Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Sprzęcior turowy... prośba o pomoc/rady

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
344 odpowiedzi w tym temacie

#61 Friski

Friski

Użytkownik

• PipPipPip
  • 724 postów
  • Na forum od: 10.2007
376
  • Umiejętności: 7
  • Gliwice

Napisano 10 kwiecień 2015 - 18:06

Z moich obserwacji: w ciagu tygodniowego pobytu w Alpach nie widzialem ani jednego skiturowca podchodzacego w szynowych, wszyscy znajomi spedzajacy powyzej trzech dni w sezonie na tatrzanskich skiturach przerzucili sie na klowe.

(sam mam trekkery lub to co da sie pozyczyc - szynowe ;) )

#62 bakkz

bakkz

Jadziu

• PipPipPipPip
  • 1108 postów
  • Na forum od: 11.2014
842
  • Bielsko-Biała/ Nowy Sącz

Napisano 10 kwiecień 2015 - 18:20

Od roku Vipec spełnia tę normę więc nie wiem o co chodzi.

Info w sumie nieco czerstwe, bo z września 2014: http://backcountryma...marker-kingpin/ Nic nie wspominali o Vipecu i zaktualizowali nieścisłość, więc wziąłem ich za wiarygodne źródło.

A w kwestii piętki kingpinów to mnie ona skutecznie odstrasza :D. Ale byłbym bardzo ostrożny żeby kupować niesprawdzone przez rynek rozwiązanie - poczekaj przynajmniej rok.

No, to też jest ważna sprawa. Kwestia wadliwych kłów wyszła dość szybko, choć także szybko zaczęli temu przeciwdziałać. Pytanie czy coś jeszcze wyjdzie w praniu, bo zauważyłem w moich krótkich poszukiwaniach, że ludzie śmieją się już, że każde nowe wiązanie techniczne wychodzi z jakąś wadą. :P

Także bakkz ten temat pokazuje tylko jedno... masz p*******e :) wygwiazdkowałem ale powiedzmy, że coś z rąbaniem :) i nasza dyskusja pewnie nie do końca pomaga :P

Nie zgadzam się ani trochę. :P Ja dość mocno ciągnę w stronę, którą reprezentuje Kuba pod względem wytrzymałości sprzętu, Wy natomiast obstajecie przy dostosowaniu wagi sprzętu do moich rzeczywistych wymagań, dzięki czemu najpewniej na nogach nie pojawią mi się betonowe bloczki. ;) :D

#63 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Na forum od: 11.2008
3595
  • Umiejętności: 1
  • Wrocław

Napisano 10 kwiecień 2015 - 18:38

Ja dość mocno ciągnę w stronę, którą reprezentuje Kuba pod względem wytrzymałości sprzętu, Wy natomiast obstajecie przy dostosowaniu wagi sprzętu do moich rzeczywistych wymagań, dzięki czemu najpewniej na nogach nie pojawią mi się betonowe bloczki. ;) :D

Bo nie chodziłeś, mnie się też zdawało to i owo, ale po paru latach coraz bardziej jestem przekonany, że nie o sprzęt chodzi tylko o umiejętności.

W kwestii zdawania się... taki przykład - kiedyś myślałem, że Factor BD nadaje się na niezobowiązujące tury/freeride i zabrałem go do Valle Blanche. To chyba modelowy przykład zastosowania tego sprzętu. Tyle, że Francuzi zamknęli gondolkę, co wyciąga narciarzy do powrotnej kolejki, i trzeba było wejść po kilkudziesięciometrowych drabinach po pionowej skale. Zysk z pewniejszej jazdy nijak nie był wart wspinaczki w tych grzmotach. Nigdy nie wiadomo co się zdarzy po drodze i lepiej mieć uniwersalniejszy sprzęt.

