PjongCzang 2018: Kiedy polacy i wszystko, co musisz wiedzieć (w pigułce!).

SkiForum
3 lutego 2018

Krótko o najważniejszych faktach, wydarzeniach i kontrowersjach dotyczących narciarstwa alpejskiego i nie tylko, w kontekście Zimowych Igrzysk Olimpijskich w PjongCzang 2018.

Najliczniejsza ekipa Biało-Czerwonych w historii

Polska reprezentacja na Zimowe Igrzyska w PjongCzang będzie liczyła aż 60 sportowców. W Korei pojawią się takie gwiazdy jak Kamil Stoch, Justyna Kowalczyk, Weronika Nowakowska czy Zbigniew Bródka. Dodatkowe miejsce dla 'naszych' przypadło ostatnio w snowboardzie (Oskar Kwiatkowski, który będzie reprezentował nasz kraj w slalomie gigancie równoległym) i narciarstwie alpejskim (Michał Kłusak). Ta ostatnia informacja przypieczętowała fakt, że na Igrzyska poleci najliczniejsza ekipa w historii polskich sportów zimowych. Brzmi dumnie.

Ilu narciarzy alpejskich w końcu poleci do PjongCzang?

Po zamieszaniu związanym z naszą alpejską reprezentacją, nareszcie wiemy, że do Korei, poza Maryną Gąsienicą-Daniel i Michałem Jasiczkiem, pojedzie również Michał Kłusak.

Wybór kadry odbił się głośnym echem w polskich mediach. Przyczyną kontrowersji był spór o to, który zawodnik powinien być powołany. Warto dodać, że żaden z nich (poza Gąsienicą-Daniel) nie wywalczył podstawowej kwalifikacji olimpijskiej. Odpowiedź na pytanie czy nasi narciarze jadą tam po wynik czy po spełnianie marzeń, musi zaczekać. Starty już niebawem i wszystko może się zdarzyć.

W Sieci pojawiają się pytania czy zawodnicy jadą za nasze pieniądze? Otóż Michał Kłusak i Michał Jasiczek do igrzysk przygotowywali się za prywatne pieniądze. Oboje nie zostali powołani do kadry narodowej.

Powyższy stan rzeczy ostro podsumował Adam Chrapek, jeden z najlepszych narciarzy alpejskich w Polsce, w liście, który skierował do Apoloniusza Tajnera:

„Michał Kłusak jest sklasyfikowany zdecydowanie wyżej nie ulega wątpliwości, jednak na jego miejsce rozpatrywana jest również kandydatura Michał Jasiczka. W takich okolicznościach chciałem zapytać dlaczego moje nazwisko nie zostało nawet wymienione w rozważaniach, komu przypadnie jedno dostępne miejsce. Biorąc pod uwagę dwie z trzech dyscyplin w których mam aktualne fis-punkty na liście olimpijskiej jestem sklasyfikowany wyżej niż Michał Jasiczek w dwóch konkurencjach w których On jest uwzględniany.” - pisze Chrapek i na koniec dodaje:

 „Decyzja którą obecnie podejmujecie dotyczy Igrzysk Olimpijskich. Może nie mnie to mówić, szczególnie w Pana stronę, ale Igrzyska Olimpijskie to impreza takiej rangi, że wysyła się na nią zawodnika który ma szansę osiągnąć najlepszy wynik lub w obecnej sytuacji, zawodnika który jest najbardziej uniwersalny."

Kiedy tak naprawdę ruszają Igrzyska w Korei Południowej?

Niech Cię nie zmyli data otwarcia. Co prawda ceremonia otwarcia zaplanowana jest na 9. lutego, ale zmagania polskich skoczków, którzy wystartują w treningach i kwalifikacjach do konkursu na skoczni normalnej, będziemy mogli śledzić już 7. i 8. lutego. Dlatego strefę kibica musisz zorganizować już w środę. 

