Skocz do zawartości

Zdjęcie
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
64 odpowiedzi w tym temacie

#21 alpina

alpina

Użytkownik

• PipPip
  • 105 postów
  • Na forum od: 11.2010
11
  • Umiejętności: 8
  • kujawsko-pomorskie

Napisano 02 sierpień 2011 - 09:47

Bardzo,bardzo Ci współczuję.Po przeczytaniu Twojej opowieści włos zjeżył mi się na głowie i jakoś tęsknota za zimą opadła.Moja zona też miała problem z acl.Po wielotygodniowej rehabilitacji w ośrodku dla sportowców w Zorach i zrobieniu rezonansu lekarz stwierdzil,że ma naderwane w 20% wiezadło krzyżowe.Może jezdzic na nartach ale musi jak najbardziej wzmocnić mięśnie uda.Była po tym zdarzeniu kilka razy na nartach ,na kolano zakładała dodatkowo specjalną ortezę.Jednak uraz w psychice pozostał.Jezdzę z nią tylko relaksowo po zielonych i niebieskich trasach.W sumie to wolę jak nie zakłada nart.Nie chce być niemiły ale lepiej zrezygnuj z tego sportu.Nastepna kontuzja może doprowadzić do b. poważnych powikłań ,a kolano potrafi dać w d.Jak mniemam lubisz adrenalinkę podczas jazdy i rutyna z czasem pozbawi Cię hamulców .Kończę bo czarnowidztwo to nie moja specjalność jest tyle fajnych sportów,że narty to nie pępek świata.Pozdrawiam i mocno trzymam kciuki za zupełny powrót do zdrowia i dobre decyzje.:P

Wielki szacunek dla żonki,że chce jeszcze jezdzic po tym co przeszła:). Ja jednak nie wyobrażam sobie nie jezdzić...mam nadzieje,że psychicznie będzie ok, chociaż to się okaże dopiero na stoku

#22 alpina

alpina

Użytkownik

• PipPip
  • 105 postów
11
  • Umiejętności: 8
  • kujawsko-pomorskie

Napisano 17 październik 2011 - 07:58

To znowu ja:) Za tydzień mam rekonstrukcje. W tym roku to nawet na sankach nie pojezdzę....Pocieszcie mnie ,że następną zime będe mogła już smigać....

#23 mike33

mike33

Użytkownik

• Pip
  • 57 postów
  • Na forum od: 11.2009
7
  • Umiejętności: 7
  • Opole

Napisano 18 październik 2011 - 19:42

Witaj. Poczytałem Twoje wcześniejsze wpisy i wnioskuję, że jednak ACL jest do rekonstrukcji. Mylę się? Ja "miałem tę przyjemność" 23 sierpnia tego roku, więc ten sezon tez mam "z grzywki". W tydzień po zabiegu zacząłem ćwiczyć iod tamtej pory nie daję się kolanu zastać wykorzystując każdą możliwość rehabilitacji. od prawie 3 tygodni znowu jeżdżę autem. Aktualnie przypominam sobie, jak chodzić bez utykania i próbuję odbudować mięśnie. Niby wydawało się, że nie zanikają, a jednak... 3 cm różnicy się dorobiłem. Sama rekonstrukcja jest do przeżycia, więc uszy do góry...

To znowu ja:) Za tydzień mam rekonstrukcje. W tym roku to nawet na sankach nie pojezdzę....Pocieszcie mnie ,że następną zime będe mogła już smigać....

• alpina podziękował za tę wiadomość

#24 kajuJ

kajuJ

Użytkownik

• PipPipPip
  • 456 postów
  • Na forum od: 10.2006
99
  • Umiejętności: 2
  • Wielkopolska-Wągrowiec

Napisano 18 październik 2011 - 22:06

Ja po 5,5 miesiącach śmigałem na nartach-Pozdrawiam i życzę
wytrwałości ja teraz trochę się zaniedbałem ale ramie już prawie sprawne.
Jarek

#25 bocian74

bocian74

Kiepski narciarz

• PipPipPipPipPipPip
  • 5068 postów
  • Na forum od: 12.2008
1911
  • Umiejętności: 2
  • Rybnik

Napisano 21 luty 2012 - 08:08

http://wyborcza.pl/1...krzyzowego.html
Pozdr
Marcin

#26 Miedzianowłosa

Miedzianowłosa

Użytkownik

• PipPipPip
  • 376 postów
  • Na forum od: 01.2010
26
  • Umiejętności: 1
  • Lublin

Napisano 09 marzec 2012 - 18:32

co może sugerować opuchnięcie i ból z tyłu kolana ? zerwane wiązadła? i problem z wyprostowaniem

#27 ski4ever

ski4ever

Użytkownik

• PipPipPip
  • 379 postów
117
  • Umiejętności: 5
  • Łódź (Daleko w góry, daleko nad jeziora, daleko nad morze)

Napisano 12 marzec 2012 - 12:39

co może sugerować opuchnięcie i ból z tyłu kolana ? zerwane wiązadła? i problem z wyprostowaniem

Obecność "wody" w kolanie, (wysięku).

