Skocz do zawartości

Waga zawodnika a jego osiągi...


Dziwakashi

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie które mnie męczy od dłuższego czasu, jestem dość lekki, Jak ma się waga narciarza do rozwijanej prędkości/osiągów, głównie na gigantach?... Czy cięższy narciarz ma zdecydowanie większy pęd? Lekki zawodnik nie może liczyć na te same osiągi co o 10 kg cięższy konkurent?

Użytkownik Dziwakashi edytował ten post 03 marzec 2009 - 16:20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jezeli jestes dorosly to kiepsko troche. Byla tutaj juz dyskusja odnosnie przewagi lub nie wagi na sila tarcia, ale to takie tam. Nie chce sie madrzyc, ale tak lekkich seniorow sie nie spotyka w pucharze europy czy aps np. A ma to chyba znaczenie ze okreslona dynamike osiagasz miedzy innymi z ugiecia okreslonej konstrukcji narty i tutaj kilogramy sa potrzebne. Ale to takie moje amatorskie madrzenie sobie pozwolilem :P p.s. teraz sie pofatygowalem ze mlody jestes; ja w Twoim wieku wazylem hmmmm 63, teraz do 8 dych lapie; ale nic na mase nie robile; cwicz i jedz, moze da efekty ;)

Użytkownik juice edytował ten post 03 marzec 2009 - 18:15 dod. info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Waga ma minimalne znaczenie. Podstawa to technika i taktyka przejazdu. Podam przykład: Mój syn startował na poczatku rokuw slalomie we Włoszech. Zajął w swojej grupie wiekowej (dzieci do lat 12) drugie miejsce a maiał wtedy 6lat i 10 miesięcy. Przeliczlismy wyniki i okazało sie, że w grupie młodzieży (do lat 18) zajął piąte miejsce na ponad 30 osób a dziewczynka, która z nim wygrała w grupie dzieci otarła się o podium w grupie młodzieżowej (była 4).Wa zyła jakieś 37-38 kg. W przypadku Kacperiona róznice w wadze dochodziły do 50! kilogramów. Kacper waży jakieś 28 kg a 16 -17 letni chłopcy wazyli koło 80. Jak widac nawet taka róznica nie gwarantuje wygranej. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po fizycznemu - ciężar możemy zrzutować na kierunek w którym się poruszamy.. Qx=mgsin(alfa) T=fmgcos(alfa) Ze wzrostem masy siła 'ściągająca' będzie rosła... Ale współczynnik tarcia też.. Choć przypuszczam, że na śniegu siła tarcia wzrośnie mniej, siła 'ściągająca' więcej... Hmm, przysp a=F/m, czyli masa się skróci... Wniosek? V=at^2/2, mgh=mv^2, Wydaje mi się, że nie ma wpływu.. Teoretycznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitek, Jestem kompletny amator, ale Twoje przyklady wydaja mi sie skrajno - ekstremalne. Facet z bardzo dobra technika bedzie lepszy od cizszego sredniak, bo wiadomo ze nie same kilogramy jada. Ale sa ci co waza i sa bdb. Mozesz powiedziec dlaczego nie ma zawodnikow 60 pare kilogramowych w APS ? Raczej nie dlatego, ze wszyscy narciaze to obzartuchy, albo ze lekki nie moze techniki opanowac. Dlaczego nie ma w czolowce tenisa siemnego niskich tenisistow, Justin Henin to wyjatek jeden na milion ( to tak na marginesie). A jakbym byl w wielkim bledzie to sie czegos naucze od madrzejszych :) Pozdro. Acha - przypomnialo mi sie :) SILA MUSI WAZYC :)

Użytkownik juice edytował ten post 03 marzec 2009 - 18:31 uzupelnionko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz powiedziec dlaczego nie ma zawodnikow 60 pare kilogramowych w APS ? Dlaczego nie ma w czolowce tenisa siemnego niskich tenisistow, Justin Henin to wyjatek jeden na milion ( to tak na marginesie).