Narciarstwo alpejskie w PjongCzang – kiedy startują polacy?

11.02, godz. 3.00 - zjazd mężczyzn (jedna kwalifikacja dla kraju - Michał Jasiczek/Michał Kłusak).

12.02, godz. 2.15 - slalom gigant kobiet (Martyna Gąsienica-Daniel) oraz drugi przejazd o godz. 5.45 (ewentualnie drugi przejazd - Martyna Gąsienica-Daniel).

13.02, godz. 3.30 - superkombinacja mężczyzn (jedna kwalifikacja dla kraju) oraz godz. 7.00 - superkombinacja mężczyzn (jedna kwalifikacja dla kraju).

14.02, godz. 2.15 - slalom kobiet (Maryna Gąsienica-Daniel) oraz godz. 5.45 - slalom kobiet (ew. Maryna Gąsienica-Daniel).

15.02, godz. 3.00 - supergigant mężczyzn (jedna kwalifikacja dla kraju).

17.02, godz. 3.00 - supergigant kobiet (Maryna Gąsienica-Daniel).

18.02, godz. 2.15 - slalom gigant mężczyzn (jedna kwalifikacja dla kraju) oraz godz. 5.45 - slalom gigant mężczyzn II przejazd (ew. jedna kwalifikacja dla kraju).

21.02, godz. 2.15 - zjazd kobiet (Maryna Gąsienica-Daniel).

22.02, godz. 2.15 - slalom mężczyzn (jedna kwalifikacja dla kraju) oraz godz. 5.45 - slalom mężczyzn II przejazd (jedna kwalifikacja dla kraju)

23.02, godz. 3.00 - kombinacja kobiet (Maryna Gąsienica-Daniel) oraz godz. 6.30 - kombinacja kobiet (Maryna Gąsienica-Daniel).

Gdzie oglądać?

Transmisja z tegorocznych igrzysk będzie dostępna na kanałach TVP 1, TVP 2, TVP Sport, Eurosport 1 i Eurosport 2 oraz w aplikacji Eurosport Player, a także na stronie internetowej sport.tvp.pl.

Co z tą strefą czasową?

Korea Południowa leży w strefie czasowej UTC+9. Dlatego między Warszawą, a PjongCzangiem jest aż 8 godzin różnicy. Inaczej rzecz ujmując, jeżeli czytasz to w niedzielę o 14:03, w Pjongczang jest 22:03. Przesunięcie trzeba wziąć pod uwagę podczas planowania kącików kibica.

Dlaczego flagi Rosji nie zobaczymy podczas Igrzysk w Pjongczang?

Reprezentacja Rosji nie będzie brała udziału w tegorocznych igrzyskach zimowych. W zeszłym roku okazało się bowiem, że władze Rosji dopuszczały używanie środków dopingujących wśród swoich zawodników. Z tego powodu kraj został wykluczony z rozgrywek, rosyjscy urzędnicy mają zakaz uczestnictwa, a rosyjska flaga nie zostanie pokazana podczas ceremonii otwarcia. Nie zagra również państwowy hymn. Aczkolwiek, rosyjscy sportowcy będą mogli wystąpić w Igrzyskach pod neutralnymi barwami, o ile przejdą kontrolę anty-dopingową. Jednak Rosja nie zostanie ujęta w oficjalnych statystykach medalowych. Co więcej, w oficjalnych dziennikach olimpijskich zostanie zapisane, że Rosja zdobyła „0” medali.

Zawody drużynowe mieszane po raz pierwszy w historii zimowych igrzysk!

Tego nie możesz przegapić. Kobiety i mężczyźni we wspólnej, drużynowej walce na trasie giganta równoległego, w pogoni za wieczną chwałą? Chleba i igrzysk! Kiedy? 22 lutego, o godz. 11:00.

______________

[Photo attribution: Korea.net / Korean Culture and Information Service (Jeon Han), CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31713785]

Komentarze (0)