pozdro

Wiesiek

Aby było 5 cm śniegu pod nartą, Blogi: fotograficzny i turystyczny

#64 MajorSki

MajorSki

Użytkownik

• PipPipPip
  • 646 postów
  • Na forum od: 01.2010
564
  • Umiejętności: 6
  • Jaworzno

Napisano 10 kwiecień 2015 - 19:01

Tutaj masz testy Kingpina przez Pinkiego ;)

http://backwards.pl/...ersja-10-13-din

A żeby nie było to trochę "kamienowania się". Sam w pewnym momencie popadłem w skrajność i stwierdziłem, że na swoim sprzęcie turowym będę zjeżdżał wszędzie! nawet po stokach... (wiem głupie to było :P) Ale po kilku wyprawach m.in. na Czantorię, szczególnie rankiem gdy można było "ostro pocisnąć" (wiem dziwnie to brzmi, ale nie chciało mi się szukać innego określenia) stwierdziłem, że to chyba nie to. Podczas następnego wypadu wziąłem dwie pary nart... chwile na turowych potem na sztywniejszych i cięższych zjazdówkach... oj była różnica :D, ale gdy po 4h zrobiło się mokro i ciężko spowrotem wskoczyłem w turowe i tam gdzie inni narzekali ja miałem "fun" ;)

Acha i jeszcze jedno na nic się zdadzą nasze porady jeżeli masz "końskie płuca" i dla Ciebie nie ma różnicy czy masz 10.. 20...30kg dodatkowo :P znam takie osoby :P wtedy możesz brać co chcesz :)

#65 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9319 postów
  • Na forum od: 09.2006
3591
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 10 kwiecień 2015 - 23:19

JK, jeżeli ktoś na takim sprzęcie zjeżdża w Himalajach, lub trudne trasy w Alpach to dlaczego miałby sobie nie poradzić w naszych Tatrach?

Odwroce pytanie - po co himalajski sprzet w Tatrach?

to jak odwieczny schemat - biedny narciarzyna, z nadwaga, ledwo zipiacy na stoku,  spedzajacy 7 dni na powietrzu a reszte za biurkiem, pyta na tym forum : co ulepszyc, co zrobic, zeby narty same jechaly - od razu pokazuje mu sie filmy i przejazdy czolowki  swiatowej, jako...........przyklad - przyklad czego? niedosciglego wzoru, z ktorego nawet jedna tysieczna na biednego chlopa nie spada??????

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#66 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2844 postów
3595
  • Wrocław

Napisano 11 kwiecień 2015 - 05:33

Odwroce pytanie - po co himalajski sprzet w Tatrach?

to jak odwieczny schemat - biedny narciarzyna, z nadwaga, ledwo zipiacy na stoku,  spedzajacy 7 dni na powietrzu a reszte za biurkiem, pyta na tym forum : co ulepszyc, co zrobic, zeby narty same jechaly - od razu pokazuje mu sie filmy i przejazdy czolowki  swiatowej, jako...........przyklad - przyklad czego? niedosciglego wzoru, z ktorego nawet jedna tysieczna na biednego chlopa nie spada??????

Z Tatr to nie mam takiej dogłębnej wiedzy co do modelu tego narciarzyny choć raczej nie potwierdziłbym tego wzorca. Ale w Alpach na 100 skiturowców jest 100 żył - szczupłych facetów co wypada o 6:00 ze schroniska i napiera. Z Polski blisko jest w Alpy - przejście z Tatr w te góry jest naturalne bo różnią się tylko skalą. Dlatego, dla mnie, alpejskie (na Himalajach się nie znam) wzorce są jak najbardziej  wyjściowe (z uwzględnieniem tego, że w Tatrach nie ma lodowców). Zauważyłem też, że tury stały się wreszcie bardzo modne wśród naszych wspinaczy - to ludzie o znakomitych kwalifikacjach górskich i sprawnościowych choć nie wszyscy dobrze jeżdżą. 

