Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Wybór i kupno butów narciarskich - porady i uwagi .

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
723 odpowiedzi w tym temacie

#681 b4rt3q

b4rt3q

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 480 postów
  • Na forum od: 11.2008
199
  • Umiejętności: 7
  • okolice Myślenic

Napisano 08 luty 2019 - 08:19

Cześć

Miałem Alpinę, żona ma Nordica - buty RD z wiązanym kapciem i mają automaty. Znam ofertę Rossignol i Lange z segmentu RD i niektóre miały botki pod sznurowadła ale nie były w nie wyposażone. Wiem, że część butów zakłada się tak jak piszecie ale nie spotkałem się z butami bez automatów. Jeżeli się mylę i jest to standard to mój błąd i przepraszam,że się wp.....ałem niepotrzebnie. Sorry Oloss.

Pozdrowienia

Powiem Ci że mnie zaskoczyłeś bo osobiście nie spotkałem jeszcze automatów w butach RD :) Nawet kolega miał Nordica i też standardowo były wiązane.

Sam mam Raptory B3 i próbowałem zakładać bez wyjmowania kapcia i nie dało rady. O wiele łatwiej jest mi zakładać osobno.

#682 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 13005 postów
  • Na forum od: 11.2007
7918
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 08 luty 2019 - 08:32

Powiem Ci że mnie zaskoczyłeś bo osobiście nie spotkałem jeszcze automatów w butach RD :) Nawet kolega miał Nordica i też standardowo były wiązane.

Sam mam Raptory B3 i próbowałem zakładać bez wyjmowania kapcia i nie dało rady. O wiele łatwiej jest mi zakładać osobno.

Cześć

Chyba nigdy nie miałem typowych butów RD robionych na miarę ale zazwyczaj jeżdżę w twardych butach. Mam wrażenie, że żeby zakładać buty tak jak piszesz kapeć musi być wiązany właśnie w tym celu. Jak się teraz spokojnie zastanawiam to innej przyczyny wiązania kapcia nie widzę. Ale zaznaczam, że to czysta konfabulacja. ;)

Pozdrowienia

#683 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2857 postów
3602
  • Umiejętności: 1
  • Wrocław

Napisano 08 luty 2019 - 10:36

O wiele łatwiej jest mi zakładać osobno.

Widać na zdjęciu, że botki mają bardzo długi odcinek sznurowany - od palców (powiedzmy, że jak w butach wspinaczkowych). Chyba raczej nie dociągnie się ich po włożeniu do skorupy. Czyli chyba takie zakładanie jest przewidziane.

Pozdro

Wiesiek

Aby było 5 cm śniegu pod nartą, Blogi: fotograficzny i turystyczny

#684 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2857 postów
3602
  • Umiejętności: 1
  • Wrocław

Napisano 08 luty 2019 - 10:39

Cześć

Chyba nigdy nie miałem typowych butów RD robionych na miarę ale zazwyczaj jeżdżę w twardych butach. Mam wrażenie, że żeby zakładać buty tak jak piszesz kapeć musi być wiązany właśnie w tym celu. Jak się teraz spokojnie zastanawiam to innej przyczyny wiązania kapcia nie widzę. Ale zaznaczam, że to czysta konfabulacja. ;)

Pozdrowienia

Kapeć jest tak dokładnie wiązany aby polepszyć trzymanie stopy a nie aby był tak wkładany. Tak sądzę na podstawie analogii w butach do wspinaczki (o tym wspominałem)

Pozdro

Wiesiek

• Mitek podziękował za tę wiadomość

Aby było 5 cm śniegu pod nartą, Blogi: fotograficzny i turystyczny

#685 b4rt3q

b4rt3q

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 480 postów
199
  • Umiejętności: 7
  • okolice Myślenic

Napisano 08 luty 2019 - 11:23

Widać na zdjęciu, że botki mają bardzo długi odcinek sznurowany - od palców (powiedzmy, że jak w butach wspinaczkowych). Chyba raczej nie dociągnie się ich po włożeniu do skorupy. Czyli chyba takie zakładanie jest przewidziane.

