Skocz do zawartości

Wybór i kupno butów narciarskich - porady i uwagi .


lobo

Rekomendowane odpowiedzi

przekichane,koledzy i koleżanki....... właśnie wróciłem ze sklepu ,2 godziny przierzałem.przymierzałem,noga mnie boli a w głowie mam większą pustkę niż przed przymiarkami... najbaredziej do gustu przypadły mi... nordica speedmachine 10 rossignol zenith sensor 3 tecnica dragon ultrafit 110 ale dalej nie mam pojęcia które,wiem że nikt za mnie nie zdecyduje ale muszę się wyżalić.... cena nie gra roli,muszą być wygodne ale jak stwierdzić czy wygodne w sklepie będą wygodne na stoku???? pozdrawiam wszystkich rafał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 386
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Krzysztofie,ja to niestety wiem,ale wybór jest narazie dla mnie,delikatnie mówiąc,trudny....
tecnici dradon 110,mam wrażenie że mnie lekko uciskają w piszczel,może mi się wydaje,może nie....
chyba najwygodniejsze z przymierzonych były nordici speedmachine 10 ale nie było praktycznie w tym sklepie atomiców,jutro dalej jadę w rejs i będę szukał modeli atomica
ktoś może jakieś poleca wygodne(sprawdzone)fleks ok 90-110,jeżdzę raczej ostro ale wygody potrzebuje bardziej
pozdrawiam
rafał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztofie,ja to niestety wiem,ale wybór jest narazie dla mnie,delikatnie mówiąc,trudny....
tecnici dradon 110,mam wrażenie że mnie lekko uciskają w piszczel,może mi się wydaje,może nie....
chyba najwygodniejsze z przymierzonych były nordici speedmachine 10 ale nie było praktycznie w tym sklepie atomiców,jutro dalej jadę w rejs i będę szukał modeli atomica
ktoś może jakieś poleca wygodne(sprawdzone)fleks ok 90-110,jeżdzę raczej ostro ale wygody potrzebuje bardziej
pozdrawiam
rafał


Witam, bardzo trudno polecać komuś kogo się nie widzi konkretny model że tak powiem ... korespondencyjnie, to nie jest dobry sposób. Trzy modele które wybrałeś są do siebie bardzo podobne, to buty experckie ( profi ) szerokość 100mm, twardość 110, to już coś. 100% gwarancji że po wyjściu na stok wszystko będzie OK nie ma, ale ryzyko można próbować ograniczyć. Jeśli te buty pod względem komfortu noszenia odbierasz podobnie to wyeliminuj najpierw te które najgorzej trzymają kostki i piętę, w następnej kolejności te które zostawiają najmniej swobody palcom. Sprawdż czy skorupy wybranych butów różnią się długością, ja np. wybrałbym skorupy najkrótsze. Najgorsze co można zrobić to kupić buty zbyt duże. W tym towarzystwie tecnica to taki Merc ze skórzaną tapicerką;), Rossignol zapewni chyba najlepsze czucie śniegu a nordica to coś pomiędzy ale chyba bliżej TECNICI. Ktoś tu pisał kiedyś o DRAGONIE, chyba pozytywnie, Jan Koval ( ? ), poszukaj tego wątku, może będzie pomocny. Pomyślnych łowów:)
PS. warto zabrać buty na próbę do domu i spokojnie ponosić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem już chyba tonę wątków o dragonie ale niestety nie pasują na moją stopę za chiny ludowe...
ale....
dziś znowu zrobiłem rajd po sklepach i...chyba znalazłem---
---nocdica speedmachine 12
najciekawsze jest to że mierzyłem 10 i były dla mnie niewygodne a 12 są OK
chyba je kupię,nie uciskają mnie w piszczel a to dla mnie najważniejsze
jeszcze się z tym prześpię ale już tyle butów naprzymierzałem że mnie noga boli
pozdrawiam wszystkich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Dragona to miałem problem z butem o indeksie 100. Nie pasował w ogóle na moją (i nie tylko moją) stopę i nie dało się z tym nic zrobić. Dragon 110 póki co jest ok, i mam nadzieję, że tak pozostanie...