Jeśli coś się tutaj wypowiadam to przypominam sobie po prostu jak to tam wygląda. Kompromisy tam wypracowane powinny się sprawdzić i tutaj co najwyżej lekko zmodyfikowane (i to raczej w kierunku lżejszego sprzętu :D ).

A w ogóle to sporo się w Polsce zmieniło - masa facetów (kobitek też) "wzieło się" za siebie, szkolą się, trenują biorą udział w zawodach. Przemysł czasu wolnego ostro się rozwija.

Pozdro

Wiesiek

#67 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9319 postów
3591
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 11 kwiecień 2015 - 14:57

Z Tatr to nie mam takiej dogłębnej wiedzy co do modelu tego narciarzyny choć raczej nie potwierdziłbym tego wzorca. Ale w Alpach na 100 skiturowców jest 100 żył - szczupłych facetów co wypada o 6:00 ze schroniska i napiera. Z Polski blisko jest w Alpy - przejście z Tatr w te góry jest naturalne bo różnią się tylko skalą. Dlatego, dla mnie, alpejskie (na Himalajach się nie znam) wzorce są jak najbardziej  wyjściowe (z uwzględnieniem tego, że w Tatrach nie ma lodowców). Zauważyłem też, że tury stały się wreszcie bardzo modne wśród naszych wspinaczy - to ludzie o znakomitych kwalifikacjach górskich i sprawnościowych choć nie wszyscy dobrze jeżdżą. 

Jeśli coś się tutaj wypowiadam to przypominam sobie po prostu jak to tam wygląda. Kompromisy tam wypracowane powinny się sprawdzić i tutaj co najwyżej lekko zmodyfikowane (i to raczej w kierunku lżejszego sprzętu :D ).

A w ogóle to sporo się w Polsce zmieniło - masa facetów (kobitek też) "wzieło się" za siebie, szkolą się, trenują biorą udział w zawodach. Przemysł czasu wolnego ostro się rozwija.

Pozdro

Wiesiek

nie chwyciles intencji

moje motto to to, ze nie od razu trzeba wywalac mnostwo forsy na  top of the line sprzet. i nie ma sensu podstawiac niedzielnemu narciarzowi wzorow z pucharu swiata

z kolei, jak juz wiesz ,ze TO bedziesz robil - wtedy jest sens wejscia na gorne polki...

to tak jak z rowerami - ludzie sie bija o kazdy gram, zeby odchudzic rower, a skuteczniejsze,lepsze i tansze rozwiazanie - to schudnac samemu...

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#68 Kuba99

Kuba99

Narciarz

• PipPipPip
  • 982 postów
  • Na forum od: 10.2007
338
  • Umiejętności: 10
  • Beskid Sądecki

Napisano 11 kwiecień 2015 - 15:29

Kłaniam,

Na początek zanudzę Was ‘moją historią’, żeby Was urzekła;)
Od kilku ładnych lat ciągnie mnie mocno w kierunku nart turowych, z racji szybkości przemieszczania się, braku zapadania, no i frajdy ze zjazdu :D
Coraz częściej zdarza też mi się szaleć poza boiskiem, trzeba czasem podejść, odejść etc.
Na chwilę obecną będę stać przed w ogóle zakupem sprzętu narciarskiego…

I tu pojawia się nie lada problem, gdyż chciałbym, aby ten sprzęcior był dość uniwersalny… Chodzi o to, żeby nadawał się zarówno na beskidzkie wyrypy czy też tatrzańskie wyczyny [ z początku pewno raczej bardziej spacerowo niż zjazdy srogimi żlebami] oraz na normalne boiskowe przygotowane trasy i żeby narta dobrze trzymała i dało się też rozwinąć prędkość i nie odlecieć ze stoku;) Takie ‘All In One’

Da się takie coś skompletować? Żeby było ‘i do tańca, i do różańca’ czy też żądam niemożliwego?

Jeśli chodzi o wiązania to celuję w Diamiry, ale nie wiem czy ładować się wersję freeride czy też nie.

