Lindsey Vonn chce startu z mężczyznami w Pucharze Świata. Realna szansa na "bitwę płci"?

SkiForum
31 lipca 2017

O tym, że Lindsey Vonn jest najlepsza w tym co robi, wiemy od dawna. Jako narciarka alpejska zdobyło wszystko, co można było zdobyć. Jednak wciąż chce przekraczać granice. Vonn od lat stara się o możliwość startu w Pucharze Świata z mężczyznami – czy w tym roku spełni to marzenie?

Kolejny wniosek zawodniczki o możliwość startu z mężczyznami w alpejskim Pucharze Świata trafi do rąk FISu już w październiku tego roku. Możliwości są trzy: na zasadzie wyjątku Vonn zostanie dopuszczona do pojedynczego wyścigu, prawdopodobnie w Lake Louis albo kobiety wystartują z mężczyznami po spełnieniu określonych kryteriów albo jedno i drugie znajdzie się w koszu.

Pojedynczy wyjątek byłby łatwiejszty logistycznie, Vonn nie musiałaby zbierać punktów FIS i od początku budować swojej pozycji wśród mężczyzn. “To mogłoby zająć trochę czasu, ale nie byłoby niemożliwe" – przyznaje sama zainteresowana.

Wszystko pięknie, ale w 2012 roku FIS odrzucił podobną propozycję. Przepisy nie pozwalają na tego typu wydarzenie. Czy tym razem zawodniczka wykorzysta przepisy na swoją korzyść?

Zasady są po to, żeby je łamać?

Nie istnieje procedura, która pozwalałaby na przeniesienie punktów i pozycji w rankingu kobiet do wyścigów mężczyzn. Kobiety po prostu nie mogą zakwalifikować się do męskiego Pucharu Świata. Propozycja Amerykańskiego Związku Narciarsko-Snowboardowego (USSA), która umożliwiałaby starty, przewiduje taką strategię: kobiety musiałyby obniżyć swoją pozycję punktową poniżej 80 punktów, żeby móc starrtować z mężczyznami. Zawodniczki musiałyby odbudować swój status po męskiej stronie.

Jeśli taki scenariusz zostanie zatwierdzony, wśród mężczyzn zobaczymy takie zawodniczki jak szwajcarkę Larę Gut albo słowenkę Ilkę Stuhec. Problem w tym, że żadna z pozostałych kobiet w Pucharze Świata raczej nie pali się do występu po męskiej stronie.

Regulamin zawodów jest jasny: na trasie Pucharu Świata nie można trenować w ciągu 5 dni od oficjalnego treningu albo od zawodów. Jeśli Vonn chciałaby ściagać się z mężczyznami w Lake Louise, naruszyłaby regulamin, ponieważ kobiety startują na tej samej trasie około 48 godzin po zakończeniu męskich zawodów. 

Wszystko zależy od tego, czy chce startować z kobietami czy jest w stanie poświęcić prestiżowe zawody w miejscu, które zaczęto nazywać "Lake Lindsey" i stracić cenne punkty po żeńskiej stronie barykady.

Tutaj pojawia sie pytanie czy w takim razie mężczyźni będą mogli ścigać się w rankingu kobiet?

“Teoretycznie jest to możliwe ale żaden mężczyzna nie będzie chciał konkurować z kobietami" – podkreśla Vonn. Zawodniczka dodaje, że start na zasadzie wyjątku będzie najlepszym rozwiązaniem i podkreśla, że to tylko ten jeden raz.  Czy rzeczywiście miałaby szansę na pierwszą 30-stkę, jak sama przyznaje?

Jeśli propozycja zostałaby znowu zostałaby odrzucona, Lindsey Vonn rozważa współpracę z Red Bullem i start poza Pucharem Świata w imprezie integracyjnej "Battle of the Sexes". “Na chwilę obecną to jedyny sposób, żeby dopiąć swego" - podsumowuje zawodniczka.

Artykuł został przygotowany na bazie "How Lindsey Vonn Could Race The Men"?
Zdjęcie: Stefan Brending / Creative Commons CC-BY-SA-3.0 de.

Komentarze (0)