Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Kolana - jak o nie zadbać

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
145 odpowiedzi w tym temacie

#1 Radorik

Radorik

Użytkownik

• 27 postów
  • Na forum od: 11.2008
2
  • Umiejętności: 7
  • Koszalin

Napisano 02 listopad 2008 - 11:46

prowadzę bardzo aktywny tryb życia - zahaczam o wiele sportów w tym też o narty. Czy są jakieś sposoby by w wieku 30 lat nie miec zdruzgotanych kolan ?

mam 14 lat.

@down
Bez durnego spamu
A jeśli chodzi ci o używki to wolny. I błagam nie spamujcie.

Użytkownik Radorik edytował ten post 02 listopad 2008 - 11:57

• Kubens podziękował za tę wiadomość

#2 fredowski

fredowski

Umiejetnosci 11

• PipPipPipPipPipPip
  • 4463 postów
  • Na forum od: 03.2006
2390
  • Umiejętności: 1

Napisano 02 listopad 2008 - 11:54

prowadzę bardzo aktywny tryb życia - zahaczam o wiele sportów w tym też o narty. Czy są jakieś sposoby by w wieku 30 lat nie miec zdruzgotanych kolan ?

mam 14 lat.

Tak - sluchac ojca i matki

Jak ciezko jest lekko zyc :)  Nie ma gazu nie ma skretu

#3 Picia55

Picia55

Użytkownik

• PipPip
  • 279 postów
  • Na forum od: 09.2008
47
  • Umiejętności: 8
  • Mikołów

Napisano 02 listopad 2008 - 12:19

mam 14 lat.

@down
Bez durnego spamu
A jeśli chodzi ci o używki to wolny. I błagam nie spamujcie.

Witaj więc tak: ja mam 16 lat prowadze też bardzo aktywny tryb życia i mam już problemy z kolanami... niestety:(
Taka dobra rada z doświadczenia wzmacniaj jak najbardziej mięsień czworogłowy uda i łydki (to był mój błąd że miałem za duże obciązenie w stosunku do siły mięśnia - tak powiedział lekarz) i dbaj również o odpowiednie "smarowanie" kolana (dużo kolagenu a kolagen jest chrząstkach z kurczaka galaretce itd ale możesz też kupić tabletki z kolagenem ale to jest troche droższa opcja i nie można jej nadużywać bo organizm przestanie wogóle wtedy wytwarzać kolagen). No i najlepiej nie przeciążać za bardzo tych kolan:D ja troche przesadziłem (rower w górach + długie dystanse, tenis stołowy, tenis, badminton) z kumplem i teraz mamy - on 2 artroskopie ja na szczęście aż tak źle nie mam:) Więc oszczędzaj kolana jak możesz jeśli chcesz śmigać jak najdłużej:)
No i tak jak powiedział fredowski słuchać rodziców:) oni źle nie chcą:D
  • Radorik podziękował za tę wiadomość

#4 p_rafal

p_rafal

Użytkownik

• PipPip
  • 239 postów
  • Na forum od: 11.2007
18
  • Krosno/Świerzowa

Napisano 02 listopad 2008 - 13:17

Odnośnie smarowania kolan - jak już, to raczej glukozamina. Choć odnośnie glukozaminy są podzielone zadania - jedna grupa ludzi twierdzi, że działa i daje efekty, druga grupa - sądzą, że to placebo i niepotrzebne wydawanie kasy...

Kolagen odpowiada za elastyczność skóry, ścięgien, choć występuje także w chrząstkach stawowych. Kolagen spotkamy w kremach na zmarszczki, ale i w tabletkach :D Przyjmowanie go, ma też np. zapobiegać powstawaniu rozstępów u kobiet w ciąży czy innych, którzy gwałtownie zmieniają swoje rozmiary :)

EDIT: Czytałem, nie wiem gdzie (może na tym forum?), że wykonywanie statycznego ćwiczenia - jakim jest krzesełko, nadwyręża kolana. Spotkał się ktoś z taką opinią?
A, i jak się robi przysiady z obciążeniem (o ile ktoś robi ;) ) to trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które pozwolą nam się cieszyć kolanami dłużej :D

Użytkownik p_rafal edytował ten post 02 listopad 2008 - 13:19

#5 motcross

motcross

Użytkownik

• PipPip
  • 210 postów
  • Na forum od: 11.2006
19
  • Chelm

Napisano 02 listopad 2008 - 13:24

Jeśli umiesz pływać to wykup sobie karnecik na basen i plywaj raz w tygodniu, Ja rownież prowadzę aktywny tryb życia np. judo czy silownia.Mam w planach wykupić karnecik na basen ale nie mam z kim dla towarzystwa :P, mam 16 lat.
Atomic GS 9 + Neox 310 2006/2007 :P Sory za błędy ;)