Problem mam spory z deskami, żeby się na jakieś zdecydować [po głowie chodzi mi K2 Shuksan] Dochodzi też kwestia długości samych desek.

Jeśli chodzi o buty to wiadomo trzeba mierzyć, ale w coś komfortowego, ale też sztywnego i na więcej niż 2 klamry;] żeby na boisku dały radę.

W celach do ew. porad:
Mam 190cm wzrostu oraz mogę ‘poszczycić’ się masą 95kg. Umiejętności to taka 7 chyba ;]

Znam wiele osób, które przez złe dopasowanie butów i skarpet zraziły się do skiturów. Nie chodzi tutaj o twardość butów, ale o to aby nie powodowały otarć. Tutaj nie ma żadnego kompromisu. O innych elementach wyposażenia można dyskutować, mogą mieć różne parametry gorsze lub lepsze zdawać dobrze egzamin lub żle wszystko wyjdzie w praktyce .

:)Pozdrowienia

#69 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9319 postów
3591
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 11 kwiecień 2015 - 15:33

Znam wiele osób, które przez złe dopasowanie butów i skarpet zraziły się do skiturów. Nie chodzi tutaj o twardość butów, ale o to aby nie powodowały otarć. 

chyba to jest podstawa + wiazania, czy nie??

wychodzi znowu prawda - na tym forum np ( i innych tez)  co najmniej 75% pytan sprzetowych jest o narty ( w sumie najmniej wazny element), ok 20 % o buty, a moze z 5% o wiazaniach

Stanie na glowie!!!!!

#70 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2844 postów
3595
  • Wrocław

Napisano 11 kwiecień 2015 - 17:27

chyba to jest podstawa + wiazania, czy nie??

wychodzi znowu prawda - na tym forum np ( i innych tez)  co najmniej 75% pytan sprzetowych jest o narty ( w sumie najmniej wazny element), ok 20 % o buty, a moze z 5% o wiazaniach

Stanie na glowie!!!!!

Kuba!

Zauważ, że w tym wątku (przynajmniej od jego reaktywacyjnej części) rozprawiamy głównie o wiązaniach (i butach)

:D :D :D

Pozdro

Wiesiek

#71 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9319 postów
3591
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 11 kwiecień 2015 - 17:31

Kuba!

Zauważ, że w tym wątku (przynajmniej od jego reaktywacyjnej części) rozprawiamy głównie o wiązaniach (i butach)

:D :D :D

Pozdro

Wiesiek

bo w tym watku nie ma BS - tutaj sa ludzie, ktorzy maja jakas wiedze….

poza tym, jest fascynujace, jak AT sprzet sie zmienia i  sprzet tez zmienia "oblicze" narciarstwa - nie uwazasz?

#72 bakkz

bakkz

Jadziu

• PipPipPipPip
  • 1108 postów
842

Napisano 11 kwiecień 2015 - 18:40

Napodziało się troszkę od wczoraj. Dziękówa chłopaki!

Ten teścik Kingpinów jak najbardziej in plus. Chyba autor tez cos wspominal o tej pewnosci zjazdu z Markerowską piętką. Będę na bieżąco śledził sytuację wiązań. Tutaj w zasadzie już klamka zapadła, 1/3 z głowy, jeśli w najbliższych miesiącach nic się nie wykrzaczy. :D

Z buciorami jestem totalnie rozdarty. Może pasowałoby w końcu zejść z masą jakieś 8 kg w dół, i tak to planowałem zrobić, no i jednak zastanowić się nad TLT 6 Performance. Jeśli nie, to moim głównym typem pozostanie Maestrale RS. W sumie mimo niepewności i tak nieźle udało ograniczyć się wybór. Różnica rzędu 300 g na nogę.