Pozdro

Wiesiek

Dokładnie, tym bardziej że nie ma pętelki przy języku co dodatkowo utrudnia tradycyjne zakładanie. Wyszedłem z założenia że tak trzeba i raczej się z tym nie szarpię.

Żona ma Salomony Quest 12 i tam wiązanie jest chyba tylko na górnej części kapcia, ale za to jest z automatem i zakłada się tradycyjnie.

#686 Olo1602

Olo1602

Nowy użytkownik

• 21 postów
  • Na forum od: 01.2014
3
  • Umiejętności: 6
  • Kobysewo

Napisano 08 luty 2019 - 11:31

Buty narciarskie: wybór i kupno.

Do napisania tego tekstu sprowokowała mnie ilość pytań dotyczących powyższego tematu. Wielu potencjalnych narciarzy i już jeżdżących ma niekiedy spore problemy z wyborem i kupnem odpowiednich butów. Nie dziwię się. Wsparcie jakie otrzymują klienci wielu sklepów sportowych ( o hipermarketach nie wspominając ) podczas zakupów jest … jakie jest, sytuacja się poprawia ale wciąż daleko do stanu choćby zadowalającego .

PODEJŚCIE DO PROBLEMU - Kupujemy buty dla SIEBIE, nasze odczucia i oczekiwania są najważniejsze. Nie sugerujmy się aktualną modą, kolorem skorupy, napisem, sugestiami znajomych itp. Najważniejsze jest to jak buty będą pasować do naszych stóp i naszych umiejętności. Poszukajmy sklepu o którym wiadomo że dysponuje dużym wyborem towaru - trzej producenci na pólkach wystarczą w zupełności - i fachowym personelem, warto w sklepie zadać pytanie czy obsługujący nas sprzedawca jeździ na nartach, kłamczucha łatwo zdemaskujecie. Jeśli już trafi się fachowiec, odpowiadajcie na jego pytania SZCZERZE. Powinien zapytać o poziom umiejętności, doświadczenie, preferowany styl jazdy i teren. Powinien dokładnie zmierzyć i obejrzeć stopy! OBIE!

