Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Kolana - jak o nie zadbać

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
127 odpowiedzi w tym temacie

#21 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9311 postów
  • Na forum od: 09.2006
3565
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 02 listopad 2008 - 19:10

Witam

Każde takie ciczenie np. Krzesełko powoduje pozostanie w jednej pozycji przez dłuższy czas co z kolei powoduje icisaknie i nadmierne przeciążanie tkanki chżęstnej kolan. Tak Mniej więcej. Nie jestem specjalistą ale wielkrotnie konsultowałem ta sprawę (było juz na forum) z kolegami ortopedami i wszyscy jednoznacznie mówili krzesłku NIE.
Pozdrawiam

dla odzywiania chrzastki najlepsze sa zmienne obciazenia i ruch stawu. dlatego masz racje o statycznych obciazeniach
  • Mitek podziękował za tę wiadomość

#22 Snon912

Snon912

Użytkownik

• Pip
  • 56 postów
  • Na forum od: 02.2008
6
  • Bielsko-Biała

Napisano 02 listopad 2008 - 21:50

Haa Mitek, z tymi zaleceniami do nart to jakąś rewolucje chcesz wprowadzić:P
[COLOR="RoyalBlue"]Ain't Got No Friends on a Powder Day[FONT="Verdana"][/FONT][/COLOR]

#23 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12947 postów
  • Na forum od: 11.2007
7821
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 02 listopad 2008 - 23:04

Wtam

Haa Mitek, z tymi zaleceniami do nart to jakąś rewolucje chcesz wprowadzić:P

To znaczy? Bo nie rozumiem. Wydaje Mi się, że wszystkie informacje dotyczące dbałości o kolana są sprawdzone i warto się nad nimi zastanowić. czy mozna prosić o uściślenie bo sprawa idzie generalnie o zdrowie Nasze.
Pozdrawiam

#24 Tomi-Sport

Tomi-Sport

Użytkownik

• PipPip
  • 192 postów
  • Na forum od: 11.2006
10
  • Bochnia

Napisano 03 listopad 2008 - 08:56

Siłownia, siłownia i jeszcze raz siłownia.
Ćwiczymy małymi obciążeniami, często zmieniamy ćwiczenia.
Co do ćwiczeń polecam forum kulturystyczne:
http://www.kfd.pl/
:)
Pozdrawiam.

#25 motcross

motcross

Użytkownik

• PipPip
  • 210 postów
  • Na forum od: 11.2006
19
  • Umiejętności: 7
  • Chelm

Napisano 03 listopad 2008 - 13:12

Siłownia, siłownia i jeszcze raz siłownia.
Ćwiczymy małymi obciążeniami, często zmieniamy ćwiczenia.
Co do ćwiczeń polecam forum kulturystyczne:
http://www.kfd.pl/
:)
Pozdrawiam.

Popieram Kolege, silownia jest wspaniala dla każdego sportu lekkoatletyka,narciarstwo czy sporty motorewe. Zauważcie że kierowcy z Formuły 1 również trenuja na siłowni.
Atomic GS 9 + Neox 310 2006/2007 :P Sory za błędy ;)

#26 Snon912

Snon912

Użytkownik

• Pip
  • 56 postów
  • Na forum od: 02.2008
6
  • Bielsko-Biała

Napisano 03 listopad 2008 - 19:25

"Nart raczej dłuższe niz krótsze z dobra płytą tłumiącą drgania a nie jakimiś durnymi podwyższeniami.
Przy skrętach pogłebionych uważać na kolana wewnetrzne.
Przy skokach nie lądowac na płaskim ani lodzie."
.
.
Chodzi mi o to, ze takie warunki nie jest tak łatwo spełnić, przynajmniej ja tak uważam bo jade po tym co jest a jak jest lód czy płasko to na tym wyląduj czy przy skretach pogłębionych uwać na kolana wewnętrzne, ja o tym nie mysle
Nie wiem jak inni!