Co tu robić, by się nie narobić i się nie nudzić ?

#28 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9274 postów
  • Na forum od: 09.2006
3537
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 12 marzec 2012 - 15:58

zadanie dla wrozki, sorry

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#29 Arturro36

Arturro36

Nowy użytkownik

• 10 postów
  • Na forum od: 12.2012
0

Napisano 14 luty 2013 - 17:07

czy są jakieś sugestie co do doboru sprzętu po rekonstrukcji acl? ciężko mi coś znaleźć na ten temat, jestem 8 mies po i nie wiem, czy będzie to dla nogi jakaś róznica-dłuższe-krótsze, twardsze-miękkie, mały radius -większy, szersze-węższe? z góry dziekuję za podpowiedzi:)

#30 Arturro36

Arturro36

Nowy użytkownik

• 10 postów
0

Napisano 25 luty 2013 - 15:56

czy głupie pytanie zadałem? czy nie gra to roli?

#31 robertw

robertw

Góral świętokrzyski

• PipPipPip
  • 834 postów
  • Na forum od: 09.2010
273
  • Umiejętności: 3
  • Kielce

Napisano 25 luty 2013 - 21:15

Chyba trochę .... :D

Moja jazda

Łączę zmiany kierunków w jeździe 'pługiem' w lewo i prawo oraz swobodnie zatrzymuje się na łagodnej, zielonej trasie. :D

#32 Arturro36

Arturro36

Nowy użytkownik

• 10 postów
0

Napisano 25 luty 2013 - 23:08

ok, tylko dlaczego-może jakieś uzasadnienie? dzięki z góry za info:)

#33 w3rt

w3rt

Użytkownik

• PipPip
  • 186 postów
  • Na forum od: 11.2007
21
  • Umiejętności: 6
  • Gdynia

Napisano 13 czerwiec 2013 - 20:48

JK, mam następujące informacje od zaufanych rehabilitantów (fizjoterapeutów?):
po rekonstrukcji ACL:
kule 2-3 tygodnie po zabiegu
orteza 4 tygodnie po zabiegu

jak byś się do tego odniósł?

Pozdrawiam,
Wojtek.

#34 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9274 postów
3537
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 22 czerwiec 2013 - 17:28

JK, mam następujące informacje od zaufanych rehabilitantów (fizjoterapeutów?):
po rekonstrukcji ACL:
kule 2-3 tygodnie po zabiegu
orteza 4 tygodnie po zabiegu

jak byś się do tego odniósł?

Pozdrawiam,
Wojtek.

Kule - w zaleznosci od wieku i czy lakotka byla robiona
6 tyg dla mlodziezy i doroslych bez lakotki z minimalnym obciazaniem w pierwszych 3 tyg
6 tyg BEZ OBCIAZANIA po NAPRAWIE lakotki

Orteza dluga 6 tyg
functional ACL brace zawsze keidy sie stoi czy chodzi - 6tyg do 6 mies od operacji
func ACL w czasie uprawiania sportu przez pierwszych 6 mies

w zasadzie po 2 latach po operacji brace nie ma sensu

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#35 ir_

ir_

Nowy użytkownik

• 1 postów
  • Na forum od: 08.2014
0

Napisano 26 sierpień 2014 - 12:46

Ja też mam problemy z kolanami na stoku, potem 2 tyg umieram, więc zawsze staram się uważać na nartach i ich nie nadwyrężać, ale kiedyś mnie przypadkiem zabrali na czarną trasę, więc tam to uskuteczniałam jazdę pługiem, więc kolana dopiero poszły.

