Skocz do zawartości

Zakopane - Kasprowy


SkiForum

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatni post w tym temacie.  Po nim serwer pod Paryżem szlag trafił w pożarze.

Reaktywuje teraz temat. Żona mi doniosła ze swego "fona", że jakaś babka się poślizgnęła i pojechała na ubranu w stronę Goryczkowej. Ponieważ jestem na forum jednym z czołowych ekspertów, jeśli chodzi o Kasprowy. Nie żebym był tam kiedyś gwiazdą w zjazdach. Ale wśród amtorów nie miałem się czego wstydzić. Raczej przeciwnie.

Kasprowy znam od różnych stron, z wyjątkiem Doliny Cichej. W tą stronę jakoś niegdy nie spadłem. Jesli chodzi o zjazd to bym tam nawet zjechał. Chociaz droga do cywilizacja była długa. Ale była obawa, że skończyło by się to nieco dłuższym pobytem  w odosobnieniu, w zdrowych warunkach. Zjechałe za to do Doliny Kasprowej. Też nielegalnie.  Ale  tu akurat nikogo nie było z pograniczników i szybciutko byłem w Kuźnicach.

Stoki od Gąsienicowej i Goryczkowej znam doskonale.  Jeździło się tu wszędzie, jak był w tych miejscach śnieg, czy nawet  bardziej przypominający lód. Mojej damie  zdarzyło jej się wyjechać kilka razy krzesłem na Goryczkowej w mojej obecności. Więc zaczęliśmy dyskusję przy stole kuchennym, jak to mogło być z tą kobietą.

Musiała być na samym szczycie, obok dzwonu.  I się poślizgnęła w niewłaściwą stronę. Gdyby we właściwą, to ten tłum narciarsko-turystyczny, wychodzący z holu kolejki by ją złapał. Na stronę Goryczkowej jest u góry dość stromy stok. Potem po kilkudziesięciu metrach jest duże "wcięcie" w zboczu w stronę grani, dla elity narciarskiej jeżdżącej po Kasprowym. Dalej za wcięciem jest łagodniejący stopniowo stok. Zwykle usiany dość gęsto kamieniami. Znam te miejsca, ponieważ dawniej robiłem sobie skróty, kierując się odrazu ze zjazdem w stronę podpory wyciągu. Były nielegalne.  Ale  przestrzegać legalności, gdy  wszędzie tylko kamienie, a śniegu aż na lekarstwo? Kierując się w stronę podpór można zjechać do dolnej stacji wyciągu, albo też na Myślenickie Turnie.

Z tym zjazdem na Myślenickie Turnie to jest ciekawa historia. W Zakopanem miała być Olimpiada Zimowa.  Największy problem był ze zjazdem, z Kasprowego. Musi mieć te minimum osiemset i więcej różnicy poziomów. I trasa nie może być taka długa jak do Kuźnic, tylko dwa razy krótsza.  Więc zjazd przez Myślenickie Turnie. Ałuś sprowadził nawet jakiegoś eksperta od wytyczania tras zjazdowych. Nawet go przygotowywali już przed wojną, wycinając odpowiednią przecinkę w lesie poniżej tych turni. Nazywał się FIS...Tu nigdy nie zjeżdżałem, ponieważ rosły gęsto krzaki.

Po tym krótkim wstępie o ślizganiu się tej Pani. Cieszę się, że to tak się skończyło i nie uderzyła głową o jakiś kamień, publikuję stosowne zdjęcie, pokazujące jej drogę. Wcięcia od stacji na Goryczkowej jeszcze nie ma. Należało się samemu wciąć w śnieg.

Góra Goryczkowej.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzątam archiwum. Niech zdjęcia przechowuje serwer. Może kolejny się nie spali.

Pisałem w poście poprzednim o jeździe na Kasprowym i okolicach. Ale można się ograniczyć tylko do wyznaczonej trasy na Goryczkowej i mieć pecha.

Ta lawina spadła o  po południu, 14 kwietnia,  z pod trawersu do Świńskiego Kotła, na Pośrednim Goryczkowym.  Trawersem tym czasami jeżdziłem. Może w tym samym dniu, tylko wcześniej . Tego nie pamiętam. Zejście widziałem z krzesła na Goryczkowej. Dotarł do mnie odgłos, jakby głuchego stęknięcia. Odruchowo odwróciłem głowę w prawo, w kierunku z którego doleciał dźwięk. Zobaczyłem marszczące się zbocze, a potem posuwanie się lawiny wzdłuż "szyjki". Była bardzo wolna. Kilka osób w pobliżu "szyjki" wystraszyła. Ale nikt nie zginął. Czy nie było jakichś psychicznych urazów, tego nie wiem? Gopr ma ją w swoich annałach.

Śnieg bardzo szybko stwardł. I był bardzo ciężki.  Czoło oceniłem na ok. 5, 6 m wysokości.   Miało się raczej minimalne szanse przeżycia, będąc głębiej w lawinie.

Goryczkowa_Lawina 1.jpg

Goryczkowa_Lawina 2p.JPG

Goryczkowa_Lawina  3.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...