Narty możliwe, że za jakąś używką się rozglądne. Czytając dzisiaj reckę TLT 6 Performance (porównanie do Alien 1 i PDG), zauważyłem, że przy moim wzroście, ale niższej wadze, śmigał na nartach zdaje się La Sportiva (nie pamiętam modelu, koło 88 mm). Myślicie, że w razie czego mogę zejść xdo przedziału 175-185 cm przy szerokości 90-100mm?

#73 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9319 postów
3591
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 11 kwiecień 2015 - 19:36

Napodziało się troszkę od wczoraj. Dziękówa chłopaki!

Ten teścik Kingpinów jak najbardziej in plus. Chyba autor tez cos wspominal o tej pewnosci zjazdu z Markerowską piętką. Będę na bieżąco śledził sytuację wiązań. Tutaj w zasadzie już klamka zapadła, 1/3 z głowy, jeśli w najbliższych miesiącach nic się nie wykrzaczy. :D

Z buciorami jestem totalnie rozdarty. Może pasowałoby w końcu zejść z masą jakieś 8 kg w dół, i tak to planowałem zrobić, no i jednak zastanowić się nad TLT 6 Performance. Jeśli nie, to moim głównym typem pozostanie Maestrale RS. W sumie mimo niepewności i tak nieźle udało ograniczyć się wybór. Różnica rzędu 300 g na nogę.

Narty możliwe, że za jakąś używką się rozglądne. Czytając dzisiaj reckę TLT 6 Performance (porównanie do Alien 1 i PDG), zauważyłem, że przy moim wzroście, ale niższej wadze, śmigał na nartach zdaje się La Sportiva (nie pamiętam modelu, koło 88 mm). Myślicie, że w razie czego mogę zejść xdo przedziału 175-185 cm przy szerokości 90-100mm?

hmmmmmmmmmm

zamieszam (jak to mam w zwyczaju)

zobacz te typy(oczywiscie, wszystkie Volkl)

nunataq:  pod butem 107  dlug 186

nanuq :       96    184 ( te troche za malo)

ale

Big Mountain Tour

BMT 109  albo 122   obie przy dlug 186 - to chyba strzal w 10 - wersja  werks jest naprawde dobra - mam katany w  tej wersji - roznica w wadze ogromna

wszystkie w/w to typowo tour'owe

oczywiscie, wiele ludzi  doklada  wiazania AT do  serii one,two,three, serii 100Eight,  katan, shiro i mantra

PS  w/w narty to  modele na 15/16

#74 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2844 postów
3595
  • Wrocław

Napisano 11 kwiecień 2015 - 19:45

Powiem, że nie do końca taki test uważam za wiarygodny i to nie dla tego, że podejrzewam autora o złą wolę. Ale postawcie się w takiej sytuacji, dają sprzęcior zapewniają spotkanie z konstruktorem, wiozą do Japonii - czy w takiej sytuacji będziecie równie obiektywni jak użytkownik co wyskoczył z własnej kasy. I czas krótki. Zdecydowanie wolałbym opinie niezależnych użytkowników i to takich co przez kilkadziesiąt dni poobserwują sprzęt. Poza tym ta waga jest już spora. Uderzyło mnie też, że w recenzji autor porównuje 7 mm rozstawu z TLT z 60 mm w Kingpinach - ale przecież tego nie można tak porównać bo stalowe pręty wskakują w metalowe prowadnice buta wykonane z dużą dokładnością a szczęki trzymają plastikowy i bardziej podatny rant buta. Na mój stan wiedzy patrzy się na rozstaw śrub mocujących tylni insert. A np o Vipecach słyszałem, że znakomicie trzymają tyły - jak skrzynkowe (od użytkownika, którego znam i cenię).

W każdym razie bakkz chyba za bardzo się napalasz (co doskonale rozumiem), Jeśli stać Cię na poniesienie dodatkowych kosztów (czego sam jestem przykładem) to kup co tam Ci wyjdzie a za trzy lata wymienisz/rozbudujesz zestaw. A jak nie to po prostu pożycz sprzęt - są wypożyczalnie z dobrym sprzętem.