no właśnie,noga nodze nierówna.....
mnie dragon 110 niestety nie pasuje a szkoda....łednie wykonany i mogłem go kupić za 1100zł
speedmachine 12 mogę mieć za ok 1200zł,choć cena nie ma znaczenia---ma trzymać i być wygodnie
pozdrawiam wszystkich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli mogę Ci cos doradzic Rafale to jak juz sie zdecydujesz np. na te nocdica speedmachine 12 to przymierz je jeszcze raz w sklepie jako pierwsze buty-kiedy noga jest wypoczeta i latwiej Ci stwierdzic, czy jest wygodnie i czy wszystko trzyma jak nalezy. Bo ja przynajmniej jak przymierzalam w sklepie 10tą parę tego dnia i mialam troche obolala noge po mierzeniu niewygodnych par butow to juz nie bardzo czulam, czy one sa wygodne czy nie...
I zycze duzo cierpliwosci :rolleyes: - dobre buty trzeba sobie wychodzic- ja kupowalam buty w zeszlym roku-przymierzylam chyba ze 20 par i nic nie pasowalo /no oprocz jednych juniorskich butow,ale sie obawialam tych juniorskich/...ogolnie masakra,dopiero po 3 dniach znalazlam odpowiednie buty i ze 4 razy je mierzylam (2 wizyty w sklepie) az sie w koncu zdecydowalam - i sie udalo kupic dobre buty :D.

PS. tak w ogole to 1200 to sporo... moze popytaj o buty z zeszlego sezonu? Moze byc tak, ze paramentry te same, tylko szata graficzna inna, a roznica cenowa duza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli mogę Ci cos doradzic Rafale to jak juz sie zdecydujesz np. na te nocdica speedmachine 12 to przymierz je jeszcze raz w sklepie jako pierwsze buty-kiedy noga jest wypoczeta i latwiej Ci stwierdzic, czy jest wygodnie i czy wszystko trzyma jak nalezy. Bo ja przynajmniej jak przymierzalam w sklepie 10tą parę tego dnia i mialam troche obolala noge po mierzeniu niewygodnych par butow to juz nie bardzo czulam, czy one sa wygodne czy nie...
I zycze duzo cierpliwosci :rolleyes: - dobre buty trzeba sobie wychodzic- ja kupowalam buty w zeszlym roku-przymierzylam chyba ze 20 par i nic nie pasowalo /no oprocz jednych juniorskich butow,ale sie obawialam tych juniorskich/...ogolnie masakra,dopiero po 3 dniach znalazlam odpowiednie buty i ze 4 razy je mierzylam (2 wizyty w sklepie) az sie w koncu zdecydowalam - i sie udalo kupic dobre buty :D.

PS. tak w ogole to 1200 to sporo... moze popytaj o buty z zeszlego sezonu? Moze byc tak, ze paramentry te same, tylko szata graficzna inna, a roznica cenowa duza.



dzięki,ja przez mijający tydzień przymierzyłem chyba ze 40 par ale.....
to już nieważne,buty zakupione,teraz będę chodził i sprawdzał czy się nie pomyliłem,zawsze mogę je oddać do sklepu,tylko 5 mitut jazdy samochodem
z tego też względu nie kupiłem przez internet,tylko 100 zł różnicy
nordica speedmachine 12 w cenie 1250zł
czas pokaże czy się nie pomyliłem
dziękuję serdecznie wszystkim za porady
rafał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłam w tym sezonie Elektra 8 i mogę powiedzieć, że fajne buciki :) We wszystkich innych miałam problem z latającą piętą lub cierpnięciem stopy. Kupiłam rozmiar 23,5 i buty były wręcz lekko przyciasne (miałam nadzieję, że się rozbiją, a nie chciałam kupić za dużych :rolleyes: ).
Wypróbowałam je już na stoku i było ok, chociaż początki były trudne, bo się przesiadłam z za dużych i za miękkich butów. ;) Wczoraj je ubrałam ponownie, w domu (już nie mogę się doczekać wyjazdu :D ) i wydawały mi się sporo luźniejsze niż przedtem (jakby już się rozbiły:confused:), zaczęłam się zastanawiać czy kurcze nie za duże kupiłam jednak:mad: A też na początku czułam się jak w betonie i też mi momentami noga cierpła.
Ogólnie to muszę dojść z nimi do kompromisu i zoptymalizować zapięcie klamer, a wszystko powinno być super. :D

