Mikaela Shiffrin wygrywa slalom w Mariborze i wyrównuje rekord Ingemara Stenmarka.

SkiForum
8 stycznia 2017

Mikaela Shiffrin kolejny raz w tym sezonie udowodniła, że nie ma sobie równych w slalomie. Dwa pewne przejazdy dały jej pierwsze miejsce podczas Pucharu Świata w Mariborze. Z łącznym czasem 1:39.61 wyprzedziła o 0,19 s. Szwajcarkę, Wendy Holdener oraz o 0,31 s. zeszłoroczną liderkę klasyfikacji slalomowej, Fridę Hansdotter. To jej 27. zwycięstwo w alpejskim PŚ.

27 zwycięstw przed 22 rokiem życia

Dzisiejszy slalom w Mariborze przebiegał dość typowo, gdyby nie to, że tyczki ewidentnie nie chciały współpracować z organizatorami zawodów. Najgorszy figiel wyplotły podczas przejazdu Amerykanki, Mikaeli Shiffrin, kiedy jedna z tyczek po zbiciu po prostu wyleciała z przegubu prosto pod nogi zawodniczki, która kilkukrotnie po niej przejechała. Mało brakowało, a Shiffrin nie ukończyłaby slalomu. 

Jednak mimo straty kilku setnych, udało jej się dojechać na metę z pierwszym czasem zawodów i po raz 27 zwyciężyć w Pucharze Świata.

"Przejechałam po niej parę razy, ale wciąż wracała. W sumie było w porządku, zdołałam przejechać wszystkie bramki i to się liczy" - powiedziała z uśmiechem Mikaela Shiffrin zaraz po ukończeniu zawodów.

Tym samym wyrównała rekord Ingemara Stenmarka. Słynny szwedzki narciarz również zwyciężył 27 razy przed ukończeniem 22 roku życia. Amerykanka, mimo młodego wieku, na stałe zapisała się w historii narciarstwa alpejskiego.

Amerykanka pokazała w tym roku, że slalom to nie wszystko. Po PŚ w Semmering i w Mariborze, wiemy już, jak mocna jest w obu konkurencjach technicznych. Potwierdzeniem tej formy na papierze jest pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ. Nie byle jakie prowadzenie. Szwajcarka, Lara Gut, która w tej chwili jest druga w klasyfikacji, traci do Amerykanki... ponad 300 punktów! Wydaje się, że taka strata jest nie do nadrobienia. 

“Kiedy byłam mała, marzyłam o byciu najlepszą na świecie we wszystkich konkurencjach, więc to zawsze jakiś krok naprzód, kiedy jestem najlepsza w dwóch" - wyznała Shiffrin.

Zaraz za Amerykanką stanęła Wendy Holdener, która przez cały sezon nie może wyprzedzić swojej rywalki z Nowego Świata. Szwajcarka stanęła 5 razy na podium w slalomie i wciąż liczy na wygraną. Przed zawodami w Mariborze narciarka leżała w łóżku z powodu dość poważnego przeziębienia. Czy brak 100-procentowej formy zaważył na wyniku?

Najniższe miejsce na podium przypadło tym razem Fridzie Hansdotter. Szwedka zaliczyła swoje pierwsze "top 3" w tym sezonie, z czego, jak sama przyznaje, jest bardzo zadowolona.

W pierwszej 10-tce znalazły się Ana Bucik i Ilka Stuhec, dając radość słoweńskiej publice. Stuhec pokazała tym samym, że w przyszłości może się liczyć również w konkurencjach technicznych.

Wyniki Top 10:

1.Mikaela Shiffrin (USA) – Atomic / Atomic / Atomic
2.Wendy Holdener (SUI) – Head / Head / Head
3.Frida Hansdotter (SWE) – Rossignol / Rossignol / Rossignol
4.Petra Vlhova (SVK) – Rossignol / Rossignol / Rossignol
5.Nina Loeseth (NOR) – Rossignol / Rossignol / Rossignol
6.Sarka Strachova (CZE) – Fischer / Fischer / Fischer
7.Ana Bucik (SLO) – Stoeckli / Salomon / Head
8.Bernadette Schild (AUT) – Head / Head / Head
9.Chiara Costazza (ITA) – Dynastar / Look / Lange
10. Ilka Stuhec (SLO) – Stoeckli / Lange / Marker

Komentarze (0)