Kocham narty, a zawodowo zajmuję się  zobowiązaniami finansowymi i prowadzę na ten temat blog - http://dlazadluzonych.blog.pl/

#36 marekolszak

marekolszak

Nowy użytkownik

• 2 postów
  • Na forum od: 08.2014
0
  • Warszawa

Napisano 29 sierpień 2014 - 13:03

niestety narty bardzo obciażają kolana ja w czerwcu uszkodziłem sobie kolano podczas gru w nogę, i ine wiem co będzie na nartach

#37 Skimaniaczka

Skimaniaczka

Użytkownik

• Pip
  • 30 postów
  • Na forum od: 09.2014
18
  • Wrocław

Napisano 19 październik 2014 - 22:31

w zwiazku z masowymi pytaniami nt urazu kolana pozwole tu sobie zebrac fakty i wytyczne obecne nt leczenia w/w (oczywiscie kazdy przypadek jest inny i ostateczna decyzja nalezy do lek leczacego). tutaj pozwole sobie naszkicowac ogolne zasady postepowania i leczenia

lakotka;
zpraktycznego p-tu widzenia uszkodzenia lakotki to takie ktore
a/ moga byc naprawione (zeszyte)
b/ ktore jedynie mozna tsrymowac (czyli odciac czesc uszkodzona

ad a/ wyjscie lepsze, zloty standard to szycie tzw inside-in z uzyciem specjalnej igly z dolaczonym szwem. alternatywa; (zwlaszcza czesc tylna lakotki bocznej i przysrodkowej) to tzw loop-based devices (all inside). obednie nie popiera sie roznych "implantow" jak meniscal screws, arrows, barbs itp; moga powodowac uszkodzneia chrzastki stawowej

rehab : po strymowaniu (debridement) w zasadzie powroot do pelnego sportu po 2-3 tyg
po zeszyciu; 6 tyg nieobciazania z ruchem 0-90, pozniej 6 tyg rehab
powrot do sportu 3 mies

wiezadla;
acl , pcl, lcl w zasadzie sie nie goja
mcl zwykle goi sie; leczenie izolowanego mcl to kule 6tyg + odciazenia + brace 0-90. nast rehab 6 tyg i powrot w zasadzie w ciagu 3 mies (oczywiscie w zaleznosci od stopnia 1-3)

pcl; izolowane uszkpodzenie pcl nie wymaga lecz oper; zwykly rehab wustarcza, powrot do sportu ok 3 mies; orteza wymagana do roku po uszkodzeniu. orteza w czasie uprawiania sportu tylkopo 3 mies, poczatkowowo (do 3 mies) stale

lcl; zwykle skladowa tzw multiligament injury lub tzw posterolateral corner; zwykle wymaga operacji. rehab moze byc dlugi ze wzgledu na to, ze zwykle lcl jest jedynie sskladowa duzego uszkodzenia

acl ;
nie goi sie "samo" (za wyj oderwania z blokiem kostnym bez przemieszczenia)
do jazdy na nartach nie jest 100% konieczne
wszystkie sporty, ktore wymagaja ruchow skretnych, bocznych, gwaltowne zatrzymanie sie i przyspieszenia w zasadzie wymagaja funkcjonujacego acl

diagnostyka;
badanie przez DOBREGO ortopede
historia (rodzaj urazu, wysiek itp)
rtg dla wykluczenia zmian kostnych
MRI - zloty standard
US- OK bardzo zalezne od badajacego i czytajacego

leczenie;

albo w ciagu 24-48h po urazie, albo po ok 6 tyg (kolano zimne)
wybor techniki
double bundle
single bundle (stale zloty standard)

wybor graft'u (czyli wszczepu);
allograft (z banku tkanek)
wlasny: czworoglowy albo hamstrings, albo quad/patella)

wyniki w zasadzie niezaLEZNE OD WYBORU GRAFT'U; JEDNA PRACA WSKAZUJACA ZE SINGLE BOIUNDLE ALLOGRAFT PONIZEJ 25 ROKU ZYCIA MOZE "NIE WYTRZYMYWAC" TAK DOBRZE, JAK GRAFT PACJENTA

rehab; 6-9 mies, modyfikowany w zaleznosci od uzytego przeszczepu i towarzyszacych uszkodzen
ale w zasadzie typowe to;
6tyg kule z czesciowym obciazaniem
ruch od 2-3 dnia po zabiegu (uwaga;bardziej istotne dbanie o utrzymanie pelnego wyprostu niz zgiecia!!!!)
orteza z pelnym ruchem do chodzenia przez 6-9 mies a nastepnie w czasie sportu do roku po operacji

95% acl powraca do uprzedniego poziomu sportu, niezaleznie od metody

Tym razem ja dziękuję za konkretne i  przydatne podsumowanie

#38 Yah-oo

Yah-oo

Użytkownik

• Pip
  • 48 postów
  • Na forum od: 01.2014
32

Napisano 22 listopad 2014 - 22:31

Swego czasu w nie najmłodszym już wieku 36 l. zerwałem przednie w. i poboczne przyśrodkowe na sali.