#6 AdamSlask

AdamSlask

Użytkownik

• PipPip
  • 158 postów
  • Na forum od: 10.2007
25
  • Pawłowice Śląskie

Napisano 02 listopad 2008 - 13:42

Osobiście jestem zwolennikiem stopniowego przyzwyczajania kolan/całego organizmu do dużego wysiłku. Jak na razie staram się codziennie wykonywać ćwiczenia rozciągające, od jakiegoś czasu biegam. Na szczęście problemów z kolanami nie mam (choć babci mi to przepowiada,chcąc mnie odciągnąć od motoru :) ) Jeśli już ktoś ma kłopoty z kolanami polecam wszelkiego rodzaju stabilizatory.

i dbaj również o odpowiednie "smarowanie" kolana (dużo kolagenu a kolagen jest chrząstkach z kurczaka galaretce itd ale możesz też kupić tabletki z kolagenem ale to jest troche droższa opcja i nie można jej nadużywać bo organizm przestanie wogóle wtedy wytwarzać kolagen).

Chrząstki a także tłuste mięso choć nie za dobrze wpływa na całą resztę o tyle dla kolan jest to znakomita pomoc bez niszczenia żołądka farmaceutykami. Pozdrawiam i jak najmniej kłopotów ze zrdowiem./kolanami życzę!

#7 Radorik

Radorik

Użytkownik

• 27 postów
  • Na forum od: 11.2008
2
  • Koszalin

Napisano 02 listopad 2008 - 14:23

O jaki sweet temat mi wyszedł . I żadnych pochwał ? buuu <beczy> :):)
Ja się jeszcze taty lekarza dopytam ale widze że to problem powszechny.

@cross
Chodzę dwa razy w tygodniu - kręgosłup

Edit
Gdzie tu report do adminów ?

Użytkownik Radorik edytował ten post 02 listopad 2008 - 15:08
pomylilem nicka

#8 Zderzak

Zderzak

Użytkownik

• Pip
  • 44 postów
4
  • Kraków

Napisano 02 listopad 2008 - 14:50

Tak - sluchac ojca i matki

Zgadzam się w 100% jeszcze wystarczy wszystko grzecznie zjadać z talerza i będzie OK

Ja np nie słuchałem i prowadziłem aktywny tryb życia rowerek biegi narty itp rzeczy i póki co mam chorobe osgood schlechtera 3 rok ale na nartach i tak jeździłem :D

#9 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 13012 postów
7921
  • Warszawa

Napisano 02 listopad 2008 - 16:04

Witam
Wszelkie ćwiczenia statyczne typu krzesłko NIE!
Przysaidy i inne obciążające kolana nie do pełnego wyprostu i tylko do pólzgiecia (75 stopni mniej więcej).
Dbać o mięśnie czworogłowe uda i ogólnie o sparwność.
Nart raczej dłuższe niz krótsze z dobra płytą tłumiącą drgania a nie jakimiś durnymi podwyższeniami.
Przy skrętach pogłebionych uważać na kolana wewnetrzne.
Przy skokach nie lądowac na płaskim ani lodzie.
Unikac stabilizatorów przy zdrowych kolanach i po zakończonej rehabilitacji.
Mysleć o przyszłości.
Pozdrawiam
  • p_rafal podziękował za tę wiadomość

#10 Just In Time

Just In Time

Nowy użytkownik

• 7 postów
  • Na forum od: 10.2008
2
  • Bydgoszcz

Napisano 02 listopad 2008 - 16:05

Oprócz jazdy na nartach trenuję koszykówkę. Parę sezonów temu miałem pewne problemy z lewym kolanem. Odczuwałem ból przy mocniejszym za krawędziowaniu narty. Od tego czasu jeżdżę i gram w opasce elastycznej- polecam, pomogło natychmiast.

#11 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9359 postów
  • Na forum od: 09.2006
3620
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 02 listopad 2008 - 16:10

Oprócz jazdy na nartach trenuję koszykówkę. Parę sezonów temu miałem pewne problemy z lewym kolanem. Odczuwałem ból przy mocniejszym za krawędziowaniu narty. Od tego czasu jeżdżę i gram w opasce elastycznej- polecam, pomogło natychmiast.

glowa
  • berry podziękował za tę wiadomość

#12 berry

berry

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1196 postów
376

Napisano 02 listopad 2008 - 16:21

Mam trochę inne zdanie niż kilka osób powyżej...

... nie wspomagaj się niczym dopóki możesz... nasz organizm jest samowystarczalny, jeśli chodzi o produkcję :-))))... póki nie ma potrzeby... wszelkie gluko... cośtam :-))), kolageny i inne geny zostaw na później...

