Słoweńska Nadzieja VS. Amerykańska Gwiazda Śmierci. Puchar Świata w Alternmarkt-Zauchensee.

SkiForum
12 stycznia 2017

Superkombinacja w Altenmarkt-Zauchensee wypada w niedzielę, 15 stycznia. W zeszłym sezonie w tym miejscu wygrała powracająca w ten weekend do do rywalizacji Lindsey Vonn. Jednak faworytką niedzielnych zawodów Pucharu Świata nie jest Amerykanka, ale Słowenka, Ilka Štuhec.

Ilka Štuhec to objawienie sezonu. Słowenka wygrała wszystkie trzy zjazdy (dwa razy w Lake Louise i raz w Val d'Isere). Stanęła również na najwyższym miejscu podium podczas pierwszej (i jedynej jak na razie) superkombinacji w Val d'Isere. To były jej pierwsze zwycięstwa w karierze. 

Odkąd Tina Maze ogłosiła koniec kariery, reflektory słoweńskich kibiców zwróciły się na Štuhec. Widocznie blask fleszy jej służy. Czy to wystarczy, żeby wytrzymać presję w ten weekend?

Lindsey Vonn to żyjąca legenda, która powraca na stok po 11 miesiącach przerwy. Amerykanka ma na swoim koncie 76 zwycięstw, w tym 5 w superkombinacji. Po raz pierwszy zawodniczki zmierzą się ze sobą podczas zjazdu w Altenmarkt-Zauchensee. O tym pisaliśmy wcześniej. Dzień później tj. w niedzielę, 15 stycznia, obie alpejki staną do rywalizacji w superkombinacji. Vonn będzie bronić tytułu z zeszłego roku. 

Superkombinacja to konkurencja, która jest modyfikacją klasycznej kombinacji alpejskiej, polegającej na tym, że jednego dnia odbywa się zjazd i dwa przejazdy slalomu, czyli łącznie trzy wyścigi. Zmieniona wersja łączy ze sobą zjazd albo super-gigant oraz jeden przejazd slalomu, co daje w sumie dwa odmienne technicznie wyścigi jednego dnia.

Lindsey Vonn nie rywalizowała w Pucharze Świata od lutego 2016 roku (11 miesięcy), kiedy podczas supergiganta w Andorze kontuzjowała lewe kolano. Pech chciał, że na dwa tygodnie przed planowanym powrotem na stok, alpejka zaliczyła upadek podczas treningu i złamała prawe ramię.

Po 8 tygodniach leczenia i rehabilitacji wróciła do treningów. Obecnie znajduje się w Europie, gdzie wraz z zawodnikami z drużyny, przygotowuje się do weekendowych występów w Pucharze Świata.

"Słowa nie są w stanie oddać tego, co przeżywam, wracając na stok w ten weekend" - mówi Amerykana według snowalps.com. "To były trzy ciężkie miesiące i ponad 300 godzin rehabilitacji, ale to wszystko wynagradza fakt, że znowu mogę jeździć szybko i stanąć do rywalizacji. Jestem wzruszona, że powracam właśnie tutaj w Altenmarkt-Zauchensee."

Warto raz jeszcze zaznaczyć, że dwa z 76 zwycięstw, które ma na swoim koncie, Amerykanka zaliczyła właśnie w tym austriackim ośrodku.

Pierwszy przejazd do superkombinacji kobiet rozpocznie się 15 stycznia o godzinie 9:30, drugi - o 12:15.

Komentarze (0)