Po około 1,5 miesiąca ( kolejka na zabieg) wykonano mi rekonstrukcję. Rzeczywiście, do przeżycia. 

Rehabilitacja, praca z kolanem od razu nastąpiła. Kilka wizyt u rehabilitantów - co i jak robić i dalej to już samemu. 

To była codzienna, żmudna, często bolesna praca. Jednak nie było innego wyjścia. Byłem cierpliwy. 

Było chodzenie w kulach, później bez, praca z gumami, piłkami, basen, wirówki, krioterapia i wiele innych.

Muszę przyznać, że ból i sztywność w kolanie odczuwałem ponad rok. Ale stopniowo on był coraz mniejszy. Kolano przyzwyczajało się do obciążeń ale bardzo powoli. 

Po 3 miesiącach wszedłem na deskę windsurfingową odpowiednio szeroką ( pomimo, że umiem pływać na małych deskach ) i z małym żagielkiem, ćwicząc stabilizację. 

Stopniowo od krótkich sesji do dłuższych. 

Po pół roku zatrudniłem się jako instruktor na stoku ale tylko do pracy z początkującymi, gdzie mogłem mobilizować nogę ale jej nie nadwyrężać. Nawet wtedy po około 2 -3 zajęciach kolano potrafiło puchnąć nieco, mimo założonej ortezy. 

Kiedy tak się działo, odpuszczałem temat, odpoczywałem od stania, podchodzenia czy płużenia i wracałem po kilku dniach.

Pełne czucie w kolanie przyszło po 2 latach albo nawet dłużej. 

Jeździłem na nartach coraz szybciej i agresywniej czując że wszystko wraca do stanu sprzed urazu. 

Kierowałem się zasadą , cały czas stopniowo, słuchaj swojego kolana. Zmęcz, poćwicz, daj odpocząć. 

Mój przypadek uważam za pomyślnie zakończony, ponieważ wykonuję wszystko, tak jak chcę, bieganie, narty, rower, windsurfing, snowboard, inne.  Nie używam ortezy ani ściągaczy. Nie myślę o tym kolanie.

Nie boli w ogóle. Jedyne, co mam to minimalny 5 stopniowy deficyt zgięcia ale w niczym mi to nie przeszkadza. 

Jest blisko 10 lat po zabiegu i wszystko jest super ok! Cieszę się codziennie, tym bardziej, że to dochodzenie do sprawności  tak długo trwało. 

Wszystkim, którzy są przed zabiegiem, życzę takiego osiągnięcia pełnego wyleczenia czyli takiego osobistego sukcesu! 

pozdrawiam

#39 micalab

micalab

Nowy użytkownik

• Pip
  • 88 postów
  • Na forum od: 11.2012
22
  • Umiejętności: 5
  • Warszawa

Napisano 13 grudzień 2016 - 11:21

wyniki w zasadzie niezaLEZNE OD WYBORU GRAFT'U; JEDNA PRACA WSKAZUJACA ZE SINGLE BOIUNDLE ALLOGRAFT PONIZEJ 25 ROKU ZYCIA MOZE "NIE WYTRZYMYWAC" TAK DOBRZE, JAK GRAFT PACJENTA

Mam pytanie, bo nie wiem czy dobrze to zrozumiałem, z góry przepraszam też, że nie operuję fachowym słownictwem, bo jeszcze go nie opanowałem.

Czy to zdanie powyżej oznacza, że równie dobra jest rekonstrukcja w użyciem taśmy/nici syntetycznej (internal bracing) jak tkanki pobranej z mięśnia/innego więzadła pacjenta? Jeden lekarz proponuje to drugi to, ten co proponuje tkankę własną twierdzi, że taśmy syntetyczne są dobre na początku bo szybciej się rehabilituje, ale w długim terminie to jak to z ciałem obcym, może powodować problemy.

Jeśli to ma znaczenie, to moje więzadło niby nie jest całkowicie zerwane - 2 stopień, ale wydłużone i wygięte więc jak rozumiem nie będzie spełniać swojej roli bez interwencji chirurgicznej - tutaj lekarze byli zgodni.

#40 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9274 postów
3537
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 13 grudzień 2016 - 13:47

Dobre pytanie - nie pisalem o tym, bo roznego rodzaju tasmy sa ZDYSKWALIFIKOWANE jako material na ACL - w sumie, w medycynie trudno jest cos jednoznacznie wykreslic, ale te tasmy sa zdecydowanie  NIEEEEEEEEEEEEEE

• micalab podziękował za tę wiadomość