Skocz do zawartości

[Kijki] jak dobrać długość


viper82

Rekomendowane odpowiedzi

Chcialbym sie z toba zgodzic, ale jakos trudno mi to zrobic. Troche z doswiadczenia, troche z obserwacji. Sam nie jestem expertem od muld, ale zjade jak musze. Przez kilka lat jezdzilem w osrodku gdzie cwiczyl freestyle team. Az milo popatrzec: predkosc, zadnych zbednych ruchow, tulow w jednej linii. I wszyscy mieli "za krotkie kije". Jeszcze jedna rzecz do przemyslenia: jezdzac po trasach nikt sie nie podpiera ani nie wbija kijow po talerz, raczej nadaje rytm dotykajac sniegu, w rzeczywistosci jakby uzywajac kijow dluzszych niz mierzone. To tylko moja opinia. Ciekaw jestem co o tym myslisz? Rowniez pozdrawiam.

co do pomiaru: powinno sie go dokonywac w butach (ktore automatycznie nieco uginaja nagi). do co muld; kije za dlugie moga sprawic klopot; mowie o nowoczesnej jezdzie na muldach, takiej jak w moguls competition
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 96
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Witam

co do pomiaru: powinno sie go dokonywac w butach (ktore automatycznie nieco uginaja nagi). do co muld; kije za dlugie moga sprawic klopot; mowie o nowoczesnej jezdzie na muldach, takiej jak w moguls competition

Tylko kto tak jeździ po muldach a raczej kto ma takie kolana;). Osobiście przy takiej w maire noramlnej, spokojnej jeździe po muldach: [ame="http://www.youtube.com/watch?v=ov6xhaQCezA"]YouTube - ma?e muldki[/ame] nie ma to znaczenia. Co do kijków uzywanych przez profi to sie nie wypowiadam bo po prostu nie wiem. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Na początek proszę mi nie "zmyć" głowy bo nie wiem, więc pytam. Czy kije (długość) nie powinny być dobrane indywidualnie do anatomii narciarza, np. wysokość od podłoża do dłoni na zgiętych kończynach górnych w łokciu o 90 st.? Czy też jest to wyłącznie powiązane ze wzrostem narciarza? Przecież każdy z nas ma różnej długości nogi, ręce, więc na mój skromny rozum powinno się je chyba dobrać indywidualnie, a nie na wzrost. Ale może jestem w błędzie?

nie jestes:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Tylko kto tak jeździ po muldach a raczej kto ma takie kolana;). Osobiście przy takiej w maire noramlnej, spokojnej jeździe po muldach: YouTube - ma?e muldki nie ma to znaczenia. Co do kijków uzywanych przez profi to sie nie wypowiadam bo po prostu nie wiem. Pozdrawiam

Ale reszta filmików też całkiem, całkiem sobie ... Już zacząłem trenować ....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm no szczerze Ci powiem że ja jak wybierałem sobie kijki to nawet się chwili nie zastanawiałem :D Po prostu wziąłem pierwsze z brzegu, uchwyciłem je w narciarskiej pozycji - ok - no to ok ;) Wygodne były to kupiłem. I w ten sposób przejeździłem sezon i było dobrze :) Tak że według mnie trzeba po prostu przymierzyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie - no jakieś króciutkie te kije dobieracie !!!! :D:D - muszą być przecież tak długie, żeby ich nie dmuchnęli jak już zdecydujecie się ujeżdżać bez nich ;) - nie wspomnę, że w kolejce do wyciągu - czym dłuższy tym skuteczniejszy w walce o miejsce.. ;) pozdro jahu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mógłbyś opisać techniki używania, szczególnie w tych trudnych miejscach pozdrawiam, Bzyk:D PS.Tylko błagam jachu po ludzku

sie ma Bzyk - no co Ty - to proste - czym dłuższy kij tym więcej wpychających się przed Ciebie nim sięgniesz..:D:D:D - kultury trzeba Takich uczyć "organoleptycznie" !!! :D - najwięcej w ten sposób wchłaniają wiedzy.. ;) - to chyba wystarczająco po "lucku" ??:D pozdro jahu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sie ma jachu:) a nie wiesz czasami który będzie lepszy; aluminiowy czy może jakiś z włókna szklanego( węglowego)? już wiem po co ludzie używają kasków i żółwików i dziwię się że niektórzy mówią że można bez kasku, to chyba jakiś żart do tej pory myślałem,że tylko tyki biją po plecach, kurcze człowiek całe życie się uczy Pozdrowienia,Bzyk