Użytkownik Snon912 edytował ten post 03 listopad 2008 - 19:28

[COLOR="RoyalBlue"]Ain't Got No Friends on a Powder Day[FONT="Verdana"][/FONT][/COLOR]

#27 Kubens

Kubens

Nowy użytkownik

• 5 postów
  • Na forum od: 11.2008
0
  • Umiejętności: 5
  • Kraków

Napisano 03 listopad 2008 - 22:06

Ja również mam 16 lat i takżę "cierpię" - czasem boli; na chorobę osgood'a schlechter'a. To jest wzrostowe i przy wzmożonym wysiłku jest zbyt duża siła mięśni do nie wyrośniętych jeszcze kości. Przy aktywnym trybie życia może Ci skutecznie "umilić" jazdę na nartach. W zeszłym sezonie mimo, iż odradził mi to lekarz jeździłem. W tym roku kontrola więc dopiero okaże się jak na tym wyszedłem, ale sezon udany. Polecam to samo co inni: można wcinać galaretkę. Glukozoamina (prosta pochodna monosacharydów) hmmmm.... -> z tego co wiem buduje pancerzyki u stawonogów i ścianę komórkową grzybów; ludzie nie posiadają żadnego z nich.

#28 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12947 postów
7821
  • Warszawa

Napisano 03 listopad 2008 - 23:08

"Nart raczej dłuższe niz krótsze z dobra płytą tłumiącą drgania a nie jakimiś durnymi podwyższeniami.
Przy skrętach pogłebionych uważać na kolana wewnetrzne.
Przy skokach nie lądowac na płaskim ani lodzie."
.
.
Chodzi mi o to, ze takie warunki nie jest tak łatwo spełnić, przynajmniej ja tak uważam bo jade po tym co jest a jak jest lód czy płasko to na tym wyląduj czy przy skretach pogłębionych uwać na kolana wewnętrzne, ja o tym nie mysle
Nie wiem jak inni!

Witam
Pierwsze, chyba oczywiste. Dłuższa narta z dobrą płytą jest stabilniejsza, lepiej pochłania drgania i nierówności, spokojniejsza w prowadzeniu.

Drugie, trzeba mysleć o tym jak wkaładac wewnetrzne kolano. To kwestia techniki jazdy ruch wkłądania wewnetrznegoi kolana mozna kontrolowac bardzo dobrze trzeba tylko zdac sobie z niego sprawę i poćwiczyć najlepiej na płaskim. Zbyt silne wkładanie kolana wewnetrznego lub robienie tego w spoób niekontrolowany to jedna z czestszych przyczyn kontuzji.

Trzecie, chodzi o ochrone kolan w temacie, jak trzeba to się ląduje nawet w trawie ale należy tego unikac ze wzgledu na ryzyko kontuzji. Po prostu patrzmy przed siebie i nauczmy się dobrze czytac podłożę i przwidywac jak ono bedzie się zmieniało. A jak bawimy się w skakanie to najpierw dobrze zlustrujmy zeskoki np. w nienznym parku.
Pozdrawiam

#29 pivot

pivot

Użytkownik

• PipPip
  • 103 postów
  • Na forum od: 10.2008
7
  • wrocław

Napisano 04 listopad 2008 - 03:14

Zgadzam się co do treningu i jeszcze raz treningu. Mam prawie 27 lat i jak to lekarz powiedział moje kolana nie zostały stworzone do tego co z nimi robię (narciarstwo i kolartswo górskie w dość ostrej formie), ale dzieki lekkoatletyce i temu, że od małego prowadzę aktywny tryb życia, nie mam żadnych problemów z kolanami. Na siłowni nóg nigdy nie ćwiczyłem, ale nigdy też narciarstwo nie było moją jedyna dyscypliną sportu, więc nie uważam, żebym musiał się na niej do sezonu narciarskiego przygotowywać.

Co do długości nart to uważam, że zdolność tłumienia nart zależy głownie od ich elastyczność, a w mniejszej mierze od ich długości. Poza tym na niekorzyść kolana w starciu z długimi nartami przemawia ich większy moment skecający jaki mogą wytworzyć na kolana (siła razy ramię)! Więc osobą z problemami z kolanami raczej odradzam długie i twarde narty.
uzależniony od adrenaliny

#30 Tadeusz T

Tadeusz T

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2505 postów
  • Na forum od: 01.2008
2034
  • Umiejętności: 7
  • Łódź

Napisano 04 listopad 2008 - 04:08

...
Drugie, trzeba mysleć o tym jak wkaładac wewnetrzne kolano. To kwestia techniki jazdy ruch wkłądania wewnetrznegoi kolana mozna kontrolowac bardzo dobrze trzeba tylko zdac sobie z niego sprawę i poćwiczyć najlepiej na płaskim. Zbyt silne wkładanie kolana wewnetrznego lub robienie tego w spoób niekontrolowany to jedna z czestszych przyczyn kontuzji.
...

