Lindsey Vonn coraz bliżej startu w męskiej klasyfikacji alpejskiego Pucharu Świata.

SkiForum
6 października 2017

Mistrzyni olimpijska oraz wielokrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli Lindsey Vonn, udowodniła światu, że jest najlepszą narciarką w historii. Jednak bycie najlepszą narciarką jej nie wystarcza. Vonn od kilku sezonów prowadzi kampanię w sprawie możliwości startu z mężczyznami. FIS przełożył wydanie decyzji z tej sprawie do maja następnego roku.

Oficjalne podanie w tej sprawie zostało rozpatrzone w ten wtorek podczas wstęnego posiedzenia zarządu FIS w Zurychu. Niestety wydanie decyzji co do wniosku zostało przesunięte na maj.

Propozycję Vonn przedstawił formalnie Amerykański Związek Narciarsko-Snowboardowy. Vonn, która zwyciężyła w 77 zawodach alpejskiego pucharu świata, miałaby ścigać się przeciwko narciarzom na zasadzie wyjątku. Wydarzenie miałoby mieć charakter jednorazowy.

"Jeśli podczas treningów jestem na podobnym poziomie, dlaczego nie mogę z nimi startować? - odnosi się Vonn do całej sytuacji. 

Zawodniczka zbliża się wielkimi krokami do pobicia rekordu zwycięstw w pucharze świata, który należy do legendarnego Ingemara Stenmarka. Ten szwedzki alpejczyk stawał na najwyższym miejscu podium aż 86 razy! Vonn brakuje jeszcze 9 zwycięstw. Start z mężczyznami mógłby przyspieszyć pobicie tego wyniku.

FIS ma cały sezon, żeby oswoić się z propozycją. Na jej oficjalne rozpatrzenie będziemy musieli poczekać do połowy maja, do kongresu Federacji, odbywającego się w Grecji.

Amerykański Związek Narciarsko-Snowboardowy odebrał wtorkową decyzję jako pierwszy pozytywny krok do realizacji planu umożliwienia alpejce startu w męskiej klasyfikacji w drodze wyjątku. Jeśli wydarzenie rzeczywiście dojdzie do skutku, będzie bezprecedensowym widowiskiem, które z pewnością pomoże po raz kolejny wypromować narciarstwo alpejskie na całym świecie i przyciągnąć nowych odbiorców przed telewizory.

zdjęcie wpisu: Gerwig Loffelholz, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/

Komentarze (2)