Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Wybór i kupno butów narciarskich - porady i uwagi .

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
720 odpowiedzi w tym temacie

#701 Introzime

Introzime

Użytkownik

• Pip
  • 41 postów
  • Na forum od: 01.2017
1

Napisano 25 luty 2019 - 03:25

Kilka moich spostrzeżeń.
Nie bać się flexu. Kupiłem 100, myślałem że w większych będzie niewygodnie po całym dniu. 100 są naprawdę komfortowe, bralbym teraz około 120.
Dobór: trzeba pójść do sklepu i poświęcić czas. Wybrałem prawie idealne, ale niestety za luźne w palcach, skorupa ma za dużą objętość.
Flex trzeba dobrać do nart. Na moich nordicach gsr 186 o dziwo starcza mi flex 100. Mam frajdę z jazdy. Ale wziąłem Elany slx i się nie miło zdziwiłem. Buty podopinane prawie maksymalnie, ewidentnie czułem że potrzebuje twardszych butów aby w pełni czuć narty

#702 kubad7

kubad7

Użytkownik

• Pip
  • 87 postów
  • Na forum od: 02.2018
25
  • Umiejętności: 1
  • Kraków

Napisano 25 luty 2019 - 06:42

Buty podopinane prawie maksymalnie, ewidentnie czułem że potrzebuje twardszych butów aby w pełni czuć narty

Nie potrzebujesz butów twardszych, tylko lepiej dopasowanych. Swoją droga jeżeli dwie dolne klamry sa zapięte na ostatni ząbek, to już nie najlepiej świadczy o ich doborze. Jeśli masz luzy na gorze, pamiętaj ze z reguły w butach dobrej jakości można to regulować. Mowa o przestawianiu górnych paneli z ząbkami oczywiście.

Pozdrawiam :)

#703 Introzime

Introzime

Użytkownik

• Pip
  • 41 postów
1

Napisano 25 luty 2019 - 06:59

Zgodzę się, ale nie do końca. 3 górne klamry są dobrze spasowane, 4 niestety trochę za luźna. Wszystko jest już poregulowane. Miałem wrażenie, że mimo wszystko nie pogardziłbym sztywniejszymi butami. Tylko slalomki mi to pokazały, nie miałem tego odczucia w żadnych innych nartach

#704 lobo

lobo

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1921 postów
  • Na forum od: 11.2007
1090
  • Trójmiasto

Napisano 25 luty 2019 - 09:03

Jeśli chodzi o dlugosc to jest 28, a potem już 29. Polowki to roznica w wysokości tej plastykowej wkładki pod botka wewnętrznego (jeśli masz ..,5 to ta wkladka jest nizsza => na wieksza stope). 

Nie ma sensu za ciasnych podobnie jak za luźnych :P Ale zdecydowanie więcej da się zrobić z ta pierwsza opcja. Powiekszyc buta (na dlugosc, na szerokość) to nie problem. Pomniejszyc raczej lipa - zostają chyba tylko jakies "wypychacze", ale zawsze można się tez poratować czyms takim

Chciałbym sprostować: zarówno w butach o pełnym numerze jak i w połówkach zeppa jest taka sama, grubością różni się tylko wkładka umieszczona wewnątrz botka.

Pozdrawiam

Początek sezonu 09.01.2019 20 dni na nartach. 

Nie ma to jak w Gardenie! Moja jazda https://youtu.be/0rRTc2geWOI  

#705 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2198 postów
766
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano 31 marzec 2019 - 18:24

Bez związku.

Załączone miniatury

• DSC_0012.JPG

#706 martin TDM

martin TDM

Użytkownik

• PipPipPip
  • 330 postów
  • Na forum od: 01.2011
106
  • Umiejętności: 6
  • Nowy Sącz/Gorlice

Napisano 31 marzec 2019 - 22:48

Bez związku.

Ewidentnie "bez związku" :P

• Mitek podziękował za tę wiadomość

#707 arzak

arzak

Nowy użytkownik

• 6 postów
  • Na forum od: 04.2019
0
  • Warszawa

Napisano 04 kwiecień 2019 - 15:46

Cześć,

Zmieniam buty i prosiłbym o radę.

Na początek informacje o mnie:

- 182cm,

- 86 kg,

- poziom 6,

- lubię jeździć nieco szybciej, łagodniejszym skrętem,

- od 5ciu lat jeżdżę na: buty: Head Adapt Edge 90, narty salomon sport 24hrs 172cm ,

- na przyszły sezon mam narty Blizzard r-power FS 174cm i korzystając z promocji 

zamówiłem buty Head Vector RS 120s - dwie pary 270 i 275mm - jeszcze nie przyszły - mogę anulować

zamówienie, lub zwrócić.