PRZYMIARKA - But wewnętrzny czyli botek zapewnia komfort i kontrolę, skorupa, jej kształt i parametry fizyczne decydują o tym jak but będzie pasował i przekazywał impulsy na nartę. Skorupa jest najważniejsza - tak więc dobranie tej najodpowiedniejszej pod względem rozmiaru, kształtu i objętości jest krytyczne. Jedna mała uwaga - paznokcie powinny być starannie przycięte, skarpetki: cienkie. Najpierw mierzymy PUSTĄ skorupę ( z angielska: shell fitting, czyli mierzenie skorupy ), sprawdzamy: DŁUGOŚĆ, SZEROKOŚĆ NA WYSOKOŚCI KOSTEK, SZEROKOŚĆ NA WYSOKOŚCI NAJSZERSZEJ CZĘŚCI STOPY, WYSOKOŚĆ PODBICIA . Jak ? Wyciągamy botek i do pustej skorupy wkładamy stopę, przesuwamy ją tak aby duży palec LEKKO dotknął jej przedniej części.Teraz podam parę liczb, to da pewne pojęcie i punkt odniesienia: za piętą powinno zostać 10 - 20 mm pustej przestrzeni, 10 ( a nawet 5 mm ) dla sportowca 20 dla narciarza rekreacyjnego, nie więcej!!! Można posłużyć się małą latarką, podświetlić skorupę od zewnątrz, łatwo ocenić ile zostało miejsca. Skąd taka różnica? But sportowy musi być sztywny tak więc również botek musi być cieńszy aby nie tłumił impulsów, botek rekreacyjny, z założenia komfortowy, jest grubszy więc potrzebuje więcej przestrzeni.Teraz przesuwamy stopę do tyłu tak aby zajęła wewnątrz skorupy pozycję cofniętą; należy też lekko unieść stopę, symulując jej położenie z założonym botkiem, i tak: powinniśmy mieć 3 - 5 mm wolnego miejsca z obu stron przodu stopy, 5 - 10 mm z każdej strony na wysokości kostek, 5 - 10 mm nad śródstopiem.Taka skorupa daje prawie pewność że wszystko będzie OK. Wkładamy botki do skorup, wkładamy buty ( cienkie skarpetki ! ), nie zapinając stajemy wyprostowani. Prawidłowe pierwsze wrażenie powinno być takie: o rany ale ciasno aaaaa !!! Bez paniki, tak ma być. Jeśli w tej pozycji jest komfortowo to znaczy że jest źle. Zapinamy klamry, powinny domknąć skorupę na pierwszym, drugim ząbku, kilkakrotnie naciskamy na języki, pięty cofają się na swoje miejsce. W dopiętych butach palce nie powinny być dociśnięte do przedniej ścianki skorupy, mogą jej lekko dotykać, dobrze gdy można paluszkami “ przebierać “. Zostajemy z butami na nogach przez 15 minut STOJĄC, ciepło powinno uelastycznić botki ( jeśli botki są typu CUSTOM FIT, sprzedawca powinien je podgrzać przed założeniem na nogi ), zrobi się wyraźnie więcej miejsca i można trochę dokręcić regulowane klamry.Teraz już oceniamy własne odczucia, jeśli czujemy że ucisk wywierany na stopy jest w miarę równomierny z każdej strony to wspaniale, jeśli czujemy że w pewnych punktach ucisk jest wręcz nie do wytrzymania to żle - bierzemy do miary inny but ale o tej samej długości skorupy - w miarę możliwości. Pięty powinny być unieruchomione, kostki zamknięte na głucho, powinniśmy być w stanie zgiąć buty naciskając na języki i czując progresywnie wzrastający opór, jeśli nie jesteśmy w stanie tego zrobić w sklepie to na stoku tym bardziej nie damy rady - buty są zbyt sztywne, jeśli zginamy bez problemu i w dodatku nie czując progresywnie rosnącego oporu a skorupa mocno się odkształca - buty są zbyt elastyczne. Nie dopinajmy klamer maksymalnie, one służą do zamknięcia skorupy a nie do unieruchomienia stopy, jeśli musimy dolne klamry zaczepić na trzecim, czwartym ząbku to oznacza że skorupa ma zbyt dużą objętość. Botki z czasem skompresują się i miejsca wewnątrz buta przybędzie o ok.. 15 %. WAŻNE: jeśli jeszcze nie mamy DOBRYCH wkładek, kupmy je, te fabryczne są z reguły mało warte. SIDAS produkuje gotowe, solidne pod nazwą CONFORMABLE lub jeszcze lepsze CUSTOM ( drogie ). Proszę mi wierzyć nic tak nie poprawia komfortu wewnątrz buta jak odpowiednio dobrane, prawidłowe ortopedycznie wkładki, stopa musi mieć odpowiednie podparcie. Jeśli już udało się kupić buty które pasują, ja pasujący but odbieram na stopie tak jak mocny uścisk dłoni, to poświęćmy im trochę czasu w domu. Potrzeba ok. 15 godzin aby doprowadzić do kompromisu między stopą a butem. Zakładajmy je ( przed wyjazdem na narty ) jak najczęściej, stojąc, z porządnymi wkładkami! Na początku mogą pojawić się sensacje typu: mrowienie, drętwienie  miejscowe uciski, większość tych przykrych doznań minie, jeśli coś zostanie to serwis powinien nad butem popracować, większość problemów da się łatwo usunąć pod warunkiem że nie kupiliśmy buta ZBYT DUŻEGO! I to jest sedno sprawy, cały powyższy wywód i zawarte w nim rady powinny uchronić przed kupnem zbyt dużych butów. Długość i objętość skorupy to parametry krytyczne, każdy but można powiększyć, skutecznie zmniejszyć nie da się żadnego. Zbyt duże buty SĄ najczęstszą przyczyną problemów bo muszą być spinane klamrami zbyt mocno aby unieruchomić stopę, to powoduje uciski miejscowe, kłopoty z krążeniem krwi a w konsekwencji ból, drętwienie i przemarznięcia. PAMIĘTAJMY: to skorupa TRZYMA stopę, klamry skorupę tylko ZAMYKAJĄ, dotyczy to w szczególności dolnych zapięć, nad śródstopiem.