Podsumowując: bierz mniejsze, rozbiją sie i dopasują do stopy. :) Może na pierwszym wyjeździe trochę pocierpisz, ale to podobno normalne.;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, żeby potem nie było na mnie ;) bo każda z nas ma inną stopę.:rolleyes:
Jak ja kupowałam moje, to palcami nie ruszałam, a po 4 dniach jazdy w tych butach (nawet przed chwilą ubrałam, żeby sprawdzić:P), już ruszam, więc rozbiły się dość szybko :)
Poza tym dla mnie one mają jeszcze jeden plus: w większości mierzonych modeli zapinałam dolne klamry na ostatni lub przedostatni ząbek, więc zero możliwości dopięcia jak się rozbiją. W Electrze sama skorupa super trzyma, a ja zapinam na pierszy/drugi ząbek, więc jest duży zapas jakby co. :)

Mam nadzieję, że będziesz zadowolona z wyboru. :D

Aha, zapomniałam - poeksperymentuj z mikroregulacją na klamrach. W moim przypadku działa cuda :)

Użytkownik kolumna edytował ten post 25 listopad 2008 - 18:28
dopisanie "aha"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując: bierz mniejsze, rozbiją sie i dopasują do stopy. :) Może na pierwszym wyjeździe trochę pocierpisz, ale to podobno normalne.;)


Ty to ale jesteś fachowiec dziewczyno:), nowe buty trzeba " złamać ", mnie to zajmuje czasem 2 tygodnie ( naprawdę :mad: ). Świetnie się ze sobą dogadałyście :cool:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli pisząc "złamać"? Serio pytam.:)

Aha i dzięki za komplement, choć wyczuwam w nim nutkę sarkazmu. :P


Zero sarkazmu, premia za rozsądek;) " złamać " , zakładając że jankeski to Twój drugi język, buty muszą przejść " break in period ", muszą się dynamicznie dopasować do stóp, co następuje tylko podczas jazdy na nartach.
Przepraszam za częste " anglicyzmy ", pewne opisy sa nieprzetłumaczalne:(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zero sarkazmu, premia za rozsądek;) " złamać " , zakładając że jankeski to Twój drugi język, buty muszą przejść " break in period ", muszą się dynamicznie dopasować do stóp, co następuje tylko podczas jazdy na nartach.
Przepraszam za częste " anglicyzmy ", pewne opisy sa nieprzetłumaczalne:(

To tym bardziej mi miło i dziękuję :)
A z tym "break in period" to trzeba było tak od razu.;) Wszytko jasne. :)
Pozdrawiam serdecznie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Znalazlem na pierwszy rzut oka calkiem fajne buty Tecnica http://allegro.pl/it..._07_meskie.html Jest tylko jeden problem. Mianowicie nie jest to model katalogowy wiec nie moge byc pewny co do parametrów które podaje sprzedający. Czy spotkaliście sie moze juz tymi butami w takiej wersji?

W sezonie 04/05 te buty nazywały się RIVAL RX, były w katalogu, pamiętam że miały opinię bardzo obszernych, szczególnie w wersji Hot Form. Cena super.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dziękuję bardzo za wszystkie porady dotyczące wyboru butów, które znalazły się w tym Forum. Jako, że kupiłem swoje pierwsze buty w życiu chciałbym się upewnić czy po zastosowaniu się do rad tutaj zawartych efekt końcowy jest w porządku. Czy jeśli po założeniu butów i dopięciu ich na 1-2 ząbek wszystko trzyma dobrze (pięta i kostka jak mocny uścisk ręki) ale po pochodzeniu w nich po domu trochę obciera, nie jakoś koszmarnie boleśnie, w okolicy kostki oraz nieco gniecie od zewnętrznej strony podeszwy prawy but (lewy w porządku) to zostawić tą parę do dalszego urabiania czy wymienić na rozmiar z połówką ( cieńsza wkładka). W tych z połówką niestety pięta nie jest dokładnie trzymana. Jężdzę bardzo początkująco . Buty Salomon Mission alu.

