Skocz do zawartości

zanim zadasz pytanie o kolanie .... acl/pcl/mcl/lcl/lakotka


jan koval

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
  • Odpowiedzi 64
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Właśnie dołączam do grona narciarzy z uszkodzonym ACL. W połowie stycznia w włoskim kurorcie po niegroźne wyglądającym skręceniu kolana, dodam że zdarzyło się to pierwszego dnia stwierdzono że wszystko jest ok, przejeździłem następne 6 dni. Był lekki dyskomfort i tyle. Później był jeszcze tydzień w Austrii i wiele dni na polskich stokach, w sumie około 30 dni. Po skończonym sezonie zaczęły mnie niepokoć dźwięki dochodzące z mojego kolana (strzelanie, przeskakiwanie) zrobiłem rezonans i okazało się że tam same zgliszcza ;) pękięta żepka uszkodzone łąkotki i wisieńka na torcie zerwany ACL. Ortopeda który mnie prowadzi jest bardzo zdziwiony że nie miałem dolegliwości bólowych i niewielką niestabilność w kolanie. Na 31 sierpnia mam zaplanowany zabieg, rehabilitację podobno rozpoczynam zaraz po zabiegu i mam wielką determinację i nadzieje rozpocząć nowy sezon z pierwszym śniegiem w moim ulubionym Szczyrku. Lekarz twierdzi że jest to jak najbardziej możliwe :) trzymajcie za mnie kciuki!


Jutro zabieg i wyjaśni się czy ACL do szycia czy coś więcej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i piknie... Mikoski
Za dwa tygodnie zdjęcie szwów. Pamiętaj o mobilizacji blizn:
- rozmasowywanie,
- ugniatanie,
- przyda się piłka do tenisa, jeździsz nią, mocno naciskając na blizny na kolanie, tydzień po zdjęciu szwów, ranki zagojone.
Mobilizacja blizn jest bardzo ważna ze względu na uzyskanie pełnego wyprostu i zgięcia. Skóra zszyta na kolanie jest skurczona i trzeba ją rozciągać żeby nie blokowała zgięcia.

Ćwiczenia zaraz po operacji. Pozycja leżąca:
- wciskanie kolana w podłoże, łóżko,
- wciskanie pośladków w podłoże, łóżko,
- zginanie stopy, góra-dół, prawo-lewo
- zginanie kolana do pierwszego bólu, przydatna jest szyna rehabilitacyjna cpm z regulowanym stopniem zgięcia,
- podkładanie wałka z ręcznika pod piętę, noga wyprostowana, ćw. na wyprost, cholernie boli ale skuteczne i przydatne, im dłużej wytrzymasz tym lepiej,
- chodzenie o kulach, pìęta-palce.
- masowanie brzuszka po zastrzykach przeciwzakrzepowych,
- systematyczność wykonywania ćwiczeń to klucz do sukcesu, nie będziesz ćwiczyć?
to zapomnij o wyratrakowanych pustych stokach w słoneczne poranki i Headach gotowych do całodniowych szusów.
A Szczyrk już pytał się o Ciebie.
Pamiętaj cierpliwość to podstawa, nie śpiesz się z chodzeniem, ćwiczeniami, nie śpiesz się obecnie w ogóle z niczym.
Teraz masz czas dla siebie, czas na przemyślenia i pracę nad samym sobą.
Zaopatrz się też w jakieś leki ziołowe na uspokojenie bo czasami będziesz się irytować i gryźć wszystko i wszystkich.
Pozdrówki.
(Pacjent o kulach od 8.maja tego roku, do grudnia jak wszystko pójdzie w dobrą stronę).

Cześć
Jestem dwa dni po zabiegu wczoraj opuściłem szpital samopoczucie rewelacja nic nie boli! Nie biorę żadnych leków przeciwbólowych, pełen wyprostować w kolanie bez żadnych dolegliwości zgięcie 30/40 stopni na razie mam nie szaleć z ćwiczeniami, zalecenia terapeuty u którego byłem dzisiaj na konsultacji. Rehabilitację rozpoczynam od wtorku. Zacytuję wypis ze szpitala było tego trochę więcej niż się spodziewałem nie wiem czy to nie wydłuży rehabilitacj?
"Uszkodzenie ACL oraz MM oraz uszkodzenia MFC 3stopnia."
"Wykonano szycie ACL przy pomocy Super Revo 5mm tytanowej Linvatec, częściowa meniscektomia przyśrodkowa oraz oczyszczenie uszkodzenia chrząstki MFC"
Serdecznie dziękuję za wszystkie wskazówki na pewno się przydadzą .
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...