Wiem że moje uwagi mogą zostać odebrane jako dyskusyjne, wiem że temat nie został wyczerpany - są jeszcze kwestie wzajemnego doboru nart i butów pod względem parametrów itd... to już inna bajka. Chciałem tylko zwrócić uwagę na metodę mierzenia zwaną " shell fitting " którą uznaję za najdokładniejszą i która w moim i nie tylko, przypadku, sprawdziła się w 100 % .

Buty są najważniejszym " sprzętem ", tu pomyłki kosztują najwięcej...

PS. w związku z pytaniami :

" kiedy jest za ciasno ? "
- wtedy gdy w zapiętym bucie i pięcie cofniętej na swoje miejsce palce stóp opierają się mocno o przednią ściankę buta .
" kiedy but jest zbyt wąski ? "
- trudno jednoznacznie odpowiedzieć, gdy mierzymy pustą skorupę nie powinno być miejsc gdzie skorupa uciska stopę przy jej neutralnym umiejscowieniu. Dopuszczalny jest LEKKI kontakt w skorupach b.wąskich ( 95 - 96 mm ), w " normalnych " powinniśmy mieć kilka mm luzu po bokach - powiedzmy ok.5 mm ( łącznie, dla obu stron ). Skorupy produkuje się w szerokościach od 92 mm do nawet 105 mm, w krokach co 2 - 3 mm, więc wybór jest spory i wrażenie " ciasności " może być większe w butach o szerokości 103 mm niż w butach o szerokości 96 mm - bardzo wiele zależy od botka, jego miąższości i gęstości zastosowanych pianek.
" czy stopa powinna być w bucie całkowicie unieruchomiona ? "
- otóż nie, pewien niewielki zakres ruchu ( pronowanie ) w obrębie kostek i pod stopą musi być do dyspozycji. Takie subtelne " rozkazy " kierowane ku krawędziom przez stopy są skuteczniejsze i łatwiejsze do kontrolowania niż polecenia wydawane stopami " zacementowanymi " w butach, chyba nie chcemy jeździć z uczuciem że mamy protezy zamiast nóg? Tak więc radzę unikać wkładek zupełnie sztywnych, blokujących całkowicie stopę.

Rysunek ilustrujący prawidłowy sposób doboru długości skorupy buta narciarskiego, czyli tzw. "shell fitting", przymierzamy pustą skorupę, bez botka w środku!

1accc1f1953a208cm.jpg

Pomiar wysokości podbicia: jeśli wielkość zmierzona w sposób widoczny na fotografii jest równa długości stopy to mamy proporcjonalną, średnią wysokość podbicia, jeśli pomiar jest WIĘKSZY niż długość stopy to nasze podbicie jest wyższe od normalnego i w tym wypadku możemy potrzebować dłuższej skorupy niż wynikałoby z pomiaru ilustrowanego rysunkiem.

Super, tak robiłem jak kupowałem buty 5 lat temu. Mierzyłem wiele,aż w końcu najlepiej było mi head adapt egde flex80/90. Z tym, że to przełączanie flexa z miękkiego na bardziej twardy .... nie wiem, czy to coś daje. Po zakupie dużo nosiłem w domu. Na stoku do chodzenia odpinam, po kilku zjazdach dopinam. I jest ok. Zadowolony.

