:54

no comments

a zastanowiles sie, ze nie reagujac, przyczyniasz sie do wzrostu zagrozenia na stokach??????

No tak, faktycznie Polacy są najgorsi bo widząc pijanego Ruska i podpierającego go Włocha nie reagują, czym istotnie przyczyniają się do wzrostu zagrożenia na stokach. Mi też wszystko kojarzy się z dupą.

#33 figozmakiem

figozmakiem

Użytkownik

• PipPip
  • 105 postów
93
  • Wieliczka

Napisano 30 marzec 2019 - 22:59

No tak, faktycznie Polacy są najgorsi bo widząc pijanego Ruska i podpierającego go Włocha nie reagują, czym istotnie przyczyniają się do wzrostu zagrożenia na stokach. Mi też wszystko kojarzy się z dupą.

Makarony wiadomo jacy są  B), Ruski jeszcze lepiej wiadomo  :wacko:, ale najgorsi są... Portugalczycy ;):

https://www.youtube....h?v=qUkZv_d8DP4

• mig12345 podziękował za tę wiadomość

"Tam właśnie teraz rozkwitły kwiaty, stokrotki, fiołki, kaczeńce i maki" :):

https://www.youtube....h?v=fnPUaJQmDd0

#34 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9325 postów
3600
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 01 kwiecień 2019 - 01:02

zycze Tobie, zeby Twoja corka/syn/zona nie byli przejechani przez pijanego osobnika (niezaleznie od nacji)………. w ogole - no comments

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#35 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 6555 postów
  • Na forum od: 02.2008
4738
  • Umiejętności: 2
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 01 kwiecień 2019 - 07:00

zycze Tobie, zeby Twoja corka/syn/zona nie byli przejechani przez pijanego osobnika (niezaleznie od nacji)………. w ogole - no comments

Chodzi o inny niuans. Mnie też irytują ( może na razie jeszcze tylko dziwia) w ustach Polaka stwierdzenia typu: nieważne że Rosjanin i Włoch byli nawaleni jak stodola, to Polak nie zareagował więc jest winien. W szczególności w kontekście pewnych wyciaganych obecnie z historii zaszlosci.
Wiem że bardzo daleko Ci do takiej interpretacji, a reakcja kolegi mocno przesadna, no ale.....

#36 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12954 postów
  • Na forum od: 11.2007
7877
  • Warszawa

Napisano 01 kwiecień 2019 - 07:43

Chodzi o inny niuans. Mnie też irytują ( może na razie jeszcze tylko dziwia) w ustach Polaka stwierdzenia typu: nieważne że Rosjanin i Włoch byli nawaleni jak stodola, to Polak nie zareagował więc jest winien. W szczególności w kontekście pewnych wyciaganych obecnie z historii zaszlosci. Wiem że bardzo daleko Ci do takiej interpretacji, a reakcja kolegi mocno przesadna, no ale.....

Cześć

Ja tu nigdzie nie widzę Polaka Ruska i Włocha tylko dwóch pijanych, których nie powinno być na stoku i trzeciego trzeźwego, który to zganił ale nie zareagował.

Pozdro

#37 Rega

Rega

Użytkownik

• Pip
  • 86 postów
40

Napisano 01 kwiecień 2019 - 11:07

Akurat ja zostałem przejechany przez pijanego osobnika no i co to ma do rzeczy? To co zaprezentowałeś to niestety jest to trolowanie tematu bo jak jak piszę o łajzowatych obcokrajowcach to zaraz mi wytykasz, że sam to jestem chyba jeszcze gorszym? A skąd ta pewność? Przecież ja nie napisałem o tym co się dalej działo? Wszystko zrobimy, byle tylko nie okazało się, że Polak to jednak ktoś. Wstyd.

#38 figozmakiem

figozmakiem

Użytkownik

• PipPip
  • 105 postów
93
  • Wieliczka

Napisano 01 kwiecień 2019 - 16:45

Cześć

Ja tu nigdzie nie widzę Polaka Ruska i Włocha tylko dwóch pijanych, których nie powinno być na stoku i trzeciego trzeźwego, który to zganił ale nie zareagował.

Pozdro

Rosjanina poznasz po odorze wódy, zaś Włocha po tym wina ;) .

"Tam właśnie teraz rozkwitły kwiaty, stokrotki, fiołki, kaczeńce i maki" :):

https://www.youtube....h?v=fnPUaJQmDd0

#39 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9325 postów
3600
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 01 kwiecień 2019 - 17:08

Rega - to co napisalem, napisalem bardzo prosto - nie oceniam, ale brak reakcji , jak to inaczej napisal Mitek, jest po prostu nieczulica spoleczna - jezeli to zrobiles to chwala, ale jezeli nie zareagowales,,bo "na nartach szlo im lepiej niz z chodzeniem" , to , niestety, nie jest to spolecznie pozyteczne.... co do trolowania to mozesz sobie pominac....

dla mnie jest obojetne, kto jest pijany - nigdy nie zblizam sie do alkoholu, nawet piwa, na nartach. pijane osobniki powinny byc ELIMINOWANE ze stoku.......

#40 nikon255

nikon255

Użytkownik

• PipPipPip
  • 317 postów
  • Na forum od: 01.2016
63
  • Poznań

Napisano 01 kwiecień 2019 - 17:58

Rega - to co napisalem, napisalem bardzo prosto - nie oceniam, ale brak reakcji , jak to inaczej napisal Mitek, jest po prostu nieczulica spoleczna - jezeli to zrobiles to chwala, ale jezeli nie zareagowales,,bo "na nartach szlo im lepiej niz z chodzeniem" , to , niestety, nie jest to spolecznie pozyteczne.... co do trolowania to mozesz sobie pominac....

dla mnie jest obojetne, kto jest pijany - nigdy nie zblizam sie do alkoholu, nawet piwa, na nartach. pijane osobniki powinny byc ELIMINOWANE ze stoku.......

jak ich eliminować? Narta przez kark czy butem bez łeb? :P a moze paralizator? Cicho i skutecznie :D