Pytanie:

Czy pomijając dopasowanie do stopy, buty będą właściwe do nowych nart / umiejętności / upodobań / wagi i wzrostu?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam,

Artur.

#708 martin TDM

martin TDM

Użytkownik

• PipPipPip
  • 330 postów
  • Na forum od: 01.2011
106
  • Nowy Sącz/Gorlice

Napisano 05 kwiecień 2019 - 13:05

Cześć,

Zmieniam buty i prosiłbym o radę.

Na początek informacje o mnie:

- 182cm,

- 86 kg,

- poziom 6,

- lubię jeździć nieco szybciej, łagodniejszym skrętem,

- od 5ciu lat jeżdżę na: buty: Head Adapt Edge 90, narty salomon sport 24hrs 172cm ,

- na przyszły sezon mam narty Blizzard r-power FS 174cm i korzystając z promocji 

zamówiłem buty Head Vector RS 120s - dwie pary 270 i 275mm - jeszcze nie przyszły - mogę anulować

zamówienie, lub zwrócić.

Pytanie:

Czy pomijając dopasowanie do stopy, buty będą właściwe do nowych nart / umiejętności / upodobań / wagi i wzrostu?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam,

Artur.

Dopasowania do stopy nie da się pominąć, bo to najważniejsze :P ale rozumiem o co pytasz. Jezdzisz raczej rekreacyjnie czy raczej sportowo/agresywnie (oczywiście mocno naduzywajac w tym miejscu słowa "sportowo")? 

#709 CaperSKI

CaperSKI

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 439 postów
  • Na forum od: 02.2013
186
  • Umiejętności: 2
  • Wolne Miasto Gdańsk

Napisano 05 kwiecień 2019 - 13:39

Vector to w mojej ocenie dobry but. Znam dwie osoby "ogarnięte" narciarsko które je sobie chwalą. Jeśli będą Ci pasowały i nie będą za duże(patrz archiwalne posty o doborze butów plus forumowy poradnik obowiązkowo) to na pewno " dogadają" się z twoimi nartami.

Wysłane z mojego TA-1004 przy użyciu Tapatalka

#710 se7

se7

Użytkownik

• PipPip
  • 152 postów
  • Na forum od: 03.2017
66

Napisano 05 kwiecień 2019 - 14:00

Używam drugi sezon Vector Evo 120s Flex ustawiony na 120, bardzo wygodne i dobrze trzymające buty.

#711 arzak

arzak

Nowy użytkownik

• 6 postów
0
  • Warszawa

Napisano 05 kwiecień 2019 - 15:37

Dziękuję panowie za opinie. 

Rozmiar mam nadzieję będzie dobry, tak jak w obecnych HEADach - zamówiłem pół numeru mniejsze niż rozmiar stopy.

Te, w których jeżdżę nie rozbiły się przez te 5 sezonów (co prawda tylko po 6 dni), tak, że nawet nie korzystałem z opcji

zwężenia podeszwy.

Przy okazji, może ktoś korzystał, lub zna relacje osób, które miały okazję użyć systemu "liquid fit"?

Te buty chyba mają coś takiego, ale obawiam się tego "zalewania formy" i właściwie to nie wiadomo gdzie i czym to zrobić.

#712 CaperSKI

CaperSKI

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 439 postów
  • Na forum od: 02.2013
186
  • Umiejętności: 2
  • Wolne Miasto Gdańsk

Napisano 05 kwiecień 2019 - 15:59

zamówiłem pół numeru mniejsze niż rozmiar stopy.
Te, w których jeżdżę nie rozbiły się przez te 5 sezonów (co prawda tylko po 6 dni)

Dobry dobór rozmiaru. Jakby Cie cisneły na długość, wal na priv to zaradzę😉
Ps. jak wytrzymujesz jeżdżac 6 dni w sezonie?🤔🧐🤯

#713 arzak

arzak

Nowy użytkownik

• 6 postów
0
  • Warszawa

Napisano 05 kwiecień 2019 - 16:11

Dobry dobór rozmiaru. Jakby Cie cisneły na długość, wal na priv to zaradzę
Ps. jak wytrzymujesz jeżdżac 6 dni w sezonie?

Dzięki za chęć pomocy.

Jeżdżę niewiele, bo:

- czasu mało (urlop się rozłazi na wyjazdy wakacyjne z dziećmi),

- chyba nie jestem jakimś wielkim fanem nart, choć lubię samą jazdę, ale jednak to trochę monotonne (góra, dół, góra, dół),

- 6 dni na stoku z dwójką dzieciaków, to dla mnie aż nadto psychicznie i fizycznie.

