Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

gogle fotochromatyczne

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#21 Piskoor

Piskoor

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 513 postów
  • Na forum od: 01.2008
484
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 27 listopad 2018 - 10:29

Mimo wielkich oporów, jednak "wpadły" photochromy. Postaram się z czasem uczciwie opisać wrażenia.

Jaki model ? Pytam bo można mieć fotochromy z rozpiętością VLT 8-80 %  ale tez z taką 45-56%

ja właśnie zamawiam szybę do kasku - podają 15-70% więc całkiem nieźle...

#22 zając

zając

Użytkownik

• PipPip
  • 220 postów
  • Na forum od: 01.2012
92
  • Umiejętności: 5
  • Katowice

Napisano 27 listopad 2018 - 10:45

Witam

Uzywa ktos moze gogli ze szklami fotochromatycznymi ?
Co o nich sadzicie czy naprawde warte sa swojej cen

Mam Julbo Zebra S2-S4. Bardzo przyjemne szkiełka, sprawdzają się praktycznie w każdych warunkach, dopiero jeśli już naprawdę jest mleko dookoła, to mam problemy z widocznością (ale wtedy już nawet bez gogli jest kiepsko).

#23 Gabrik

Gabrik

Użytkownik

• PipPip
  • 226 postów
  • Na forum od: 02.2018
40
  • Umiejętności: 2
  • Okolice stolicy

Napisano 27 listopad 2018 - 14:49

Jaki model ? Pytam bo można mieć fotochromy z rozpiętością VLT 8-80 %  ale tez z taką 45-56%

ja właśnie zamawiam szybę do kasku - podają 15-70% więc całkiem nieźle...

Precyzuję, trafiłem Smithy Chromapop Photochromic, według producenta 30-50 VLT. Oczywiście kupując je przyjąłem, że z czasem zainwestuję w szybkę na mocno pochmurną pogodę/ jazdę nocną przy sztucznym świetle. Sun szybka była w komplecie. Nie miałem czasu na zgłębianie wiedzy, wiec przyjąłem na rozum, że im mniejszy zakres tym lepiej kryształy reagują...

#24 kordiankw

kordiankw

Samiec alfa

• PipPipPipPipPip
  • 3004 postów
  • Na forum od: 10.2011
8764
  • Umiejętności: 7

Napisano 27 listopad 2018 - 20:37

.
Lubię ludzi ale nie wszystkich. Wiele wybaczam ale nie wszystko. Szybko zapominam, ale nie zawsze. Ci których lubię już o tym wiedzą. Ci, których nie lubię, to zauważą. Dla prawdziwych przyjaciół mogę przejść przez piekło. Wrogom wskażę tam drogę .....

#25 toolpusher

toolpusher

Użytkownik

• PipPip
  • 281 postów
  • Na forum od: 02.2016
545
  • Umiejętności: 4
  • Podkarpackie

Napisano 27 listopad 2018 - 23:21

Precyzuję, trafiłem Smithy Chromapop Photochromic, według producenta 30-50 VLT. Oczywiście kupując je przyjąłem, że z czasem zainwestuję w szybkę na mocno pochmurną pogodę/ jazdę nocną przy sztucznym świetle. Sun szybka była w komplecie. Nie miałem czasu na zgłębianie wiedzy, wiec przyjąłem na rozum, że im mniejszy zakres tym lepiej kryształy reagują...

To źle przyjąłeś. Z informacji jakie uzyskałem od Smith'a czas pełnej reakcji to chyba coś koło 2min. 

--

Mens sana in corpore sano.

Pozdrawiam. Piotr.

#26 Gabrik

Gabrik

Użytkownik

• PipPip
  • 226 postów
40
  • Okolice stolicy

Napisano 28 listopad 2018 - 12:12

Zatem rozpiętość VLT nie ma wpływu na szybkość reakcji, a tylko na stopień ściemniania/rozjaśniania. Pozostaje zatem sprawdzenie w boju czy owa smithowa rozpiętość VLT jest sensowna (pamiętając oczywiście, że firma produkuje wymienne szybki). Ja przyjąłem w oparciu o doświadczenia innych użytkowników Smitha, iż ich photo + szybka na złe warunki załatwiają temat. Odrębna sprawa - czy Smith ma tak wąski przedział w swoich photochromach aby mieć sens produkowania pozostałych szybek, czy te 50-30 VLT wynika z czegoś bardziej pożytecznego dla użytkowników.

Warto jednak zauważyć iż kupując np. gogle z "normalną" szybką  otrzymujemy dość nieścisłe informację np. szybka S2 kolor green  VLT 18% - 43%, szybka S3 kolor red VLT 8%-18%. Powstaje pytanie, czy szybki nie trzymają parametrów czy producent (nie wiadomo czemu) jest niedokładny w informacji?

Sam temat szybkości reakcji na zmianę natężenia światła i ewentualnych z tym związanych problemów, już dość dobrze w tym i innych wątkach wyjaśniono. Najzwyczajniej przy wjechaniu w cień z pełnego słońca, problem z widocznością będzie w photo o szerokim zakresie i w zwykłej VLT 13%....

Nieco lepiej będzie gdy mamy szybkę np.30% VLT i photo 30%-50% VLT (trzymając się już Smitha) i wówczas po wjechaniu w cień będziemy widzieć lepiej gdyż mamy szybki o większej przepuszczalności (przy założeniu, iż na pełnym słońcu, mówiąc slangiem "takie VLT daje radę").

Czytałem opinie użytkowników, którzy w praktyce uznali, iż szybka 25% VLT sprawdza im się w słonecznych warunkach i bez 16%VLT czy 12% VLT mogą się obejść. Jednocześnie jednak poznałem opinie użytkowników, którzy szybkę 12% VLT uznali za jedną ze swoich ulubionych. Reasumując odczucia innych dla wyrobienia sobie poglądu to jedno, a na koniec nasza osobista reakcja zawsze może być wyjątkiem od reguły  :).

#27 Gabrik

Gabrik

Użytkownik

• PipPip
  • 226 postów
40
  • Okolice stolicy

Napisano 29 listopad 2018 - 14:42

Po dzisiejszych testach (oczywiście bez śniegu). Stwierdziłem jedno, muszę się wyedukować w temacie VLT...

#28 Gabrik

Gabrik

Użytkownik

• PipPip
  • 226 postów
40
  • Okolice stolicy

Napisano 02 luty 2019 - 21:49

Tak jak obiecałem dzielę się swoimi odczuciami z użytkowania Chromapop Photochromic.

Używałem w pełni słoneczne dni, podczas tzw. jazdy nocnej i w pochmurną pogodę (Polska). Temperatura w zakresie od 0 do -7 stopni.

Mimo ( w porównaniu do niektórych modeli innych firm) wąskiego podawanego przez firme Smith zakresu 30%-50% VLT, nie brakowało mi przejrzystości. Tzn. były odpowiednio przeźroczyste podczas pochmurnej pogody i jazdy nocnej (sztuczne oświetlenie) oraz bardzo dobrze poradziły sobie podczas słonecznej pogody. 

Odnośnie "parowania", nic takiego nie miało miejsca.

Załączone miniatury

• 20190129_085451.jpg