Pozdro

Wiesiek

• bakkz podziękował za tę wiadomość

#75 bakkz

bakkz

Jadziu

• PipPipPipPip
  • 1108 postów
842

Napisano 12 kwiecień 2015 - 02:35

Kurczę, nie odniosłem wrażenia, że Marker sponsorował ten wyjazd do Japonii (choć byłem ciekawy, czy forumowicz Tomasson też uczestniczył w tym wyjeździe, bo lokalizacja odległa, termin podobny, więc wydawało mi się to wysoce prawdopodobne – rzeczywiście dołączał do tej wycieczki), ale oczywiście traktuję tę publikację ostrożnie i cały czas na tle recenzji z tetongravity.com Wszystkie informacje o wiązaniu się pokrywają.

Co do konstrukcji, to na chłopski rozum bardzo przemawia do mnie większa dźwignia Kingpinów, ale nie wiem jak wygląda rzeczywisty rozkład sił i czy odczucia z jazdy mogą się znacząco różnić, co sugerują recenzenci i testerzy. Poczekamy, zobaczymy. Sprzęt zacznę dopiero kompletować przez wakacje. :)

Kuba, dzięki za kolejne sugestie. Patrzyłem wcześniej na model Nanuq, ale BMT już nie. Wagowo całkiem przyzwoicie – 3,85 kg na parę, to chyba niezły wynik? Obawiam się tylko, że może mnie cyfra nie puścić. :D

#76 MajorSki

MajorSki

Użytkownik

• PipPipPip
  • 646 postów
564
  • Jaworzno

Napisano 12 kwiecień 2015 - 10:38

bakkz co do butów to zerknij jeszcze na te Dynafit NEO ewentualnie model z poprzedniego sezonu ONE są to sztywniejsze buty.

I nie odpuszczaj tak łatwo Atomic'ów i Scott :P

Co do wiązań to Vipec 1kg, Kingpin 1,5kg niby sporo ale przy Twojej wadze już może to nie być aż taka różnica więc jeżeli jesteś do nich przekonany to wydaje mi się ze ok ;)

To teraz trochę teoretyzowania i matematyki - ale nie bylić z onanizmem sprzętowym :P :)

Jeżeli myślisz o skiturach to przelicz sobie wage sprzętu. Ogólnie przyjmuje się, że w skiturach waga sprzętu powinna wynosić ok 8-10% masy ciała, a przy sprzęcie już freetourowym to ok 12-15%. Ja zaczynałem na sprzęcie który ważył 12kg co przy mojej wadze 60kg dawało 20% masy ciała i to była katorga a nie przyjemność... (mogłem zrobić 700m przewyższenia, ale gdy trzeba było jeszcze 250 do schroniska to poprostu odpadłem, ledwo się doczołgałem :P) teraz zestaw narty + wiązania + buty ważą 6kg to jest 10% masy ciała i na tym rzeczywiście można chodzić. Teraz rozglądam się za zestawem freeridowym (narty ok 110mm pod butem + vipec) wtedy zestaw będzie ważył ok 7,5kg to jest 12,5% to również bardzo mało za taki zestaw.

Jak zrzucisz zbędny balast i będziesz ważył 90kg to spokojnie możesz celować w zestaw:

lżejszy skitour 8-10% - 7,5-9kg

freetour  ok 12% 11-12kg

Myślę że to nie będzie problem bo

narty szersze freetourowe to ok 4kg

wiązania kingpin 1,5kg

buty ok 3kg

daje wynik 8,5kg to całkiem spoko.

