Na narty latem do Austrii. Gdzie pojeździsz w krótkim rękawku?

SkiForum
17 lipca 2017

W tym momencie w Austrii zamkniętych jest 6885 km tras narciarskich i 2250 wyciągów. To solidne liczby. Mimo wszystko alpejski kraj dysponuje największą ilością ośrodków narciarskich otwartych latem w Europie. Zamiast kąpielówek, spakuj buty narciarskie. A może i to, i to?

Jadąc do Austrii na narty w lipcu albo w sierpniu możesz liczyć w sumie na ponad 25 km tras oraz 21 czynnych wyciągów, znajdujących się na terenie 4 całorocznych kurortów zimowych: Dachstein, Kitzsteinhorn – Kaprun, Moelltal oraz Hintertux.

Dachstein – latem najbliżej, ale najmniej.

Dachstein Gletscher (Lodowiec Dachstein) wchodzi w skład jednego z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych regionów narciarskich w Austrii - Schladming-Dachstein. Ośrodek przyciąga turystów widokami, walorami naturalnymi oraz zapleczem kulturowym, dzięki którym zaliczony został do światowego dziedzictwa UNESCO. Największą atrakcją widokową jest przeszklona kładka nad przepaścią nazwana trafnie "Sky Walk". 

Lodowiec znajduje się w południowej część masywu Dachstein w Austrii na granicy między krajami związkowymi Górną Austrią i Styrią, co czyni go najdalej na wschód wysuniętym lodowcem Alp, a jednocześnie sprawia, że to położony najbliżej Polski ośrodek dostępny latem.

Niestety, w lipcu i sierpniu, ośrodek ma do zaoferowania niewiele – z 5 km tras zjazdowych otwarty jest... 100 – metrowy odcinek. Dojazd samochodem z południa Polski zajmuje ponad 7 godzin. Warto - choćby dla zmiany krajobrazu.

Kitzsteinhorn – Kaprun

Kitzsteinhorn jest szczególnym miejscem na mapie austriackich ośrodków narciarskich. To pierwszy lodowcowy kompleks w Austrii i jedyny lodowiec w Kraju Salzburskim. Kitzsteinhorn oferuje miłośnikom sportów zimowych zabawę przez cały rok. 

U podnóża lodowca leży miejscowość Kaprun - niezwykle popularny kurort zimowy nie tylko w Kraju Salzburskim, ale w całej Austrii. Na tą chwilę w Kitzsteinhorn czeka na nas 2 km tras zjazdowych i 7 otwartych wyciągów. Z południowej Polski do Kaprun dojedziesz w ciągu ok. 8 godzin. Dla prawdziwych maniaków białego szaleństwa.

Lodowiec Moelltal

Zlokalizowany w Karyntii lodowiec Moelltaler, w sezonie oferuje ponad 17 km tras zjazdowych, w większości oznaczonych kolorem czerwonym, na wysokości powyżej 2.100 do 3.122 m npm. "Moelli" jest jednym z najbardziej "niezawodnych" lodowcowych ośrodków w południowej Austrii, jeśli chodzi o warunki śniegowe. Jak potwierdzają statystyki, leży również w najbardziej słonecznym regionie kraju. Jest to najmłodszy z 8 lodowcowych ośrodków, więc jego infrastruktura należy do najbardziej nowoczesnych w Austrii. 

Latem, na terenie ośrodka działają 3 wyciągi narciarskie, dzięki którym możemy poszusować na trasach o łącznej długości 3 km. Ośrodek oddalony jest od polskiej granicy ok. 8,5 godziny jazdy samochodem. Warto wytrwać jazdę i cieszyć się pięknie położonymi stokami w środku lata.

Hintertux – najdalej i najlepiej

Lodowiec Hintertux to ulubiona destynacja Austriaków... latem. Nie można się dziwić - w końcu jest jedynym ośrodkiem w Austrii, na którym pojeździmy na 20 km różnorodnych tras w samym środku słonecznego lata. Dla porównania można dodać, że Białka Tatrzańska – jeden z największych ośrodków zimowych w Polsce – ma w ofercie 16,3 km tras zjazdowych.

Oprócz doskonałych warunków śniegowych, dostępnych dla narciarzy przez 365 dni w roku, odwiedzających przyciąga tutaj możliwość szusowania po trasach rozciągających się na wysokościach 1 500 - 3 250 metrów n.p.m. i oglądanie budzących największy zachwyt górskich panoram. 

Liczba otwartych wyciągów: 11. 
Pokrywa śnieżna: 125 cm.
Dojazd z Polski – około 9 godzin samochodem.
Warto? Warto!

Dane na temat ośrodków: skiresort.info

Komentarze (0)