#13 Just In Time

Just In Time

Nowy użytkownik

• 7 postów
  • Na forum od: 10.2008
2
  • Bydgoszcz

Napisano 02 listopad 2008 - 16:22

glowa

eee? Ja Ciebie też!:rolleyes:
@down
Ale ja nie jestem taki bystry, inteligenty i domyślny jak berry, ale nie ładnie mi to wypominać! :)

A co ma wypowiedz berry'ego do mojej skoro, ja nie używam żadnych "gluko... cośtam", a mój organizm nie jest już do końca "samowystarczalny"?
żeby było jasne- ja nie jeżdżę i nie gram opasce na co dzień, tylko w przypadku nadwyrężenia więzadła bocznego! A opaska uciskowa to nie to samo co stabilizator!

Użytkownik Just In Time edytował ten post 02 listopad 2008 - 17:38

#14 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9359 postów
  • Na forum od: 09.2006
3620
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 02 listopad 2008 - 16:32

eee? Ja Ciebie też!:rolleyes:

zobacz jak berry od razu chwycil co chcialem powiedziec................

#15 berry

berry

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1196 postów
376

Napisano 02 listopad 2008 - 16:52

zobacz jak berry od razu chwycil co chcialem powiedziec................

"Oprócz jazdy na nartach trenuję koszykówkę. Parę sezonów temu miałem pewne problemy z lewym kolanem. Odczuwałem ból przy mocniejszym za krawędziowaniu narty. Od tego czasu jeżdżę i gram w opasce elastycznej- polecam, pomogło natychmiast."

Jan posłużył się mną :-)))))), bo zgodziłem się z nim, dziękując pod jego postaem :-)))))
Zawiłe to zdanie ale oddaje całość....

Ja kiedyś trenowałem m. in. koszykówkę... opaska elastyczna (o czym sam się przekonałem) jest tylko złudnym ekwiwalentem pełnej sprawności... Bardzo często działa tak jak placebo... Nie piszę, że u Ciebie tak jest, ale że często... Na sobie samym sprawdziłem żę nawet stabilizator z szynami nie uchroni przed kontuzją niezaleczonego kolana...

#16 alook

alook

Użytkownik

• PipPipPip
  • 792 postów
  • Na forum od: 04.2008
160
  • Ko, Wro

Napisano 02 listopad 2008 - 16:52

ja tam... na tzw zdrowy rozum.. to sadze, ze jezeli czteroglowy miesien uda jest odpowiednio mocny/ cwiczenia, cwiczena, madre cwiczenia kondycyjne /, to staw kolanowy nie jest przesadnie obciazany i bol kolana nie jest problemem, oczywiscie pisze tutaj o potencjalnie zdrowym czlowieku bez schepanych kolanach po kontuzjach i przesadnie uprawianych sportach typu tenis, szermierka.

#17 matador

matador

Nowy użytkownik

• 25 postów
  • Na forum od: 12.2007
1
  • Kraków

Napisano 02 listopad 2008 - 17:05

Mitku dlaczego odradzasz statyczne ćwiczenia wytrzymałościowe?

#18 Picia55

Picia55

Użytkownik

• PipPip
  • 279 postów
47
  • Mikołów

Napisano 02 listopad 2008 - 17:05

Kolagen polecił mojejmu tacie terapeuta na łokieć a mi na kolana troche pomagało przy dużym wysiłku fizycznym i obciążeniu na kolana. A co do opaski to lepiej nie bo osłabia ścięgna:P więc najlepiej wzmacniaj mięśnie (ale nie forsuj sie za bardzo bo bardziej jeszcze kolanom zaszkodzisz:D)

#19 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 13012 postów
7921
  • Warszawa

Napisano 02 listopad 2008 - 17:38

Witam

Mitku dlaczego odradzasz statyczne ćwiczenia wytrzymałościowe?

Każde takie ciczenie np. Krzesełko powoduje pozostanie w jednej pozycji przez dłuższy czas co z kolei powoduje icisaknie i nadmierne przeciążanie tkanki chżęstnej kolan. Tak Mniej więcej. Nie jestem specjalistą ale wielkrotnie konsultowałem ta sprawę (było juz na forum) z kolegami ortopedami i wszyscy jednoznacznie mówili krzesłku NIE.
Pozdrawiam

#20 alook

alook

Użytkownik

• PipPipPip
  • 792 postów
  • Na forum od: 04.2008
160
  • Ko, Wro

Napisano 02 listopad 2008 - 17:58

YouTube - 7-Day Ski Exercise Assessment Course - Day 7 ....ok....
  • zred podziękował za tę wiadomość