Legenda Lauberhorn. Słynny zjazd w Wengen już w sobotę - mija 50 lat od pierwszego DH.

SkiForum
12 stycznia 2017

14 stycznia 1967 roku w Wengen odbyły się pierwsze zawody Pucharu Świata mężczyzn w zjeździe. Zwycięzcą został Jean Claud-Killy. W tą sobotę mija 50 lat od tego wydarzenia. Najlepsi z najlepszych staną do walki w historyczną rocznicę. Na otoczonej szwajcarskimi szczytami trasie Lauberhorn zobaczymy m.in. Aksela Lund Svindala, Kjetila Jansruda, Hannesa Reichelta, Maxa Franza oraz Beat Feuz'a. 

Czy Franz udowodni, że ostatnia wygrana to nie przypadek?
Czy Reichelt 6-ty raz z rzędu znajdzie się na podium w Wengen?
Czy Svindal obroni tytuł z zeszłego roku?
Czy Feuz wygra przed rodzimą publiką?

Zjazd mężczyzn w Wengen nadal odbywa się na tej samej trasie co przed laty - słynnej Lauberhorn. Stok już w latach 50-tych zyskał dużą popularność, m.in. ze względu na niezwykłe malownicze położenie. 

To najdłuższa trasa w Pucharze Świata, która wymaga od narciarza niezwykłej siły, wytrzymałości, skupienia i finezji. 

Zobacz Lauberhorn oczami wicemistrza olimpijskiego i dwukrotnego medalisty mistrzostw świata - Hans Knaussa:

Górujące nad trasą, imponujące szwajcarskie szczyty - Eiger, Mönch oraz Jungfrau - świetnie sprawdzają się jako tło do prestiżowych zawodów, co bardzo wcześnie zaczęły dostrzegać europejskie stacje telewizyjne. 

Szwajcarski region uważany jest przez wielu ekspertów za jedną z kolebek Narciarstwa alpejskiego w Europie, a sama trasa Lauberhorn stanowi esencję zjazdu.

Puchar Świata w Narciarstwie alpejskim zorganizowano w Wengen dokładnie 43 razy, wliczając ten sezon. Co roku wydarzenie przyciąga kibiców z całego świata. Kibiców, którzy chcą podziwiać (na żywo lub przed telewizorem) zmagania najszybszych narciarzy na świecie na jednej z najbardziej kultowych tras alpejskiego PŚ. W tym roku emocji również nie zabraknie.

Zobacz krótki filmik nt. Lauberhorn:

W sobotę na trasie zobaczymy Aksela Lund Svindala - norweską gwiazdę konkurencji szybkościowych. Aksel Lund Svindal prowadzi w tegorocznej klasyfikacji zjazdowej. W zeszłym roku wygrał zjazd w Wengen. Jeśli tym razem stanie na najwyższym miejscu podium, będzie czwartym narciarzem który tego dokonał. Svindal ma na swoim koncie 12 zwycięstw w tej konkurencji, a 25 razy stał na podium.

Obok niego, z porównywalną skutecznością, ściga się Kjetil Jansrud, który znajduje się w tym sezonie na drugiej pozycji w klasyfikacji zjazdowej, tracąc niecałe 20 punktów do kolegi z drużyny.

Jansrud stał na podium w tej konkurencji 13 razy. Jednak w Szwajcarii ani razu nie był w pierwszej trójce. 3 grudnia 2016 wygrał zjazd w Val d'Isere, jednak największe sukcesy odnosi jak na razie w supergigancie, co przekłada się na wysokie, czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ.

Wysoką formę zjazdową pokazał Austriak, Max Franz na ostatnich zawodach zjazdowych w Val Gardena, które odbyły się jeszcze przed Świętami. To było jego pierwsze zwycięstwo w tej konkurencji. Teraz liczy na kolejne. 

Ostatnim narciarzem, który wygrał pierwszy raz w swojej karierze, a potem zwyciężył drugi raz z rzędu, był Didier Defago (Wengen i Kitzbuehel w 2009 r.)

Choć Hannes Reichelt nie jest ostatnio w najwyższej formie, trzeba pamiętać, że reprezentant Austrii stał na podium w Wengen aż 5 sezonów pod rząd. Wygrał jeden raz - w 2015 roku. Kolejnym, szóstym podium w zjeździe, ustanowi nowy rekord. Ciekawe, czy jest tego świadom.

Na koniec warto wspomnieć o gospodarzach. Szwajcar, Beat Feuz, wygrał w swojej karierze cztery zjazdy w Pucharze Świata. Dwa z nich zaliczył przed rodzimą publiką - w 2012 roku w Wengen i w 2016 roku w St.Moritz. Bez względu na jakość sobotniego występu, owacje ma gwarantowane. 

Zjazd na Lauberhorn otwiera najciekawszą część alpejskiego Pucharu Świata. Zaczyna się seria konkurencji szybkościowych na najważniejszych trasach na mapie narciarskiego świata. Warto zaplanować ten weekend, ponieważ grafik FIS jest napięty do granic możliwości. Pamiętajmy, że równolegle do mężczyzn, w Altenmarkt-Zauchensee będą trwać równie ekscytujące zawody kobiet ( w końcu wraca Lindsey Vonn!). 

Zjazd mężczyzn w Wengen rozpocznie się o godzinie 12:30, 14 stycznia 2017.
Oglądaj na żywo na antenie Eurosport 1. 

Na zdjęciu tytułowym Karl Shranz: [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Komentarze (0)