But, np 27.0 i 27.5 to dokładnie to samo, różnica polega na tym że w tym pierwszym wkładka pod stopę jest nieco grubsza i dlatego powstaje wrażenie że but jest ciaśniejszy, zaręczam że po kilku dniach jazdy oba buty będą odbierane jako zupełnie identyczne. Daj szansę tym butom które są ciaśniejsze, taka jest zasada. Jeśli po kilku zjazdach nadal będzie coś gniotło to można wkładkę pod stopę wymienić na jakąś cieńszą. Pierwsze jazdy w nowych butach zawsze w cienkich skarpetkach, gdy po kilku dniach zrobi się lużniej będzie można założyć jakieś grubsze, byle nie frotowe monstra.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupno butów dla młodzieży jest zawsze trochę bardziej kłopotliwe niż dla osoby dorosłej, to banalna prawda, proszę się nie zrażać. Proszę napisać w którym gdyńskim sklepie mąż próbował kupić buty i jakie to były buty, marki i modele. Jaki rozmiar butów syn nosi na codzień ? Ile waży i jaki ma wzrost ? Są oczywiście buty narciarskie dedykowane osobom z grubszymi stopami, praktycznie każda firma ma takie w ofercie, można również, po zakupie, zmodyfikować zarówno skorupę jak i botek wewnętrzny w taki sposób aby buty pasowały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzikuję bardzo za odpowiedź, mąż był w sklepie, który jest na przeciwko Instytutu Morskiego, jest tam sprzedawany sprzęt narciarski i rowerowy. Dostali do zmierzenia buty firmy Atomic - obie pary. Normalne buty to rozmiar 40-41. Syn ma 163 cm wzrostu i waży 65 kg, jest mocno "miśkowaty" niestety. Nie, nie zrażam się :-), może tylko spodziewałam się większej pomocy w sklepie, no ale trudno, będziemy oczywiście cierpliwie szukać, do ferii jeszcze trochę czasu. Pozdr. Ola

Proszę o kontakt na priv.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam pytanie w kwestii butów... Aktualnie jeżdżę w butach z flexem 60. Czytając to forum zauważyłem, że w stosunku do tego jak jeżdżę (coraz szybciej i pewniej) powinienem miec buty o wyższym indexie flex. Stąd moje pytanie. Czy to naprawdę jest aż tak ważne i czy powinienem poszukac jakichś twardszych butów??? Pozdrawiam!!!

W zasadzie fleks to sprawa w 100% indywidualna, ale, buty musza byc dopasowane do stylu jazdy i nart. Im sztywniejsze narty i szybsza, bardziej dynamiczna jazda tym sztywniejsze buty będa potrzebne. Narciarz cięzki z definicji potrzebuje sztywniejszych butów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam buty do jazdy rekreacyjnej. W tym roku na nartki pojechałem w Alpy i okazało się, że moje kapcie są zbyt miękkie. Po powrocie zacząłem szukać nowych butów. W Szczecinie gdzie mieszkam, jest 5 sklepów sportowych z butami ( nie liczę marketów). Fakt, możliwe, że luty jest mało odpowiednim miesiącem do zakupu butów, lecz po przymierzeniu wszystkiego, co polecali sprzedawcy, oraz tego, co postanowiłem przymierzyć sam, nie znalazłem nic, co by było odpowiednie na moją wąską stopę. W sprzedaży w Szczecinie nie ma butów o szerokości węższej niż 102 mm. Moja wąska stopa ma szerokość dokładnie 95 mm. Nie ma możliwości zakupu tak wąskich butów w Szczecinie - przecież to nie Zakopane, Kraków czy Szczyrk. Modele o szerokości 102 mm czy to Nordica, Lange, czy Atomic są za szerokie. W sklepie zapinam wszystkie klamry na ostatni ząbek i mam luz stopy w bucie. Nie mam mowy o jakimś dopinaniu buta na stoku. Przecież po kilku zjazdach będą jak zwykłe kapcie. Lubię szybką jazdę, mam dość sztywne narty dlatego buty też muszą być twardsze. Po przyjęciu pozycji zjazdowej i zapięciu butów w narty mam duży luz pięty, mogę ją swobodnie podnosić do góry. Po spędzonych 2 tygodniach na nartach łatwiej mi jest powiedzieć czy but jest za ciasny czy nie. Wiem, że w Szczecinie nie kupię odpowiednio wąskich butów, może ktoś z Poznania lub Bydgoszczy jest zorientowany, czy tamtejsze sklepy oferują buty o szerokości poniżej 98mm. Jeżeli tak, proszę o namiary. Szukam butów rozmiar 25,5 lub 26,0; flex 100-110. Czekam na posty osób o wąskich stopach, może coś doradzą. Pozdrawiam Paweł ze Szczecina.