Mitek.
Dalej nie rozumiem.
Może jakieś schematy, albo fotki?
Dla kogoś, kto nie wie o co chodzi, zdanie:

"To kwestia techniki jazdy ruch wkłądania wewnetrznegoi kolana mozna kontrolowac bardzo dobrze trzeba tylko zdac sobie z niego sprawę i poćwiczyć najlepiej na płaskim."

Jest całkowicie niezrozumiałe.

Pozdrawiam serdecznie.
Tadek.

#31 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12947 postów
7821
  • Warszawa

Napisano 04 listopad 2008 - 09:16

Witam

Co do długości nart to uważam, że zdolność tłumienia nart zależy głownie od ich elastyczność, a w mniejszej mierze od ich długości. Poza tym na niekorzyść kolana w starciu z długimi nartami przemawia ich większy moment skecający jaki mogą wytworzyć na kolana (siła razy ramię)! Więc osobą z problemami z kolanami raczej odradzam długie i twarde narty.

Weź narty 150 cm i pojedź sobie po dowolnie wybranym stoku a później zrób to samo na narcie powiedzmy 165 cm. Jeżeli po tych przejazdach uznasz, że bardziej zaangażowane w jazde były kolana na narcie 165 cm niz na 150 cm to:
albo to 9 to spora przesada
albo nie do końca zastanowiłeś się nad tym co napisałeś
Mówimy tu o nartach porównywalnych. Jeżeli kupic jakąś miekka i delikatną narte to wiadomo, że ona tylko jazde utrudni to po pierwsze a napewno będzie wyjątkowo niestabilna i trudna w prowadzeniu niz jakakolwiek narta twarda.
Pozdrawiam

Użytkownik Mitek edytował ten post 04 listopad 2008 - 09:17

#32 teddySKI

teddySKI

Użytkownik

• 29 postów
  • Na forum od: 10.2007
4
  • Lublin/Trójmiasto

Napisano 04 listopad 2008 - 11:19

Odstępując trochę od tematu dotyczącego długości nart i wpływie siły skręcającej czy drgań przenoszonych na kolana. Co sądzicie o kończeniu treningów przygotowawczych (biegania, jazdy na rowerze, czy siłowni) robieniem przysiadów z wykrokiem - dawno jako jeszcze młodzik uczęszczałem na taekwon-do i pamiętam, że trener kazał po każdym treningu robić po kilkanaście powtórzeń twierdząc, iż dobrze to działa na kolana. Jak to ma się tutaj? Czy to faktycznie prawda, że jeśli trenować nogi to taką metodą?
teddy:)

#33 halley83

halley83

Nowy użytkownik

• 2 postów
1

Napisano 04 listopad 2008 - 12:41

Mam pytanie: ponieważ mam problemy z kolanami (dość poważne) to chciałbym wiedzieć, czy warto inwestować w jakieś opaski ortopedyczne czy zciągacze na kolana bo lubię jeździć na nartach, a po wypadzie w zeszłym roku 2 tygodnie spędziłem w łuźku bo nie mogłem nogami ruszyć ??

#34 pivot

pivot

Użytkownik

• PipPip
  • 103 postów
7
  • wrocław

Napisano 04 listopad 2008 - 12:54

Nie mówie o różnicy w długości nart 10cm tylko np. 30 i więcej. Co do twardości to zrozumiałem, że bardzo miekką narta nie jest dobry wyjściem, tak samo jak bardzo twarda, ale lepsza jest bardziej miękka niż twarda-na twardej siły działające na kolano są bardziej gwałtowne i mniej płynne na dużych nierównościach niż na miekkich.
Co do 9 to zapewniam Cię, że jest w pełni zasłużona i nie mam co do tego żadnych wątpliwości;)

Pozdrawiam

Opaska powoduje, że przejmuje cześć obciążen które działają na kolana, ale nie możesz zapominać, że nie wszystkie.