Ale za rok-dwa, kiedy się usamodzielnią na tyle, że sami będą jeździć, może będzie lżej,

nie zniechęcę się i wybiorę się z kolegami w Alpy.

#714 arzak

arzak

Nowy użytkownik

• 6 postów
0
  • Warszawa

Napisano 05 kwiecień 2019 - 16:45

Dopasowania do stopy nie da się pominąć, bo to najważniejsze :P ale rozumiem o co pytasz. Jezdzisz raczej rekreacyjnie czy raczej sportowo/agresywnie (oczywiście mocno naduzywajac w tym miejscu słowa "sportowo")?

Raczej rekreacyjnie, ale lubię w narciarstwie najbardziej szybkość i przeciążenia, oczywiście w granicach rozsądku i moich niezbyt wielkich umiejętności.

Wysłane z mojego Mi A2 Lite przy użyciu Tapatalka

#715 valdi3

valdi3

Nowy użytkownik

• PipPip
  • 198 postów
  • Na forum od: 03.2009
29

Napisano 05 kwiecień 2019 - 16:57

zamówienie, lub zwrócić.

w sumie to ten sam but tylko wkladka w srodku inna , ktora z reszta i tak pewnie trzeba bedzie wywalic i zrobic sobie nowa

#716 arzak

arzak

Nowy użytkownik

• 6 postów
0
  • Warszawa

Napisano 05 kwiecień 2019 - 17:05

Racja, niepotrzebnie o tym pisałem. Zamówiłem dwa rozmiary bo nie wiedziałem czy ten model nie będzie ciaśniejszy od obecnie używanego. A z wkładką to nie wiem, do tej pory nie używałem, a z tego co się orientowałem, to dosyć drogie te wkładki. Nie wiem czy sprawa warta zachodu.

Wysłane z mojego Mi A2 Lite przy użyciu Tapatalka

#717 arzak

arzak

Nowy użytkownik

• 6 postów
0
  • Warszawa

Napisano 18 kwiecień 2019 - 16:45

Wybrałem 27cm Head Vector RS 120ST.

Nie są tak wygodne jak Head Adapt Edge 90, szczególnie czuć różnicę w kostce.

Są w tym miejscu mocno dolegające, mają grubą warstwę gęstej pianki, ale chyba tak powinno być.

Z przymiarki wynika, że między 27 i 27,5 cm subiektywnie odczułem tylko

różnicę w palcach. Przy 27,5 było trochę więcej miejsca.

W celach doświadczalnych zważyłem obydwa buty, ale różnica była minimalna,

około 3 gram (trzecie miejsce po przecinku na wadze kuchennej).

Dzięki wszystkim za pomoc w doborze.

#718 Deco79

Deco79

Użytkownik

• PipPipPip
  • 314 postów
  • Na forum od: 10.2017
148
  • Gdańsk

Napisano 18 kwiecień 2019 - 20:31

w sumie to ten sam but tylko wkladka w srodku inna , ktora z reszta i tak pewnie trzeba bedzie wywalic i zrobic sobie nowa

Sama wkładka jest ta sama. Tam jest różnica w tym co jest pod wkładką, skorupa faktycznie ta samą.

#719 valdi3

valdi3

Nowy użytkownik

• PipPip
  • 198 postów
  • Na forum od: 03.2009
29

Napisano wczoraj, 08:09

Sama wkładka jest ta sama. Tam jest różnica w tym co jest pod wkładką, skorupa faktycznie ta samą.

nie masz racji, roznica jest tylko we wkladce  , połówka jest ciensza w okolicach palcow

#720 Deco79

Deco79

Użytkownik

• PipPipPip
  • 314 postów
  • Na forum od: 10.2017
148
  • Gdańsk

Napisano wczoraj, 14:59

Mam Vectory 125 i u mnie pod wkładką jest takie plastikowe sitko i jest tam napisany rozmiar w moim przypadku to 265. Tak więc u mnie jest różnica w tym co pod wkładką. Zresztą jaki byłby sens regulacji samą wkładką skoro to kawałek wyprofilowanego filcu z gąbką pod piętą.
Mało kto jeździ w ori wkładkach bo są zazwyczaj do d... Jak sobie wyobrażasz szukanie wkładki takiej by nie zmienić rozmiaru z połówki na pełny i odwrotnie?
Nawet moje wkładki sidasa mają z przodu tylko cienką poduszkę żelową, gdybym chciał ją podnieść bym musiał coś doklejać. To bez sensu