Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Szwecja - Are

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 onufry

onufry

Nowy użytkownik

• 3 postów
  • Na forum od: 08.2008
0

Napisano 09 sierpień 2008 - 16:36

http://www.skistar.com/are/english/
http://www.skistar.c...iststor2007.jpg
Polecam super sprawa:)

#2 ooo

ooo

Użytkownik

• Pip
  • 48 postów
  • Na forum od: 02.2009
5

Napisano 16 styczeń 2010 - 14:51

no właśnie może ktoś coś rozpisze się odnośnie ośrodków narciarskich w Szwecji :) gdzie najlepiej się wybrać ? :)

#3 pawelb91

pawelb91

Stały bywalec forum

• PipPipPip
  • 628 postów
  • Na forum od: 11.2008
534
  • Umiejętności: 8
  • Nowy Sącz

Napisano 22 marzec 2010 - 20:41

Też bym prosił o jakiś opis wrażeń kogoś kto tam jeździł.

#4 Kokos

Kokos

Użytkownik

• Pip
  • 59 postów
  • Na forum od: 12.2006
19
  • Umiejętności: 9
  • Tarnów

Napisano 22 marzec 2010 - 21:46

Też bym prosił o jakiś opis wrażeń kogoś kto tam jeździł.

W Åre byłem i myślę, że śmiało można postawić to miejsce na równi z wieloma ośrodkami alpejskimi jeśli chodzi o sprawy stricte narciarskie. Infrastruktura w postaci wyciągów zasługuje na pewno na duży plus, zwłaszcza mowa tutaj o kolejce kabinowej z miasteczka Are na szczyt Areskutan, pokonująca w kilka minut różnicę wzniesień ponad 1100 m. Niestety problem z nią jest ten sam co na naszym Kasprowym - często zdarza się, że nie można jej uruchomić z powodu silnego wiatru (wtedy na szczyt można dotrzeć innymi wyciągami).

Zasadniczo Are można podzielić na dwie oddzielone od siebie części (nie ma możliwości przemieszczania się między nimi na nartach). Pierwsza, czyli Duved (na mapie bardziej na lewo) to miejsce zdecydowanie rodzinne. Niebieskie i spokojne czerwone trasy, bardziej zaawansowani raczej mogą sobie tą część w ogóle odpuścić.

Druga, czyli trasy nad miasteczkiem Are, właśnie na zboczach Areskutan (1420 m.n.p.m.) to teren przede wszystkim zdecydowanie większy - łącznie naliczyłem się 23 wyciągi. Na miejscu kilka bardzo ambitnych tras, na czele z tymi znanymi z Pucharu Świata czy Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim - prawdziwa gratka dla dobrze jeżdżących ;). Ponadto jest potężny, jak na moje oko snowpark i wyznaczony teren dla freerideowców. Są oczywiście też i łagodniejsze trasy, w sam raz dla początkujących i średniozaawansowanych zwłaszcza część zlokalizowana bardziej na prawo.

Z minusów na pewno należy wymienić ceny - w barach czy restauracjach są one, na polską kieszeń po prostu wysokie. Swoje kosztują też karnety (choć te akurat, można powiedzieć że są warte swojej ceny), że o noclegach nie wspomnę.

Kłopotliwą sprawą dla Polaków będzie też dojazd, bo Are położone jest w północnej części Szwecji. Dojazd samochodem z Krakowa zajął by łącznie przynajmniej 30 godzin jazdy. Polecanym przeze mnie rozwiązaniem jest opcja: samolot do Sztokholmu/Malmo, a dalej jadący całą noc pociąg - sam tak jechałem i podróż w kuszetce była bardzo komfortowa, a cena, przy wcześniejszej rezerwacji przez internet może być całkiem przyzwoita.

Jeśli chodzi o pozostałe ośrodki w Szwecji (te większe), to miałem okazję odwiedzić jedynie Sälen, uznawane za numer dwa, po Are w tym kraju. Porównania kompletnie nie ma. Jest to ośrodek z trasami pokroju Białki Tatrzańskiej czy Słotwin, z tym że jest ich dużo więcej. Z rozmów ze Szwedami wynika jasno, że jedynym rzeczywiście jedynym miejscem RZECZYWIŚCIE wartym polecenia w tym kraju jest właśnie Are i ja póki co do tej opinii się przychylam.

Sporo można by było powiedzieć też o stacjach w Norwegii, bo tam sytuacja ma się zdecydowanie lepiej - na rozpoczęcie aktualnego sezonu byłem np. w Trysil i również jest to miejsce warte polecenia, choć nieco mniejsze niż Are.

Pozdrawiam.

Użytkownik Kokos edytował ten post 22 marzec 2010 - 21:47

• pawelb91 podziękował za tę wiadomość
Zdobyć świata szczyt, albo przeżyć jeden dzień. Zapamiętać sny i zrozumieć jeden z nich (...)

#5 money

money

Nowy użytkownik

• 2 postów
  • Na forum od: 05.2010
0

Napisano 24 maj 2010 - 20:44

Czy ktoś orientuje sie jak wygladaja noclegi w Are ? jesli ktos posiada jakies strony internetowe do tanich kwater to bardzo prosze o podanie adresu. Pozdrawiam

#6 i_Lolek

i_Lolek

Nowy użytkownik

• 5 postów
  • Na forum od: 03.2012
0

Napisano 01 grudzień 2016 - 02:27

Wygląda ciekawie.

Znalazłem dwa filmy które trochę naświetlają sprawę.

1 Część dla hardkorowców

2. Płaska strona dla średniaczków,

Stacja jest na pewno warta uwagi. Jeśli sie mieszka w Szwecji. Ale żeby z Polski tam jechać to mam wątpliwości. Alpy chyba ich wymiotą cenowo. No i Jechac na północ w zimie to jest wbrew naturze.

Ale jak juz sie dni wydłużą pod koniec marca, pocz. kwietnia. Snieg zniknie w naszej części. To ma taki wyjaz sens. Ciekaw jestem do kiedy tam maja warunki żeby ratrakowac trase?