#687 oloss

oloss

Użytkownik

• Pip
  • 34 postów
  • Na forum od: 02.2018
12
  • Rybnik

Napisano 08 luty 2019 - 16:54

Cześć
Miałem Alpinę, żona ma Nordica - buty RD z wiązanym kapciem i mają automaty. Znam ofertę Rossignol i Lange z segmentu RD i niektóre miały botki pod sznurowadła ale nie były w nie wyposażone. Wiem, że część butów zakłada się tak jak piszecie ale nie spotkałem się z butami bez automatów. Jeżeli się mylę i jest to standard to mój błąd i przepraszam,że się wp.....ałem niepotrzebnie. Sorry Oloss.
Pozdrowienia

Ja nie mam dużego doświadczenia, na nartach jeżdżę dopiero od 7 lat, więc zakładam, że na wielu rzeczach się nie znam. Te buty kupiłem, bo mi najlepiej na nogę spasowały, a że miały sznurowadła, to po prostu zakładam je osobno :-)

W każdym razie wtrąciłem się w ten wątek tak w ramach dygresji, że niektóre buty wewnętrzne można zakładać na siedząco, ale skorupy lub butów 'normalnych' nie siedząco sobie nie wyobrażam założyć (poprzednio miałem Fisher standardowe bez wyjmowania linera) - chyba tylko miękkie kapcie nieco za duże tak się da :-)

Nie masz za co przepraszać, w tych butach będę jeździł niezależnie czy są kompletne, czy nie, i czy to dla kogoś bez sensu :-) Po prostu dobrze się w nich na nartach czuję i to jest dla mnie najważniejsze.

Pozdrawiam przedweekendowo

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

#688 nzz

nzz

Nowy użytkownik

• 5 postów
  • Na forum od: 02.2019
0

Napisano 14 luty 2019 - 09:15

Powitać !!
Moje stopy mają pewną dysproporcje lewa stopa jest dłuższa o jakieś 0,5cm i szczuplejsza. Mam problem z doborem butów, zakupiłem, ale jednak źle zrobiłem, kasa poszła w błoto. Jak sobie radzić z taką niedoskonałością. Dziękuje za wszystkie uwagi...

#689 martin TDM

martin TDM

Użytkownik

• PipPipPip
  • 330 postów
  • Na forum od: 01.2011
106
  • Nowy Sącz/Gorlice

Napisano 14 luty 2019 - 09:30

Powitać !!
Moje stopy mają pewną dysproporcje lewa stopa jest dłuższa o jakieś 0,5cm i szczuplejsza. Mam problem z doborem butów, zakupiłem, ale jednak źle zrobiłem, kasa poszła w błoto. Jak sobie radzić z taką niedoskonałością. Dziękuje za wszystkie uwagi...

Tak od razu przekreślasz sprawę? Wg mnie najlepiej byłoby (jeśli zależy Ci na butach, które w żaden sposób nie będą za duze) kupic but waski i krotki (czyli bierzesz pod uwagę stope krotsza i szczuplejsza) i potem dla lewej stopy wypchać na dlugosc, a dla prawej rozepchać na boki, żeby nie cisnelo. Z uwagi na dysproporcje Twoich stop nie masz co liczyc na buta z polki bez modyfikacji. Dobierz j.w. i oddaj w rece dobrego bootfittera :) Uszy go gory, ludzie dzisiaj lataja w kosmos, wiec...

EDIT: waski, miałem na myśli mniejsza objetosc, bo nie wiem jak ta stopa jest szczuplejsza (wezsza? nizsze podbicie? po prostu mniejsza objetosciowo?)

#690 nzz

nzz

Nowy użytkownik

• 5 postów
0

Napisano 14 luty 2019 - 09:40

Tak od razu przekreślasz sprawę?

Niekoniecznie, ale zły jestem na siebie za ten fakt bo w sklepie było ok, była dobra stabilizacja. Chyba, że w jakimś transie byłem bo jak wytłumaczyć fakt, że zawsze wybieram na stoku 28 a zakupiłem rossignol 28.5 bo niby nie ma 28 a różniły się dł. wkładki, na miarce wychodził taki rozmiar ehh Za dużo się naczytałem by nie wybierać zaciasnych butów bo szkoda stóp.