sie ma Bzyk - no co Ty - to proste !!! :) - włókno/węgiel - są tylko wytrzymałe w płaszczyznach dla nich przewidzianych w konkretnych produktach !! - ja nim "przyłożysz" w "wkestiach kolejkowych" - tylko w koszty idziesz.. :D:D:D. Tylko aluminium !! - zawsze po "incydencie" możesz sobie na kolanie odkształcić zdeformowania do potrzeb technik szybkościowych.. ;). A tak serio - te nowe technologie biorą trochę w łeb - bo niby coś tam trzymasz w garści - ale tego w ogóle tego nie czujesz.. - dopiero jak śnieżynkę o podłoże oprzesz.. - ja tam wolę jak kij trochę jednak waży.. pozdro jahu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez 2 sezony instruktorzy kazali mi jeździć z butelką w ręce (nie wiem po co, może na wymianę?) aby podnieść łapska do góry,nie pomogło, dalej te kije wlekę, kurcze nogi zresztą też a właściwie to po co kije , ja tam wolę z flaszką:D

jeździsz z flaszką ?? - gratuluję - z Tobą to raczej nie pojeżdżę! :D:D:D pozdro jahu

Użytkownik jahu edytował ten post 22 listopad 2008 - 21:20 ze mną nie pojeździsz/z Tobą to raczej nie pojeżdżę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje ze odpowiedzi:)

Dla Ciebie pewnie 115cm. Sprawdzenie jest proste. Idziesz do sklepu, odwracasz kijek do góry nogami opierasz go pionowo o podłogę (rączka oparta o podłogę) trzymając zaraz pod talerzykiem .:) Kąt między ramieniem, a przedramieniem ma być prosty (90st.). Oczywiście robisz to w butach na cienkiej podeszwie (jak najmniejsza odległość stopy od posadzki podłogi.:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepie trzeba złapać normalnie i ręka ma tworzyć kąt prosty. Grubość nart i butów oraz wbicie kijka w śnieg, do talerzyka, same się zrekompensują i po co tyle kombinacji? Jak pozostaną jakieś różnice, to rzędu 2cm - myślę że pomijalne:) Pozdrawiam

Pośpiech jest złym doradcą.... Wszystko niby się zgadza, z drobną różnicą. Winno być: Grubość nart i butów oraz wbicie kijka w śnieg do talerzyka, daje ok 10cm i tyle należy dodać do zmierzonych w/g powyższego opisu kijków. Tak kupione kijki, w sklepie będą za długie, a na stoku w sam raz. Za popełniony błąd gorąco przepraszam:) Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja może podzielę się swoimi spostrzeżeniami odnośnie długości kijków na bazie swojego doświadczenia a jeżdżę na śniegu, lodzie i innych podłożach(kamieniach, trawach itd) całe "wieki". Otóż wysokość kijków miała znaczenie przy technikach klasycznych, gdzie inicjacja skrętu odbywała się poprzez wbicie kija. Natomiast dzisiaj kiedy stoki opanowała technika carvingowa, kijki służą de facto do podparcia się w czasie skrętu z głębokim wychyleniem do stoku, a dłoń "dostokowa" i łokieć znajdują się parę cm od stoku."Przejście" natomiast z jednego skrętu w drugi nie potrzebuje używania kijków. Generalnie kijki w narciarstwie alpejskim z wyłączeniem skituringu służą do podparcia w czasie podchodzenia, odepchnięcia na płaskim, a co najważniejsze szczególnie na polskich stokach do "zdyscyplinowania" niektórych "freerajdowców" na stoku a także pseudokolejkowiczów i w tym momencie można posłużyć się kobiecą maksymą że "rozmiar ma znaczenie".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
Witam ;) czy długość kijków jest zawsze mierzona od początku kija do końca? wiem, głupie pytanie ale pytam ponieważ mam w domu kije o długości 125cm (tzn to nie moje kije są :P ) i są dla mnie dobre, pięknie kąt prosty wychodzi :D z braku czas ale też z lenistwa chce sobie kupić kije przez internet, klik klik i po sprawie, przecież tego nie trzeba dokładnie mierzyć :D tylko zastanawiam mnie fakt czy każdy kijek, niezależnie od producenta to zawsze jest tak samo mierzony? bo nie chce aby okazało się ze kupie kije o długości 125cm a będą krótsze od tych 125cm co to w piwnicy leżą :D kijek jak kijek prawda? kupić sobie kije pod narty? jakich kijów unikać? pozdrawiam ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...