Zbyt duża presja? Są kolejne kontuzje przed Pucharem Świata w Sölden 2017.

SkiForum
25 października 2017

W sobotę 28 października rusza Puchar Świata w Sölden (AUT). Niestety zabraknie kilku znanych nazwisk. Nie wystąpi gwiazda ostatniego sezonu – Ilka Stuhec, nie pokaże się też weteran Pucharu Świata – Carlo Janka. To nie jedyni zawodnicy, którzy doznali poważnych kontuzji na przedsezonowych treningach. Czy sportowcy są ofiarami zbyt dużej presji?

Fatalna kontuzja Ilki Stuhec

Zeszłoroczny PŚ należał do Ilki Stuhec – młoda Słowenka zdobyła pierwsze miejsce w klasyfikacji zjazdowej, a światowe media już zdążyły okrzyknąć ją następczynią Tiny Maze. Wszystko wskazywało na to, że ten sezon umocni jej pozycję. Niestety podczas niedzielnego treningu w Pitztal, zawodniczka zerwała więzadło krzyżowe przednie (ACL) w lewym kolanie.

Stuhec napisała na Facebooku, że w tej chwili jest zła i smutna, ale również zmotywowana do powrotu. Rekonwalescencja po tego typu kontuzjach trwa zwykle kilka miesięcy – Stuhec może się pożegnać z tegorocznym Pucharem Świata, a Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2018 stoją pod dużym znakiem zapytania. Wielka szkoda.

Duża strata Szwajcarów

Szwajcar Carlo Janka zerwał więzadło w prawym kolanie podczas wtorkowego treningu giganta. Zawodnik nie wystartuje w pierwszych miesiącach Pucharu Świata. Po powrocie do domu czeka go intensywna rehabilitacja. Szwajcarski Związek Narciarski na razie wstrzymuje się z podaniem bardziej konkretnych informacji.

Janka ukończył sezon 2016/2017 na 12 miejscu w klasyfikacji generalnej oraz na 7 miejscu w klasyfikacji zjazdowej. Dla przypomnienia warto dodać, że w 2009 roku Szwajcar był laureatem Pucharu Świata w klasyfikacji gigantowej, a w 2010 roku wygrał złoto na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver.

"Wstrząśnięci" wikingowie

Jeden z najlepszych Norwegów w Pucharze Świata - Aleksander Aamodt Kilde - oświadczył w niedzielę, że musi odpuścić start w Sölden z powodu lekkiego wstrząśnienia mózgu. Czołowy zawodnik "Atakujących Wikingów" upadł pechowo podczas jednego z treningów. Podobno będzie w pełni dyspozycyjny pod koniec listopada w Lake Louise (USA). Kilde zajął 7. miejsce w klasyfikacji generalnej zeszłorocznego PŚ.

Osłabieni Francuzi

Francuzka zawodniczka, Coralie Frasse-Sombet, powiększa grono sportowców, którzy muszą pożegnać się z otwarciem sezonu w Sölden. Podczas treningu naciągnęła ACL w lewym kolanie. Minie kilka tygodni zanim z powrotem trafi na śnieg.

W zeszłym roku w Sölden, Frasse-Sombet znalazła się poza pierwszą dziesiątką – była 11. Jej największym sukcesem w zeszłorocznym PŚ było 9 miejsce w Aspen. 28 października Francję reprezentować będą Taina Barioz, marie Massios oraz Tessa Worley.

Trzymamy kciuki, aby pozostali zawodnicy wytrzymali do rozpoczęcia Pucharu Świata, a trenerzy szybciej diagnozowali objawy przetrenowania. Co sądzicie?

Komentarze (0)