Wprawdzie ja nie Mitek, ale swoje powiedzieć mogę: 1. 60kg człek nie ma odpowiedniej budowy ciała - siły mięśni (którą determinuje m.in ich objętość) 2. Większy wzrost = większy zasięg :D :D ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Sam sobie odpowiedziałeś na koniec. A to że nie ma czy te z nie było zawodników o nizszej wadze w ścisłej czołowce to tez nieprawda. Kristian Ghedina, który wygrał jak do tej pory najwięcej zjazdów w pucharze świata wązył koło 85 kg przy wzroście ponizej 180. Porównaj go np z Oertliebem z którym rywalizował często. Swoją droga temat interesujący statystycznie. Ciekaw jeste jak to się zmieniało na przstrzeni lat. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafal i Mitek - dzieki za wypowiedzi. Czyli resume jest takie, ze waga ma bardzo duze znaczenie dla szybkosci zjazdu, poniewaz "ilosc wagi to ilosc sily". Mowimy oczywiscie o jezdzie w zawodach i o to pytal kolega - czyli o "silnej masie":D, a nie o masie samej w sobie. I waga jest tutaj istotniejsza od wzrostu - ot taki Cuche.... Dla mnie 85 kilo to nie jest nizsza waga - podawalem jako przyklad 60. 85 to waga prawie idealna :rolleyes: Aktualnie np. jezdzi Italianiec (cholera nazwisko umknelo) ok. 170 cm / 80 kg i lapie sie w pierwszej 15 / 10 GS-a APS - przyklad ostatnia Kranska Gora. Najwazniejsze w tym ze ma takie prawie parametry jak ja :D;) Zdrowie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam http://pl.wikipedia....stof_Innerhofer http://pl.wikipedia..../Manfred_Moelgg http://pl.wikipedia....i/Giorgio_Rocca http://pl.wikipedia....iliano_Blardone Pewnie chodzio Ci o Massimiliano. Jakoś w tym sezonie nie jest najlepiej ale to ścisła czołówka. Zresztą pozostali Panowie to też nie ponad 100kg herosy, Włosi maja bardzo fajną, delikatną szkołę jazdy, opartą na gibkości i szybkości ruchu. W szkoleniu podstawowym dają nacisk na objeżdżenie a nie na skręt cięty, podobnie zreszta jak pozostałe alpejskie kraje. Tylko My niestety daliśmy sie ponieść idei carvingu choć nikt uczony od podstaw tym programem nigdy niczego nie zdobył. Na szczęście powracamy do Alpejskiej Europy. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HI No ogladalem zaciekle w tym roku ms w narciarstwie alpejskim no i zawodnicy i zawiodniczki na szczupluch nie wygladali a raczej na atletycznych . Proponuje wyciagnac srednia wagi zjazdowcow i np pilkarzy , kolarzy , tenisistow , itp i okaze sie ze zjazdowcy do lekkich nie naleza. Chyba kazdy zna wzor na ped - masa razy przyspieszenie rowna sie ped. A w turynie kto wygral i ile wazyl (115kg) , a Tomba to chudzielec? , a moja faworytka lindsey vonn na baletnice tez nie wyglada . Popatrzcie jak sa zbudowani zawodnicy jakie maja uda i nie wciskajcie ze to nie wazy . Ktos kto jedzie na nogach 150 km na godz musi miec troche miesni zeby to wytrzymac a miesnie chyba waza. W hokeju tez sa wyjatki co waza po 60kg ale trzba patrzec na srednia.

Użytkownik carbon edytował ten post 04 marzec 2009 - 03:55

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waga musi mieć znaczenie IMHO, widać to na płaskich odcinkach... Porównajcie nabieranie szybkości przez siebie i przez swoje dziecko w jezdzie na kreche. Nawet gdu mój syn 50 kg jechał na moich nartach (155 cm) a ja (67kg) na jego to i tak szybciej nabieram prędkości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W szkoleniu podstawowym dają nacisk na objeżdżenie a nie na skręt cięty, podobnie zreszta jak pozostałe alpejskie kraje.

To mnie zainteresowało, mozesz objaśnić? :) Czyli ja na międzyszkolnych zawodach na etapie wojewódzkim (szkoła średnia) mając 45 kg, nie mam szans osiągnąć czasówek takich jak rywale z kategori 60-80 kg? :confused: P.S... jak przeszedłem z powiatowych to ciekawa historia :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dużym zainteresowaniem śledzę tutejsze wypowiedzi. Dają sporo do myślenia. Skłaniam się ku opinii, że jednak masa ma duże znaczenie przy osiąganiu prędkości. Na szczęście jest jeszcze kilka ważnych składników, którymi można to równoważyć.

P.S... jak przeszedłem z powiatowych to ciekawa historia :D

Dziwakashi - zapodaj historię skoro jest ciekawa !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dużym zainteresowaniem śledzę tutejsze wypowiedzi. Dają sporo do myślenia. Skłaniam się ku opinii, że jednak masa ma duże znaczenie przy osiąganiu prędkości. Na szczęście jest jeszcze kilka ważnych składników, którymi można to równoważyć. !

Masa wydaje się ważniejsza na prostym, płaskim gigancie. Byłem ostatnio na Family Cup w Kamieńsku - był banalnie prosty i płaski... ewidentnie wygrali panowie o dużej masie. Jak jest stromo to bardziej bedzie się liczyła technika, popełniane błedy itp. Tak sądze - głowy nie daje...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masa wydaje się ważniejsza na prostym, płaskim gigancie. Byłem ostatnio na Family Cup w Kamieńsku - był banalnie prosty i płaski... ewidentnie wygrali panowie o dużej masie. Jak jest stromo to bardziej bedzie się liczyła technika, popełniane błedy itp. Tak sądze - głowy nie daje...

w sumie nie masa sie liczy a koncentracja masy w stos do czolowej pow ciala. to tak jak kilogram pierza i zelaza ( wprzenosni i duzym uproszczeniu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem ostatnio na Family Cup w Kamieńsku - był banalnie prosty i płaski... ewidentnie wygrali panowie o dużej masie.

Ta sama sytuacja zdarzyła się na Family Cup'ach a Szczyrku (trasa również płaściutka)- wszyscy panowie o większej masie i przyzwoitej technice mnie objechali :P Kolejny przyklad- jeżeli zawody odbywają się na płaskim to z moją wagą (która jest jednak trochę większa niż średnia waga zawodniczek w mojej kategorii) często wygrywam z dziewczynami, które mają lepszą technikę ode mnie, natomiast na ścianach sytuacja się odwraca. Z drugiej strony, niezależnie od tego, jak wielką masę i silę byś posiadał nie zastąpi to techniki, która jest najważniejsza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...