z tych co mam doswiadczenie to celuj tecnica i nordica (wysokie modele) to typowe low volume boots
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem, uświadomiono mnie.
Mierzyłem nordica 14 speed machine - tak jak opisałem super wygodne, lecz ostatni ząbek klamry zamknąłem bez problemu w sklepie na skarpetę frotte. Normalnie mam cieńsze.
Nordica Dobermann Agresorr WC 130 lub WC 100 - nie ma takiego dostępnego modelu.
Co sądzicie o Salomonie Falcon CS Pro - szerokość 98mm flex 120 lub jak piszą niektórzy 110. Nie mogę zmierzyć, bo również nie jest u mnie dostępny.
pzdr.
Paweł:(


jest jeszcze jedna mozliwa przyczyna; przymierzasz za duze buty.........
zauwaz tez ze np dragon 120 jest nieco szerszy od race pro z flex 110 lub 130 tecnica oczyqwiscie.
falcon jest za szeroki

przestrzegam orzed wkloadkami zel'owymi. jezeli juz, w ostatecznosci, bedziesz musial miec wkladki, to powinienes rozwazyc termoformowalne; one zapewniaja lepsze trzymanie i transfer sil. niestety kosztuja tez wiecej...........
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam buty do jazdy rekreacyjnej.
W tym roku na nartki pojechałem w Alpy i okazało się, że moje kapcie są zbyt miękkie.
Po powrocie zacząłem szukać nowych butów. W Szczecinie gdzie mieszkam, jest 5 sklepów sportowych z butami ( nie liczę marketów).
Fakt, możliwe, że luty jest mało odpowiednim miesiącem do zakupu butów, lecz po przymierzeniu wszystkiego, co polecali sprzedawcy, oraz tego, co postanowiłem przymierzyć sam, nie znalazłem nic, co by było odpowiednie na moją wąską stopę.
W sprzedaży w Szczecinie nie ma butów o szerokości węższej niż 102 mm.
Moja wąska stopa ma szerokość dokładnie 95 mm.
Nie ma możliwości zakupu tak wąskich butów w Szczecinie - przecież to nie Zakopane, Kraków czy Szczyrk.
Modele o szerokości 102 mm czy to nordica, Lange, czy atomic są za szerokie. W sklepie zapinam wszystkie klamry na ostatni ząbek i mam luz stopy w bucie. Nie mam mowy o jakimś dopinaniu buta na stoku.
Przecież po kilku zjazdach będą jak zwykłe kapcie. Lubię szybką jazdę, mam dość sztywne narty dlatego buty też muszą być twardsze. Po przyjęciu pozycji zjazdowej i zapięciu butów w narty mam duży luz pięty, mogę ją swobodnie podnosić do góry. Po spędzonych 2 tygodniach na nartach łatwiej mi jest powiedzieć czy but jest za ciasny czy nie. Wiem, że w Szczecinie nie kupię odpowiednio wąskich butów, może ktoś z Poznania lub Bydgoszczy jest zorientowany, czy tamtejsze sklepy oferują buty o szerokości poniżej 98mm.
Jeżeli tak, proszę o namiary.
Szukam butów rozmiar 25,5 lub 26,0; flex 100-110.
Czekam na posty osób o wąskich stopach, może coś doradzą.
Pozdrawiam
Paweł ze Szczecina.


Moja stopa to też 95 mm. Taką szerokosc stosuje się w skorupach sportowych, niedostępnych w sprzedazy sklepowej. Najwęższe buty na półkach to zwykle 98 mm, choć np u mnie w Gdyni mozna dostać małe rozmiary Atomica RT lub CS . Zostaje Ci zakup przez internet np salomon X2, atomic RT 95mm, bywają na Allegro. Swoje Tecnici Race R 95 mm tez kupowałem " w ciemno ", opłaciło sie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...