Czyli mówiąc krótko, muszę spasować but do krótszej stopy a drugi na dłuższej, trzeba odbarczyć by mniej cisnął?

#691 martin TDM

martin TDM

Użytkownik

• PipPipPip
  • 330 postów
106
  • Nowy Sącz/Gorlice

Napisano 14 luty 2019 - 10:04

zakupiłem rossignol 28.5 bo niby nie ma 28 a różniły się dł. wkładki, na miarce wychodził taki rozmiar ehh Za dużo się naczytałem by nie wybierać zaciasnych butów bo szkoda stóp

Jeśli chodzi o dlugosc to jest 28, a potem już 29. Polowki to roznica w wysokości tej plastykowej wkładki pod botka wewnętrznego (jeśli masz ..,5 to ta wkladka jest nizsza => na wieksza stope). 

Nie ma sensu za ciasnych podobnie jak za luźnych :P Ale zdecydowanie więcej da się zrobić z ta pierwsza opcja. Powiekszyc buta (na dlugosc, na szerokość) to nie problem. Pomniejszyc raczej lipa - zostają chyba tylko jakies "wypychacze", ale zawsze można się tez poratować czyms takim

#692 martin TDM

martin TDM

Użytkownik

• PipPipPip
  • 330 postów
106
  • Nowy Sącz/Gorlice

Napisano 14 luty 2019 - 10:05

Czyli mówiąc krótko, muszę spasować but do krótszej stopy a drugi na dłuższej, trzeba odbarczyć by mniej cisnął?

Ja bym tak zrobil. Drugiego po prostu trzeba rozciagnac na dlugosc.

#693 nzz

nzz

Nowy użytkownik

• 5 postów
0

Napisano 14 luty 2019 - 10:22

Jeśli chodzi o dlugosc to jest 28, a potem już 29. Polowki to roznica w wysokości tej plastykowej wkładki pod botka wewnętrznego (jeśli masz ..,5 to ta wkladka jest nizsza => na wieksza stope). 

Czy tą wkładkę można wymontować ? Czy to chodzi o wkładkę do botka ? Czy pod botka..
A jak można zniwelować luz na pięcie w tym luźniejszym bucie i na palcach, są jakieś patenty ?.

#694 nikon255

nikon255

Użytkownik

• PipPipPip
  • 323 postów
  • Na forum od: 01.2016
63
  • Poznań

Napisano 14 luty 2019 - 10:23

Czy tą wkładkę można wymontować ? Czy to chodzi o wkładkę do botka ? Czy pod botka...

podkladka pod wkladke w botku. Powinna byc w zestawie z butami. Mozna ja wyciagnac.

#695 nzz

nzz

Nowy użytkownik

• 5 postów
0

Napisano 14 luty 2019 - 10:39

podkladka pod wkladke w botku. Powinna byc w zestawie z butami. Mozna ja wyciagnac.

Dla uściślenia mowa o rossignol alltrack 100 pro x 28.5. A wyjmowałem wkładkę i pod nią nie ma żadnej podkładki, chyba, że chodzi pod botkiem ? Może jakieś zdjęcie link jak to wygląda?

#696 Baltazar Gabka

Baltazar Gabka

Nowy użytkownik

• Pip
  • 47 postów
  • Na forum od: 04.2012
16

Napisano 14 luty 2019 - 11:00

może już było ale nie zaszkodzi:

https://docplayer.pl...ojej-stopy.html

I od Kuby przemyślenia z przed 12 lat, to nic że skitur.

http://szkolagorska....eraniebutow.pdf

#697 a_senior

a_senior

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1582 postów
  • Na forum od: 10.2006
1029
  • Krakow

Napisano 14 luty 2019 - 12:22

Dla uściślenia mowa o rossignol alltrack 100 pro x 28.5. A wyjmowałem wkładkę i pod nią nie ma żadnej podkładki, chyba, że chodzi pod botkiem ? Może jakieś zdjęcie link jak to wygląda?