Użytkownik pivot edytował ten post 04 listopad 2008 - 13:00

#35 rogal

rogal

Użytkownik

• Pip
  • 37 postów
  • Na forum od: 10.2007
3
  • Umiejętności: 6
  • Toruń

Napisano 04 listopad 2008 - 12:56

Mam pytanie: ponieważ mam problemy z kolanami (dość poważne) to chciałbym wiedzieć, czy warto inwestować w jakieś opaski ortopedyczne czy zciągacze na kolana bo lubię jeździć na nartach, a po wypadzie w zeszłym roku 2 tygodnie spędziłem w łuźku bo nie mogłem nogami ruszyć ??

A co na to ortopeda?
Opaskami problemu raczej nie rozwiążesz.

#36 halley83

halley83

Nowy użytkownik

• 2 postów
1

Napisano 04 listopad 2008 - 13:23

W tym wypadku ortopeda za wiele nie zdziałał bo nie za wiele się da zrobić. Chodzi mi tylko o zminimalizowanie bólu i przeciążeń.

#37 pivot

pivot

Użytkownik

• PipPip
  • 103 postów
7
  • wrocław

Napisano 04 listopad 2008 - 13:33

Obciążenia zminimalizuje, ale czy ból to nie wiem. Nie zagwaratuje Ci również raczej tej pewności, że obciążenia będą na bezpiecznym poziomie i stan kolana się nie pogorszy, więc taką decyzję naprwdę radziłbym skonsultować z lekarzem.

#38 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12947 postów
7821
  • Warszawa

Napisano 04 listopad 2008 - 13:47

Cześć

Nie mówie o różnicy w długości nart 10cm tylko np. 30 i więcej. Co do twardości to zrozumiałem, że bardzo miekką narta nie jest dobry wyjściem, tak samo jak bardzo twarda, ale lepsza jest bardziej miękka niż twarda-na twardej siły działające na kolano są bardziej gwałtowne i mniej płynne na dużych nierównościach niż na miekkich.
Co do 9 to zapewniam Cię, że jest w pełni zasłużona i nie mam co do tego żadnych wątpliwości;)

Pozdrawiam

Opaska powoduje, że przejmuje cześć obciążen które działają na kolana, ale nie możesz zapominać, że nie wszystkie.

O 30 nie pisałem ale tez się to sprawdza. Mam kłopoty z kolanami i wole jeźzić na gigantce 182 cm, 188 cm niz na slalomce 165 cm. spokojniej i pewniej i narta wszystko rozbije tylko tu juz niestety potrzebna jest technika ale nie az taka niemozliwa do osiągnięcia.
Pozdrawiam

#39 Gąska

Gąska

Użytkownik

• PipPipPip
  • 510 postów
  • Na forum od: 12.2006
101

Napisano 04 listopad 2008 - 14:58

W tym wypadku ortopeda za wiele nie zdziałał bo nie za wiele się da zrobić. Chodzi mi tylko o zminimalizowanie bólu i przeciążeń.

To może spróbuj pójść do rechabilitanta, który zajmuje się takimi rzeczami. Nie zawsze jest to sprawa samych kolan. Często jest to kwestia napięć występujących w mięśniach i ścięgnach oraz kłopotów z kręgosłupem. Też mi się zdawało, że to nielogiczne (bo co ma kręgosłup wspólnego z kolanami :confused:). Miałem kłopoty z kolanami (jeden sezon z głowy) i po kilku wizytach u rechabilitanta się przekonałem, że to prawa. Do tego dość sporo różnych ćwiczeń głównie rozciągających i "jak ręką odjął". Nie wiem jakie masz problemy, bo każdy przypadek jest inny ale szczerze polecam taką wizytę - na pewno nie zaszkodzi.

#40 Tweey

Tweey

Nowy użytkownik

• 11 postów
1
  • Umiejętności: 4
  • Gdynia

Napisano 04 listopad 2008 - 16:46

No i jeszcze nikt nie napisał o solidnej rozgrzewce mięśni i stawów przed większymi wysiłkami fizycznymi. No niestety, prawda jest taka, że 80% ludzi przed wzmożonym wysiłkiem nie rozgrzewa mięśni, co przynosi takie a nie inne rezultaty. Btw, co do wieku kolegi zaczynającego temat: jesteś młody i cały czas rośniesz, co również jest przeciwwskazówką do katowania mięśni i stawów.
pozdrawiam ;]