Tylko żeby była jasność... mówimy o wadze "mięśnie i kości" :P to że ktoś będzie ważył 120kg i z dużym brzuchem nie znaczy że będzie mógł swobodnie nosić 12kg sprzęt :)

#77 bakkz

bakkz

Jadziu

• PipPipPipPip
  • 1108 postów
842

Napisano 12 kwiecień 2015 - 11:16

Rozpoznam sprawę z NEO, dzięki. Wstępnie je jakoś tak wzrokowo odrzuciłem, bo są paskudne. Nie żeby Maestrale RS były najlepszym przykładem wzornictwa. :P Scotty raczej odpuszczam, bo zraziłem się informacjami o wyrwaniu plastiku wraz z klamrą. Może to przypadek lub wina użyszkodnika, ale jeśli polecasz, to poszukam jeszcze info.

Znalazłem jeszcze jedne buciory: Dynafit Khion, ale to nowość na przyszły sezon, zapowiadają się dobrze, choć to też nieco cięższe buty

Ze zrzucaniem balastu jest o tyle problem, że nie odbije się to bez szkody na mięśniach, ale stawy trochę odsapną. I łatwiej będzie o wytrzymałość długodystansową. Zalet tego przedsięwzięcia jest więcej niż wad. :)

Dzięki za wspomnienie o zalecanej procentowej wadze sprzętu względem masy ciała. Wygląda na to, że nie będzie aż tak ciężko dobrać coś o przyzwoitych proporcjach wagowych. :D

• MajorSki podziękował za tę wiadomość

#78 MajorSki

MajorSki

Użytkownik

• PipPipPip
  • 646 postów
564
  • Jaworzno

Napisano 12 kwiecień 2015 - 11:56

Jak NEO są paskudne to zerknij na te ONE wyglądają chyba lepiej :)

Te nowe Khion zapowiadają się ciekawie... 4klamry, botek z systemem BOA? inne zapięcie z tyłu i to przy wadze 1540g nie jest źle jeżeli będzie miał zakres ruchomości 60st :)

Szkoda że Dynafit nie prezentuje nic konkurencyjnego w stosunku do wiązań Vipec czy Kingpin. Beast to chyba jednak nie do końca dobra droga.

Co do Scottów to tylko słyszałem, że są dosyć sztywne, ale nawet ich nie dotykałem ;)

• bakkz podziękował za tę wiadomość

#79 kolo

kolo

Były użytkownik

• PipPipPip
  • 986 postów
  • Na forum od: 11.2007
246

Napisano 12 kwiecień 2015 - 14:30

Powiem, że nie do końca taki test uważam za wiarygodny i to nie dla tego, że podejrzewam autora o złą wolę. Ale postawcie się w takiej sytuacji, dają sprzęcior zapewniają spotkanie z konstruktorem, wiozą do Japonii - czy w takiej sytuacji będziecie równie obiektywni jak użytkownik co wyskoczył z własnej kasy. I czas krótki. Zdecydowanie wolałbym opinie niezależnych użytkowników i to takich co przez kilkadziesiąt dni poobserwują sprzęt. Poza tym ta waga jest już spora. Uderzyło mnie też, że w recenzji autor porównuje 7 mm rozstawu z TLT z 60 mm w Kingpinach - ale przecież tego nie można tak porównać bo stalowe pręty wskakują w metalowe prowadnice buta wykonane z dużą dokładnością a szczęki trzymają plastikowy i bardziej podatny rant buta. Na mój stan wiedzy patrzy się na rozstaw śrub mocujących tylni insert. A np o Vipecach słyszałem, że znakomicie trzymają tyły - jak skrzynkowe (od użytkownika, którego znam i cenię).

W każdym razie bakkz chyba za bardzo się napalasz (co doskonale rozumiem), Jeśli stać Cię na poniesienie dodatkowych kosztów (czego sam jestem przykładem) to kup co tam Ci wyjdzie a za trzy lata wymienisz/rozbudujesz zestaw. A jak nie to po prostu pożycz sprzęt - są wypożyczalnie z dobrym sprzętem.