Dokup dodatkowe wkładki, np. Sidasa. Mam podobny problem do Twojego. Lewa 28, prawa 28.5. Kilka butów kupiłem 28. I w czasie większych mrozów o mało się to źle nie skończyło. Opisywałem. Od tej pory jest 29. Za duży, ale tylko na długość, bo resztę poprawiam wkładkami. Do oryginalnych wkładek dołożyłem sidasowe. A w tym sezonie dołożyłem dodatkowe wkładki z filcu za 4 zł. Buty trzymają bardzo dobrze. Palce z przodu mają lekki luz i dzięki temu nigdy nie powtórzyły się historie z początkiem odmrożenia.

Teraz znów przymierzę się do kupna 28, bo nie wiedziałem, że buty można rozciągać na długość. 

#698 nzz

nzz

Nowy użytkownik

• 5 postów
0

Napisano 14 luty 2019 - 14:17

Dokup dodatkowe wkładki, np. Sidasa. Mam podobny problem do Twojego. Lewa 28, prawa 28.5. Kilka butów kupiłem 28. I w czasie większych mrozów o mało się to źle nie skończyło. Opisywałem. Od tej pory jest 29. Za duży, ale tylko na długość, bo resztę poprawiam wkładkami. Do oryginalnych wkładek dołożyłem sidasowe. A w tym sezonie dołożyłem dodatkowe wkładki z filcu za 4 zł. Buty trzymają bardzo dobrze. Palce z przodu mają lekki luz i dzięki temu nigdy nie powtórzyły się historie z początkiem odmrożenia.

Teraz znów przymierzę się do kupna 28, bo nie wiedziałem, że buty można rozciągać na długość. 

Próbowałem już dodatkowej wkładki pod oryginalną wkładkę z 3mm ale skutek był słaby - ból w podbiciu, że musiałem wyjąć. następnie jeszcze ściągać na kostkę zastosowałem i z podobnym efektem. Najgorszy jest luz w pięcie w prawym bucie. 
Chyba najlepszą opcją będzie spróbowanie sprzedaży tych butów i zakupu mniejszych z wydłużeniem skorupy ....

#699 a_senior

a_senior

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1582 postów
  • Na forum od: 10.2006
1029
  • Krakow

Napisano 14 luty 2019 - 14:23

Próbowałem już dodatkowej wkładki pod oryginalną wkładkę z 3mm ale skutek był słaby - ból w podbiciu, że musiałem wyjąć. następnie jeszcze ściągać na kostkę zastosowałem i z podobnym efektem. Najgorszy jest luz w pięcie w prawym bucie. 
Chyba najlepszą opcją będzie spróbowanie sprzedaży tych butów i zakupu mniejszych z wydłużeniem skorupy ....

A jakiej wkładki próbowałeś? Sidas jest mocno profilowany. Ja założyłem go w botku na oryginalną wkładkę. Nie bardzo wierzę by kupno tych samych butów, ale o 1 mniejszych (w skorupie) coś pomogło. Być może pomyśl o innych butach.

#700 Bacek

Bacek

Użytkownik

• PipPip
  • 159 postów
  • Na forum od: 12.2017
35
  • Umiejętności: 4

Napisano 14 luty 2019 - 14:40

e zapada

Próbowałem już dodatkowej wkładki pod oryginalną wkładkę z 3mm ale skutek był słaby - ból w podbiciu, że musiałem wyjąć.

Jeżeli wkładałeś jedną miękką wkładkę pod druga miękką to taki efekt w zasadzie nie dziwi. Stopa się zapada i jeszcze mocniej wygina w różnych miejscach. Reduktor musi być z materiału niezbyt poddającego się naciskowi. Sidas raczej drogi na eksperymenty (mówię o reduktorach objętości a nie wkładkach), domowo można coś wyciąć z wykładziny podłogowej (linoleum a nie dywanik) za grosze i eksperymentować z grubością. Pakował bym to raczej pod liner a nie bezpośrednio pod oryginalną wkładkę.