Pozdro

Wiesiek

Wieśku właściwie nic nie można dodać,  tak właśnie chyba jest, że artykuł sponsorowany, (sponsor płaci i wskazuje co ma być)co nie znaczy że tył nie trzyma lepiej niż dwie bliskie środkowi obcasa ośki (trzpienie) i np obcas w powietrzu. Obserwuję taką rzeczywistość: w zależności od tego co recenzent w danym sezonie otrzyma "do testów" to to zostawia całą konkurencję w tyle. ;)

Rozpoznam sprawę z NEO, dzięki. Wstępnie je jakoś tak wzrokowo odrzuciłem, bo są paskudne. Nie żeby Maestrale RS były najlepszym przykładem wzornictwa. :P Scotty raczej odpuszczam, bo zraziłem się informacjami o wyrwaniu plastiku wraz z klamrą. Może to przypadek lub wina użyszkodnika, ale jeśli polecasz, to poszukam jeszcze info.

Odnoszę wrażenie że buty dopasowuje się do nogi (stopy) a dopiero potem do całej reszty. Choć większość jednak robi inaczej (zatem najpewniej się nie myli owa większość)

Dynafit rozwiązuje  zapotrzebowanie rynku od lat dosyć dobrze  inni coś właśnie z koncepcji dynafita przygarniaja  z jakim skutkiem? właśnie obserwujemy, z onyxem było jak było. Reszta to zbyt świeże sprawy by oceniać.

#80 bakkz

bakkz

Jadziu

• PipPipPipPip
  • 1108 postów
842

Napisano 12 kwiecień 2015 - 22:40

Odnoszę wrażenie że buty dopasowuje się do nogi (stopy) a dopiero potem do całej reszty. Choć większość jednak robi inaczej (zatem najpewniej się nie myli owa większość)

Ja podchodzę do tego nieco inaczej, choć nie wydaje mi się, żeby było w tym coś szczególnie nagannego. W pierwszej kolejności odrzucę kilkanaście modeli ze względu na przeznaczenie, estetykę, niskie oceny, zbyt niską sztywność dla mojej wagi, a spośród tych kilku pozostałych sprawdzę kompatybilność z moimi stopami. Jeśli nic nie będzie pasowało, wrócę do listy rezerwowej. Dla mnie to całkiem logiczna procedura. :)

Jeśli nic niespodziewanego się nie przydarzy, jutro jadę do 8a z reklamacją plecaka i trzymam kciuki, żeby wszystkie moje rozmiary butów mieli w sklepie stacjonarnym. Według strony w moim rozmiarze mają wszystkie modele Dynafita i Maestrale RS, więc powinno się udać.

Dobra, to buty, wiązania, narty z grubsza mamy załatwione, chyba nie ma sensu na tym etapie dalej dociekać, ale jeśli uda się jutro coś pomierzyć, to dam znać.

Idąc dalej, muszę zapytać o ubiór. Wiem, że zamki wentylacyjne optymalnie powinny być na całej długości nogi, niezbędne jest solidne zabezpieczenie nogawki przed przetarciem i przed przecięciem. Ale co z materiałem? W relacjach Wujota wyczytałem, że podczas jednej z ostatnich wypraw na miejscu decydował jeszcze z towarzyszami o zmianie typu spodni. Każda membrana zawsze będzie ograniczała parowanie, ale jaki materiał zapewnia największą uniwersalność? Optymalnie, spodnie chciałbym przede wszystkim wykorzystywać na stoku. Wypatrzyłem sobie model Salewy Glen Plake 2.0 z Gore 3L

salewa-glen-2-0-gtx-pant_1.jpg

bo mi się kolory podobają. Ale na żywo mogę szybko zmienić zdanie, szczególnie jeśli to wzmocnienie nogawek będzie słabej jakości – zobaczymy jutro. :)

Myśleć bardziej w stronę nieprzemakalnej membrany czy w stronę soft shella? A może tempo niszczenia tych ubrań jest na tyle wysokie, że w ogóle nie ma sensu uwzględniać droższych produktów?